Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιός θα πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ τον Αύγουστο ??


maximos75

Recommended Posts

Προσωπικά είναι το τελευταίο που μπορώ να πληρώσω και από ότι είδα από την εκτύπωση μου έχει έρθει και με εκκρεμότητες. Δεν χρωστάω παλιότερα έτη, οπότε λογικά μπορεί να μου έχουνε χρεώσει ήδη αναδρομικά.

Δεν πρόκειται να γίνει ενοποίηση με ΟΑΕΕ αρχές του 2015;  όταν γίνει η ενοποίηση,  θα συνεχίσουμε να οφείλουμε τα αναδρομικά από το 2011;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ικαρε και μάξιμε

 

εγώ είμαι εμμέσως και στην περίπτωση 2 όπου το κόστος εκτός ΕΟΠΥΥ ξεπερνάει τις ετήσιες εισφορές σε 3-4 μήνες

 

και πλέον δεν μου κάνουν και ιδιωτική λόγω ηλικίας

 

και σύνταξη να πάρω σε τι ποσό και για πόσο θάναι? έχει δίκιο ο SIRADRAB και τα λέω και γω (και είναι ίσως το αντεπιχείρημα στο να κλείσω βιβλία)

 

πιο πολύ με απασχολεί η εξασφάλιση ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης

 

αλλά για τους νέους είναι αλλιώς

 

το ότι πρέπει να υπάρχει δημόσια ασφάλιση το θεωρώ αδιαπραγμάτευτο

όμως εδώ (από τους δημοκρατικά εκλεγμένους εκπροσώπους μας :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: ) χρησιμοποιείται για πολιτικοοικονομικά παιχνίδια

 

στη συγκεκριμένη φάση (δηλ. μέχρι να υπάρξει -λέμε τώρα- ακηδεμόνευτο ΤΣΜΕΔΕ) αν μπορούσα θα σταματούσα να πληρώνω κι εγώ με την λογική ότι αυτοί ξέρουν πολύ καλά ότι οι ασφαλισμένοι στην πλειοψηφία τους δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν (όπως και με τους φόρους) αλλά προσπαθούν να εξαντλήσουν και τους έχοντες ακόμη εισφοροδοτική και φοροδοτική ικανότητα και δεν θα έπρεπε να τους κάνω τη χάρη

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

....

Αν δεν κατέβει ο στρατός να τους πετάξει στη θάλασσα τους παλιοαληταράδες δεν θα αλλάξουν τα πράγματα!!

Μεταξύ αστείου και σοβαρού οι νοσταλγοί της χούντας κάνουν την προπαγάνδα τους...

Μιλάνε για επέμβαση του στρατού χωρίς ντροπή!

Αυτό είναι και δείγμα κατάντιας της χώρας μας...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κατέβει ο στρατός να τους πετάξει στη θάλασσα τους παλιοαληταράδες δεν θα αλλάξουν τα πράγματα!!

 

Ο ποιός??? :D :D :D

 

Μπααα οί ένστολοι προτιμούν να κατέβουν σύνταγμα σε καμιά διαδήλωση ψυχολογικής εκτόνωσης (να δείξουν κιόλας οτι αντιδρούν) παρά να ζεστάνουν τις μηχανές των αρμάτων (για να καταλάβουμε για τι ποδίτσες μιλάμε,είναι οι άνθρωποι που έχουν τα όπλα). Άλλο ένα δείγμα οτι ο στρατός είναι πλήρως προσκυνημένος κι ελεγχόμενος,όπως ήταν και επί χούντας στα ξένα συμφέροντα. Αν ποτέ στο μέλλον κατέβουν άρματα στους δρόμους,σίγουρα δεν θα είναι αυθόρμητο,ούτε για το καλό μας,ας μην έχουμε ψευδαισθήσεις.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ενοποιήσουν τα ταμεία και ίσως οι εισφορές πέσουν. Απλά αρπάζουν τα λεφτά και τις αποταμιεύσεις μας όσο τους παίρνει.

Αν δεν κατέβει ο στρατός να τους πετάξει στη θάλασσα τους παλιοαληταράδες δεν θα αλλάξουν τα πράγματα!!

Κολοκύθια θα πέσουν οι εισφορές... Διοικητική θα είναι η ένωση, θα εξακολουθούν να υπάρχουν ξεχωριστοί τομείς μηχανικων, γιατρών κτλ... Edited by devotee
Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε. Οι εισφορες αυτες είναι εξωπραγματικες με τα επίπεδα των αμοιβών μας και την ποσότητα της δουλειάς μας. Εγώ πάντως περιμένω γιατί δεν μπορώ να κάνω και διαφορετικά. Περιμένω μια σεισάχθια αλλά ποιός πουλημένος θα την κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.