Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου από κληρονομιά


Recommended Posts

δεν βρισκω τον λογο να προχωρησει ο μηχανικος μια τακτοποιηση, χωρις να εχει στα χερια του εναν τιτλο για να ανεβασει στο συστημα.

Μπορεί να λήγει ο νόμος και να μην έχει τη δυνατότητα / προλαβαίνει να κάνει άμεσα αποδοχή. Να ένας καλός λόγος.

 

Δεν μου απαντήσατε όμως στα δικά μου α και β..

 

edit

 

Θα απαντήσω εγώ τα προφανή : 

 

α. Ποινικό αδίκημα δεν υπάρχει.

β. Ποινή από τον 4178 δεν προβλέπεται αν δεν δώσω βεβαίωση.

 

Τι θα μπορούσε να συμβεί ? Ισως κάποια αγωγή αστικού περιεχομένου από πιθανό συγκληρονόμο. 

Τι να ισχυριστεί  όμως  ? Οτι υπέστη ζημία ? Που του το τακτοποίησε και του το πλήρωσε κι από πάνω ο άλλος ?

Ασε που αν έχει κάνει αυτός αποδοχή του τραβάς και μια καταγγελία να φάει αυτός το πρόστιμο και να τραβάει τα μαλλιά του ως κανονικός ιδιοκτήτης που θα είναι όπως λέτε....

 

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου και ως διαθήκη μπορεί να πάει ο καθένας κυριολεκτικά να δημοσιεύσει ό,τι θέλει χωρίς κανέναν έλεγχο, σε καμία περίπτωση δε θα τη δεχόμουν ως αποδεικτικό κτήσης. 

 

1) Ο κατασκευαστής τακτοποιεί πριν πουλήσει. Αν το κάνει εκ των υστέρων, γίνεται με τη σύμφωνη γνώμη και στο όνομα του ιδιοκτήτη.

2) Ο ενοικιαστής εκδίδει την οικοδομική άδεια με τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη και με υπεύθυνη δήλωση αυτού.

 

Τέλος πάντων τα ερωτήματα ήταν σε σχέση με την περίπτωση  του σχολίου #44 και όχι γενικής χρήσης.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

"Το σπίτι ανήκε στην πεθερά του που πέθανε και ΘΑ το κληρονομησει η γυναικα του (μοναδική κληρονόμος κιόλας).

Το  θέμα είναι ότι η συμβολαιογράφος του που μου μιλησε επιμένει ότι μπορώ να κάνω τακτοποίηση ακόμα και μόνο με τη δημοσίευση της διαθήκης και όχι περιμένοντας να γίνει η αποδοχή η ίδια

(που θα έβαζε τον πελάτη μου άμεσα σε έξοδα καθοτι το σπίτι εντελώς αδήλωτο από πάντα..)"

 

Γινεται φανερο οτι, το ερωτημα δημιουργει  και αλλα  "θεματα"

κληρονομηθηκε ενα "σπιτι"  σε γηπεδο/οικοπεδο - δεν λεει-   και δεν ειχε δηλωθει ποτέ σε κανενα Ε9....

[εδω υπαρχει θεμα αποδειξης της παλαιοτητας...]

 

Κατα νομον, εντος 4μηνου οι κληρονομοι οφειλουν να ενημερωσουν το Ε9 του αποβιωσαντα και να κανουν μεταβολη στο δικο τους Ε9....

και να δηλωσουν εντος 6μηνου την κληρονομια

[νομιμα και   αυθαιρετα]

Χωρις αποδοχη δεν αποκταται -τυπικα- η κυριοτητα

Και δεν υπαρχει ο νομιμος τιτλος που θα ανεβασει στο συστημα ο μηχανικος.

 

Και δεν γνωριζουμε καν τον τιτλο κυριοτητας της αποβιωσασης..

πχ. θα μπορουσε να ειναι αυθαιρετο σε εξ αδιαιρετου γηπεδο, οπότε η διαδικασια τακτοποιησης ειναι  "υπο σκεψη".....

 

Ουτε υπαρχει θεμα ληξης του νομου

Υπαρχει ο 4178

και μετα απο αυτον θα ερεθει ο νεος νομος που θα ισχυει για τρια-τεσσερα χρονια..

εχουν ολα τα περιθωρια να τακτοποιησουν.

 

και, τελικα, τι θα κανει ο μηχανικος, εάν οι πελατες αποφασισουν να αναβαλουν την αποδοχη για 5-6 χρονια 

"για να μην πληρωσουν εξοδα"?

 

Εν τελει, κατα την προσωπικη μου αποψη

 

χωρις αποδοχη δεν κανουμε τακτοποιηση ...

 

υγ

και επειδη οσο εγραφα υπηρχε εδιτ απο τον αυγουστο

θα ελεγα οτι

δεν μιλαμε για ποινικες διωξεις

ουτε για διαφορες μεταξυ συγκληρονομων ή ευθυνες μηχανικων εναντι αλλων κληρονομων...

εδω το ερωτημα ηταν σαφες

να κανει την τακτοποιηση στο ονομα της κορης που ειναι  κληρονομος απο διαθηκη

χωρις αυτη να κανει αποδοχη

 

σε αυτο το ερωτημα η απαντηση ειναι "οχι"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπήκε το ερώτημα των ποινικών ευθυνών, θα σας διηγηθώ μια περίπτωση που είχα εμπλακεί ως μηχανικός ενός από τους συγκληρονόμους. 

 

Ήταν 7 αδέρφια, από τα οποία τα 6 μετανάστευσαν στην Αυστραλία στις αρχές της δεκαετίας του '70. Ο πατέρας τους πεθαίνει το 1978 χωρίς να αφήσει διαθήκη. Το 2009 επιστρέφει ο ένας από τους αδελφούς (ο πελάτης μου) για μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα. Μέχρι τότε δεν είχε γίνει αποδοχή κληρονομιάς από κανέναν. Το 2012 αποφασίζουν όλοι να κάνουν διανομή της περιουσίας και επειδή το οικόπεδο που βρισκόταν το πατρικό σπίτι ήταν μεγάλο, ήθελαν να το μοιράσουν σε 7 μερίδια.

Ο αδελφός που είχε μείνει στην Ελλάδα τότε παρουσιάζει και δημοσιεύει διαθήκη, που λέει ότι ο πατέρας του του κληροδοτεί το σύνολο του οικοπέδου μαζί με την κατοικία. Παράλληλα, προχωρά σε τακτοποίηση ενός ημιυπαίθριου με τον 4014, πιστεύοντας ότι αυτό θα του δώσει διαπιστευτήρια, ότι κατέχει αυτός αποκλειστικά το ακίνητο.

Γίνεται αγωγή από τα υπόλοιπα αδέρφια και στο δικαστήριο ήταν κατηγορούμενοι τόσο αυτός, όσο και ο μηχανικός της τακτοποίησης, γιατί οι υπόλοιποι είχαν την υπόνοια, πως του υποσχέθηκε κομμάτι του οικοπέδου, που βρισκόταν σε καλή περιοχή και ότι τέλος πάντων προχώρησε στην τακτοποίηση με δόλο.

Αποδείχθηκε ότι η διαθήκη ήταν "πέτσινη" διότι είχε γραφτεί σε τηλεφωνικό καρνέ, όπου υπήρχε πεδίο για καταχώρηση κινητού τηλεφώνου με το αντίστοιχο σύμβολο. Υπόψη πως υποτίθεται ότι η διαθήκη γράφτηκε κατά ή πριν το 1978.

Ο μηχανικός τη γλίτωσε ευτυχώς, αλλά τραβιόταν στα δικαστήρια τρία χρόνια.

 

Η συμβουλή μου είναι: "Ου μπλέξεις", εκτός κι αν σε ιντριγκάρει η περιπέτεια.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

ted78 πολύ ενδιαφέρουσα πράγματι η υπόθεση. Μια λεπτομέρεια να μας διευκρινήσεις.

Ο μηχανικός διώχθηκε ποινικά ( για συνέργεια σε απάτη πχ ) ή μόνο αστικά ? 

Επιμένω σε όσα λέω διότι με αφορμή δική μου περίπτωση για τακτοποίηση σε κοινόχρηστο πολυκατοικίας άνευ συναίνεσης συμβουλεύθηκα κανονικά  δικηγόρο για ενδεχόμενες ευθύνες μου. Η απάντηση του ήταν ότι

 

α.Ποινικό δεν υπάρχει

β.Ο 4178 ποινή  δεν προβλέπει εφ'όσον δεν δώσω βεβαίωση ( ώστε να κατηγορηθώ ίσως για ανακριβή βεβαίωση)

γ. Μόνο αγωγή για αποζημίωση παίζει κι αυτό πάλι στην δική μου  περίπτωση ήταν εν μέρει έωλο λόγω ειδικών συνθηκών

και αποφάσισα να την κάνω.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Για συνέργεια. Παρέλειψα να γράψω ότι κάποια στιγμή στις αρχές, πριν στραβώσει το πράγμα, τους παζάρευε να αγοράσει τμήμα του οικοπέδου για να οικοδομήσει και γνώριζε ότι ενέχονται όλα τα αδέρφια.

 

Θα συμφωνήσω ότι δεν προκύπτουν από τον 4178 ποινικές ευθύνες, αλλά αξίζει να μπλέξεις για 1000 - 1500 €; Αβλεψίες πάντα γίνονται και αν δεν προκύπτει δόλος δεν έχεις να φοβάσαι, αλλά όπως και να έχει η ταλαιπωρία είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει καμιά φορά να διαπιστώσω ότι ένας άνθρωπος ευρισκόμενος σε αδύναμη κατάσταση  αδικείται κατάφωρα και αυτό με κάνει να μπλέκω σε κάτι τέτοια. ( Δεν τα κάνω και κάθε μέρα )

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

avgoust όχι δεν μπορεί ουδείς να σε διώξει ποινικά, μόνον αστικά.... Κι αυτό είναι επίσης σοβαρό διότι, δεν ξέρεις ποτέ το "...τι κουβαλάει ο καθένας μέσα του" και το μέχρι που μπορεί να το φτάσει.... Είναι διαδικασίες χρονοβόρες και βεβαίως κοστοβόρες.... Έχουν την "ικανότητα" ν' απορροφήσουν όλο το κέρδος σου, αλλά και πολύ περισσότερο.... Ου μπλέξεις.....

 

Η θέση μου: Ρύθμιση με τον 4178 χωρίς πρωτίστως να γίνει η αποδοχή κληρονομιάς, δεν μπορεί ο μηχανικός να κάνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα, μόλις μίλησα κι εγώ με συμβολαιογράφο και μου είπε να κάνω κανονικά τακτοποίηση και μετά θα κάνει την αποδοχή κληρονομιάς....μου είπε ότι ο πελάτης θα κάνει δήλωση φόρου κληρονομιάς....άραγε αυτό θα ανεβάσω αντί του Ε9? Μπέρδεμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.