Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση από υπαγωγή αυθαιρέτου στον Ν.4178


Recommended Posts

η οριστικη υπαγωγη ειναι μια και ισχυει για παντα. δεν σας ανέφερα πουθενα για 2 μηνες η κατι αλλο οπότε μην μπερδευόμαστε.

εχεις φάει κόλλημα με το συμβόλαιο...σου είπαμε πολλοι απο εδω μέσα οτι αν παιξεις με τις λέξεις δεν ...απο κει και πέρα διαχειρίσου το μονη σου.

 

δλδ κανατε μια δουλειά με καποιον και πληρώσατε χωρις να ξέρετε τι θα πληρώσετε?

μαλιστα... τετοιους πελάτες γιατί δεν έχω εγώ???

(σαφώς και κανω λίγο χιούμορ μην με παρεξηγήσετε)

λοιπόν στο διαταυτα,

 

πρεπει να σας δώσει αντίγραφα απο τι αμοιβες κατέθεσε στην ΕΤΕ καθώς 5000€ είναι μάλλον ποσό που χρήζει τραπεζικής κατάθεσης

μέσα σε όλα αυτά προφανώς είναι φπα23%, υπερ τεε, υπερ τσμεδε, 10% φεμ

δεν θυμάμαι αν ξεχνάω κατι αλλο.. οπότε καντε κατι τετοιο για αρχή. ποιο σύστημα και χαζομάρες...στην Ελλάδα ζούμε...χαρτάκι, διπλο-τριπλο-τυπο...

Συναδελφε αν ο συναδελφος της υποθεσης κοψει αποδειξη για το ποσον που εισεπραξε ή τουλαχιστον για οποιο ποσον κοψει, με το υπολοιπο να πιστοποιειται απο πληρωμες κρατησεων και φορων, δε χρειαζεται να αποδειξει την καταθεση

Την καταθεση χρειαζεται να την αποδειξει ιδιωτης σε μηχανικο αν πληρωσει στην τραπεζα με κωδικο πληρωμης ΤΕΕ

 

Απο κει κι επειτα, η δηλωση ενταξης θα μετατραπει σε βεβαιωση περαιωσης διαδικασιας υπαγωγης για να τελειωσει η υποθεση αλλιως θα μεινει εκκρεμης εσαει.

Και ο μηχανικος πρεπει να κανει καποια δουλεια ακομα για να περαιωσει, ετσι δεν περαιωνεται η υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

απο την δική μου πρακτική κρίνω...οτι για να μπει απο 4014 σε 4178, μαλλον ειχε ολοκληρώσει ολα τα απαιτουμενα δλδ σχεδια κλπ...

αρα..μπορει σχετικά αμεσα να κανει ολοκλήρωση στον 4178.

 

για τα χρηματα τώρα...έδωσε 5.000 δεν θα πρεπει να ξερει που πηγαν ποια πόσα και που?

 

το πως...ειναι ας πουμε κάτι που εγω και εσυ το γνωρίζουμε αλλά η ενδιαφερόμενη έχει μαυρα μεσάνυχτα για τις διαδικασίες...

 

εδώ δεν ξέρει αν και πως και τι πλήρωσε...δλδ πήγε ελάχιστες ή συμφωνημένη αμοιβή...?

 

και ο συνάδλφος δεν θα πρπει να δωσει μια εξήγηση? ετσι για την τιμή των όπλων...(των 5.000)...

Edited by stavrosa
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωμενος να κοψει αποδειξη για το ποσον που ελαβε ή να παρουσιασει παραστατικα πληρωμων και να κοψει αποδειξη για το υπολοιπο

Αν και επειδη τον εκοψα ψιλολαμογιο, θα της ζητησει εξτρα ΦΠΑ για να κοψει αποδειξη, αλλιως θα τα παρει μαυρα. Εδω θα μαστε....  :mrgreen:

 

Η μεταφορα απο το 4014 στο 4178 δεν ξερεις ποτε εγινε και αν εγινε λογω ελλειψης πληροτητος η οχι.

Μπορει ουδεποτε να ασχοληθηκε με σχεδια κλπ η να μην ειχε περαιωσει καν με το 4014 και απλα να μετεφερε.

Οπως και να χει, βλεπω πως εχει δουλεια να κανει ο συναδελφος γιατι δεν εχει δηλωσει κατηγορια καθε αυθαιρεσιας, ενω πρεπει να συμπτυξει και τους αναλυτικους σε εναν (αν ειναι κατω των 15.000€ που λογικα θα ειναι)

Να τροποποιησει την τεχνικη εκθεση που, μεταξυ μας ειναι κακιστη και να περαιωσει.

 

Καλυτερα οι ενδιαφερομενοι να μιλησουν με το δικηγορο τους πριν την οριστικη περαιωση για να δουν πως θα κινηθουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, οπότε εγώ, για να έχω ένα χαρτί στα χέρια μου ότι ναι τακτοποίησα το ακίνητο για x χρόνια θα πρέπει να ζητήσω βεβαίωση περαίωσης? μπερδεύτηκα πριν με την βεβαίωση που έχει ισχύ 2 μήνες για να προβεί κάποιος σε συμβόλαιο, ασχέτως που εμείς έχουμε προσύμφωνο για 1 μήνα. 

συμφωνώ ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα για το που πανε τα χρήματα κλπ. πχ δεν ξέρω ότι ένα άλφα ποσό πήγε για τα τάδε σχέδια, και ένα βήτα ποσό για κάποια άλλα σχέδια. για όλα αυτά και έχω πελαγώσει. γιατί πρώτον δεν βλέπω πουθενά εγώ αυτά τα σχέδια και τη δουλειά του μηχανικού και δεύτερον ναι νομίζω πως έχω όλο το δικαίωμα από τη στιγμή που έχω πληρώσει τόσα χρήματα για ένα θέμα να ξέρω ότι όντως όλα έχουν τακτοποιηθεί όπως πρέπει και ότι φυσικά δεν θα με κοροιδέψει ο μηχανικός και να μην έχει κάνει τίποτα και να χρειάζομαι άλλα τόσα χρήματα μετά. Ελπίζω να μη με παρεξηγείτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγεισαι, μην ανησυχεις

Κατανοουμε τις ανησυχιες σου και προσπαθουμε να βοηθησουμε οσο μπορουμε καλυτερα

Κοιταξε, αλλο πραμα η βεβαιωση περαιωσης διαδικασιας υπαγωγης και αλλο πραγμα η βεβαιωση για μεταβιβαση με 2μηνη ισχυ
 

Για να εκδοθει η 2η πρεπει πρωτα να εχει εκδοθει η 1η

Η 2η εχει ισχυ 2μηνου και αφορα ΜΟΝΟ μεταβιβασεις και συμβολαιογραφικες πραξεις που την απαιτουν.

Ειναι παντοτε συνοδευτικο εγγραφο της 1ης

Η 1η δεν εχει 2μηνη ισχυ, ισχυει για οσο ισχυει η τακτοποιηση του ακινητου σου, οσα χρονια ειναι.

 

Δε σε απασχολει που πηγαν τα χρηματα που εδωσες στο Μηχανικο, υποχρεουται να σου κοψει αποδειξη.

Και υποχρεουται να σου δωσει τη βεβαιωση περαιωσης διαδικασιας υπαγωγης μαζι με τη βεβαιωση με 2μηνη ισχυ για συμβολαιογραφικη πραξη οποτε του το ζητησετε.

Γι αυτο σε ειπα να πας στο δικηγορο σου να μιλησετε.

 

Επισης, κατι τελευταιο, ο μηχανικος υποχρεουται να σου δωσει και μια κατοψη των χωρων που τακτοποιησε. Οπως και να χει, η συμβολαιογραφος που θα σου κανει το οριστικο συμβολαιο θα του ζητησει κατοψεις, οποτε ειναι μεσα στα καθηκοντα του

 

Και μην ξεχνας οτι Η ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕ ΣΥΝΙΣΤΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΣΟΥ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!! Οπότε ζητάω όποτε θέλω βεβαίωση περαίωσης και απλά εκκρεμεί η βεβαίωση για μεταβίβαση. 

Η βεβαίωση για μεταβίβαση θα μπορούσε για παράδειγμα να βγει και τον Μάιο του 2015 ή μήπως είναι αυστηρή ημερομηνία μέχρι Φεβρουάριο του 2015 όπου έχουν προθεσμία τα αυθαίρετα? Και κάτι τελευταίο να μη σας κουράζω πολύ, μέχρι πότε ισχύει η τακτοποίηση του αυθαιρέτου σύμφωνα πλέον με τον Ν. 4178? Υπάρχει κάποια ημερομηνία? Πχ είναι για 20 χρόνια, για 40 χρόνια ή για πάντα???

Link to comment
Share on other sites

Για να εκδοθει η βεβαιωση περαιωσης διαδικασιας υπαγωγης στο 4178 θα πρεπει ο μηχανικος να δηλωσει ημερομηνια τελευταιας αυτοψιας.

Απο αυτην την ημερομηνια και για ενα διμηνο ισχυει η βεβαιωση για μεταβιβαση

Αν ληξει το διμηνο, μπορει να επανεκδοσει αλλη, με καποια νεα συμφωνηθεισα αμοιβη εννοειται.

 

Το θεμα για μενα ειναι οτι μπορει να μην περαιωσει (ωστε να μην εκδοσει τη βεβαιωση περαιωσης διαδικασιας) και να περαιωσει, εκδιδοντας τις αντιστοιχες βεβαιωσεις, οποτε του το ζητησετε εσεις.

 

Αναλογα με τους τυπους της αυθαιρεσιας σας και τα στοιχεια του αυθαιρετου ο μηχανικος σας ενημερωνει για τα ετη ισχυος της τακτοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλά είναι να περιμένω λίγο να δω τι θα γίνει σχετικά με τα συμβόλαιο και πως θα το τακτοποιήσω και μετά να ζητήσω να περαιώσει ο μηχανικός για να βγει και η βεβαίωση μεταβίβασης. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα όλους, απλά υπάρχει άγνοια για κάποιον που δεν είναι μηχανικός!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.