Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρισμα ισόγειου καταστήματος σε 2... χρειάζεται άδεια;


orgonor

Recommended Posts

για να μετατρεψω ενα διαμερισμα κατοικιας σε επαγγελματικη στεγη χρειαζεται κανονικα αδεια για αλλαγη χρησης?αναλυτικος προϋπολογισμο,σωστα?

 

Sundance χρειάζεσε κανονική άδεια για αλλαγή χρήσης.

Σε περίπτωση που έχεις μόνο αλλαγή χρήσης από κατάστημα

σε κατοικία δεν χρειάζεσε αναλυτικό. Υπολογίζεις τη διαφορά προϋπολογισμών

από κατοικία σε κατάστημα και βγαίνει ο προϋπολογισμός βάση του οποίου

βγαίνει η αμοιβή σου. Αν γίνονται και διάφορες άλλες εργασίες (π.χ.

καθαιρέσεις, χτισίματα τοιχοποιιών κλπ) τότε θέλει και αναλυτικό

προϋπολογισμό

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το πολεοδομικό σκέλος της υπόθεσης, τίθεται και το εξής θέμα και παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος. Φαντάζομαι αυτήν την στιγμή το ισόγειο κατάστημα ηλεκτροδοτείτε κανονικά. Σε περίπτωση που χωριστεί αυθαίρετα πως θα εξαασφαλιστεί απο την ΔΕΗ καινουργιο ρολόι, για το νέο κατάστημα εφόσον η ΔΕΗ ζητάει οικοδομική άδεια. Φαντάζομαι τέλος θα χρειάζεται και καινούργια ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Και ξερετε, για την περιπτωση που αλλαζεις απο κατοικια σε επαγγελματικο χωρο , αν εισαι σε οροφο θελει ελεγχο επαρκειας τουλαχιστον πλακων και κλιμακοστασιου γιατι ειναι διαφορετικα τα απαιτουμενα φορτια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχω μια περ'ιπτωση νομίζω σχετική. Σε συνένωση 2 ισόγειων καταστημάτων σε ενιαίο, το οποίο προκύπτει με την καθαίρεση εσωτερικής τοιχοποιίας, και που σκοπός είναι να πάρει άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος, η πολεοδομία μου ζήτησε έλεγχο της οροφής του υπογείου σε ωφέλιμο φορτίο 500kg/m2. Ο φάκελος της αρχικής άδειας του 63 έχει χαθεί. Υπάρχει κάποια τύπου τεχνική έκθεση που πρέπει να συντάξω, ότι δηλαδή μετά την καθαίρεση της μεσοτοιχίας δε θα επηρεαστεί οφέρων οργανισμός? Ή γενικά εχει κάποιος κάποια ιδέα τι πρέπει να κάνω στην περίπτωση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Και ξερετε, για την περιπτωση που αλλαζεις απο κατοικια σε επαγγελματικο χωρο , αν εισαι σε οροφο θελει ελεγχο επαρκειας τουλαχιστον πλακων και κλιμακοστασιου γιατι ειναι διαφορετικα τα απαιτουμενα φορτια.

 

αν θες από οικία σε γραφεία τότε όχι (και τα δύο έχουν κινητά φορτία 200kg/m2)

αν θες απο οικία σε κατάστημα (ή άλλη χρήση πχ αίθουσα συνάθροισης κοινού) που θέλει 500kg/m2 τότε ΝΑΙ

 

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχω μια περ'ιπτωση νομίζω σχετική. Σε συνένωση 2 ισόγειων καταστημάτων σε ενιαίο, το οποίο προκύπτει με την καθαίρεση εσωτερικής τοιχοποιίας, και που σκοπός είναι να πάρει άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος, η πολεοδομία μου ζήτησε έλεγχο της οροφής του υπογείου σε ωφέλιμο φορτίο 500kg/m2. Ο φάκελος της αρχικής άδειας του 63 έχει χαθεί. Υπάρχει κάποια τύπου τεχνική έκθεση που πρέπει να συντάξω, ότι δηλαδή μετά την καθαίρεση της μεσοτοιχίας δε θα επηρεαστεί οφέρων οργανισμός? Ή γενικά εχει κάποιος κάποια ιδέα τι πρέπει να κάνω στην περίπτωση αυτή?

 

Πρέπει να κάνεις στατικό έλεγχο ότι η υπάρχουσα πλάκα έχει αντοχές 500kg/m2 κινητού.

Δεν βοηθά σε τίποτα αν με την αφαίρεση τοίχου δεν αλλάζει ο στατικός φορέας, όταν δεν υπάρχει η πιστοποίηση ότι ο υπάρχων επαρκούσε για τα 500.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να παραθέσω και εγώ σχετική εμπειρία που είχα σε πολεοδομία Δήμου της Αττικής: Σε χώρο που ήταν ήδη "Κατάστημα" ύστερα από αλλαγή χρήσης που έγινε το '08, όταν πήγα να κάνω αλλαγή από "Κατάστημα" σε "Κατάστημα Υγειονομικού ενδιαφέροντος" μου ζήτησαν το ίδιο πράγμα δηλαδή έλεγχο επάρκειας για φορτίο 500 kg. Η πλάκα είναι ότι ο ίδιος μηχανικός είχε δώσει την αλλαγή χρήσης το '08 από "κατοικία" σε "Κατάστημα" χωρίς να ζητήσει τότε τον αντίστοιχο έλεγχο...Ο Κανονισμός φορτίσεων βέβαια του '45 είναι σαφής : "Συνήθη Καταστήματα" 500kg. Άρα ο έλεγχος έπρεπε να έχει γίνει από την πρώτη αλλαγή χρήσης και αυτός ξύπνησε τώρα. Α..ο χώρος είναι 20 τ.μ. οπότε δεν είναι ούτε καν χώρος συνάθροισης κοινού αν και αυτό δεν αλλάζει τίποτα στα παραπάνω.

Είναι καιρός να φύγουν οι ανίδεοι από τις πολεοδομίες να μην ταλαιπωρούμαστε κι εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.