Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα πτυχία των Κολεγίων γίνονται δεκτά για το διορισμό στο δημόσιο κατηγορίας ΠΕ και ΤΕ


Engineer

Recommended Posts

Σωστά τα λες και μακάρι να σου βάλω 1000 πόντους και όχι ένα που σου έβαλα .

 

Και εμείς φταίμε που τους καλομάθαμε . Αλλά πλέον φταίνε και αυτοί γιατί συνεχίζουν να είναι καλομαθημένοι και τώρα .

 

Ξέρεις είναι μόνιμο θέμα συζήτησης των 50+ πατεράδων τι θα κάνουμε με τα παιδιά μας .

 

Ολοι ξέρουμε τις ευθύνες μας . Που η αγάπη μας γιά αυτά τα 1 η το πολύ 2 που έχουμε ο καθένας μας τα έκανε μαλθακά .

 

Αλλά όμως θυμόμαστε και τα δικά μας φοιτητικά χρόνια .

 

Τότε που η κοινωνία δεν σε άφηνε να κ@λοβαρέσεις πολύ , αφού οι πατεράδες μας γίνονταν θέμα συζήτησης με τους ακαμάτηδες γιούς στα καφενεία στα χωριά η στις μικρότερες πόλεις και στις δουλειές τους .

 

Αλλά επειδή έχω φίλους με παιδιά που είναι η πλησιάζουν τα 30 και άλλοι έχουμε παιδιά περί τα 20 που έγιναν φοιτητές μετά το 2010 που άρχισε η κρίση , τα παιδιά είναι διαφορετικά στο πως ζούν , στο πως ξοδεύουν . Πιό μαζεμένα τα νεώτερα λόγω της ανάγκης και της κρίσης .

 

Τα μεγαλύτερα όμως επειδή τυπικά έχουν ωριμάσει , έχουν τις ευθύνες τους , τις οποίες όμως δεν έχουν διάθεση να αναλάβουν , άλλοι ψευτοδουλεύοντας , δουλειές του ποδαριού , άλλοι συνεχίζοντας την φοιτητική ζωή με αέναα μεταπτυχιακά .

 

Αυτό το στυλάκι γιά μουράτες σχολές και ένας ελιτισμός , ακόμη και σήμερα , υπάρχει και θα πρέπει εμείς οι μεγαλύτεροι πρώτα να τον τιθασσεύσουμε εν όψει των δύσκολων χρόνων που ζούμε και που είναι μπροστά μας .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σου βάλω κι εγώ μερικά (+) γιατί σε ταλαιπώρησα σε δύο τόπικ ταυτόχρονα  :) αλλά θέλω να πω - πάντα από εμπειρία - ότι το συντεχνιακό πνεύμα και τον ελιτισμό τον έχω φάει στη μάπα. Έχω χάσει εξάμηνα στα ΤΕΙ για τα ε.δ. Έχω ακούσει ευτράπελα...

Σε ένα από τα καινούρια τμήματα του ΤΕΙ το 1987 - 88, σε μια παμφοιτητική κινητοποίηση ΕΦΕΕ & ΕΣΕΕ, οι σπουδαστές του τμήματος αυτού - μόλις είχαν έλθει οι πρώτοι στη σχολή - ήταν κλεισμένο μέσα και έκανε μάθημα. Πάμε εκεί να δούμε τι συμβαίνει και τι μας λένε...Εμείς δεν είμαστε ΤΕΙ, είμαστε κάτι άλλο. Δεν έχουμε σχέση με 'σας. Εσείς μπορείτε να κάνετε και πρέπει να κάνετε κινητοποιήσεις γιατί είστε υποβαθμισμένοι. Εμείς γιατί; Ήμασταν 10 συνδικαλιστές (ΠΣΚ) και προσπαθούσαμε να τους πείσουμε 2 ώρες. Που είναι ρε παιδιά τα ε.δ. σας; Που θα πάτε να δουλέψετε; Το ξέρετε ότι είστε πιο υποβαθμισμένοι από άλλες ειδικότητες των ΤΕΙ; Χαμπάρι. Δεν ερχόντουσαν καν στις εκλογές να ψηφίσουν. Και όλα αυτά φίλε μου με την ευγενική αρωγή της Ν. ΠΑΣΟΚ!!!!!!!!!

Πότε πρόλαβαν αυτά τα παιδιά να μάθουν τι θα είναι το τμήμα που θα σπούδαζαν; Οι γονείς φταίγανε; Και αυτοί κολακευόντουσαν από την ιδέα ότι τα βλαστάρια τους πέρασαν σε αυτή την υπέροχη σχολή. Που να ξέρουν. Είναι πολιτικοί οι εγκέφαλοι που σχεδίασαν αυτές τις καταστάσεις για να στηρίξουν τον έναν ή τον άλλον κλέφτη υπουργό ή πρωθυπουργό.      

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Στα ορια του ανεκδοτου να αλλαξουν οι ΠΜ και να γινουν ΠΜ+ΜΠεριβαλλοντος, εδω οι ανθρωποι ειναι τοσο κολλημενοι που δεν εκαναν καμια

αλλαγη στα πλαισια της συνθηκης της Μπολονια, απλα πηγαν απο το παραθυρο να μαστεροποιησουν το διπλωμα. Αστειοτητες.

 

2. Η συζητηση περι ανοιγματος των ΠΜ στα λημερια των ΜΠ γινεται λιγο εκ του πονηρου γιατι ολοι ξερουμε πως λειτουργει η μπιζνα των

ΕΔ που δεν εχει αναθεωρηθει εδω και 80 χρονια.

 

3. Τα κολεγια-και καλως- μπαινουν κανονικα και με τον νομο επισημα στην αγορα εργασιας.

 

4. Η μεγαλη εικονα ειναι οτι η οικοδομη ειναι νεκρη και η βιομηχανια συρρικνωνεται και εμεις κανουμε ανουσιες συζητησεις περι ΕΔ κλπ κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Στα ορια του ανεκδοτου να αλλαξουν οι ΠΜ και να γινουν ΠΜ+ΜΠεριβαλλοντος, εδω οι ανθρωποι ειναι τοσο κολλημενοι που δεν εκαναν καμια

αλλαγη στα πλαισια της συνθηκης της Μπολονια, απλα πηγαν απο το παραθυρο να μαστεροποιησουν το διπλωμα. Αστειοτητες.

 

2. Η συζητηση περι ανοιγματος των ΠΜ στα λημερια των ΜΠ γινεται λιγο εκ του πονηρου γιατι ολοι ξερουμε πως λειτουργει η μπιζνα των

ΕΔ που δεν εχει αναθεωρηθει εδω και 80 χρονια.

 

3. Τα κολεγια-και καλως- μπαινουν κανονικα και με τον νομο επισημα στην αγορα εργασιας.

 

4. Η μεγαλη εικονα ειναι οτι η οικοδομη ειναι νεκρη και η βιομηχανια συρρικνωνεται και εμεις κανουμε ανουσιες συζητησεις περι ΕΔ κλπ κλπ.

 

+++

 

κατα τα αλλα..  deja vu..

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι περίπτωση μαθητή που αρίστευσε στον διαγωνισμό της ΕΜΕ. Είναι λοιπόν κατ εξοχήν μαθηματική ιδιοφυία.  Πέτυχε όμως στην Ιατρική. Αργότερα δε έβγαλε και το Φυσικό. Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να δοθούν στην Ιατρική ΕΔ στα μαθηματικά και στην φυσική ή ίσως και ως μηχανικοί υπολογιστών.

 

 

Ήδη υπάρχουν ιατρικές ειδικότητες με μηχανικίστικο χαρακτήρα. Πυρηνική ιατρική, βιοτεχνολογία, εμβιομηχανική, νευροεπιστήμες κλπ. Και οι γιατροί αρχίζουν να μπαίνουν στο engineering και να παράγουν τη δική τους έρευνα πάνω στις σχετικές επιστήμες και τεχνολογίες χωρίς να ζητάνε κανενός την άδεια και καλά κάνουν. Όπως καλά κάνει κι όποιος μηχανικός ασχοληθεί με τα ίδια θέματα, αρκεί να λέει σωστά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πέρσι που πέρασαν ΠΜ σε πολυτεχνείο με 14000 μόρια , πρέπει να τους διώξουν ?

 

Επίσης στριμμένοι καθηγητές και ψυχοφθόρες εξετάσεις υπάρχουν και σε άλλα τμήματα .

 

όχι, δεν είπε κανείς να τους διώξουν, αλλά σίγουρα θα συναντήσουν δυσκολίες σε σχέση με συμφοιτητές που πέρασαν με 19000 μόρια. κάθε μόριο που χάνεις ισοδυναμεί με μια έλλειψη, την οποία αν δεν αναπληρώσεις, πάντα θα τη βρίσκεις μπροστά σου.

 

ναι, αλλά άλλο να γκρινιάζει για δυσκολία ένας άριστος κι άλλο ένας που στις πανελλήνιες έγραψε 15 ή και 12.

ο δεύτερος δυσκολεύεται επειδή του λείπουν και οι βάσεις...

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Οι αρχιτέκτονες είναι υποσύνολο ή παραγωγο των πολ/μηχ ??? Μήπως δεν είναι μηχανικοί?? Οι τοπογράφοι?

Ηλεκτρολόγοι-μηχανολόγοι έπαψαν να υπάρχουν στην Ελλάδα την δεκαετια του 70.

 

Η αρχιτεκτονική είναι περισσότερο το αισθητικό κομμάτι, το οποίο είναι τέχνη και όχι μηχανική. στο μηχανικό της κομμάτι, δηλαδή στην οικοδομική και τη στατική δεν υπερκαλύπτονται οι ανάγκες από τις γνώσεις του πολιτικού μηχανικού?? Αλλά και οι τοπογράφοι, τι παραπάνω κάνουν που δε το ξέρει ένας πολιτικός μηχανικός? Ντάξει, μπορεί να έχουν εξασκηθεί περισσότερο στις μετρήσεις, αλλά αυτό δε θεμελιώνει αυτοτελές γνωστικό αντικείμενο.

 

τους ηλεκτρολόγους-μηχανολόγους τους ανέφερα μαζί για συντομία.

 

προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, δεν έχω κάτι με καμία ειδικότητα. όλοι δικαιούνται να υπάρχουν και να παίρνουν δικαιώματα, αρκεί να μη τα αφαιρούν από τους προηγούμενους.

Edited by georgiosmadonanakis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς γιά την γενιά σου . Την γενιά της ευμάρειας , του ΚΛΙΚ και που έπαιρνε χαρτζηλίκι , αυτό που τώρα θα παίρνει μισθό .

 

Ε ναι, για τη γενιά μου μιλώ.. σωστά όμως δε τα περιγράφω?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

4) Αφού είναι ανούσιες οι συζητήσεις περί ε.δ. (συμφωνώ εκ των προτέρων) γιατί ξεκινάς την τοποθέτησή σου πάλι με τα ε.δ;

2) Πως λειτουργεί για πες μας. Μου αρέσουν οι καθαρές κουβέντες. Έχω τις απόψεις μου για το θέμα αλλά προς το παρόν θέλω διευκρίνηση γι' αυτό που γράφεις. 

3) Τα κολέγια δεν μπαίνουν στην αγορά εργασίας αλλά στο καθεστώς εξαγοράς θέσεων δημοσίου  :D. Η μήπως δεν έχεις ακούσει τίποτα για την "αξιοκρατία" που επικρατεί εκεί μέσα και για τον "παραγωγικό" χαρακτήρα του. Στον ιδιωτικό τομέα - που είναι η μόνη πραγματική αγορά εργασίας - εκτός από κάποιες εξαιρέσεις δεν χρειάζονται διπλώματα και παπλώματα. Οι απόφοιτοι των ξένων πανεπιστημίων δουλεύουν σε ναυτιλιακές, εξαγωγικές, βιομηχανικές και εμπορικές εταιρείες εδώ και πολλάάάά χρόνια. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.