Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΠΣΔΜΗ: Αποχή από τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών


Earl

Recommended Posts

Εγώ ssouanis δε θα τις έδινα. Ούτε στον αδελφό μου.

Τι λετε ρε παιδια?

Γιατι ρε συ Ηλια να μην τις δωσεις ουτε στον αδερφο σου?

Εγω αν μπορουσα θα τις ανεβαζα ΟΛΕΣ μια προς μια στο φορουμ να τις διαβασουν ΟΛΟΙ οι συναδελφοι εδω.

Εδω μας κοροιδευουν καταμουτρα υποβιβαζοντας τα πτυχια μας και τις σπουδες μας, ξοδευοντας αλογιστα τα οσα χρηματα μας απαιτουνται για να γινεις επιθεωρητης, εμεις αντιδρουμε στις εξετασεις, στιν τεραστια και ασκοπη εξεταστεα υλη και αν ειχα τα "θεματα" στα χερια μου δε θα βοηθουσα συναδελφους?

Αν δεν το κανω, θετω εαυτον συμφωνο με το συστημα εξετασεων και την υλη.

Δεν ειμαι ομως...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

By the way, οταν πριν 2 ημερες ο Didonis κλειδωσε το Thread "Αποχή από τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών", πως καταφερε η συναδελφος ΕΛΛΗ να γραψει εκει ακριβως πριν 8 λεπτα το 1ο της post? 

 

Απορια το χω  :confused:  :confused: 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει, αλλά δείτε στο link ποιος μπορεί να γίνει CEA (Certified Energy Auditor) στις ΗΠΑ. Αυτά για να μην φωνάζουμε τζάμπα περί ειδικοτήτων.

 

Προσέξτε ειδικά αυτό:

 

Applicant completes the 3-day live seminar and takes the open-book CEA exam on the morning of the day following the seminar at the seminar site. (Completing the seminar is required in order to sit for the exam.)

 

Πσσσσσ, καλά.... Αμερικανάκια... Εμείς ρε κάνουμε 2 μήνες σεμινάρια και εξετάσεις 2 χρόνια μετά. Γατάκια...

 

3-ήμερο σεμινάριο για να γίνεις CEA και να κάνεις επιθεωρήσεις σε κτίρια άνω των 4.600 τμ στη New York χωρίς να είσαι καν απόφοιτος πανεπιστημίου. Αυτά για όσους νομίζουν ότι εμείς οι μηχανικοί στο Ελλάντα είμαστε επιπέδου NASA τουλάχιστον

 

Κι όσοι δεν γνωρίζουν τι εστί επιθεωρητής οποιασδήποτε φύσεως στην Αμερική ας το ψάξουν λιγάκι (πήγα και είδα με τα ματάκια μου)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζεις οτι έχει μεγάλη πέραση ο ενεργειακός επιθεωρητής στις ΗΠΑ ?

 

Μήπως κάνουν και κάποιο είδους εξοικονόμηση (γενικά σε όλους τους τομείς) για να υπάρχει ενδιαφέρον απο τους πολίτες για επεμβάσεις ?

 

Απο τη στιγμή που έχουν κατακτήσει όλες τις πετρελαιοπηγές του κόσμου για να έχουν φθηνό πετρέλαιο, τι να την κάνουν την εξοικονόμηση ?

Φτιάχουν αυτοκίνητα 6μ με μηχανή 5000 cm2 για να κάνουν βόλτα μέσα στη πόλη.... στ' α@@@@α τους

Γιατί δεν κάνουν εισαγωγές φ. αερίου για τη μείωση του φαινόμενου του θερμοκηπίου, που κόπτονται οτι ο πλανήτης μας κινδυνεύει ?

 

Παπαριές ....

 

Τώρα για τις συμβασεις του Κiοτο (που έχουν υπογράψει ?) και δεν ξέρω πια άλλη...χεστήκανε

 

Γι' αυτό με 3ήμερο σεμινάριο οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει εν. επιθεωρητής... ακόμα και τυφλός !!!!

 

Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.... χώρες που έχουν άλλες αρχές και προτεραιότητες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ε, βέβαια, που να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, σ' αυτό έχεις δίκιο. Και στο ότι τη σύμβαση του Κιότο επίσης την έχουν γραμμένη στα π@π@ρια τους. Και σ' αυτό έχεις δίκιο. Δεν βλάπτει όμως να βλέπουμε τι κάνουν οι άλλοι και να κρίνουμε "Μήπως το κάνουν καλύτερα;" Αλλά βέβαια. Εμείς είμαστε οι μάγκες της υφηλίου και τα ξέρουμε όλα καλύτερα. Εδώ θεσπίσαμε τους ελεγκτές δόμησης μετά από δεκαετίες αυθαιρεσιών. Αν ερχόταν ένας επιθεωρητής (inspector) να ελέγξει την τήρηση των κανονισμών στις δικές μας κατασκευές δεν θα υπήρχε ούτε κοτέτσι που θα έπαιρνε έγκριση. Σ' αυτό να σταθούμε καλύτερα. Στο ότι οι "άλλοι" έχουν κανονισμούς και νόμους και τους τηρούν. Σε αντίθεση με εμάς. 

 

Και το σκεπτικό του post ήταν κυρίως στο ότι σε άλλες χώρες πιστοποιημένοι επιθεωρητές μπορούν να είναι και απόφοιτοι γυμνασίου αν έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση. Για να μην μαλώνουμε τζάμπα μεταξύ μας ποιος έχει και δεν έχει δικαίωμα για ΠΕΑ. Άλλος το αποφάσισε αυτό όχι εμείς. Μην χάνουμε το χρόνο μας τζάμπα. Αυτό που έχει σημασία όμως είναι ότι στην Ελλάδα ΔΕΝ μπορεί να γίνει Εν Επ απόφοιτος της Σχολής Ζωικής και Φυτικής Παραγωγής έτσι ώστε να απαιτείται (και ορθώς) μια διαδικασία πιστοποίησης με εξετάσεις. Η διαδικασία της εκπαίδευσής μας μέσα από σεμινάρια είναι νομίζω υπεραρκετή. Και, ναι, συμφωνώ με συναδέλφους που λένε ότι δεν γίνεται ένας ΠΜ ή ΑΜ ή ΤΜ να μπλεχτεί στα χωράφια των επιθεωρήσεων συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού. Είναι κάτι παντελώς άγνωστο για εμάς. Εδώ αυτά που μάθαμε για τα κτίρια ήταν too much.

Edited by dsts
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

psssssssssssss ....τι  λε  ρε  παιδί  μου , ώστε  έτσι στο USA ?

Με  3  σειρές  τα είπες  όλα  ρε  μεγάλε περι  Αμέρικα και  ενέργεια και Π.Ε.Α ....!!!!

Τέρμα  με  'επεισες....δεν  δίνω  εξετάσεις ...!!!

Θα  πάω  πρώτα να μαθω τα περί " ευρωπαικο  προτυπο ΕΝ  13790 " και να βάλω στοιχημα με τον loser και μετα βλέπουμε .....!

Link to comment
Share on other sites

οι  ΗΠΑ  ειναι   τριτοκοσμικοι   πολυ  μακρια    απο  τις  τεχνολογικες  εξελιξεις 

γιαυτο  αντιδρουν  ετσι  στην  προστασια  του  περιβαλλοντος 

ενω  στο  ελλαντα  των  5.000.000  αυθαιρετων  πανω  στις  βουνοκορφες 

και των  10  εκατ   αμονοτων   κατασκευων   ειναι 

πρωτοποροι  στην  τεχνολογια  .

στο  ελλαντα  την  μονωση  την  ανακαλυψαν  στην  δεκαετια  του  2000  

πιο  πριν  ολα  ηταν  αμονωτα   και  οι  μικροτεροι  ας  ρωτησουν  παλιοτερους  μηχανικους

να  τους  πουνε   τι  γινοταν . 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

glaps, αδιαφορώ πλήρως αν σε έπεισα. Θέλεις να πιστεύεις ότι ως ΗΛ-ΜΗΧ-ΜΗΧ είσαι ο πλέον αρμόδιος για να εκτελείς επιθεώρηση σε 51 τμ γκαρσονιέρα με θεωρητικά συστήματα παντού, ΟΚ. Fine by me. Εξάλλου τι να μας πουν κι αυτοί οι Αμερικανοί από κατασκευές. Όταν αυτοί έχτιζαν το υψηλότερο κτίριο το 1973 στο κόσμο με ύψος 400 και πλέον μέτρα εμείς χτίζαμε 3 όροφες οικοδομές με πηλοφόρι (παράνομες μάλιστα)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.