Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε θεωρείται ότι έχει συντελεστεί μια απαλλοτρίωση


Recommended Posts

Εάν δεν είναι δύσκολο, σβήσε λίγο τα στοιχεία που θεωρείς προσωπικά δεδομένα και ανέβασε τον πίνακα των αναλογισμών να το δούμε όλοι μαζί μήπως προκύψει αυτό που ψάχνεις, κάνονικά (και σε παλαιότερες απαλλοτριώσεις που έχω δει) στον πίνακα γράφει εάν πρόκεται περί αυταποζημίωσης ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς δεν υπάρχει η πληροφορία που ψάχνουμε. Μέχρι και στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων πήρα τηλ και μου είπαν ότι και εσείς, ότι κανονικά πρέπει να φαίνεται.

Μάλλον η κτηματική υπηρεσία έχει φωτοτυπία τη μισή σελίδα. Ξανατηλεφώνησα στην κτηματική και μου είπαν ότι θα ξαναδούν. Θα γνωρίζω ίσως σήμερα.

 

Δεν μας ενδιαφέρει όμως και ιδιαιτέρως πλέον το αυτό θέμα με την αποζημίωση (απλά θέλω να το δείξω στον πελάτη μου) υπό την έννοια ότι πήρα την απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα. 

Δηλαδή η αλλαγή επιφάνειας έγινε με τη δημοσίευση του ΦΕΚ παρακατάθεσης (1979) και η άδεια εξεδόθη μετά (1980) => Δεν δίνω βεβαίωση νομιμότητας.

 

Τώρα είμαι στο ψάξιμο με τη συμβολαιογράφο για το αν φαίνεται ή όχι στη μερίδα του οικοπεδούχου η απαλλοτρίωση. Αν δεν φαίνεται τι σημαίνει αυτό? Πρέπει κάτι να κάνουν οι κληρονόμοι?

 

Τώρα πρέπει να βρω τους όρους δόμησης που ίσχυαν κατά την έκδοση της Ο.Α., να δω αν το γήπεδο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση, αν είχε τις αποστάσεις από άξονα κτλ για να δω αν μπορώ να νομιμοποιήσω ή έστω να κάνω υπαγωγή στον Ν. 4178/2013. Με άλλα λόγια ξεκινάει άλλο μαρτύριο. Θα σας ενημερώνω για την πορεία και την εξέλιξη.

 

Συμφωνείτε ότι με τα υπάρχοντα στοιχεία δεν είναι σωστό να δοθεί Βεβαίωση 4178?

Link to comment
Share on other sites

Εάν η άδεια όπως λέμε, έχει εκδοθεί με ανακριβή (αναληθή μάλλον ) στοιχεία, θεωρώ πως πρέπει να προηγηθεί τακτοποίηση, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι από την κτηματική υπηρεσία έχουν μόνο τις "μισές" σελίδες, χωρίς να υπάρχει το τμήμα που αφορά την αποζημίωση. Δυστυχώς.

Το θέμα της αποζημίωσης μπορεί να λυθεί με αίτηση ΜΟΝΟ του ιδιοκτήτη ή πλησιέστερου συγγενή στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων.

Link to comment
Share on other sites

ειχες πει οτι,

ο συμβολαιογραφος θα εβλεπε στο υποθηκοφυλακειο

αν υπηρχε μεταγεγραμμενη στην μεριδα του παππου  η πραξη απαλλοτριωσης

 

όσο δεν γνωριζεις αν αυτο   εχει γινει...θα μιλαμε με υποθεσεις...

 

οσο για την αποζημιωση....

αυτος που θα ερευνησει το υποθηκοφυλακειο

θα  ψαξει να βρει και την αποφαση καθορισμου τιμης μοναδος...

στην αποφαση αυτη  -λογικα--  θα πρεπει  πρεπει να ειναι το ονομα του παππου...

 

υγ1

οσο για την αποζημιωση...

 

άαααν  περιλαμβανεται στον πινακα και στην αποφαση     και το ονομα του παππου...

.και εχει παρακατατεθει η αποζημιωση

 

υπαρχει 5ετης παραγραφη...

υγ

εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πολυ μεγαλη συμπτωση να εγινε δυο φορες το ιδιο λαθος-παραβαση-παρανομια

και να εκδοθηκαν δυο αδειες σε διαστημα 10 ετων

 

με το ακινητο "υπο απαλλοτριωση" κατα την εκδοση της πρωτης

 

και "απαλλοτριωμενο" κατα την δευτερη

 

καλη ερευνα

 

στοΦΕΚ Β 441/79 που αναφερες εχει και την αποφαση του Εφετειου Θρακης

 

ειναι η 19/1979

 

εκει θα-  πρεπει να - ειναι και το ονομα του παππού

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Συμφωνώ με την παρατήρησή σου σχετικά με την έρευνα στο υποθηκοφυλακείο. Έχω ενημερώσει τη συμβολαιογράφο ότι πρέπει να γίνει.

2. Η απόφαση καθορισμού τιμής μονάδας θα αναφέρεται σε κάποιο μεταγεγραμμένο έγγραφο στο υποθηκοφυλακείο ή απλά εννοείς ότι αφού την έρευνα στο υποθ/κειο θα την κάνει δικηγόρος θα ξέρει σε ποια υπηρεσία να ψάξει?

3.Είμαι σίγουρος ότι αν δεν έχει εισπραχθεί θα έχει παραγραφεί, τείνω να πιστεύω βέβαια ότι μάλλον υπήρχε αυταποζημίωση. Αλλά όπως είπαμε στο 1 ας μην κάνουμε εικασίες και υποθέσεις.

4. Θεωρώ ότι ο μηχανικός και το πολεοδομικό γραφείο απλά δεν γνωρίζαν. Δεν ψάχνω να βρω γιατί έγινε, τώρα που ξέρω ψάχνω να βρω τι θα κάνω... Ακόμα και στην πρώτη άδεια όμως το ακίνητο ήταν απαλλοτριωμένο και όχι υπό απαλλοτρίωση, αφού το ΦΕΚ παρακατάθεσης είναι προγενέστερο της έκδοσης της Ο.Α.

5. Πώς μπορώ να πάρω αντίγραφο της εν λόγω απόφασης? Τη δίνουν σε μηχανικό ή πρέπει να πάει δικηγόρος? Κοστίζει? Ποια η διαδικασία γενικά για να πάρω αντίγραφο απόφασης?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: Η Ο.Α. πρωτοκολλήθηκε τον Ιούλιο του 1979 ενώ η απαλλοτρίωση συντελέστηκε τον Άυγουστο του 1979 και εν τέλει η άδεια εξεδόθη το 1980. (Τυχαίο? δε νομίζω).

Με άλλα λόγια όταν πρωτοκολλήθηκε η άδεια υπήρχε άλλο εμβαδόν στο γήπεδο και όταν εξεδόθη άλλο!!!

Μήπως αφού πρωτοκολλήθηκε πριν την συντέλεση της απαλλοτρίωσης καλώς εξεδόθη με το παλιό εμβαδόν, οπότε μπορώ να δώσω βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι να ενημερώσω ότι σύμφωνα με τους τότε ισχύοντες όρους δόμησης, ακόμα και με το απαλλοτριωμένο γήπεδο το κτήριο κάθεται καλά σε δόμηση, κάλυψη, αποστάσεις από όρια, από άξονα, και είναι και άρτιο και οικοδομήσιμο.

Με άλλα λόγια δεν φαίνεται να έδειξαν επίτηδες το γήπεδο με την επιφάνεια προ απαλλοτρίωσης με κάποιο πονηρό σκοπό. Είτε με απαλλοτρίωση είτε χωρίς  το κτήριο κάθεται καλά.

Το ίδιο ισχύει και για την άδεια του 1986, πλην όμως εκεί 100% έπρεπε να δειχθεί το γήπεδο μετά την απαλλοτρίωση με λιγότερα τετραγωνικά.

Προς το παρόν ψάχνω να βρω για την πρώτη άδεια αν επειδή πρωτοκολλήθηκε πριν την απαλλοτρίωση καλώς έδειξαν το γήπεδο πριν την απαλλοτρίωση και εξεδόθη έτσι.

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Οχι ΥΠΕΚΑ, ΥΠΟΜΕΔΙ, Δ12 αν θυμάμαι καλά, στην Καλλιθέα.

Για Θεσσαλονίκη ξέρουμε μήπως ποια είναι η αντίστοιχη υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας. 

Είμαι πολ. μηχανικός, χωρίς εμπειρία στο θέμα των αδειών και των νομιμοποιήσεων. Μία γνωστή μου αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα, και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν κάποιος έχει σχετική εμπειρία:

Στην ιδιοκτησία της, της ζητήθηκε κομμάτι του οικοπέδου για να περάσει δρόμος. Σε αυτό το κομμάτι όμως είχε μία αποθήκη. 

Πέρασε ο δρόμος, και από τον Δήμο της είπαν ότι να μην στεναχωριέται για την αποθήκη γιατί μπορεί να την κάνει κάπου αλλού στο οικόπεδο.

Υπάρχει κάποια νομοθεσία που λέει ότι σε περίπτωση απαλλοτροίωσης κτίσματος πχ αποθήκης έχεις την άδεια να κτίσεις κάτι αντίστοιχο;

Σας ευχαριστώ πολύ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.