Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν 4663/1930


Recommended Posts

Αν περιμενει το ΤΣΜΕΔΕ λεφτά από τεχνολόγους σώθηκε. Όπως και να έχει σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ άρα τσάμπα μιλάμε...

Edited by stayros
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ δε θα σωθεί θα κλείσει...δε βγαίνουν τα νούμερα ρε παιδιά και από την άλλη αυτή τη δουλειά θα κάνουμε...θα πηγαίνουμε από το ένα ταμείο στο άλλο; Ένα να τελειώνουμε!!!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όποιο κι αν είναι αυτό το ένα ταμείο θα φορτωθεί και το χρέος του τσμέδε έτσι και κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει εγγραφή μας στο ΤΕΕ θα πρέπει να γίνει τροποποίηση στο καταστατικό του, μη πετάτε τα λεφτά σας άδικα σε τέτοιους δύσκολους καιρούς!!!

 

Το Τ.Ε.Ε. από μόνο του δε πρόκειται να τροποποιήσει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως, εδώ έχει ψηφιστεί νόμος που ξεριζώνει την όλη διαδικασία αδειοδότησης και εγγραφής των μελών του συθέμελα, έχει από πάνω του Τρόικα και κυβερνητικά στελέχη να το πιέζουν ασφυκτικά κι όμως εξακολουθεί να σφυράει αδιάφορα...

Εγώ προσωπικά την αξιοπρέπεια μου και τον επαγγελματικό μου χρόνο τα κοστολογώ πολύ παραπάνω από 3 ή 4 ή 14 χιλιάρικα, τα οποία ούτως ή άλλως μακροπρόθεσμα θα τα πάρω πίσω και με τόκο εφόσον δικαιωθώ!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκρότηση Επιτροπής για τον καθορισμό ειδικότερων ρυθμίσεων για την εξάσκηση του επαγγέλματος του Πολιτικού Μηχανικού, Αρχιτέκτονα και Τοπογράφου, σύμφωνα με τις διατάξεις της περ. ΙΓ.12 του άρθρου 1 του ν. 4254/2014 (Α΄ 85)

https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/63700-8%CE%9B3/document?inline=true

 

Τροποποίηση – συμπλήρωση της υπ' αριθ. 41050/02.09.2014 Κοινής Απόφασης των Υπουργών Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής «Συγκρότηση Επιτροπής για τον καθορισμό ειδικότερων ρυθμίσεων για την εξάσκηση του επαγγέλματος του Πολιτικού Μηχανικού, Αρχιτέκτονα και Τοπογράφου, σύμφωνα με τις διατάξεις της περ. ΙΓ.12 του άρθρου 1 του ν. 4254/2014 (Α΄ 85)»
Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΜΝΗΜΑ της Επιτροπής Επαγγελματικών Δικαιωμάτων της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ


Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλές φορές ερμηνεύουμε τα γεγονότα όπως μας συμφέρουν & όχι όπως είναι στην πραγματικότητα,καλό είναι να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα:

 

1)Διάβασα από κάποιον το επιχείρημα πως η λέξη "δίπλωμα" είναι επαγγελματικός τίτλος & όχι ακαδημαϊκός και δεν είδα κανένα συνάδελφο να αντιδρά.

 

-Έλα όμως που ο ίδιος ο νομοθέτης του 4254 λέει ρητά ..."οι διπλωματούχοι των Α.Ε.Ι..." .Οπότε και η λέξη δίπλωμα χρησιμοποιείται στην παραπάνω πρόταση ως ακαδημαϊκό προσδιοριστικό αποφοίτων Α.Ε.Ι. 

-Έλα επίσης που το δίπλωμα που μου έχει απονεμηθεί από ελληνικό πολυτεχνείο γράφει με έντονα γράμματα "δίπλωμα". Θέλω να πιστεύω πως εξ ιδρύσεώς τους τα Α.Ε.Ι της χώρας αποδίδουν στους αποφοίτους τους ακαδημαϊκούς τίτλους & όχι επαγγελματικούς.Να αποκαθίσταται λίγο η αλήθεια λοιπόν για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

Σε διαφορετική περίπτωση θα έγραφε ξεκάθαρα "...οι απόφοιτοι Α.Ε.Ι ..." και θα εννοούσε & τους πτυχιούχους & τους διπλωματούχους!

Απλή λογική χωρίς να είμαι νομικός.

 

2)Το επάγγελμα του διπλωματούχου μηχανικού ποτέ δεν ήταν κλειστό.Ούτε ως προς το σύστημα εισαγωγής,ούτε γεωγραφικά,ούτε χωρικά!    Διαβάζεις->Διαγωνίζεσαι με ίσους όρους προς όλους τους υπόλοιπους μαθητές της χώρας->Εισάγεσαι σε πολυτεχνείο->Διαβάζεις->Αποφοιτάς->Δουλεύεις. Πόσο κλειστό είναι αυτό?

 

 

3)Προσωπική μου άποψη όπως εγώ το εκλαμβάνω είναι πως αυτό το τόσο μπλεγμένο  πολυνομοσχέδιο κάνει πρόβλεψη για ειδικότητες διπλ. μηχανικών οι οποίοι δεν είχαν αποσαφηνισμένα και κατοχυρωμένα με νόμο επαγγελμ.χαρακτηριστικα (πχ μηχανικοί χωροταξίας,περιβάλλοντος κλπ). Αυτούς ο νόμος τους εντάσει σε γενικές κατηγορίες επαγγέλματος πχ πολ.μηχ ή αρχ.μηχ με σκοπό ύστερα από έκδοση πδ να αποσαφηνιστούν τα δικαιώματα τους. 

 

 

4)Για να προλάβω κάποια σχόλια...Είμαι υπέρ των δίκαιων κλαδικών διεκδικήσεων όλων των επαγγελματιών και των ΠΕ και των ΤΕ. 

Αλλά όσοι ποντάρανε πάνω σε εξισωτικούς αχταρμάδες της τρόικας & μνημονιακούς νόμους εξαθλίωσης & ισοπέδωσης της παιδείας για να προωθήσουν τα συμφέροντά τους προσπαθώντας να αδικήσουν μια τεράστια μερίδα του επιστημονικού/τεχνικού κόσμου που έχει κοπιάσει, πιστεύω πως θα εκπλαγούν δυσάρεστα.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο ότι ο νόμος αφορά και τους Μηχανικούς ΤΕΙ καθώς ο νομοθέτης σε πλήθος περιπτώσεων που ήθελε να ξεχωρίσει ΠΕ-ΤΕ έλεγε "Διπλωματούχους Μηχανικούς Πολυτεχνείων και Πολυτεχνικών σχολών της χώρας" άσε και που αρχικά έτσι ήταν στον 4254 και στη πορεία άλλαξε. Γιατί άλλαξε; Για να συμπεριλάβει και τους Διπλωματούχους...των άλλων ειδικοτήτων; δεν υπήρχε κανένας λόγος να τροποποιηθεί τότε;

Edited by GEORGE KARA
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμε αλλά είναι ξεκάθαρο πως το διπλωματούχος ΑΕΙ στα Ελληνικά σημαίνει κάτοχος τίτλου ΑΕΙ, άρα περιλαμβάνει και τα ΤΕΙ. Η έννοια πτυχίου και διπλώματος είναι ταυτόσημη και για αυτό στο αρχικό νομοσχέδιο αναγράφοταν το «των Πολυτεχνείων και των Πολυτεχνικών σχολών» και «του Πανεπιστημιακού Τομέα».

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο καθένας λέει ό,τι θέλει και ερμηνεύει το νόμο από τη δική του σκοπιά, καλύτερα να περιμένουμε να βγει κάποια εγκύκλιος που θα δίνει οδηγίες. Μέχρι τότε κρύψτε τα μαχαίρια.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.