Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Α' 2014);


sdim

  

210 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Α' 2014)
      60
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      18
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      5
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2013 και μετά
      24
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2013 και μετά
      22
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      6
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      8
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      17
    • Δεν απαντώ
      2
    • Είμαι υπάλληλος και έχει πληρώσει ο εργοδότης
      2
    • Είμαι υπάλληλος, χρωστάει ο εργοδότης
      2
    • Δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ
      1
    • Έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ
      0
    • Δεν έχω πληρώσει το Α' 2014
      43
  2. 2. Για ποιον λόγο έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      125
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      41
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      32
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      0
    • Δεν απαντώ
      9
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης
      7
    • Για να κρατήσω χαμηλά τις τιμές για τις υπηρεσίες που προσφέρω
      2
    • Για άλλους λόγους
      3
    • Δεν απαντώ
      0
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      2
    • Δεν χρωστάω επειδή δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ/έχω διαγραφεί.
      1
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      48


Recommended Posts

Να ξέρετε όσοι δεν πληρώσατε το Α14 (στα πλαίσια του αγώνα ή μη) ότι οι τόκοι λογίζονται από τον Μάη παρα το γεγονός πως υπήρξε παράταση στην προθεσμία εξόφλησης μέχρι την 1 Σεπτέμβρη

 

Το δικό μου ειδοποιητήριο Α14 ήταν 1924,74€ και οι τόκοι μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη είναι 32,67 €

 

Πάντως το γενικό πνέυμα είναι πληρώνουμε κανονικά? Δεν έχω καταλάβει. Εχω αρχίσει να νιώθω γραφικός, να μην πώ μ******* που πληρώνω και τόκους.

Edited by mitsus
Link to comment
Share on other sites

και στη δεύτερη ερώτηση νομίζω θα βοηθούσε μία επιλογή του τύπου "περιμένω την δικαστική εξέλιξη / συμμετέχω στην "κινητοποίηση" μη πληρωμής"

μαζί ή και χώρια. Εγώ αυτό θα απαντούσα

 

Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πλέον δεν θυμαμαι απο πότε χρωστάω.Από Α του 2012 ή Α 2013?

εγώ τελευταία φορά που πλήρωσα ήταν Α΄2013. Εκτοτε δεν υπάρχει φράγκο.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι που πλήρωσαν και τελικά, δεν κάθονται να απολογούνται....Πατάνε εκεί το κουμπάκι έχω πληρώσει και καθάρισαν. :mrgreen:  Τι παίζουμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε όσοι δεν πληρώσατε το Α14 (στα πλαίσια του αγώνα ή μη) ότι οι τόκοι λογίζονται από τον Μάη παρα το γεγονός πως υπήρξε παράταση στην προθεσμία εξόφλησης μέχρι την 1 Σεπτέμβρη

 

Το δικό μου ειδοποιητήριο Α14 ήταν 1924,74€ και οι τόκοι μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη είναι 32,67 €

 

Πάντως το γενικό πνέυμα είναι πληρώνουμε κανονικά? Δεν έχω καταλάβει. Εχω αρχίσει να νιώθω γραφικός, να μην πώ μ******* που πληρώνω και τόκους.

Απλήρωτο και από μένα το Α 2014 και προσεχώς το Β 2014.

 

Επιβεβαιώνω για τους τόκους ότι λογίζονται από το Μαη μετά από ερώτημα στο τμήμα εισφορών. Πως γίνεται η απόφαση να λέει πληρωμή έως 1-9 και μετά να σου ρίχνουν και τόκους ...ταμείο τοκογλύφων με όλη τη σημασία της λέξης.

 

Για το τυπικό της υπόθεσης νομίζω ότι οι τόκοι που υπολόγισες είναι λίγοι. Για επιτόκιο 8.05% ετήσιο (0.67% ανά μήνα καθυστέρησης) το δικό σου θα πρέπει να έχει μέχρι τέλος Σεπτέμβρη τόκο 64,48 ευρώ (1924,74 Χ0.67%Χ5 )

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

 

Το ποσό μου το είπαν τηλεφωνικά οι του Τσμεδε (Καλαμάτας), και όπως τους το βγάζει ο υπολογιστής είπαν

 

Το 8% είναι φρέσκο, σήμερα το διάβασα και γω, τα δικά μου ποσά εχουν υπολογιστεί με το 3% για τον πρώτο μήνα και 1% για τους επόμενους

Edited by mitsus
Link to comment
Share on other sites

Aν ήταν με αυτά τα ποσοστά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη η προσαύξηση. Προφανώς δεν έχουν ενημερωθεί σωστά και ενδεχομένως να μην έχουν (εσκεμμένα?) ενημερώσει την εφαρμογή τους.

Η προσαύξηση με σταθερό ετήσιο επιτόκιο 8%+Επιτόκιο της Ε.Κ.Τ (αυτή τη στιγμή ΕΚΤ=0,05% από 0,15% που ήταν τους προηγούμενους μήνες) έχει ισχύ για ληξιπρόθεσμες οφειλές από 1-1-2013. Για τα προηγούμενα έτη, ίσχυαν οι τόκοι με 3% και 1% κάθε μήνα.

 

Τα παραπάνω, σχετικά με το 8.05% το επαλήθευσα και από απάντηση του τμήματος εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ μετά από ερώτημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Το 8,05% είναι για τις δόσεις της ρύθμισης. Οι τόκοι υπερημερίας είναι 3% και 1% όπως παλιά.

Το 8,05% μπαίνει καπέλο και στους τόκους υπερημερίας aka πανωτόκιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.