Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε θεωρείται ότι έχει συντελεστεί μια απαλλοτρίωση


Recommended Posts

Charlie, από περιέργεια (τώρα που ξανακοίταξα τα post). Όντως, φαίνεται ότι έχεις ήδη τα κομμάτια του παζλ, το μόνο που δεν ξέρεις είναι αν υπήρξε ποτέ αποζημείωση. (Συνεπώς, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει η Δ12 ή θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς στο Ταμείο Παρακαταθηκών & Δανείων. Ή και στους δύο.)

* Που Πως έφτασες στο διάγραμμα και τον πίνακα της απαλλοτρίωσης;

* Ο δρόμος τελικά διανοίχτηκε; Οι ιδιοκτήτες πως και δεν αντιδράσανε;

* Σε περιπτώσεις κοινοφελών χώρων (σχολεία) από απαλλοτρίωση (που γνωρίζω καλά), η Πολεοδομία ξέρει (υπάρχει μάλιστα και αναστολή έκδοσης ΟΑ για ένα χρόνο). Στην δική σου περίπτωση, η Πολεοδομία έβγαλε ΟΑ έτσι αβέρτα;

* Υποθηκοφυλακείο, άμεσα! Η απαλλοτρίωση μεταγράφεται, και σαν βάρος αρχικά, και σαν αλλαγή όταν παρακατατεθεί η προσωρινή αποζημίωση.

* Η δική σου υποχρέωση είναι να φτιάξεις τα σχέδια (τοπογραφικό κλπ) για σύσταση καθέτου;

 

edit: Ο Δημήτρης έχει δίκιο σε ένα θέμα. Μία άδεια είναι νόμιμη όσο δεν έχει ανακληθεί.

Edited by dsworks
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να θέσω το ερώτημα από άλλο πρίσμα:

Εσείς θα δίνατε βεβαίωση νομιμότητας του Ν.4178/2013 όταν γνωρίζετε ότι έχει δειχθεί λάθος/ψευδές τοπογραφικό στην Ο.Α [και μαζί νέο τοπογραφικό σωστό με αναγραφόμενη την ημερομηνία συντέλεσης της απαλλοτρίωσης?] για σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και μεταβίβαση με πιθανό τραπεζικό δανεισμό σε μελλοντική αγοραπωλησία => έλεγχο από μηχανικό και δικηγόρο?

 

dsworks: Το διάγραμμα και τους πίνακες του πήρα από την κτηματική υπηρεσία. Ο δρόμος υπήρχε και ΝΑΙ διαπλατύνθηκε. Οι ιδιοκτήτες δεν αντιδράσανε γιατί έπρεπε να μεγαλώσει η εθνική οδός (ίσως επαρχιακή, το ψάχνω). Για τί να αντιδράσουνε? Αφού από εκεί περνούσε ο δρόμος και απλά έγινε πιο πλατύς για μεγαλύτερο επίπεδο εξυπηρέτησης. Ναι η πολεοδομία έβγαλε αβέρτα την άδεια και δεν γνωρίζω τον λόγο, εκτιμώ λόγω άγνοιας, αφού τότε τις άδειες τις εξέδιδε η νομαρχία καμιά 100 χιλιόμετρα μακριά... Είμαστε στο ψάξιμο στο υποθηκοφυλακείο αλλά μέχρι στιγμής η συμβολαιογράφος μου αναφέρει ότι μάλλον δεν υπάρχει τίποτα σχετικό με απαλλοτρίωση στη μερίδα του ιδιοκτήτη.

 

Ναι εγώ πρέπει να φτιάξω τοπογραφικό (οκ, κανένα πρόβλημα) και να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για τα κτίσματα... Έκει ξεκινάει το πρόβλημα. Δίνω ή δεν δίνω? Από τη μια έχω άδειες μη ανακληθείσες, όμως από την άλλη εγώ ο ίδιος στο τοπογραφικό θα λέω ότι λόγω απαλλοτρίωσης το π.χ. 1978 το γήπεδο μίκρυνε και δεν ήταν όσο στην άδεια του 1979. Ίσως και να μην ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει μεταγραφη του πινακα στο υποθηκοφυλακειο στο ονομα του παπου

τοτε  η διαπλατυνση δεν του πηρε τιποτε...

και η απομειωση οφειλεται σε  "Χ"   λογους...

 

αφου εχεις τους πινακες....ειδες αν ειναι εκει το ονομα του????

 

 

στο ΦΕΚ που ανεφερες.... προκειται για  διανοιξη της εθνικης οδου  Φερρες -Καστανιες...[ ετσι το θυμαμαι...θα το δω και θα το διορθωσω...αν θυμαμαι λαθος] [για την κατασκευη λεει το ΦΕΚ...]

 

Εχεις δυο αδειες...εχεις τα πινακιδες  τους

 

θα πρεπει να γραφουν  τους ορους δομησης...το διαταγμα του 78 η πρωτη...το 270Δ η δευτερη

 

εχεις και υποχρεωση για αποσταση......απο τον αξονα ...το όριο....του δρομου..

Ειδες αυτες τις παραμετρους της αδειας?

 

Δεν μπορει να ηταν τόοοσο ...άπλες στην υπηρεσια...και να εκαναν

 

δυο   φορές    λαθος....

 

υπαρχουν τοπογραφικα...καποιος τα εφτιαξε και τα υπεγραψε....

 

Και, δεν θυμαμαι,  τι τιτλο ειχε ο παππους ???  αγορασμενο ή απο παραχωρηση??

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και αυτο   της ΔΟΚΚ

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=z4zLjjG2%2BTU%3D&tabid=777&language=el-GR

 

λεει τα ιδια με οσα προαναφερθηκαν πιο πανω

και  διευκρινιζει τα περι την συντελεση της απαλλοτριωσης

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να θέσω το ερώτημα από άλλο πρίσμα:

Εσείς θα δίνατε βεβαίωση νομιμότητας του Ν.4178/2013 όταν γνωρίζετε ότι έχει δειχθεί λάθος/ψευδές τοπογραφικό στην Ο.Α [και μαζί νέο τοπογραφικό σωστό με αναγραφόμενη την ημερομηνία συντέλεσης της απαλλοτρίωσης?] για σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και μεταβίβαση με πιθανό τραπεζικό δανεισμό σε μελλοντική αγοραπωλησία => έλεγχο από μηχανικό και δικηγόρο?

 

Να σου πω τι θα έκανα στην περίπτωσή σου.

 

Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, το τεχνικό έργο έχει κατασκευαστεί στην κομμάτι της ιδιοκτησίας που «προέβλεπε» το διάγραμμα του 1975. Αυτό σημαίνει ότι δεν μιλάμε για ανάκληση της απαλλοτρίωσης, κάποια στιγμή πρέπει να ολοκληρωθεί η απαλλοτρίωση και να γίνει η αποζημίωση. Άρα το εξηγείς στους πελάτες σου, τους λες «ετοιμαστείτε για Πρωτοδικείο, Εφετείο συν μία αναγνώριση δικαιούχων, 3 δίκες συνολικά», και δείχνεις στο τοπογραφικό αυτό το κομμάτι σαν τμήμα ιδιοκτησίας μεν, αλλά διαχωρισμένο και με την ένδειξη «υπό απαλλοτρίωση». Δεν πρέπει αυτό το κομμάτι να συμμετάσχει στην σύσταση (το έχει πάει ο δρόμος άλλωστε, θα το πάρει το κράτος κάποια στιγμή και επίσημα). Μπορεί αυτό το κομμάτι να μεταβιβαστεί, και ο αγοραστής να είναι δικαιούχος της αποζημίωσης μελλοντικά. Εφόσον αυτά είναι γνωστά τώρα, πρέπει να φαίνονται και στο τοπογραφικό και στα συμβόλαια.

 

Οι άδειες όπως έχουν βγει, καλώς έχουν. Αν τα κτίσματα δεν έχουν αυθαιρεσίες, και αν στο τοπογραφικό η μόνη διαφορά είναι το κομμάτι που απαλλοτριώνεται, εγώ θα έδινα βεβαίωση. Τυπικά, εφόσον δεν αποζημιώθηκαν και από το Υποθηκοφυλακείο πιστοποιείται ότι ούτε μεταβολή έχει (αλλά ούτε καν σαν βάρος δεν είχε μπει η απαλλοτρίωση), δεν βλέπω κανένα λάθος στις άδειες μέχρι τώρα.

 

Edit: Βάσει του update στο επόμενο post, προκύπτει ότι η αποζημίωση έχει κατατεθεί.

 

Όλα αυτά τα γράφεις σε τεχνική έκθεση, δεν κρύβεις τίποτα και δεν φοβάσαι τίποτα.

 

Καθώς μάλλον είσαι εκτός σχεδίου και πάνω σε εθνική (ή επαρχιακή) οδό, από τα πρώτα πράγματα που θα πρέπει να δείξεις στο τοπογραφικό είναι η απόσταση ασφαλείας από τον άξονα. Για να ξέρουν οι πελάτες σου τι πάνε να μοιράσουν.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

dsworks σε ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον, όπως και τους άλλους συναδέλφους.

Διάβασα ότι η αναγκαστική απαλλοτρίωση συντελείται με την καταβολή στον δικαιούχο προσωρινά ή οριστικά επιδικασθείσας αποζημίωσης ή με την δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως της γνωστοποίησης για την κατάθεση του ποσού στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων.  Υπάρχει και μια προθεσμία 5 ετών για αίτηση προς καθορισμό μεγαλύτερης αποζημίωσης αν ο δικαιούχος δεν κλητεύτηκε και δεν έλαβε μέρος στη δίκη, και έξι μήνες αν ναι). Θεωρώ ότι όταν υπάρχει αυταποζημίωση δημοσιεύεται στο ίδιο ΦΕΚ ή σε κάποιο ανάλογο. Στην περίπτωσή μου τείνω να πιστεύω ότι υπήρχε αυταποζημίωση (κάτι το οποίο φυσικά ψάχνω ήδη).

Δεν ξέρω όμως ακριβώς πότε. Αν είναι έτσι τα πράγματα τότε η απαλλοτρίωση έχει συντελεστεί ήδη. Συμφωνείτε μέχρι εδώ? Αν ναι, πότε συντελέστηκε? Έστω ότι το βρίσκω και βλέπω ότι συντελέστηκε πριν την έκδοση της Ο.Α?

Τι κάνω? Δίνω βεβαίωση?

 

Ναι είμαι εκτός σχεδίου και με πρόσωπο σε Εθνική οδό. (έτσι αναφέρεται στο τοπογραφικό, και έτσι φαίνεται και εδώ). Η απόσταση του κτηρίου από τον άξονα στο τοπογραφικό φαίνεται να είναι 30μ.

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

 

update: Βρήκα το ΦΕΚ παρακατάθεσης το οποίο είναι το 441/29-08-1979

Η πρώτη Ο.Α. εξεδόθη τον Μάρτιο του 1980!!! Κακώς έδειξε ο συνάδελφος όλο το γήπεδο?
Πώς μπορώ να βρω αν ο πελάτης μου είχε αποζημίωση, αυταποζημίωση ή όχι? Ξέρω το γραμμάτιο συστάσεως παρακαταθήκης το οποίο είναι το 7585/21-06-1979.

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όταν υπάρχει αυταποζημίωση δημοσιεύεται στο ίδιο ΦΕΚ ή σε κάποιο ανάλογο. Στην περίπτωσή μου τείνω να πιστεύω ότι υπήρχε αυταποζημίωση (κάτι το οποίο φυσικά ψάχνω ήδη).

 

Αυτοαποζημίωση; Ώπα!

 

Η αυτοαποζημίωση προφανώς δεν αποζημειώνεται.

 

Σου είναι εύκολο να μας δείξεις το απόσπασμα του πίνακα και του διαγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι η αυταποζημίωση δεν αποζημειώνεται. Πού μπορώ να δω αν έχω αυταποζημίωση ή αποζημίωση και τι ποσό?

Πάντως κακώς εξεδόθη η Ο.Α. αφού η συντέλεση της απαλλοτρίωσης προηγείται της έκδοσης της Ο.Α. Συμφωνείτε? Θα δίνατε βεβαίωση του Ν.4178/2013?

 

Σχετικά με τους πίνακες δεν θα ήθελα να τους ανεβάσω λόγω προσωπικών δεδομένων. Ο πίνακας αναφέρει για τον πελάτη μου για δύο ιδιοκτησίες τα εξής:

α. αριθμός τεμαχίου:χχχ, Έκταση 382τμ, κατηγορία εδάφους: Αγρός

β. αριθμός τεμαχίου:ψψψ, Έκταση 228τμ, κατηγορία εδάφους: Άμπελος

Μετά έχει όνομα, επώνυμο, όνομα πατρός, τόπο διαμονής και δέντρα. Στον πελάτη μου δεν υπάρχουν δέντρα. Προφανώς η έκταση αφορά την απαλλοτριωθείσα επιφάνεια.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

update: Βρήκα το ΦΕΚ παρακατάθεσης το οποίο είναι το 441/29-08-1979

Η πρώτη Ο.Α. εξεδόθη τον Μάρτιο του 1980!!! Κακώς έδειξε ο συνάδελφος όλο το γήπεδο?

Πώς μπορώ να βρω αν ο πελάτης μου είχε αποζημίωση, αυταποζημίωση ή όχι? Ξέρω το γραμμάτιο συστάσεως παρακαταθήκης το οποίο είναι το 7585/21-06-1979.

 

Μόλις είδα το update. Άρα, δίκες έχουν γίνει, η αποζημείωση έχει κατατεθεί. Ο πελάτης σου θα 'πρεπε να έχει κινήσει την διαδικασία αναγνώρισης δικαιούχων που αναφέρει και το ΦΕΚ, και να έχει πάει να παραλάβει την αποζημίωσή του.

 

Άρα, κύρωση απαλλοτρίωσης: 29-8-1979.

 

Σχετικά με τους πίνακες δεν θα ήθελα να τους ανεβάσω λόγω προσωπικών δεδομένων. Ο πίνακας αναφέρει για τον πελάτη μου για δύο ιδιοκτησίες τα εξής:

α. αριθμός τεμαχίου:χχχ, Έκταση 382τμ, κατηγορία εδάφους: Αγρός

β. αριθμός τεμαχίου:ψψψ, Έκταση 228τμ, κατηγορία εδάφους: Άμπελος

Μετά έχει όνομα, επώνυμο, όνομα πατρός, τόπο διαμονής και δέντρα. Στον πελάτη μου δεν υπάρχουν δέντρα. Προφανώς η έκταση αφορά την απαλλοτριωθείσα επιφάνεια.

 

Σεβαστό.

 

Μήπως υπάρχει στην Κτηματική και κάποια έκθεση-πίνακας του στυλ:

* το χχχ το αποζημειώνει ο Α στον Β

* το ψψψ το αποζημειώνει το δημόσιο στον Α

* το ζζζ το αποζημειώνει ο Α στον εαυτό του

Κανονικά θα 'πρεπε ήδη να φαίνεται στον πίνακα που έχεις.

 

Πιστεύω ότι δεν είναι αυταποζημίωση, άγνωστο αν ποτέ εισπράχθηκε ή όχι η αποζημίωση.

(Η απάντησή μου έχει αλλάξει από την στιγμή που διάβασα το ΦΕΚ της παρακατάθεσης).

Κακώς βγήκε η άδεια του 1980, αν καταγγελθεί θα ανακληθεί.

Όχι βεβαίωση. Πρώτα νομιμοποίηση, είτε με κανονική άδεια είτε με 4178/13.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.