Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημμα: Πρωτος οροφος - αποχετευση


User12348

Recommended Posts

..κι αν ελεγες οτι,

 

εκει ...στην τρύπα του ημιταφ

βαζουμε και μια σφυριχτρα...να σφυριζει σε περιπτωση...υπερχειλισης

δεν θα ησουν απλα θεος

 

αλλά  ημιθεος... :smile: :-) :smile:

 

[δυσ-οσμη συζητηση...αλλά,  όπως παντα.....εποικοδομητικη...] :smile: :-)

 

καλη συνεχεια σε ολους

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τον κατασκευαστη και εχει κατανόηση στην ακραια (αλλα οχι και ανυποστατη) ανυσηχια μου και ευτυχως ειναι συζητησιμος για εναν μελετημενο και λειτουργικο τροπο προληψη

κινδυνεύεις όχι μόνο από τις αποχετεύσεις αλλά και από τις υδρορροές στα μπαλκόνια αν λόγω αισθητικής της pilotis έχει γίνει καμμιά τσαχπινιά με γωνίες αντί για ανοιχτές στροφές ή αν δεν υπάρχουν φρεάτια στην απόληξη στο πεζοδρόμιο πριν την όδευση στο ρείθρο (βουλώνουν από φύλλα ή χώματα από γλάστρες συνήθως)

σήμερα επισκεύαζαν μια τέτοια περίπτωση σε άλλη πολυκατοικία υπό τις οδηγίες μου 

και είμαι και παθών από κάθε άποψη εδώ που μένω (αποχέτευση και όμβρια)

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτεε 2412/86

ΤΟΤΕΕ Εγκαταστάσεις σε κτίρια και οικόπεδα "Αποχετεύσεις" (υποχρεωτική σύμφωνα με το άρθρο 21 του Ν. 1418/1984)

12. Οδηγίες λειτουργίας και συντήρησης των εγκαταστάσεων αποχέτευσης

12.1.2. Οδηγίες

Τις Οδηγίες για την λειτουργία και συντήρηση της Εγκατάστασης....

 

Σε επίφοβες εγκαταστάσεις, όταν κάνουμε την μελέτη αποχέτευσης μπορούμε να προσθέσουμε στις οδηγίες έναν τακτικό επανέλεγχο, π.χ. κάθε 3 ή 6 μήνες, ανάλογα με τα αναμενόμενα φορτία του κτηρίου.

Έχω δει πολές φορές να βγαίνουν λύματα από φρεάτιο του κατώτατου επιπέδου (υπογείου ή ισογείου), ποτέ όμως του ορόφου.

Μοναδική περίπτωση μπορώ να φανταστώ κατά την οποία μπορεί να ξεχυλίσει η αποχέτευση σε όροφο είναι αν έχει φρακάρει κάτι στην αποχέτευση μεταξύ του ορόφου και του φρεατίου.

 

Μέχρι στιγμής έχω δει σε αποχετεύσεις πάνες, κριθαράκι (ολόκληρη κατσαρόλα πρέπει να πετάξανε) και διάφορα άλλα. Τα φαγητά κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζημιά, ιδιαίτερα αν τα πετάει η νοικοκυρά ζεστά. Το λίπος στο ταψί όταν είναι σχετικά ζεστό ρέει αλλά καθώς ψύχεται στην αποχέτευση στερεοποιείται και στην συνέχεια τα συσσωματώματα με το ρύζι/κρέας/πατάτες κολλάνε στην αποχέτευση.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

..κι αν ελεγες οτι,

 

εκει ...στην τρύπα του ημιταφ

βαζουμε και μια σφυριχτρα...να σφυριζει σε περιπτωση...υπερχειλισης

δεν θα ησουν απλα θεος

 

αλλά  ημιθεος... :smile: :-) :smile:

 

[δυσ-οσμη συζητηση...αλλά,  όπως παντα.....εποικοδομητικη...] :smile: :-)

 

καλη συνεχεια σε ολους

Περίμενε άμα είναι να το κάνουμε hitec να το κανουμε πράγματι....

Οχι με σφυρίχτρες.... δικηγόρος άνθρωπος....

Μπορεί να βγεί λίγο ακριβό αλλά δεν γ........ται λεφτά υπάρχουν :smile:

Βάζουμε λοιπόν ένα ιμιτάφ πιο χαμηλά απο ότι λέγαμε  το σηκώνουμε 40 πόντους και βυθίζουμε ένα αισθητήριο νερού όπου ενεργοποιεί μία σειρήνα...

Το θέλουμε ακόμα πιο hitec....

Κόβουμε μέσο ηλεκτρομαγνητικών όλες τις παροχές νερού στην πολυκατοικία.....

Είναι αυτό που λένε στα κρύα του λουτρού.....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

κινδυνεύεις όχι μόνο από τις αποχετεύσεις αλλά και από τις υδρορροές στα μπαλκόνια αν λόγω αισθητικής της pilotis έχει γίνει καμμιά τσαχπινιά με γωνίες αντί για ανοιχτές στροφές ή αν δεν υπάρχουν φρεάτια στην απόληξη στο πεζοδρόμιο πριν την όδευση στο ρείθρο (βουλώνουν από φύλλα ή χώματα από γλάστρες συνήθως)

σήμερα επισκεύαζαν μια τέτοια περίπτωση σε άλλη πολυκατοικία υπό τις οδηγίες μου

και είμαι και παθών από κάθε άποψη εδώ που μένω (αποχέτευση και όμβρια)

Βλεππω οτι οντως κανει 2 γωνίες, ισως και 3 και περνάνε απο φρεάτιο της εισόδου του υπόγειου παρκιν. Καταλληγουν σε αντλία παντως απ οτι μου ειπε και βγαινουν εξω. Αυτα τουλαχιστον δεν θα ειναι λυματα και σε ακραία περιπτωση ίσως θα μπορω να παρεμβω πχ με ταπα μεχρι να το λυσουν.. Λεω εγω τωρα... :)

 

Αλλα δεν θα μπορω να ειμαι ήσυχος αν ειμαι το πρωτο σημειο εξόδου σε ενδεχόμενη υπερχειλιση της αποχετευσης..

Edited by User12348
Link to comment
Share on other sites

Τελικα οσον αφορα την αποχετευση,

 

στο ταβάνι του παρκιν κανει καθετη γωνια με ταπα ξεβουλωματος και σε λιγα εκατοστα (20 περιπου) κανει και οριζοντια γωνια (παλι με ταπα).

 

- Οι τοσο κοντινες γωνιες ειναι οκ? Απ οτι μου ειπαν ειναι φ100 ή φ120.

Αν αυτες οι ταπες ειναι ελαφρα ξεβιδωτες προλαμβανουν το κακο?

 

Ευχαριστώ και παλι

Edited by User12348
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι Γρηγόρη και λοιποί συνάδελφοι:

Η αντεπίστροφή αντιπλημμυρική βαλβίδα (γνωρίζω τις διαστάσεις της) αν ο χώρος το επιτρέπει δεν είναι η πιο κατάλληλη λύση στην περίπτωση των χαμηλών ορόφων; 

Link to comment
Share on other sites

είναι η πιο κατάλληλη για το/α διαμέρισμα/τα που την διαθέτουν... μεταθέτοντας το πρόβλημα σε εκείνο/α που δεν διαθέτουν... 8-)

 

αν πάλι μπει μόνο στον κεντρικό αγωγό λύνει το πρόβλημα ροής των λυμμάτων "από κάτω προς τα πάνω" ενώ το "από πάνω προς τα κάτω" όχι.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, όταν δεν υπάρχει πρόληψη υπερχείλισης, αυτό θέλεις να λύσεις. Το πρόβλημα αυτών που δέχονται το βάρος της υδραυλικής στήλης. Οι από πάνω δεν παίρνουν χαμπάρι τίποτε. Πλένονται, λούζονται, τραγουδάνε στο μπάνιο και τα νερά να μπαίνουν π.χ. στο ισόγειο που λείπει ο ένοικος σε διακοπές.  :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.