Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν 4663/1930


Recommended Posts

Ποια εγκύκλιος; Ο νόμος είναι εφαρμοστικός, από 1-1-2015 όλοι οι μηχανικοί απόφοιτοι ΑΕΙ έχουν τον επαγγελματικό τίτλο του διπλωματούχου μηχανικού.

 

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B4%CE%AF%CF%80%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%B1&dq=

δίπλωμα 2 το : 1. επίσημο έγγραφο με το οποίο βεβαιώνεται: α. η επιτυχής ολοκλήρωση ενός κύκλου σπουδών, συνήθ. ανώτατης ή εξωσχολικής εκπαίδευσης

Link to comment
Share on other sites

τι από 1--1-2015......?.....μια ζωή όταν αποφοιτούσες από πολυτεχνική  ΔΙΠΛΩΜΑ  ήταν....

όλοι οι υπόλοιποι  πτυχία....

άλλο δίπλωμα  .....άλλο πτυχίο....

άλλο διπλωματούχος .....άλλο πτυχιούχος....

 

ακόμα και οι άλλοι 2 σοβαροί κλάδοι  όπως των ιατρών και των νομικών ξέρουν τη διαφορά...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέμε τόσες μέρες. Άλλος ο ακαδημαϊκός τίτλος, άλλος ο επαγγελματικός τίτλος πχ τον επαγγελματικό τίτλο του λογιστή Β τον έχει και ο απόφοιτος ΤΕΙ και πανεπιστημίου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τι γράφει το δημόσιο δεν το πολυσκεφτομαι......εδώ ένα νόμο αυθαιρέτων μετά απο 3  προσπάθειες δεν διατύπωσε σωστά.... :mrgreen:

εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι 2 σχολές με τα ίδια δικαιώματα στην ίδια πόλη δεν γίνεται....

1 απο τις 2  σε κάθε πόλη τώρα που είναι και ευκαρία με το μνημόνιο να  πουληθεί σε ιδιώτη να τελείωνουμε...

είναι σαν να είχε 2 ολυμπιακές το δημόσιο.... 8-)

άντε να γίνει ιδιωτική και η ανώτερη-ανώτατη  εκπαίδευση να τελιώνει το παραμύθι.....

έχουμε  πλημμυρίσει  από μηχανικούς σχολες  εξωτερικού ΚΑΤΩΤΕΡΑ των  τει  ....ατει δεν ξέρω πως λέγονται τώρα 8-)

και μας ενοχλούν οι 15000-20000 απόφοιτοι  αυτών......

 

εγώ με τόση  @@@@ στα χρόνια του μνημονίου το πήρα απόφαση για  μ@@@@ δεν ξανατσακώνομαι ουτε θα κάτσω να σκάσω

Link to comment
Share on other sites

 

εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι 2 σχολές με τα ίδια δικαιώματα στην ίδια πόλη δεν γίνεται....

 

Κι όμως γίνεται :mrgreen: :

 

(1)

- Τμήμα Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ

- Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ

 

(2)

- Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ

- Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου Πανεπιστημίου

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο ότι ο νόμος αφορά και τους Μηχανικούς ΤΕΙ καθώς ο νομοθέτης σε πλήθος περιπτώσεων που ήθελε να ξεχωρίσει ΠΕ-ΤΕ έλεγε "Διπλωματούχους Μηχανικούς Πολυτεχνείων και Πολυτεχνικών σχολών της χώρας" άσε και που αρχικά έτσι ήταν στον 4254 και στη πορεία άλλαξε. Γιατί άλλαξε; Για να συμπεριλάβει και τους Διπλωματούχους...των άλλων ειδικοτήτων; δεν υπήρχε κανένας λόγος να τροποποιηθεί 

 

Επειδή ανήκουμε σε ένα κλάδο που υπάρχει σχεδόν 30 χρόνια ο πασίγνωστος νομικός διαχωρισμός πτυχιούχου-διπλωματούχου μηχανικού...φαντάζομαι πως ένας νομοθέτης που θα ήθελε ξεκάθαρα να συμπεριλάβει και τα ΤΕΙ όπως υποστηρίζεις ,το τελευταίο πράγμα που θα έκανε θα ήταν να αναφέρει μόνο την φράση. "διπλωματούχοι των ΑΕΙ" . Θα έγραφε ξεκάθαρα & απλά "απόφοιτοι ΑΕΙ" ή "διπλωματούχοι/πτυχιούχοι ΑΕΙ" και αφού αναγνωρίζεσαι ως ΑΕΙ προφανώς και θα συμπεριλάμβανε και εσένα...Αυτή την στιγμή,αυτό που διαβάζω είναι πολύ ξεκάθαρο και μιλάει για διπλωματούχους ΑΕΙ...δεν καταλαβαίνω λοιπόν την παρερμηνεία που έχει δημιουργηθεί...

 

Λυπάμε αλλά είναι ξεκάθαρο πως το διπλωματούχος ΑΕΙ στα Ελληνικά σημαίνει κάτοχος τίτλου ΑΕΙ, άρα περιλαμβάνει και τα ΤΕΙ. Η έννοια πτυχίου και διπλώματος είναι ταυτόσημη και για αυτό στο αρχικό νομοσχέδιο αναγράφοταν το «των Πολυτεχνείων και των Πολυτεχνικών σχολών» και «του Πανεπιστημιακού Τομέα».

 

Μην μπερδεύεις/σκοπίμως απλουστεύεις!Μιλάμε για ακαδ.τίτλους των μηχανικών συγκεκριμένα οι οποίοι είναι νομικά κατοχυρωμένοι και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση.Το πτυχίο και το δίπλωμα μηχανικού δεν είναι ταυτόσημα και ούτε ήταν ποτέ,εκτός αν τόσα χρόνια ζούσαμε σε εικονική πραγματικότητα.

 

Νομικά:

 

-Δίπλωμα μηχανικού=5ετής φοίτηση σε Πολυτεχνείο

-Πτυχίο μηχανικού=4ετής φοίτηση σε ΤΕΙ

 

Την ταύτιση στα παραπάνω που ακριβώς την διακρίνεις? 

 

Αν ήταν όπως υποστηρίζεις,θα είχαμε εξισωθεί επαγγελματικά εξαρχής..απ'το 1983.

Δηλαδή εσύ μέχρι σήμερα σε όποιο ΦΕΚ έλεγε π.χ "...για την εκπόνηση της μελέτης απαιτείται υπογραφή διπλωματούχου μηχανικού.." σφράγιζες εσύ την μελέτη όντας "ταυτόσημος πτυχιούχος ΤΕΙ?? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με βλέπεις να μιλάω εχθρικά? :mrgreen:

 

για τα οικονομικά τοξερα.....για το άλλο πλήρη άγνοια....

 

αλλά χωρίς πλάκα  στα οικονομικά με ένα μεταπτυχιακό ξέρω πολλούς συναδέλφους μου με αρχικό δίπλωμα μηχανικού να τα πηγαίνουν καλύτερα

από πολλούς  με αρχικό πτυχίο στα οικονομικά....

 

 

ατέρμονες συζητήσεις....αλλά όταν δεν υπάρχει δουλειά τς κάνουμε και αυτές :???:

Link to comment
Share on other sites

Ποια εγκύκλιος; Ο νόμος είναι εφαρμοστικός, από 1-1-2015 όλοι οι μηχανικοί απόφοιτοι ΑΕΙ έχουν τον επαγγελματικό τίτλο του διπλωματούχου μηχανικού.

 

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B4%CE%AF%CF%80%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%B1&dq=

δίπλωμα 2 το : 1. επίσημο έγγραφο με το οποίο βεβαιώνεται: α. η επιτυχής ολοκλήρωση ενός κύκλου σπουδών, συνήθ. ανώτατης ή εξωσχολικής εκπαίδευσης

 

1)Η φράση που σκοπίμως χρησιμοποιείς ξανά & ξανά "όλοι οι μηχανικοί απόφοιτοι ΑΕΙ" που ακριβώς αναφέρεται??δικιά σου πατέντα?

Και αν δεν αναφέρεται έτσι  στο εξής να την αναπαράγεις σε παρακαλώ όπως ακριβώς αναφέρεται, διαφορετικά δείχνεις ότι παραποιείς κάτι όπως σε συμφέρει με στόχο την δημιουργία ψευδών εντυπώσεων. 

 

2)πες μου σοβαρά πως θες να κάνουμε ερμηνεία νόμων μέσω του http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides να με απογειώσεις... αν είναι να πιάσουμε και τον 4178 μετά..λαγούς θα βγάλουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να γίνεται παραποίηση του νόμου. Ο νόμος μιλάει για διπλωματούχους ΑΕΙ και για δίπλωμα μηχανικού. Πουθενά δεν αναφέρονται οι φράσεις "απόφοιτοι ΑΕΙ" ή "πτυχιούχοι ΑΕΙ" ή "ΤΕΙ". Η ερμηνεία του διπλωματούχου ως πτυχιούχου ή αποφοίτου είναι αυθαίρετη, δεν προκύπτει από την εισηγητική έκθεση και ίσως να μην είναι σωστή. Οι αρμόδιοι υπουργοί θα απαντήσουν αν στους διπλωματούχους ΑΕΙ περιλαμβάνονται και οι πτυχιούχοι ΤΕΙ, όχι εμείς. Εμείς μπορούμε απλά να εκφράζουμε τη γνώμη μας. Γι αυτό αγαπητοί συνάδελφοι μην είστε απόλυτοι και να ακούτε την αντίθετη άποψη, ακόμα και αν δεν συμφωνείτε.

Edited by geoste
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο νομοθέτης δεν ήθελε εξ'αρχης να κάνει διαχωρισμό. Ή θα έγραφε δίπλωμα ή πτυχίο. Με την δικιά σας λογική,αν εγραφε "πτυχιουχοι μηχανικοί είναι αυτοί που λαμβάνουν πτυχίο ",θα άφηνε απ'εξω όλους τους αποφοίτους των πολυτεχνειων των ΑΕΙ.Το πνεύμα του νομού είναι η διαμόρφωση το επάγγελματος του μηχανικού για τα επόμενα 30+χρόνια,περιλαμβανοντας και τα κολέγια.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.