Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση Παθητικής Πυροπροστασίας


peratis

Recommended Posts

το ΠΔ 71/1988 έχει ισχύ για κτίρια που η οικοδομική τους άδεια εκδόθηκε μετά την 17-2-1989

για ΧΣΚ πριν από την ημερομηνία αυτή, πας με 3/2015 πλέον (παλιά ήταν η 3/1981) οι ίδιες είναι σχεδόν...απλά του 2015 είναι πιο αναλυτική..

Link to comment
Share on other sites

 Οικοδομική άδεια του 1980. Στο ισόγειο έχουμε 2 καταστήματα. Το αριστερό όπως κοιτάμε λειτουργεί ως πιτσαρία. Ενοποιείται με το δεξιό , καθαιρώντας την τοιχοποιία ανάμεσα τους. 

Θα χρειαστεί καινούργια παθητική ? Και αν ναι με ποιό άρθρο πρέπει να την μελετήσω ?  Το άρθρο 9 του ΠΔ 71/88 περί καταστημάτων ?

 

Αφού η άδεια είναι πριν τις 18/2/89 ... πάει με την ΠΔ 3/15 !!!

 

Δεν εμπλέκεται το ΠΔ 71/88 !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, έχω ένα υφιστάμενο ισόγειο κτίριο καταστημάτων με άδεια του '70 και το '90 έγινε προσθήκη γραφείων από πάνω.

 

Στο φάκελο της προσθήκης δεν υπάρχει παθητική και ενεργητική και μου απαντάει η πολεοδομία πως δεν απαιτούνταν.

 

Που αναφέρεται αυτό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδερφοι καλημέρα,

Έχω  ισόγειο κατάστημα  80 τ.μ. τριώροφης οικοδόμηση με άδεια του 94  και θα λειτουργήσει ως εστιατόριο με θεωρητικό πληθυσμό κάτω από 50 άτομα συγκεκριμένα 28 άτομα. Καταθέτοντας στην πυροσβεστική της περιοχή μου για πιστοποιητικό πυρασφάλειας, κατέθεσα και μελέτη παθητικής πυροπροστασίας για το κατάστημα-εστιατόριο, αφού στο φάκελο της πολεοδομίας δεν υπήρχε μελέτη παθητικής του κτιρίου.

Ο αξιωματικός της πυρασφάλειας όμως δεν δέχεται την παθητική μόνο του εστιατορίου , αλλά μου ζητάει να συντάξω μελέτη παθητικής ολόκληρου του κτιρίου. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ποιος θα με αποκομιστεί το κόστος της μελέτης για ολόκληρο το κτίριο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων       

Link to comment
Share on other sites

 αφού στο φάκελο της πολεοδομίας δεν υπήρχε μελέτη παθητικής του κτιρίου.

 

Δηλαδή χάθηκε η μελέτη από το αρχείο της πολεοδομίας και την έχασε και ο ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χάθηκε η μελέτη από το αρχείο της πολεοδομίας και την έχασε και ο ιδιοκτήτης?

Έτσι ακριβώς, επειδή είναι πολυκατοικία και  ιδιοκτήτης έχει μονο το ισόγειο κατάστημα, δεν έχει τα στοιχεία της υπόλοιπης οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Πήγες στην πολεοδομία και δεν την βρήκες στο φάκελο?

Ο μηχανικός που εχει υπογράψει στο στέλεχος δεν την έχει να στην δώσει?

Ο αξιωματικός της ΠΥ καλά κανει και ζητάει ολη την μελέτη , αν κάνεις μόνο για το κατάστημα τη ποσοστό ανοιγμάτων θα βάλεις πχ?

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Πήγες στην πολεοδομία και δεν την βρήκες στο φάκελο?

Ναι και δεν είναι η πρώτη φορά αυτή συνάδερφε, μου έχει τύχει πολλές φορές και αναγκαζόμουν και ξαναέκανα παθητική για το μέρος του κτιρίου που μ'ενδιέφερε, αλλά τώρα ο πυροσβέστης μου ζητάει για ολόκληρο το κτίριο και για τους υπόλοιπους ορόφους που είναι και διαφορετκή χρήση (κατοικίες) και καμια σχέση δεν έχουν με το κατάστημά μου αφού έχουν ξεχωριστούς εισόδους.

Link to comment
Share on other sites

Ο αξιωματικός της ΠΥ καλά κανει και ζητάει ολη την μελέτη , αν κάνεις μόνο για το κατάστημα τη ποσοστό ανοιγμάτων θα βάλεις πχ?

Τ' ανόγματα του κατατήματός μου με τα εμβαδα των τοιχων που περιλαμβάνουν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.