Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στοά προσπέλασης αυτοκίνητων


Recommended Posts

ponireas εσυ ο ιδιος  στο #7 σωστα αιτιολογεις γιατι δεν μπορει να ειναι pilotis εφοσον μια απο τις προυποθεσεις που πρεπει να τηρουνται ειναι η επιφανεια του ανοιχτου τμηματος να ειναι τουλαχιστον ιση με το 50% της επιφανειας που καταλαμβανει το κτιριο κατι που στην προκειμενη δεν ισχυει.Αυτο ισχυε και με τον ΓΟΚ ισχυει και με τον ΝΟΚ.Αν λοιπον με τον ΓΟΚ ανοιχτο τμημα pilotis δεν τηρουσε τις προυποθεσεις pilotis μετραγε στους ΗΧ και αν δεν μπορουσε να υπαχθει στους ΗΧ μετραγε στην δομηση.Σχετικο το εγγραφο 31571/91

 

ΕΓΓΡΑΦΟ 31571/91

Η   έννοια  "PILOTIS"  και οι   προϋποθέσεις   για   τον   χαρακτηρισµό   της  περιλαµβάνονται   στην παρ.ι   Κεφ . Β  του   αρθ .7  του   ΓΟΚ /85,  όπου   δε   αυτές   δεν   τηρούνται ο   ελεύθερος   χώρος   µε   υποστυλώµατα   σε   όροφο   του   κτιρίου   θεωρείται ηµιϋπαίθριος   χώρος  

ΓΟΚ 85&Β.ι

ι) Ο ελεύθερος ηµιυπαίθριος χώρος που δηµιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστυλώµατα (PILOTIS), εφόσον έχει:

1)επιφάνεια τουλάχιστον ίση µε το 50% της επιφάνειας που καταλαµβάνει το κτίριο,

2) στάθµη δαπέδου 0,50 µ. πάνω ή κάτω (+- 0,50 µ.) από την οριστική στάθµη του περιβάλλοντος εδάφους σε κάθε σηµείο του και 

(Το 2 ισχυει μονο για το ανοιχτο τμημα της pilotis και οχι για το κλειστο)

3)  ελεύθερο  ύψος  τουλάχιστον  το  προβλεπόµενο  για    χώρο  κύριας  χρήσης  και έως 3,00 µ. ή και µεγαλύτερο αν το µεγαλύτερο των 3 µέτρων κατασκευαστεί ύστερααπό έγκριση της Ε.Π.Α.Ε.

 

Εγω παντως νομιζω οτι οι συγκεκριμενοι χωροι μπορουν να χαρακτηρισθουν διαμπερες ανοιγμα και θα συμφωνησω με τους συναδελφους

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Παιδία και εγώ μαζί σας είμαι, αλλά θεωρώ ότι στην εφαρμογή θα έχουμε πρόβλημα, φανταστείτε ακραία περίπτωση που το διαμπερές ξεκινάει με μια διατομή 20 τμ και καταλήγει απέναντι σε διατομή 1 τμ.

Το οποίο, γιατί όχί, θα μπορούσε να είναι πόρτα!

Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστασιο-εισοδος στο ισογειο σε αυτη την περιπτωση μπορει να ειναι μεχρι 25 μ2 για να μην μετραει στην δομηση?

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστασιο-εισοδος στο ισογειο σε αυτη την περιπτωση μπορει να ειναι μεχρι 25 μ2 για να μην μετραει στην δομηση?

Έτσι και αλλιώς, ανεξάρτητα από αυτά που λέμε νομίζω ότι ο ΝΟΚ δίνει δώρο 25 τμ για την είσοδο του κοινοχρήστου κλιμακοστάσιου.

Δεν το έχω τώρα πρόχειρο αλλά έτσι νομίζω ότι είναι

 

 

BAS .... δοκιμαστικά κάνεις ;;;

Link to comment
Share on other sites

25 ή 40 τμ εκτος δομησης η εισοδος?

(εαν υποθεσουμε οτι απο πανω απο το καταστημα εχει διαμερισματα και η κυρια χρηση ειναι κατοικια αλλα δεν υπαρχει pilotis)

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, δεν έχω τον ΝΟΚ μπροστά μου και δεν θυμάμαι πόσα μέτρα ένιαι τα δωρεάν.

 

Δεν παίζει ρόλο ποια είναι η χρήση, από ότι θυμάμαι το "δώρο" των 25 τμ αναφέρεται σε "ισόγειο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο" ανεξαρτήτως αν υπάρχει pilotis ή όχι.

 

Το ίδιο ίσχυε (25 τμ νομίζω ) και επί ΓΟΚ αλλά τότε μόνο σε περίπτωση ύπαρξης pilotis.

Link to comment
Share on other sites

θα ήταν τέλειο να μην μετρούσε ο χώρος Α ως διαμπερές άνοιγμα. Όμως στις τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ άρθρο 11η (σε λάθος θέση θεωρώ), δίνει έναν ορισμό του διαμπερούς ανοίγματος  

"Ως διαμπερές άνοιγμα νοείται το άνοιγμα που διαπερνά το κέλυφος του κτιρίου όπως αυτό ορίζεται από τα εξωτερικά φέροντα στοιχεία του, τα εξωτερικά στοιχεία πλήρωσης του φέροντα οργανισμού και τη στέγη.

Δεν προσμετράται στη δόμηση το άνοιγμα σε κάθε πλάκα δαπέδου όλων των διαμπερών ανοιγμάτων, ανεξαρτήτως διαστάσεων μορφής και επιφάνειας, καθέτων, οριζοντίων ή με τεθλαμένες ή με καμπύλες διαδρομές. Όταν λειτουργικοί χώροι του κτιρίου κύριας ή βοηθητικής χρήσης (διάδρομοι κυκλοφορίας, κλιμακοστάσια, καθιστικά κ.ά.) ταυτίζονται με το διαμπερές άνοιγμα ή τμήμα αυτού τότε η επιφάνεια αυτή προσμετράται στο σ.δ. Από τα διαμπερή ανοίγματα δεν αποκτούν προϋποθέσεις φυσικού φωτισμού οι χώροι κύριας χρήσης, εκτός αν πρόκειται για εσωτερικό αίθριο. Τα διαμπερή ανοίγματα δεν κλείνουν με οποιονδήποτε τρόπο.

 

 

μήπως όμως στην περίπτωση μας το Α είναι διάδρομος κυκλοφορίας δηλαδή λειτουργικός χώρος οπότε βάσει του άνω ορισμού προσμετράται στον Σ.Δ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περιορισμός στη χρήση του κτηρίου για τα 40 τμ της εισόδου ...

Τα ανοίγματα διαμπερούς προφανώς δεν κλείνουν με κουφώματα ...

 

Ο ορισμός του διαμπερούς ανοίγματος στις ΤΟ δεν έχει λάθος θέση, απλά μπήκε στα "κατακόρυφα" και όχι στα "οριζόντια" διαμπερή ...

Αν και έχω σοβαρές αμφιβολίες πλέον για την ορθότητα πολλών σημείων των ΤΟ, στον παραπάνω παρατεθέντα ορισμό θα σημειώσω τα εξής :

1. την επανάληψη της γενικότητας του σχήματος ενός διαμπερούς ανοίγματος,

2. τη σημασία των λέξεων "κάθε πλάκα δαπέδου" και την αναγωγή του εννοουμένου τους από την οριζόντια σε τυχούσα κατακόρυφη θέση και

3. αν τελικά ισχύσει η προσμέτρηση των λειτουργικών χώρων, τότε στην πράξη διαλέγουμε την κουρτίνα "40 τμ κλιμακοστάσιου" ...

 

Επίσης , σε κάθε περίπτωση πρέπει να σκεφτόμαστε τη γενική περίπτωση ενός σχήματος ... ξεχάστε το ορθογωνισμένο συγκεκριμένο παράδειγμα και σκεφτείτε τι εμβαδόν θα αφαιρούσατε πχ. αν το σχήμα σε κάτοψη του διαμπερούς ανοίγματος είχε περίεργο σχήμα και λοξές ως προς το κέλυφος απολήξεις ;

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.