Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

Με λυπει αφανταστα να διαβαζω απο συναδελφους αποψεις του τυπου "σιγα μην κουνηθουν οι μηχανικοι να αντδρασουν" η "υπαρχει λιπος" και "καλα μας κανουν, τετοιοι που ειμαστε" και αλλα τετοια ομορφα...

 

Εχουμε αναλυσει παμπολλες φορες τους λογους για τους οποιους καποιος μπορει να θελει η να πρεπει να ειναι συνεπης στις πληρωμες του. Θελεις ασφαλιστικες ενημερωτητες για διαγωνισμους, θελεις ασφαλιση για γυναικα και παιδι, θελεις ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, θελεις, θελεις, θελεις...

Δε μπορω να τον κακισω γιατι δεν ακολουθει τη σταση πληρωμων που βλεπω ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ως λυση στο προβλημα (που δεν τη βλεπω αλλα τελος παντων)

Σεβομαι τις αναγκες του καθε συναδελφου οπως επιθυμω να κανει και ο οποιοςδηποτε συναδελφος για μενα και τις δικες μου αναγκες.

 

Απο κει και υστερα, ναι, μπορει να υπαρχει λιπος. Που ομως υπαρχει? Σε απελθουσες γενιες μηχανικων. Οι γενιες των μηχανικων δεκαετιας 1980 και 1990 η εχουν συνταξιοδοτηθει η ειναι προς συνταξιοδοτηση, ασφαλισμενοι με το παλιο ασφαλιστικο και οι προσαυξησεις δεν τους αγγιζουν και ιδιαιτερα. Το λιπος μπορει να καει για τα παιδια τους, που βραζουν στο ιδιο καζανι με εμας.

Και το λιπος καποια στιγμη τελειωνει, γιατι με 4 και 5 χιλιαδες εισφορων το χρονο, πρεπει να εχεις πολλα στην ακρη να σπαταλας αλογιστα.

 

Δεν κοιταζω πιο μακροπροθεσμα στις επομενες τριετιες, εδω καλα καλα δεν ξερουμε αυριο τι μας ξημερωνει, θα καθησουμε να υπολογισουμε και τι θα πληρωνουμε 10 χρονια μετα? Κατσε να ζουμε και να δουμε που θα ζουμε και ως τι θα ζουμε και μετα το ξανασυζηταμε....

 

Σιγουρα πολιτικο το ζητημα, σιγουρα τα παντα ξεκιναν και τελειωνουν απο το κεφαλι και για μενα ΟΛΑ οφειλονται σε μια μεγαλη μεριδα κοσμου που κατα την ταπεινη μου γνωμη, κακως εχει δικαιωμα ψηφου.

Η πολλη δημοκρατια (οχι πως ειναι δημοκρατια αυτο που ζουμε, μαλλον ψευδαισθηση δημοκρατιας ειναι για να χουμε να περηφανευομαστε ως λαος) μαλλον κακο κανει στον Ελληνα...

 

Εγω ειμαι πασοκ, λεει ο αλλος... Τι θα πει ειμαι πασοκ ρε μεγαλε? Τι ειναι το πασοκ, ομαδα να υποστηριζεις και να μην αλλαζεις? Τα συμφεροντα σου δεν τα βλεπεις? Υπαρχουν δεν υπαρχουν συμφεροντα, εσυ σταθερα με κλειστα ματια ψηφιζεις? Αυτα μας εφαγαν τοσα χρονια....

 

Παντως πολυς πεσιμισμος (και δεν ειναι ρεαλισμος, υπαρχει μια μεγαλη ταση τελευταια τον πεσιμισμο να τον βαπτιζουμε ρεαλισμο) διακατεχει το φορουμ αναφορικα με αυτο το θεμα. Θα προτιμουσα να τα βλεπω λιγακι πιο αισιοδοξα τα πραγματα και ας πεσω εξω στο τελος... Ξερω ξερω, ρομαντικος...

 

Αυτα...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπαρχει μια  αποψη που τεινει να επικρατησει, ότι όλα θα αλλαξουν μονα τους  ,δεν θα ισχυσου οι αυξησεις , κτλπ.....ε όχι...οι αυξησεις ηδη ισχυουν....πρεπει να το πουμε....

 

ότι υπαρχει λιπος , η να το πω πιο ευγενικα ΄΄ότι υπερβαλουμε΄΄ , είναι η  επισημη επικρατουσα αποψη  αφου σε περσινη απαντηση  στο ΤΕΕ , γραφοταν ότι οι περισοτεροι μηχανικοι πληρωνουν, όλα πανε καλα, να μην λαικιζουμε....

 

οι αυξησεις ή θα καταργηθουν τωρα  που υπαρχει η διορια  2 μηνων για αυτους που δεν πληρωσαν  ή θα ισχυσουν  μονιμα......

Link to comment
Share on other sites

+1 και από μένα στον pipo.
Και εμένα ώρες-ώρες με παίρνει από κάτω και στέφτομαι "τι θα κάνω με τέτοιες εξοντωτικές εισφορές??" αλλά προσπαθώ να αντιδράσω όπως μπορώ και θα κάνω από μεριά μου ό,τι μπορώ.
Μέχρι να χρειαστώ ιατρικά κάτι,προσωπικά καθυστερώ να πληρώσω πάνω από 6 μήνες (και ας έχω τα χρήματα) και ας πληρώσω τόκους,δε με νοιάζει,αυτοί είναι πολύ λίγοι μπροστά στις αυξήσεις.Επίσης συνεχώς προσπαθώ να μιλάω με κόσμο και να τους ξυπνάω γιατί πραγματικά πολλοί δεν έχουν ιδέα και κοιμούνται όρθιοι.Αν επίσης γίνουν κινητοποιήσεις στα μέρη μου,όχι απλώς θα συμμετάσχω αλλά θα κινητοποιήσω και άλλους κ.ο.κ.

Κανένας αγώνας δε χάθηκε μάγκες,στο χέρι μας είναι να αντιδράσουμε όσο μπορούμε ο καθένας,ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΕΤΣΙ ΜΟΙΡΟΛΑΤΡΙΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΗΣΩ Κ#$% ΝΑ ΜΕ ΣΚΙΣΟΥΝ!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

+1 φαιακα!

στο χέρι μας είναι να αντιδράσουμε όσο μπορούμε ο καθένας ειπες

μηπως μπορουμε συλλογικα να κινηθουμε? προσθετω εγω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αναγκάστηκα να ξοφλήσω και ένα εξάμηνο που χρώσταγα και τώρα είμαι στο απόλυτο 0 δε υπάρχει φράγκο ούτε για σάλιο αλλά έχω ακόμη δουλειά , επομένως τουλάχιστον θα συντηρηθώ στοιχειωδώς και φυσικά πάω μήνα με τον μήνα , στο να καλύπτω τα έξοδα Αναγκάστηκα να ξοφλήσω με ότι είχα από έσοδα φτάνοντας στο 0 , γιατί χρειάστηκε ο μικρός γιος μου νοσοκομειακή περίθαλψη και εμβόλια ο άλλος Και το νοσοκομείο Χαλκίδας μου ζήτησε για μια μόνο μέρα 329 ευρώ βάλτε μέσα τα φάρμακα , για μια αλλεργία θα χάλαγα πάνω από 500 Ε

 

Επομένως ήταν μονόδρομος να πληρώσω το ταμείο με ότι είχα και να μείνω ταπί Τώρα με αυτά που ακούω δεν ξέρω πότε θα μπορέσω πάλι , αν και μου τυχαίνουν και καλές δουλειές τελευταία 

 

Μάλλον αν ήμουν θρήσκος έπρεπε να πω και δόξα τον θεό , αφού βλέπω γύρω μου και χειρότερα

 

Λύση για μένα μόνο πολιτική με λαική κυριαρχία , μονομερής διαγραφή του χρέους και κοινωνικοποίηση των μέσων παραγωγής αυτός ο στόχος είναι για μένα η μόνη διέξοδος που μπορεί να μου δώσει δύναμη να συνεχίζω το προσωπικό και τον γενικότερο αγώνα μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ανοικτες  συνελευσεις  μηχανικων   ,  σε  ολα  τα  μερη  της  ελλαδος 

που  θα  στειλει  αρχικα  μια  αντιπροσωπεια   στον  προεδρο   με  τα  αιτηματα 

και  κατευθειαν     στον  υπουργο  ,  με  υποστηριξη  και  παρουσια  χιλιαδων  μηχανικων  ,   μαζι 

με  δικαστικα  μεσα   ,  θα  αποφερουν  αμμεσα  αποτελεσματα

διοτι  θα  ειναι  πλεον  ορατο  το    πολιτικο  κοστος  απο  την  απωλεια  450.000   ψηφων

επισης  το  τεε  ας  τυπωσει  επιτελους  διαφημιστικα   εντυπα  με  τα  προβληματα  των  μηχανικων 

και  ας  τα  προβαλλει  στον  κοσμο  με  διανομη  απο  συναδελφους . 

και  ας  μην  ξεχναμε  ,  μαλλον  το  εχουμε  ξεχασει  αλλα  με  τα  50  ετη  μνημονια 

θα  το  ξαναθυμηθουμε   ,  "οργη  λαου  φωνη  θεου" .  

 

Edited by loser
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

μαζευόμαστε και οργανωνόμαστε σιγά-σιγά μου φαίνεται, έχουμε δρόμο ακόμα ... ας προσπαθήσουμε όλοι να ενημερώσουμε όσους συναδέλφους μπορούμε (μεγάλο ποσοστό δεν έχει πάρει πρέφα ακόμα :shock:  :shock:  :shock: )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτή συνέλευση μηχανικών .Είναι η συλλογική προσπάθεια εκτος κομμάτων για να πετύχουμε κάτι.Χθες μαζευτήκαμε στο ΤΕΕ της Θεσσαλονίκης και αποφασίσαμε την Δευτέρα 12/05 στις 19.00 πάλι στο ΤΕΕ , να πιέσουμε το ΤΕΕ ΤΚΜ (εχουν συνέλευση)να βγάλει επιτέλους μια ανακοίνωση και να βοηθήσει τον αγώνα επιβίωσης.Οσοι συνάδελφοι είναι από Θεσσαλονίκη ας έρθουν.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.