Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημμα: Πρωτος οροφος - αποχετευση


User12348

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum!

 

Θα ηθελα τα φωτα σας,

Εχω βρει διαμερισμα ΠΡΩΤΟΥ οροφου σε πολυοροφη πολυκατοικια 5ετιας (Αθηνα). Διπλα εχει αλλο ενα διαμερισματα και απο κατω υπαρχει πυλωτή και υπογειο παρκιν.

 

Με προβληματιζει ενα συμβαν που ειχαμε στο πατρικο (40ετιας).

Καποια στιγμη στην 20ετια ειχε βουλωσει μια κεντρικη αποχετευση και το σπιτι του πρωτου πλυμηρησε με λυματα!!.. Και μονο που το φανταζομαι τρελενομαι!!!

 

-Τετοιο συμβαν ειναι κατι που το συναντάτε/ακούτε συχνα???

-Μπορω να κανω κατι σε προσωπικο επιπεδο να αποτρεψω τέτοιο ενδεχομενο? (τα βιο ενζυμα που ακουσα βοηθανε προληπτικα?)

 

Θα μπορω αραγε να κοιμαμαι και να λειπω ησυχως ή να περιμενω οτι καποια στιγμή θα συμβει και σε μενα κατι αντιστοιχο? Δε μιλαω να ριξουν πανες κτλ, αναφερομαι καθαρα στην νορμαλ κατα-χρηση.

 

Σσ: Απ οτι εμαθα επιπλεον, στην πολυκατοικία ΔΕΝ κανουν προληπτικη συντηρηση αποχετευσης και μάλλον δεν υπαρχει ανεπιστροφη βαλβιδα καπου.

 

Ευχαριστω για το χρόνο σας

και ελπιζω να με βοηθήσετε να βγω απ το περιεργο μεν αλλα τεράστιο δίλημμα γιατι σαν οικημα/γειτονιά σε γενικες γραμμες μου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μιλήσαμε εχτές.....

Οπως σου είπα εμείς οι υδραυλικοί κάνουμε κάποια κολπάκια που μπορεί να μην αρέσουν στου μηχανικούς αλλά έχουν αποβεί σωτήρια σε κάποιες περιπτώσεις.....

Βρίσκεις στην πιλοτή την κάθετη  σωλήνα και μεσολαβείς ένα ιμιταφ με τάπα ελέγχου σχετικά κοντά στο ταβάνι.....

Την τάπα την αφήνεις ακόλλητη και της κάνει μία μικρή τρύπα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, μου θυμίζεις τι έπαθα εγώ το 2007. Σε εμάς ο υδραυλικός έκανε μια τρύπα στον εξωτερικό κάθετο σωλήνα ώστε αν βουλώσει να βγαίνουν από εκεί τα λύματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο συνήθη  βουλώματα είναι 3.

1. Λιποι απο τις κουζίνες.

2. Αφρόζο απο τις λεκάνες. Δύσκολο βούλωμα αυτό. Το άγκιστρο πάει και μαγκώνει και σου βγάζει το λάδι.....

3. Πανιά, κάλτσες, σερβιέτες.

 

Δεν φταίνε πάντα οι εγκαταστάσεις αλλά οι ίδιοι οι ένοικοι....

Επίσης τα παιδιά πολλές φορές πετάνε ότι μπορεί να φανταστεί κανείς.....

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

Μιλησα με τον κατασκευαστη και εχει κατανόηση στην ακραια (αλλα οχι και ανυποστατη) ανυσηχια μου και ευτυχως ειναι συζητησιμος για εναν μελετημενο και λειτουργικο τροπο προληψης

Edited by User12348
Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρης ο θεός! Μόνο που δεν κατάλαβα γιατί η πατέντα να γίνει κοντά στο ταβάνι. Γιατί η λύση να είναι συντριβανάτη; Δεν γίνεται σε πιο διακριτικό σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω ερμηνεύοντας τη λογική του Γρηγόρη (ελπίζω σωστά)

 

Η τάπα που δεν είναι κολημένη παίζει το ρόλο βαλβίδας ασφαλείας. (φεύγει όταν υπάρχει βούλωμα-πρόβλημα)

 

Αν μπεί στο κάτω μέρος της στήλης στην πιλωτή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ανοίγει και όταν δεν υπάρχει πρόβλημα, γιαυτό καλύτερο το συντριβάνι (σκ....) στην πιλωτή, που θα μας ειδοποιεί πριν να τα κυνηγάμε στο σαλόνι.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ που τα λέμε παιδιά του βούλωμα μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε όροφο.....

Στην πολυκατοικία μας πρόσφατα με φώναξαν οι απο κάτω μας....

Εμείς μένουμε στον τρίτο αυτοί στον δεύτερο.....

Επλένε η πεθερά μου  χόρτα βγαίναν τα νερά στην κάτω κουζίνα.

Στην προκειμένη περίπτωση ήταν κακοτεχνία....

Οι αποχετεύσεις στην πολυκατοικία μας περνάνε μέσα στις κολώνες και ο υδραυλικός  είχε βάλει την σωλήνα μέσα στο ιμιταφ πολυ βαθιά και προεξείχε μέσα στην κάθετη.

 

Γρηγόρης ο θεός! Μόνο που δεν κατάλαβα γιατί η πατέντα να γίνει κοντά στο ταβάνι. Γιατί η λύση να είναι συντριβανάτη; Δεν γίνεται σε πιο διακριτικό σημείο;

 

 

Τσακ όταν κάνω κανα καλό κοκορεύομαι .....Είμαι θεός....

Αμα κάνω καμία βλακεία.....Ασε μην σου πω τι μου σούρνω....χαχαχα

Οσο γιατί λέω το ιμιταφ να είναι κοντα στο ταβάνι ουσιαστικά το σκέφτηκα για να είναι όσο πιο κοντά στο ιμιταφ του νεροχύτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.