Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε θεωρείται ότι έχει συντελεστεί μια απαλλοτρίωση


Recommended Posts

Απ' 'οσο γνωρίζω χρόνος συντέλεσης είναι η ημερομηνία δημοσίευσης του ΦΕΚ της παρακατάθεσης.

Υπάρχει δυνατότητα να λάβεις απάντηση από την διεύθυνση Δ12 που ανέφερε παραπάνω ο καλός συνάδελφος DSworks, εάν η απαλλοτρίωση η οποία επιβλήθηκε με την τάδε ΚΥΑ έχει συντελεστεί στο ακίνητο με τάδε κτηματολογικό αριθμό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως υπάρχει κάποιο τηλ για το Δ12. Με πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι

στη Δ12 όντως έχεις πολύ σοβαρές πιθανότητες να βρείς και το ΦΕΚ της απαλλοτρίωσης ή/και της αποζημίωσης

λογικά πρέπει να έχει γίνει και μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο ίσως όχι στη μερίδα του παππού αν είχε αναγραφεί "ιδιοκτησία αγνώστου" στους πίνακες

μου έχει συμβεί ακόμα και σε αναγνώριση δικαιούχων να παρουσιαστεί "καλός" γείτονας και να έχει εισπράξει αποζημίωση την οποία πρέπει να διεκδικήσει εκ των υστέρων ο πραγματικός ιδιοκτήτης (περι κομμώσεως των ωών το ανάγνωσμα) αλλά η απαλλοτρίωση θεωρείται συντελεσθείσα

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕYΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ & ΛΟΙΠΩΝ ΕΡΓΩΝ Διεύθυνση Απαλλοτριώσεων & Τοπογραφήσεων (Δ12) Διεύθυνση Π. Τσαλδάρη 15, 176 76 Καλλιθέα Fax 2109242807 e-mail [email protected] -- [email protected] Διευθυντής 2109242270  -- [email protected] Τμήμα Απαλλοτριώσεων Π. Τσαλδάρη 15, 176 76 Καλλιθέα 2109242019  --[email protected] Τμήμα Τοπογραφικών Εφαρμογών Π. Τσαλδάρη 15, 176 76 Καλλιθέα 2109242037 --[email protected] Τμήμα Τοπογραφήσεων Π. Τσαλδάρη 15, 176 76 Καλλιθέα 2109232414 --[email protected] Τμήμα Τοπογραφήσεων & Απαλλοτριώσεων Έργων Περιφέρειας Αττικής Π. Τσαλδάρη 15, 176 76 Καλλιθέα 2109242437 --[email protected]

 

http://www.ggde.gr/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=category&id=101:%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%8D%CE%BD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82&Itemid=260

Edited by imhotep
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως στα είπε ο imhotep.

Προτείνω αίτηση με ερώτημα ως προς τον αριθμό του γηπέδου, όχι με το όνομα του ιδιοκτήτη με επισυναπτόμενο πίνακα και απόσπασμα του διαγράμματος για να κατοχυρωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Φέρρες; Ούτε με σφαίρες! :mrgreen:

(λέει κάποιος που υπηρέτησε στο Σουφλί...)

 

Έχεις αναγκαστική απαλλοτρίωση, με κήρυξη το 1977. Είναι Υπουργείο Υποδομών, άρα όντως μάλλον θα βγάλεις άκρη στην Δ12. Αν είσαι στην Αθήνα ή έχεις άκρες εδώ, μια απλή βόλτα και μόνο συνήθως αρκεί (σαν να πηγαίνεις στο αρχείο μιας πολεοδομίας). Στο ΦΕΚ αναφέρονται τα δύο από τα πράγματα που ψάχνεις:

1) το κτηματολογικό διάγραμμα του Νοεμβρίου 1975, της τεχνικής εταιρείας τάδε

2) το κτηματολογικό πίνακα. Αναφέρονται μάλιστα και τα 2 πρώτα ονόματα (Καντηΐκας, Δερμετζής).

 

Έχει, λοιπόν, προηγηθεί κτηματογράφηση το 1975, όπου ψάχνεις τι δείχνει για την δική σου ιδιοκτησία. Βάσει αυτής της κτηματογράφησης, οι ιδιοκτήτες κινούν την δικαστική διαδικασία της αποζημείωσης που προβλέπει η αναγκαστική απαλλοτρίωση.

 

Οπότε, τα επόμενα που ψάχνεις είναι δικαστικές αποφάσεις και ΦΕΚ παρακατάθεσης αποζημιώσεων.

 

Περί χρόνου δημιουργίας.

Μια απαλλοτρίωση έχει παρακατάθεση της προσωρινής και της οριστικής αποζημείωσης, με ΦΕΚ. Η ημερομηνία του πρώτου ΦΕΚ είναι η ημερομηνία της κύρωσης της απαλλοτρίωσης. Αλλά αν αυτό μπαίνει σαν χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου που απομένει, δεν το ξέρω. Εδώ στην Αττική έχω πέσει 2-3 φορές σε περίπτωση ΓΠΣ που να προβλέπει την «απώλεια αρτιότητας» για απαλλοτρίωση λόγω διάνοιξης επαρχιακής οδού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κτηματολογικό διάγραμμα της τάδε εταιρείας δεν είναι αυτό που έχω πάρει από την κτηματολογική? Φυσικά δεν μπορείς να το ξέρεις αλλά βάσει της λογικής πρέπει να είναι το ίδιο. Το ίδιο ερώτημα για τους πίνακες. Δηλαδή βάσει των στοιχείων που έχω πάρει έχω ένα διάγραμμα που δείχνει γραφικά την απαλλοτρίωση και πίνακα με εμβαδόν απαλλοτρίωσης.

Αν ο τότε ιδιοκτήτης δεν κίνησε διαδικασία αποζημίωσης? Πιστεύω ότι έχει παρέλθει η όποια προθεσμία και έτσι θεωρείται ότι έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση, με ημερομηνία τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της παρακατάθεσης?

Δηλαδή ο κάθε ιδιοκτήτης κινεί διαδικασία για αποζημίωση? Δεν γίνεται από την υπηρεσία?

Ευχαριστώ και πάλι, έχω αρχίσει να βγάζω άκρη!

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αντιληφθω το "ακριβες" ερωτημα του τσαρλι

Εν πασει περιπτωσει η χρονολογικη  σειρα των γεγονοτων ειναι η εξης

1] το 1975 εγινε το κτηματολογικο  διαγραμμα και ο αντιστοιχος πινακας προς "διανοιξη της Εθνικης οδου"

2] το 1977 δημοσιευθηκε η απαλλοτριωση στο ΦΕΚ, με  ολες τις λεπτομερειες...

επομενως, εκτοτε ηταν γνωστο οτι απο "εκει"  θα περνουσε ο δρομος και θα το "εκοβε"

Και, κατα λογικη ακολουθια,  ποιός θα  ήθελε  ΟΑ, για να ανοικοδομησει, στη μεση της  υπο διανοιξη εθνικης οδού...

και δεν θα τον σταματουσε  και ο  τοπογραφος του και η Πολεοδομια, αφου η περιοχη του ηταν υπο απαλλοτριωση

[και ποιος εκδιδει αδεια σε αγρο που προκειται να "περασει"ο δρομος???]

 

φυσικα η επικειμενη  [ και προσδοκωμενη   λογω αποζημιωσεων...] απαλλοτριωση

ειχε γινει γνωστη στους κατοίκους  της  περιοχης πριν   το  1975....

..δλδ απο τοτε που αρχισαν  οι τοπογραφησεις οι οποιες κατεληξαν στην συνταξη των πινακων το  ετος 1975..

3] το ετος 1979 "ελαβε" αδεια ανοικοδομησης δειχνοντας ολοκληρο το γηπεδο...??? [ισως τοτε να ειχαν τελειωσει τα χωματουργικα...]
4]το 1989 ελαβε Αδεια δειχνοντας ολο [???]  το  γηπεδο....αλλα ο δρομος ειχε ηδη διανοιχτει...

[αν θυμαμαι καλα απο καποιες εκλογες ...στις Καστανιες...μερικα χρονια πριν το '89..... :smile: .]

5] Το πόσα τμ. και σε ποιο  σημειο παιρνει η απαλλοτριωση απο τον καθε εναν  ιδιοκτητη,  φαινεται στους πινακες που-  συνηθως- αποτελουν  εναν ξεχωριστο  υπο-τομο στο υποθηκοφυκλάκειο και εκει,  στο ονομα καθε ιδιοκτητη σημειωνεται η μεριδα του και η καταχωρηση της απαλλοτριωσης στο  όνομά του

6] για να ορισθει τιμη μοναδος αποζημιωσης, ο κτηματολογικος πινακας, προσκομιζεται στο δικαστηριο μετα πιστοποιητικων οτι "ενημερωθηκε" η μεριδα καθενος....

 

Εν τελει, σημερα,   δεν καταλαβα ποιες ειναι ακριβως οι ερωτησεις του τσαρλι...?

.

- αν οι αδειες  του 1979 ή του 1989 ηταν νομιμες??

- αν για την εκδοση των αδειων  εδειξαν όλο το γηπεδο ή αν εδειξαν το υπολοιπο???
- αν πηρε την αποζημιωση ο...παππούς???

- αν μεχρι την εισπραξη της αποζημιωσης ηταν "κυριος" διοτι δεν ειχε συντελεστει η απαλλοτριωση λογω μη πληρωμής???

 

και βεβαια  ηταν  κυριος  ακινητου  ....βεβαρημενου με απαλλοτριωση...κατα ......τμ...ή εξ ολοκληρου...

 

Ετσι θα το πουλουσε...ετσι θα το κληρονομουσαν οι κληρονομοι  του αν πεθαινε στο μεσοδιαστημα...

 

Και, οταν εισεπραξε την αποζημιωση

ή μαλλον οταν δημοσιευθηκε  στο ΦΕΚ η παρακαταθεση της αποζημιωσης...εχασε και την "κυριοτητα" που ειχε..

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ερώτημά μου αφορά στο αν καλώς εξεδόθησαν οι οικοδομικές άδειες με τοπογραφικό το όλο αρχικό γήπεδο. Αυτό προσπαθώ να προσδιορίσω.

Κατά τα άλλα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις!

 

Έχω μόνο μια ένσταση σχετικά με το 2) που αναφέρεις. Ίσα ίσα αν είχα πελάτη που ήθελε να χτίσει και ήξερα λίγο πολύ πόσο θα διαπλατυνθεί ο δρόμος θα του έλεγα να βιαστεί να βγάλει Ο.Α. όσο ακόμα το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο!!! Δρόμος υπήρχε και απλά πήρε 3-4μ από τα γήπεδα εκατέρωθεν. Άλλωστε μια απαλλοτρίωση που έχει κηρυχθεί νομίζω ότι μπορεί και να ακυρωθεί. Μέχρι να ολοκληρωθεί-συντελεστέι απλά δεν έχει γίνει. Και αυτό ψάχνω να βρω. Η Ο.Α. η πρώτη έχει ημερομηνία π.χ. 24/04/1979. Καλώς εξεδόθη? Μήπως η απαλλοτρίωση για το αυτό γήπεδο συντελέστηκε στις 25/04/1979 οπότε είμαστε καλα? ή μήπως συντελέστηκε στις 23/04/1979 οπότε έχω αυθαίρετο?

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

οι αδειες ειναι ...αδειες...με σφραγιδες και υπογραφές.

 

εχουν εκδοθει νομιμα και ισχυουν σαν νομιμες....αφου δεν εχουν ανακληθει..

 

 

 

τοτε εχτιζες με τους ορους του Δ 538/78

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι οι άδειες είναι άδειες αλλά αν ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα? Πώς θα δώσω βεβαίωση νομιμότητας? Αν γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας θα απαιτηθεί νέο τοπογραφικό στο οποίο θα φαίνεται διαφορετικό εμβαδόν. Δεν μπορώ από τη μια να έχω υπογράψει το πραγματικό εμβαδόν με την απαλλοτρίωση και από την άλλη να μην το λαμβάνω υπόψιν για τη νομιμότητα της άδειας, τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.