Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΠΣΔΜΗ: Αποχή από τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών


Earl

Recommended Posts

Γιατι αγχωνεστε ρε παιδια, ποτε και αν θα παμε;;;;;

ας παει οποιος θελει .....

 

και εγω νομιζω ότι για κάθε πιστοποιητικο ,πρεπει να βγαινουν εξετασεις πιστοποίησης.....αφου δουλεια δεν εχουμε, ας κανουμε για όλα πιστοποιήσεις, να χουμε κατι να ασχολούμαστε και να κυκλοφορει και χρημα , με παραβολα, κεκ , κτλπ......

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω  ένα  είναι  που  βλέπω  σίγουρο και  ας  μου  πει  κάποιος  το  αντίθετο  με  ένα  και  μόνο παράδειγμα ..!!

 

Το  πεδίο  "  ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΙ  ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΕΣ - Π.Ε.Α " είναι  το  μόνο  όπου  μπορεί  οποιοσδήποτε 

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ - ΤΕΧΝΙΚΟΣ  να  πιστοποιηθεί  με  σεμινάρια και εξετάσεις ανεξαρτήτως ειδικότητας ,

εμπειρίας , γνωστικού επιπέδου , προυπηρεσίας ....!!!

 

ΜΠΟΡΕΙΣ  ΑΝΑΛΟΓΑ  ΝΑ  ΓΙΝΕΙΣ :

- Ελεγκτής  δόμησης κάθε  κατηγορίας ?

- Μελετής  Δημοσίων Εργων κάθε κατηγοριας ?

- Ε.Δ.Ε   κάθε  κατηγορίας ?

- Να υπογράφεις  μελέτες & να εκτελείς επιβλέψεις  κάθε κατηγορίας ?

 

ΛΟΙΠΟΝ  " ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ " για  να  γινω  λίγο  αναλυτικός  γιατι  δεν  θέλετε  να   καταλάβετε το  κάθε  αυτονοητο ,

Από  εσάς  που  δεν  γνωριζετε  τη διαφορα ωρομέτρησης - θερμιδομέτρησης, που  δεν  γνωριζετε  τι  σημαινει 

αντιστάθμιση  , που  δεν  έχετε  δει  ποτέ  στη  ζωή  σας 2/οδο , 3/οδο και 4/οδο βάνα και  ούτε  γνωρίζετε 

τι χρειαζονται , που  δεν  εχετε  δει  στη  ζωή  σας  ούτε  σε  διαφημηστικο φυλλάδιο πύργο  ψύξης , chiller ,

βαννα  μονοσωληνίου  κλπ , κλπ , κλπ  -  μιλάω  για  βασικές Η/Μ έννοιες - από  εσάς  λοιπόν απαιτώ - ζητώ

τη  φωνή  διαμαρτυρίας  σας για  να  έχω  και  εγώ  το  δικαίωμα να  εκτελώ μελέτες-επιλέψεις-κατασκευές

όλων  των ειδικοτήτων  και  κατηγοριών ....!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ  ΓΙΑ  ΤΟΝ  ΑΓΩΝΑ  ΣΑΣ  ΣΤΗΝ  ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ  ΝΑ  ΔΙΚΑΙΩΘΩ  ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΩΣ

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ , ΜΙΑ  ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ  ΤΗΝ  ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ  ΓΙΑ  ΤΕΤΟΙΑ  ΑΝΑΤΡΟΠΗ , ΓΙΑ  ΤΕΤΟΙΑ  ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ 

ΤΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΑΝΕΥΡΕΣΗΣ  ΕΣΌΔΩΝ ΜΟΥ  ΧΕΣΤΗΚ@,  ΓΙΑ  ΤΟ  ΑΝ  ΚΑΤΑΠΑΤΩ  ΤΑ  ΔΙΚΑ  ΣΑΣ  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ 

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ  ΚΑΙ  ΕΚΤΟΣ  ΑΥΤΟΥ  ..... ΧΑΛΑΛΙ  ΤΟ  ΔΙΑΒΑΣΜΑ , ΧΑΛΑΛΙ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΠΑΡΑΒΟΛΟ........ :wub:  

Edited by glaps
  • Upvote 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και τι τώρα να αρχίσουμε να πιστοποιούμαστε στο κάθε τι?? Ντεν έκει καρντιά μου άλλα λεφτά για καρτιά...Ντεν έκει και ντουλειά, που να τα βρούμε?

 

Πάντως κάτι άλλο θέλεις να πεις...και κρατιέσαι.... ;)

 

Επίσης μια λεπτομέρια...

 

Μη ακούσει κανείς να λες ότι δεν μας αφήνουν να επιβιώσουμε ή μας τρώνε το ψωμί μας από τα ΠΕΑ γιατί θα γίνουμε ρόμπα εντελώς... 

 

Την καλησπέρα μου...

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρομπα  θα γίνεις φιλαράκι αν πεις οτι  εχει Μηχανικάρες στο  Ελλαντα από

Ιταλία , βουλγαρία , σκόπια κλπ, αλλα  απο  την  γλώσσα  του  κράτους ξερουν  μόνο  καμμια  παραγγελιά  σε  ταβέρνα .!

Και  αν  πτωχεύσεις  απο  το  100/άρικο για  συμμετοχή .... βοήθειά μας..!!

Και  δεν  άκουσα  κουβέντα για  τα  800  που  έσκασες για  σεμινάρια ....

αλλά  ξέχασα  πίστευες  ότι  με  αυτά  καθαρισες, κάτι θα γίνει και  δεν  θα  δωσουμε  εξετάσεις  στο  μπουρδέλο και όλοι  θα  μπορούμε  να  πέρνουμε  κανα  ξεροκόμματο ...!!! 

Για  το  πραγματικό  μάρμαρο  τώρα  δεν  διαβάζω  να  λες  τίποτε ,  ναι  για  κατι  γνωστικά  πεδια  και  αντικείμενο σπουδων  και  ριξιμο  των  άλλων  συναδέλφων , και  άλλα  παράθυρα  για  λαμογιές  που  είναι  χρόνια  ανοιχτά......... έλα  εχεις  κάτι  να  πεις, η  θα  μείνεις  στο  παραδοσιακό  είμαι  μηχανικός  με  αξιοπρεπεια και  δεν  καταδέχομαι  να  δώσω  εξετάσεις  σε  πράγματα  που  δεν  σκαμπάζω  μία  ????

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η Ελλάδα έχει καλύτερους μηχανικούς από τους Ιταλούς? Στην τελική όλοι αυτοί έχουν περάσει διαδικασία αναγνώρισης...έτσι δεν είναι? Λες για τους Βούλγαρους...Γιατί αν πάει Ελληνας στην Γερμανία ή στην Αμερική πχ πως λες να τον βλέπουν..Καλώς τον τριτοκοσμικό...

Για τις πιστοποιήσεις, σεμινάρια, ΚΕΚ φωνάζω από την αρχή και για μένα είναι γελοίο...Κανένας οικονομολόγος δεν πιστοποιείται, κανένας δικηγόρος, κανένας γιατρός.. Παίρνεις πτυχίο δουλεύεις...τέρμα. Αυτό είναι κατάντια. Αν ήμουν πιτσιρικάς δεν θα είχα ποτέ σαν επιλογή αυτόν τον ανύπαρκτο κλάδο...

Και σιγά την επιστήμη...ΠΕΑ....ο άλλος κάνει μελέτες, δουλεύει εργοτάξια και συ του λες δεν σκαμπάζει και θέλει ενημέρωση από ΚΕΚ για να βγάλει ΠΕΑ σε σπιτάκια... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τελικά άλλες θέσεις ακυρώθηκαν?, αφού περνάει το δικαίωμα των δύο ημερών πρίν!

μέχρι ποιά μέρα έχουν δώσει ημερομηνίες?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για το μάρμαρο ....επιμένω , μη πετάτε τη μπάλλα στην εξέδρα ..!!

Θα βοηθήσετε να κάνω τοπογραφικά , αρχιτεκτονικά και στατικά ?

Θα κάνω και σεμινάρια ...!!! 

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας κάνουν πλάκα .Εδώ το επάγγελμα μας έχει ξεφτιλιστεί  τελείως ακόμα και οι μεσίτες μας έχουν στο δούλεμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάτι για το μάρμαρο - τη βαθμολογία  σου να τη βάλεις ......

 

«Επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών μετά την ψήφιση του πολυνομοσχεδίου» - See more at: http://www.b2green.gr/main.php?pID=17&nID=12628&lang=el&utm_source=MadMimi&utm_medium=email&utm_content=%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%2C+%CE%A6%2F%CE%92%3A+%CF%83%CE%B5%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1+net+metering%2C+%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82+%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD+%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3_+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD+%26+52+%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1+%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1&utm_campaign=20140525_m120610828_%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%2C+%CE%A6%2F%CE%92%3A+%CF%83%CE%B5%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1+net+metering%2C+%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82+%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD+%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3_+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD+%26+52+%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1+%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1&utm_term=____CE_B4_CE_B9_CE_B1_CE_B2_CE_AC_CF_83_CF_84_CE_B5+_CF_80_CE_B5_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_83_CF_8C_CF_84_CE_B5_CF_81_CE_B1#sthash.Znd805xU.dpuf
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κατάντια. Αν ήμουν πιτσιρικάς δεν θα είχα ποτέ σαν επιλογή αυτόν τον ανύπαρκτο κλάδο...

 

Ίκαρε θα μείνω στην φράση σου.

+1 από μένα.

 

Μετά από κοντά 3 χρόνια στην δουλειά, πραγματικά κάθε μέρα που περνάει αναρωτιέμαι αν άξιζε η δουλειά τόσων ετών για αυτό που ζούμε καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.