Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση από υπαγωγή αυθαιρέτου στον Ν.4178


Recommended Posts

Αν θελεις, ζητησε του το pdf της δηλωσης-βεβαιωσης περαιωσης διαδικασιας υπαγωγης (αν εχει περαιωσει) ωστε να το ριξουμε μια ματια να σε πουμε.

Η διαρκεια που θεωρειται τακτοποιημενος ο χωρος ποικιλει και εξαρταται απο την παλαιοτητα, τη θεση του ακινητου και αλλους παραγοντες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους κατάφερα μετά από πολλές προσπάθειες να πάρω τη δήλωση ένταξης για να ρωτήσω έναν συμβολαιογράφο για τα περαιτέρω. Δεν ξέρω αν μπορεί να βγάλει κάποιος άκρη σχετικά με το για πόσα χρόνια ισχύει η τακτοποίηση. Ωστόσο με μεγάλη μου λύπη βλέπω ότι ο μηχανικός δεν έχει περάσει τις αμοιβές του καθόλου και έχει πάρει γύρω στις 5000 ευρώ :/ για σχέδια με συντεταγμένες και για άλλα σχέδια δεν θυμάμαι τι ακριβώς, επίσης για την υπαγωγή από τον 4014 στον 4178 έχει πάρει 500 ευρώ επίσης δεν φαίνονται πουθενά. Είπε ότι τα χει όλα έτοιμα αλλά δεν τα έχει περασμένα. Δεν φαίνονται στο χαρτί. 

post-88315-0-23862600-1401868979_thumb.jpg

post-88315-0-76369900-1401868987_thumb.jpg

post-88315-0-94823500-1401868997_thumb.jpg

post-88315-0-93720300-1401869005_thumb.jpg

post-88315-0-40711400-1401869014_thumb.jpg

post-88315-0-14791800-1401869020_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πολλά μου κάνουν εντύπωση και το ότι οι πληρωμές δεν φαίνονται. Και τα 500 που λες οτι πλήρωσες με τον 3843 δεν βλέπω να έχουν αφαιρεθεί. Και οι 5000 και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

τον κωδικό της πληρωμής τον έχω σβήσει εγώ επίτηδες, δεν ήθελα να τον βάλω να φαίνεται δημόσια, γιατί βλέπει πολύς κόσμος!!!!

Τα 500 που πλήρωσα με τον 3843 ήταν το παράβολο για να ενταχθούμε στη ρύθμιση!!!! Οι 5000 ευρώ δεν φαίνονται όντως πουθενά :/ επίσης τα υπόλοιπα 500 τα έδωσα τώρα, ήταν να του δώσουμε άλλα  150 αλλά έφυγε βιαστικά και μας είπε άλλη μέρα να περάσουμε στο γραφείο να του τα δώσουμε και ίσως γι' αυτό δεν έχει βάλει τα τελευταία. Αλλά τα 5000 ευρώ που είναι???? Τι μπορούμε εμείς να κάνουμε όμως???

Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ. Επίσης αυτό το χαρτί, είναι το χαρτί της τακτοποίησης που λέμε? 

Link to comment
Share on other sites

Για πόσο ισχύει αυτό το χαρτί??? (η τακτοποίηση δηλαδή) ανάλογα με την παλαιότητα και όποιον άλλο παράγοντα παίζει ρόλο? Αν με αυτό το χαρτί θεωρείται ότι έχει περαιώσει ο μηχανικός? Και θα ήθελα να ρωτήσω επίσης, τι μπορούμε να κάνουμε που ο μηχανικός δεν έχει αναφέρει πουθενά στο σύστημα σύμφωνα με τα χαρτιά που σας έστειλα την αμοιβή του???

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο!

Τη σχέση έχουν οι αμοιβές του μηχανικού

με την δήλωση ένταξης??

 

Μα σε καμία δήλωση δεν φαίνεται η αμοιβή!! Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο από το σύστημα 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή φαίνεται στο σύστημα αλλά όχι στο έντυπο της δήλωσης.

 

Το έντυπο της δήλωσης αναφέρει μόνο ότι πληρώσατε στο κράτος για να ρυθμίσετε το αυθαίρετό σας, ποιος, που και τι ρυθμίζει - τακτοποιεί.

 

Αλλά όλα αυτά είναι τελείως άσχετα με την ουσία του ερωτήματός σας και την εγκυρότητα της δήλωσης. Δεν βλέπω για ποιο λόγο βάζετε θέμα αμοιβών. Είναι καθαρά θέμα συμφωνίας σας με τον μηχανικό σας. Πολλά - λίγα, αυτά είναι.

 

Τα ερωτήματά σας έχουν ήδη απαντηθεί. Η τακτοποίηση δεν είναι νομιμοποίηση και η δήλωσή σας προς το παρόν δεν είναι περαιωμένη. Συνεννοηθείτε με τον μηχανικό σας και το δικηγόρο σας για το πως θα συνεχίσετε. Δεν νομίζω ότι εμείς μπορούμε ή πρέπει να πούμε κάτι περισσότερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με καλυπτει ο προλαλησαντας

Η δηλωση σας εγινε με το 4014 και μεταφερθηκε στο 4178 και δεν περαιωθηκε.

Ο μηχανικος σας απο τη στιγμη που αμειφθηκε με 500€ για τη μεταφορα, πρεπει να φερει τη δηλωση στα δεδομενα και τις απαιτησεις του 4178 γιατι φαινεται να μην το εχει κανει

Η τεχνικη εκθεση ειναι απο το 4014, δεν υπαρχουν κατηγοριες για καθε αυθαιρεσια, υπαρχουν 2 λοιπες πολεοδομικες αντι για 1 πλεον και αλλα πολλα...

Δε θα κρινω την ορθοτητα της δηλωσης, θεωρω πως ειναι εγκυρη, δεν ειναι περαιωμενη και ακομα και να περιαωθει δεν εχετε φοβο και αγχος γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ

Οποτε ανα πασα ωρα και στιγμη κανετε το οριστικο, οποτε το επιλεξετε εσεις.

 

Μιληστε με δικηγορο να σας συστησει τι να κανετε γιατι οι αρμοδιοτητες μας και η οποια βοηθεια σας προσφεραμε νομιζω πως εφτασε σε τελμα!

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο με ημερομηνια που ειναι μεγαλυτερη απο 2μηνες σε σχεση με την ημερομηνια αυτοψιας του μηχανικου που αναφερει εντος αυτου.

Τι ισχύει για συτο το ακινητο αναφορικα με την ισχυ υου συμβολαιου?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.