Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στην Τήνο η πιο μαγική πισίνα στον κόσμο


dsts

Recommended Posts

imhotep,

 

σκεψου οτι εισαι/ναι   [γενικως ομιλειν...]

  κατω απο αυτο το...τασακι

 

με μια διμετρη

 

και της  δειχνεις στο βάαααθος τον  οριζοντα και οτι...περαν  αυτου ειναι η Αφρικη

και αρχιζεις και   της  λες για τον  Αιγυπτιο Αρχιτεκτονα

και γυριζει και σου λεει η τυπισσα... κοιταζοντας το ταβανι

 

"ναι...και εχεις και κατι   εμφανή μπετά...απίστευτα"

 

έ...την πας ή δεν  την  πας στη  μανα σου...??? :grin: :grin: :grin:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το πράγμα δεν θα πέρναγε με τίποτα από Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής στην περιοχή μου , και αν πέρναγε σίγουρα δεν θα γινόταν από μηχανικό της περιοχής και αν τέλος πάντων γίνονταν όλα τα πιο πάνω , σίγουρα θα υπήρχε αντίδραση από ανθρώπους που αγαπούν το περιβάλλον και έχουν επίγνωση του μέτρου στην αισθητική τους , που τους κληρονόμησαν οι πρόγονοι τους , ώστε να διακρίνουν την σχέση αλληλοεπίδρασης ,  τεχνικού και φυσικού περιβάλλοντος , που τελικά διαμορφώνει το περιβάλλον του Ελληνικού χώρου.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

...αυτό το πράγμα δεν θα πέρναγε με τίποτα από Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής στην περιοχή μου ,....

Γιατί δεν θα πέρναγε?

 

και γιατι δεν αντιδρούσαν οι ανθρωποι που αγαπουν το περιβάλλον στην περιοχή σου, οταν η κεντρικά παραλιακή οδο σας είναι γεμάτι με κτίρια στο στυλ μπαλκονόπορτα + μπαλκονόπορτα... συν καγκελάκι χάλια .... σαν να είναι στην αθήνα κυψέλη στις πιό χάλια επιλογες τους κλπ ? ....

 

και το κτίσμα δεν είναι η πισίνα... αυτό δείχνουν τα λάιφ στάιλ περιοδικά...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο , αλλά αυτό ήταν έργο της Χούντας και αφορά την παραλία της πόλης και δυο τρία εκτρώματα που έγινα πάλι επί χούντας Όσοι αντέδρασαν τότε τους πήγαν απέναντι για διακοπές (Γυάρο) Πάντως ένα καλό ήταν ότι τουλάχιστον και αυτοί που δεν αντέδρασαν είδαν πόσο καταστροφικό ήταν αυτό και έβαλαν μυαλό σήμερα 

 

Έτσι σήμερα αυτό έχει σταματήσει και υπάρχει απόλυτα σεβασμός στο περιβάλλον με σημαντικές επεμβάσεις από πολίτες με κατάλληλες προσφυγές σε αρμόδια όργανα (όπως την μείωση του ΣΔ στην πόλη την δεκαετία του 80 ) Τουλάχιστον όπου χρειάζεται ΣΑ δεν περνούν τέτοια πράγματα και στις υπόλοιπες περιοχές δεν γίνονται κατασκευές  που δεν εναρμονίζονται στο περιβάλλον με ελάχιστες εξαιρέσεις  Νομίζω σε γενικές γραμμές , ότι και η Τήνος έχει αντισταθεί σε τέτοιες καταστάσεις σε σχέση με άλλα νησιά που έχουν γίνει το έλα να δεις 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο, έστω και σαν εικόνα. πολύ καλός φωτορεαλισμός. το σπίτι απ' όσο φαίνεται στην κάτοψη απλό και συμμαζεμένο, τίποτα φοβερό. η πισίνα εντυπωσιακή αλλά όλο και θα έχει και κανένα στατικό θεματάκι με τέτοια βάρη.

ωραία είναι να βλέπουμε και κάτι διαφορετικό, έχει εκπαιδευτεί το μυαλό μας στα ίδια τόσα χρόνια. είμαι περίεργος πως θα ήταν από κοντά

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θα πέρναγε?

 

και γιατι δεν αντιδρούσαν οι ανθρωποι που αγαπουν το περιβάλλον στην περιοχή σου, οταν η κεντρικά παραλιακή οδο σας είναι γεμάτι με κτίρια στο στυλ μπαλκονόπορτα + μπαλκονόπορτα... συν καγκελάκι χάλια .... σαν να είναι στην αθήνα κυψέλη στις πιό χάλια επιλογες τους κλπ ? ....

 

και το κτίσμα δεν είναι η πισίνα... αυτό δείχνουν τα λάιφ στάιλ περιοδικά...

 

Γιατί θα αντιδρούσαν όλοι αυτοί που ζηλεύουν ή φθονούν κάτι τέτοια...Ποιο περιβάλλον τώρα... Μη δούμε πισίνα να βγάλουμε το μάτι του άλλου...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε να ήθελαν το νερό της πισίνας να θερμένεται τον χειμώνα. Θα κατασκεύαζαν και έναν τεαράστιο λέβητα κοντά εκεί ο οποίος ίσως θα μπορούσε να προσφέρει τηλεθέρμανση στο μισό νησί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα αντιδρούσαν όλοι αυτοί που ζηλεύουν ή φθονούν κάτι τέτοια...Ποιο περιβάλλον τώρα... Μη δούμε πισίνα να βγάλουμε το μάτι του άλλου...

για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης για την αισθητική που αφορά το περιβάλλον κάνοντας διαχρονικά συγκρίσεις  βλέπω πχ τις Ρωμαικές επαύλεις που υπήρχαν αρκετές στην περιοχή μου λόγο των αρχαίων λατομείων Ε αυτό το καρακιτσαριό να έχουμε πισίνα δίπλα σε παραλίες δεν υπήρχε από όσα τέτοια κτήρια έχουν βρεθεί από αρχαιολογική σκαπάνη  ,  σε ένα μόνο υπάρχει λουτρό με πισίνα αλλά είναι 5 χιλιόμετρα από την θάλασσα Εδώ είδα κάπου στην Αττική είχαν κάνει πισίνα μέσα στην Θάλασσα Αν αυτό το κατασκεύασμα δίπλα στην θάλασσα και στο όγκο και στην  μορφή που σαφώς προβάλει (σαν τασάκι έγραψε εύστοχα συνάδελφος)  ξεχωρίζοντας άμεσα από το φυσικό περιβάλλον χωρίς να "δένει" με αυτό  το θεωρείς αισθητικά αποδεκτό , εγώ σαφώς διαφωνώ 

 

Πάντως κάτι τέτοια κατασκευάσματα , ο παππούς μου τα είχε για να πλένει τα πρόβατα και να μπορεί πιο εύκολα να τα κουρεύει ή να μην αρρωσταίνουν , αλλά και αυτός το είχε φτιάξει σε φυσιολογική απόσταση από την θάλασσα και όχι κοντά σε αυτήν και ας μην είχε τελειώσει το Δημοτικό 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

σοβαρά τώρα

πισίνα (αν είναι πισίνα) στην ταράτσα στο ντάλα ήλιο είναι λειτουργικά off (το είπα και σε άλλη διαφήμιση)

πισίνα σε νησί είναι περιττό έξοδο

μονοκατοικία στην ερημιά σημαίνει ούτως ή άλλως μετακίνηση (άρα γιατί να μην προτιμήσεις τη θάλασσα από το χλώριο) εκτός εάν είσαι τόσο χάι που τα παραγγέλνεις και στα φέρνουν όλα έτοιμα 

τα εξοχικά αυτού του τύπου (και οιουδήποτε τύπου) σε βουνά και θάλασσες τα θεωρώ έτσι κι αλλιώς άχρηστη "επένδυση" πιο σωστά "επίδειξη" και μάλλον κατ-ανάλωση και ειλικρινά δεν τα ζήλεψα ποτέ

αν το δούμε ως "γλυπτό" στο χώρο μάλλον αποτυχημένο το βρίσκω αφού ούτε εντάσσεται ούτε δημιουργεί αφ' εαυτού του περιβάλλον. βέβαια κυρίαρχη αισθητική δεν υπάρχει και de gustibus non disputandum

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εμείς οι μηχανικοί είμαστε υπεύθυνοι για το περιβάλλον που διαμορφώνουμε Προφανώς (και κόβω ότι έχω σε στοίχημα) ότι ο μελετητής δεν είναι κάτοικος της Τήνου Αν εμένα μου ανάθεταν μια τέτοια μελέτη για την περιοχή μου , το ουρανό και τα άστρα να μου έδιναν δεν πρόκειται να την έκανα Πριν κάμποσα χρόνια ήρθε στο γραφείο μου ένας πελάτης που ήθελε να κάνει σε απόσταση περί τα 600 μ από την θάλασσα (δεν χρειαζόταν τότε ΕΠΑΕ) ένα κτήριο με στέγη που θύμιζε Γερμανικά ή Αυστριακά κτήρια με μεγάλη κλίση και χρώμα που θύμιζε κεντρική Ευρώπη Φυσικά παρά τα χρήματα που μου πρόσφερε  (ήταν άνετος) αρνήθηκα ευγενικά και του εξήγησα τους λόγους Φυσικά θύμωσε Έμαθα τελικά ότι  προηγουμένως του είχαν απαντήσει με όμοιο τρόπο και οι άλλοι συνάδελφοι της περιοχή μου Τελικά πριν από δυο χρόνια είδα το κτήριο να ξεπροβάλει (έκτρωμα) και έψαξα και διαπίστωσα ότι η μελέτη τελικά έγινε από γραφείο εκτός περιοχής και μόνο η επίβλεψη τελικά έγινε από ντόπιο νέο τότε μηχανικό  

 

όταν λοιπόν ζεις σε ένα περιβάλλον και αυτό πέρα από την ποιότητα ζωής , σου δίνει απλόχερα τα φυσικά διαθέσιμα για επιβίωση τότε μετράνε άλλα πράγματα και όχι πρόσκαιρες οικονομικές απολαβές  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.