Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών - Θέματα και πληροφόρηση από τους συμμετέχοντες.


yian

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 280
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα μια ερωτηση θα ηθελα να κανω, ποια ειναι η χρονικη διαρκεια για την ενταξη ενος μηχανικου στα μητωα ενεργειακων επιθεωρητων μετα την ανακοινωση των οριστικων αποτελεσματων επιτυχους εξετασης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Πέτυχα στις εξετάσεις και ευχαριστώ ειλικρινά  όλους όσους κατέθεσαν εδώ τις εμπειρίες τους. Πράγματι ήταν πολύ χρήσιμες και για εμένα....

..................

8.         Βοηθητικά θέρμανσης. Συμπληρώστε την ισχύ; Έδω ήθελε να σε μπερδέψει λίγο διότι σου έλεγε ότι λαμβάνω για το ΖΝΧ και βοηθητικό 50W/2 = 25 W το χειμώνα λόγω ότι ο κ/φ χρησιμοποιείται και για τους σκοπούς διανομής του ΖΝΧ! Αυτό όμως εντελώς ψύχραιμα πήγαινες και απλά το έβλεπες στο κελί των βοηθητικών του ΖΝΧ να υπάρχουν τα 0,25 kW. Εσένα καθόλου δεν σε επηρέαζαν σε κάποιο από τα ερωτήματά σου.

.....................

 

Καλή επιτυχία στους επόμενους... Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους παρέθεσαν προηγούμενα τις εμπειρίες τους από την εξέταση...

dim_eng θεωρώ ότι το λάθος σου στο case study είναι στην 8η ερώτηση όπου ζητούσε την ισχύ των βοηθητικών συστημάτων θέρμανσης και όχι του ΖΝΧ. Δηλαδή έπρεπε να συμπληρώσεις τα 0.05 Κw στα βοηθητικά συστήματα στην καρτέλα της θέρμανσης. 

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα από εταιρεία σεμιναρίων ότι πλέον οι πολιτικοί μηχανικοί αξίζει να παρακολουθήσουν και εξεταστούν καί στους τρεις τομείς (+λέβητες +κλιματισμό). Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμενες ρε φιλε να σου πει η εταιρεια σεμιναρίων; Αν ηταν δυνατόν και φιλόλογοι να τα παρακολουθήσουν δεν θα ειχαν προβλημα αρκεί το παραδάκι να πέφτει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ύλη είναι κοινή. Δεν ξέρω όμως αν ότι δίνει το ΙΕΚΕΜ το δίνουν ακριβώς έτσι γραμμένο και τα άλλα Κέντρα εκπαίδευσης,,, Ας πει κάποιος που πήγε.

 

Ναι ιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση θα ηθελα να κανω, ποια ειναι η χρονικη διαρκεια για την ενταξη ενος μηχανικου στα μητωα ενεργειακων επιθεωρητων μετα την ανακοινωση των οριστικων αποτελεσματων επιτυχους εξετασης?

 

Εγω έδωσα 6 Αυγούστου και αν θυμαμαι καλα 17-18 Αυγούστου ενεργοποιήθηκε η άδεια, βάλε και 2-3 μερες ακομα να

ενεργοποιηθεί και το παραβολο 100€ της ετήσιας ανανέωσης.

 

Βεβαια ήταν Άυγουστος, δεν ξερω αν επηρεάζει αυτό, αλλά από ότι έχω ακούσει θελεις 10-12 μερες κατά μέσο ορο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι!!

Στο πλαίσιο προετοιμασίας για τις εξετάσεις έχω μπερδευτεί σχετικά με τον καθορισμό των U ανάλογα με την γειτνίαση του δομικού στοιχείου έτσι θα ήθελα να έχω την επιβεβαίωση ή μη για τα παρακάτω αναφερόμενος πάντα στον Πίν 3.4α και στον Πιν. 3.4β. :

α) Σε επαφη με εξωτερικό αέρα: U =2.20 ( Μπατική ) και U = 3.40 ( Φ.Ο.)

β) Σε επαφή με ΜΘΧ εκτός περιγράμματος ιδιοκτησίας π.χ. κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας :  U =2.20/2 ( Μπατική ) και U = 3.40/2 ( Φ.Ο.) ή U =2.40/2 ( Δρομική ) και U = 2.60/2 ( Φ.Ο.)  

γ) Σε επαφή με ΜΘΧ εντός περιγράμματος ιδιοκτησίας π.χ.Μη Θερμαινόμενη αποθήκη :  U =2.40 (Δρομική ) και U = 2.60 

δ) Δάπεδο προς ΜΘΧ π.χ σε είσοδο πολυκατοικίας: U =2.00 ή U = 2.00/2

 

Ακόμα σε προηγούμενο post συνάδελφος αναφερόμενο σε συγκεκριμένο θέμα εξετάσεων αναφέρει πως σε τοίχο μονοκατοικίας του 1970 σε επαφή με ΜΘΧ ( λεβητοστάσιο) U = 1,85 

 

Οποιαδήποτε βοήθεια για τις παραπάνω περιπτώσεις θα ήταν πολύτιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!!

Στο πλαίσιο προετοιμασίας για τις εξετάσεις έχω μπερδευτεί σχετικά με τον καθορισμό των U ανάλογα με την γειτνίαση του δομικού στοιχείου έτσι θα ήθελα να έχω την επιβεβαίωση ή μη για τα παρακάτω αναφερόμενος πάντα στον Πίν 3.4α και στον Πιν. 3.4β. :

α) Σε επαφη με εξωτερικό αέρα: U =2.20 ( Μπατική ) και U = 3.40 ( Φ.Ο.)

β) Σε επαφή με ΜΘΧ εκτός περιγράμματος ιδιοκτησίας π.χ. κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας :  U =2.20/2 ( Μπατική ) και U = 3.40/2 ( Φ.Ο.) ή U =2.40/2 ( Δρομική ) και U = 2.60/2 ( Φ.Ο.)  

γ) Σε επαφή με ΜΘΧ εντός περιγράμματος ιδιοκτησίας π.χ.Μη Θερμαινόμενη αποθήκη :  U =2.40 (Δρομική ) και U = 2.60 

δ) Δάπεδο προς ΜΘΧ π.χ σε είσοδο πολυκατοικίας: U =2.00 ή U = 2.00/2

 

Ακόμα σε προηγούμενο post συνάδελφος αναφερόμενο σε συγκεκριμένο θέμα εξετάσεων αναφέρει πως σε τοίχο μονοκατοικίας του 1970 σε επαφή με ΜΘΧ ( λεβητοστάσιο) U = 1,85 

 

Οποιαδήποτε βοήθεια για τις παραπάνω περιπτώσεις θα ήταν πολύτιμη!!!

πρεπει να διαβασεις πολύ καλά την ΤΟΤΕΕ την 1. Γενικά τα U τα λαμβανουμε "μισά" μόνο στην περίπτωση επαφής τμήματος κτιρίου, πχ ενα διαμερισμα, ή ένα κατάστημα κλπ με τον ΜΘΧ. Αν κάνουμε επιθεωρηση για όλο το κτίριο, πχ μονοκατοικίαή πολυκατοικία, τότε τον ΜΘΧ της μονοκατοικίας τον συμπληρώνουμε ξεχωριστά σε άλλη καρτέλα, αναλυτικά, μόνο αν ο όγκος του είναι μεγαλύτερος από το 10% του συνολικού όγκου. Συμπληρώνουμε όλα τα στοιχεία του, κανονικά σαν να ήταν το προς επιθεωρηση τμήμα, εκτός από την διαχωριστική επιφάνεια, που την δηλώνουμε στην καρτέλα "διαχωριστικές επιφανειες" και το U της είναι ολόκληρο.  Το πρόγραμμα κάνει υπολογισμούς ανάλογα με τα δομικά στοιχεία του ΜΘΧ και προσδιορίζει έναν συντελεστη από το 0,5 εως το 1 με τον οποίο πολλαπλασιάζει το U της διαχωριστικής επιφάνειας. Εμεις για να μη σε μπερδευω το μόνο που κάνουμε ειναι να δώσουμε δεδομένα για την διαχωριστική και τον ΜΘΧ. Επίσης το 2,2 και το 3,4 το λαμβάνεις σταθμισμένο, δηλαδή το πολλαπλασιάζεις με το ποσοστό που συμμετέχει στην τοιχοποιία. Εχει ενα πινακάκι που το οριζει αναλογα την ημ/νια κατασκευης και αν το κτιριο ειναι γωνιακό ή όχι. Ελπίζω να βοήθησα και να μην θυμάμαι κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!!

Στο πλαίσιο προετοιμασίας για τις εξετάσεις έχω μπερδευτεί σχετικά με τον καθορισμό των U ανάλογα με την γειτνίαση του δομικού στοιχείου έτσι θα ήθελα να έχω την επιβεβαίωση ή μη για τα παρακάτω αναφερόμενος πάντα στον Πίν 3.4α και στον Πιν. 3.4β. :

α) Σε επαφη με εξωτερικό αέρα: U =2.20 ( Μπατική ) και U = 3.40 ( Φ.Ο.) Σωστά

β) Σε επαφή με ΜΘΧ εκτός περιγράμματος ιδιοκτησίας π.χ. κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας :  U =2.20/2 1,85/2 ( Μπατική ) και U = 3.40/2 2,60/2( Φ.Ο.) ή U =2.40/2 ( Δρομική ) και U = 2.60/2 ( Φ.Ο.)  

γ) Σε επαφή με ΜΘΧ εντός περιγράμματος ιδιοκτησίας π.χ.Μη Θερμαινόμενη αποθήκη :  U =2.40 (Δρομική ) και U = 2.60  Η μη θερμαινόμενη αποθήκη ( εντός περιγράμματος του εξεταζόμενου χώρου με όγκο < 10% του συνολικού όγκου), εντάσσεται στη ΘΖ και δεν αποτελεί αυτοτελές τμήμα, συνεπως δεν το εξετάζεις.  

δ) Δάπεδο προς ΜΘΧ π.χ σε είσοδο πολυκατοικίας: U =2.00 ή U = 2.00/2

 

Ακόμα σε προηγούμενο post συνάδελφος αναφερόμενο σε συγκεκριμένο θέμα εξετάσεων αναφέρει πως σε τοίχο μονοκατοικίας του 1970 σε επαφή με ΜΘΧ ( λεβητοστάσιο) U = 1,85 

 

Οποιαδήποτε βοήθεια για τις παραπάνω περιπτώσεις θα ήταν πολύτιμη!!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.