Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση από υπαγωγή αυθαιρέτου στον Ν.4178


Recommended Posts

το συμβολαιο επρεπε να εχει συνταγει εντος  του διμηνου που ισχυει η βεβαιωση

Αρα, αν συνταχθηκε  μετα το διμηνο,

ειναι ακυρο

[και μαλλον επεστρεψαν το συμβολαιο απο το υποθ/κειο...χωρις μεταγραφη]

 

Θα γινει επαναληψη του συμβολαιου...αφου λαβουν νεα βεβαιωση

 

[ ανθρωπινο το  σφαλλειν] :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν εχει γινει συμβολαιο.

Εχουν ενα προσυμφωνο με ορο να γινει το οριστικο μετα τη ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ του αυθαιρετου και εντος μηνος απο την ολοκληρωση.

Τα στοιχεια που μας δινουν ειναι μια ενταξη στο 4178 απο μεταφορα του 4014 μη περαιωμενη.

Οποτε εχει ψωμι ακομα.

 

Οι αμοιβες λογικο να μη φαινονται, δεν αναγραφονται πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

κοουτς  ....allenatore.... ήθελα να πώ..

 

θερωρησα την ερωτηση που εκανε ο γεοργιος σαν αυτοτελες θεμα

 

τωρα, οσον αφορα αυτο το προσυμφωνο με την   ρητρα   "εντος μηνος να γινει οριστικο"

με καποιους κληρονομους ετεροθαλεις...

αν θυμαμαι καλα..

 

το ξανασυζητησαμε  πριν κανα μηνα...

 

παμε για άλλα

 

---------

 

και τι θα απογινουμε  τωρα που χανουμε την χαρη  του :smile: :smile: :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν εχει γινει συμβολαιο.

Εχουν ενα προσυμφωνο με ορο να γινει το οριστικο μετα τη ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ του αυθαιρετου και εντος μηνος απο την ολοκληρωση.

Τα στοιχεια που μας δινουν ειναι μια ενταξη στο 4178 απο μεταφορα του 4014 μη περαιωμενη.

Οποτε εχει ψωμι ακομα.

 

Οι αμοιβες λογικο να μη φαινονται, δεν αναγραφονται πουθενα.

καλάθι να πάρεις

 

http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&docid=JCGAxhjA7FZRcM&tbnid=DJnuvtIcFCAlGM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.art-book.gr%2Ffull_product.php%3Fprod_id%3DXRWM-20&ei=FWSQU7DlKu-y7AaS4oHgBw&bvm=bv.68235269,d.ZGU&psig=AFQjCNFi2gW_LWbRI_fb6ohmyGjYAzOcGA&ust=1402058132362083

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρώτησα για τις αμοιβές, απλά κάποιος το ανέφερε ότι θα έπρεπε να υπάρχουν οι πληρωμές μέσα στο χαρτί που ανέβασα και δεν υπάρχουν. Είμαι απλός πολίτης όποτε δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται στο σύστημα των μηχανικών και πως λειτουργεί. Ο μηχανικός σήμερα μου είπε ότι έχουμε τελειώσει από την υπαγωγή στον 4178, εγώ όμως σύμφωνα με τα λεγόμενά σας βλέπω ότι αυτό θα έπρεπε από κάπου να φαίνεται και δεν φαίνεται πουθενά... :/ Ωστόσο το χαρτί γράφει δήλωση ένταξης Ν.4178/2013. Η περαίωση πως θα το γνωρίζω εγώ ότι έγινε? Γίνεται μόνο όταν θέλουμε να βγάλουμε τη βεβαίωση για να προβούμε σε οριστικό συμβόλαιο??? Παρόλα αυτά εξακολουθώ να τονίζω ότι έχει πληρωθεί ο μηχανικός και με συγχωρείτε γι' αυτό που θα πω, αλλά δεν φέρονται όλοι οι μηχανικοί σωστά απέναντι στους πελάτες. Όταν ο πελάτης πληρώνει και είναι εντάξει απέναντι στον άλφα, βήτα μηχανικό νομίζω ότι οφείλει να είναι και ο μηχανικός εντάξει με τη δουλειά που πρέπει να γίνει απέναντι στον πελάτη. Μπορεί να ξέφυγα όντως από το θέμα, αλλά προσπαθώ να βγάλω μία άκρη γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στον μηχανικό μου και προσπαθώ να σας συμβουλευτώ. Αν δεν ακούσω μερικές γνώμες και το τι μπορώ να κάνω, δεν θα ξέρω και εγώ πως να κινηθώ!!!! Δεν γνωρίζουμε σαν απλοί πολίτες που δεν γνωρίζουμε τη δουλειά του μηχανικού και δεν έχουμε πρόσβαση να τη δούμε στο σύστημα, νομίζω ότι είναι λογικό να ανησυχούμε και να θίγουμε το θέμα των αμοιβών όταν δεν βλέπουμε κανένα αποτέλεσμα στη δουλειά τους. Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα επίσης παρακαλώ πολύ να με ενημερωσει κάποιος για το αν μπορώ να ζητήσω κάποιο χαρτί από τον μηχανικό που να αποδεικνύει τη δουλειά που έχει κάνει για την μετάβαση από τον 4014 στον 4178 ουτωσώστε να αισθάνομαι και να είμαι και εγώ καλυμμένη. 

Link to comment
Share on other sites

για περαίωση: εκει που γράφει δήλωση ένταξης στον Ν.4178/13  θα έπρεπε να γράφει :

Βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής στο Ν. 4178/2013 για το παρακάτω ακίνητο.

 

αν βγάλεις την βεβαίωση σημαίνει οτι τακτοποίησες το ακίνητο. αν παίξουμε με τις λέξεις ουδέποτε νομιμοποιείς το ακίνητο.

 

 

περα τουτου θεωρώ οτι μέχρι στιγμής καλά πάνε ...τα πρόστιμα πληρώθηκαν (ήτοι τελος υπαγωγής, εφάπαξ δοση με 20% έκπτωση, ποσοστό αναπόδοσης στο ΤΕΕ)

 

για τις αμοιβές του...ζήτα την απόδειξη η οποία πρεπει να είναι σύμφωνη με το ιδιωτικό συμφωνητικό που αλληλουπογράψατε...

ζήτα και ενα αντίγραφο τι έχει πληρώσει σε κρατήσεις όπως και δικαιούσαι...

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!Η βεβαίωση περαίωσης για να καταλάβω είναι το χαρτί αυτό που ισχύει για 2 μήνες μέχρι να κάνουμε οριστικό συμβόλαιο???

Δεν υπογράψαμε κάποιο συμφωνητικό, ούτε καν μας το ανέφερε ο μηχανικός. Μήπως δεν θέλει να μας δώσει απόδειξη, δεν ξέρω αν γίνεται αυτό. 

Το αντίγραφο που λέτε για τις κρατήσεις που έχει πληρώσει μπορεί να μας το βγάλει μέσα από το σύστημα??? Ή έχει να κάνει με το συμφωνητικό που αναφέρατε?

Link to comment
Share on other sites

η οριστικη υπαγωγη ειναι μια και ισχυει για παντα. δεν σας ανέφερα πουθενα για 2 μηνες η κατι αλλο οπότε μην μπερδευόμαστε.

εχεις φάει κόλλημα με το συμβόλαιο...σου είπαμε πολλοι απο εδω μέσα οτι αν παιξεις με τις λέξεις δεν ...απο κει και πέρα διαχειρίσου το μονη σου.

 

δλδ κανατε μια δουλειά με καποιον και πληρώσατε χωρις να ξέρετε τι θα πληρώσετε?

μαλιστα... τετοιους πελάτες γιατί δεν έχω εγώ???

(σαφώς και κανω λίγο χιούμορ μην με παρεξηγήσετε)

λοιπόν στο διαταυτα,

 

πρεπει να σας δώσει αντίγραφα απο τι αμοιβες κατέθεσε στην ΕΤΕ καθώς 5000€ είναι μάλλον ποσό που χρήζει τραπεζικής κατάθεσης

μέσα σε όλα αυτά προφανώς είναι φπα23%, υπερ τεε, υπερ τσμεδε, 10% φεμ

δεν θυμάμαι αν ξεχνάω κατι αλλο.. οπότε καντε κατι τετοιο για αρχή. ποιο σύστημα και χαζομάρες...στην Ελλάδα ζούμε...χαρτάκι, διπλο-τριπλο-τυπο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.