Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πιο καυτό καλοκαίρι στη Γη από το 1880


Engineer

Recommended Posts

Αυτά και τελειώνω , γιατί μείναμε οι δύο μας στο θέμα .

Που πάτε ρε; Είμαι κι εγώ εδώ. Απλώς μου έτυχαν κάτι δουλίτσες - ευτυχώς - και δεν προλαβαίνω να στείλω post.

Ήρωνα ειλικρινά, ενώ είχα κοιτάξει το συγκεκριμένο post, ίσως λόγω κούρασης δεν είχα δει την συγκεκριμένη τοποθέτηση του BAS. Τώρα λοιπόν που την είδα...λέω να ευλογήσω κι εγώ τα δικά μου γένια. Σειρά μου είναι  :grin:.

Σου έχω πει και ξανα ματα πεί ότι οι τοποθετήσεις όλων μας εδώ είναι πολιτικές αλλά εσύ δεν με πιστεύεις. Φυσικά δεν εννοώ ότι μιλάμε με πολιτικά κριτήρια, ίσως ορισμένοι και να το κάνουν κι αυτό, π.χ. να υποστηρίξουν ή όχι τη θεωρία του θερμοκηπίου γιατί το λέει κόμμα τους, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Όλες οι τοποθετήσεις μας - απ' ότι δείχνουν τα πράγματα - απορρέουν από περιβαλλοντικές πολιτικές και επηρεάζονται λίγο ως πολύ από τα δημοσιεύματα του ελληνικού και ξένου τύπου. Απλώς ο BAS το είπε λίγο χύμα. Παρακάτω θα σου εξηγήσω τι εννοώ.

 

1) Σου στέλνω αυτό το δημοσίευμα: http://www.protothema.gr/environment/article/228122/aykshsh-ton-pagon-ths-antarktikhs-/

και μου απαντάς έτσι:  

Πάντως Κωνσταντίνε το άρθρο το πρώτο που μου έστειλες από το πρώτο θέμα κάνει ξανά το ίδιο λάθος λέει πως οι πάγοι αυξάνονται όταν στην ουσία αυξάνεται μόνο η επιφάνεια τους αλλά η μάζα μειώνεται.

Μα που το 'βγαλες αυτό το συμπέρασμα και γιατί απαντάς στο πόδι; Δείχνεις ότι υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει σώνει και ντε και να καταδικάσεις το δημοσίευμα. Αν αναφερόταν στην έκταση δεν θα είχαν καμία αξία οι παρατηρήσεις και τα σχόλια των Αυστραλών επιστημόνων. 

"Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο στην όλη ιστορία, είναι ότι ενώ φέτος αυξήθηκε η έκταση που καλύπτουν οι πάγοι στην Ανταρκτική, στον Βόρειο Πόλο καταγράφηκε νέο ρεκόρ υποχώρησής τους! Να σημειώσουμε εδώ ότι ο όγκος των πάγων της Ανταρκτικής αυξάνεται κατά μία ποσοστιαία μονάδα (ασαφές) κάθε δεκαετία, κόντρα σε όλες τις προβλέψεις των ειδικών για τις κλιματολογικές αλλαγές και τις αιτίες που τις προκαλούν." Ναι μεν είναι ασαφές αλλά όμως αναφέρεται στον όγκο και δεν κάνει λάθος. Οι όγκοι των πάγων της ενδοχώρας + τους όγκους των θαλάσσιων πάγων οδηγούν σε αύξηση του συνολικού όγκου. Παρακάτω, βεβαίως, το άρθρο κάνει αναφορές στην έκταση αλλά εδώ μιλάει και για όγκο.

 

2) Να δούμε και τα νεώτερα δημοσιεύματα πάλι από τις παρατηρήσεις των επιστημόνων του Χόμπαρντ:

http://www.abc.net.au/news/2014-09-22/antarctic-sea-ice-continues-to-expand/5760642

Έχει αρχίσει πλέον, να γίνεται σαφές ότι η μέχρι τώρα κατανόηση από τους επιστήμονες του κλιματικού μοντέλου της Ανταρκτικής είναι ελλιπής. Και επί πλέον αν πάρουμε υπ' όψη μας και αυτό:

#78 @ Ήρωνας "Αν πρόσεξες χρησιμοποιώ πιο πολύ τον όρο "κλιματική αλλαγή" και όχι τόσο τον "υπερθέρμανση" καθώς δεν είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει υπερθέρμανση. Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει κλιματική αλλαγή. Από ότι φαίνεται οι αρχικές εκτιμήσεις για την άνοδο της θερμοκρασίας πέσαν έξω διότι το κλίμα φαίνεται να εκτονώνεται μέσα απο ακραία καιρικά φαινόμενα. Λέμε ότι θα ανέβει η θερμοκρασία διότι εγκλωβίζεται περισσότερη ηλιακή ενέργεια στην ατμόσφαιρα. Όμως εν τέλει ένα σχετικά μεγάλο ποσοστό της "εξτρα" ενέργειας αποθηκεύεται ως λανθάνουσα ενέργεια στα σύνεφα και δεν γίνεται ποτέ "αύξηση θερμοκρασίας".

πρέπει να παραδεχθούμε ότι η κατανόηση αλλά και η προσπάθεια μοντελοποίησης ορισμένων κλιματικών μεταβολών έχει ακόμη πολύ δρόμο. Άρα μην κατηγορείς τον BAS που δεν αποδέχεται "αυθεντίες" γιατί αυτές εισπράττουμε καθημερινά από τον τύπο. Εξ άλλου δεν είναι ο μόνος που δεν πείθεται. :)

 

3) Η εξήγηση της εισαγωγής. Να δούμε και ένα πολύ ωραίο άρθρο για τις πολιτικές του κλίματος:

 http://www.skai.gr/news/environment/article/200542/i-klimatiki-allagi-prokalei-skeptikismo/

Τελειώνει έτσι:

α επιστημονικά δεδομένα λοιπόν που δείχνουν να απενοχοποιούν τους ανθρωπογενείς παράγοντες επιρροής του κλίματος, φαίνεται να βολεύουν τους ισχυρούς των κεφαλαίων. Από την άλλη πλευρά, η οικολογική προσέγγιση του θέματος αποτελεί πλέον μέσο για άσκηση πίεσης και αντιπολίτευσης προς τα εκάστοτε κέντρα λήψης αποφάσεων μέσω «πράσινων» λόμπι. Σε κάθε περίπτωση, το σίγουρο είναι πως το περιβάλλον φαίνεται να αποτελεί το ισχυρό χαρτί για την άσκηση πολιτικής στο μέλλον."

Ότι εισπράττουμε όλοι μαζί σε αυτή τη συζήτηση ανεξαρτήτως επιστημονικής κατάρτισης είναι το αποτέλεσμα μιας ήδη προδιαγεγγραμμένης κατάστασης αφού έτσι κι αλλιώς οι απόψεις μας επηρεάζονται καθημερινά από τον τύπο και τα ιδιοσυμφέροντα. 

 

4) Και μιας και μίλησα από την αρχή για σκεπτικιστές της θεωρίας του θερμοκηπίου και παραπονιέσαι για μη παράθεση πηγών να παραθέτω την άποψη των Robinson, Robinson & Soon διότι οι αναγνώστες πρέπει να γνωρίζουν:

 http://www.petitionproject.org/gw_article/GWReview_OISM150.pdf

Η κριτική είναι ελεύθερη :D

 

5) Για τις δράσεις έχω μιλήσει στο #210

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 287
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωνσταντίνε η αλήθεια είναι πως το δημοσίευμα ήταν αρκετά μπερδεμένο αφού μιλούσε μια για επιφάνεια, μια για όγκο. Πάντως πάλι θα σου πω πως δεν μας μιλάει για μάζα και η μάζα είναι που μας ενδιαφέρει.

Επίσης δεν ξέρω αν έχει πέσει υπ' όψιν σου αλλά η αύξηση των πάγων στην Ανταρκτική είναι αποτέλεσμα της Κλιματικής Αλλαγής και της υπερθέρμανσης.
Αντιγράφω από το λινκ σου:
But Dr Lieser said the growing extent of sea ice was, in fact, a symptom of global warming.
The increase in Antarctic sea ice extent might seem paradoxical given changes in the global climate, but it's not when we consider some of the other factors at play," he said.

Με λίγα λόγια ο πάγος που λιώνει είναι πολύ περισσότερος σε σχέση με το παρελθόν (λόγω της κλιματικής αλλαγής) και το γλυκό νερό των πάγων είναι πιο εύκολο να παγώσει από ότι το θαλασσινό, γι' αυτό βλέπουμε εποχιακά να αυξάνονται οι πάγοι σε ιστορικά ρεκορ. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι μηχανισμοί βέβαια θα τους αναλύσω πιο κάτω.
Το λέει λοιπόν ξεκάθαρα πως η αύξηση των παγων, όσο οξύμορο και αν ακούγεται, είναι αποτέλεσμα της κλιματικής αλλαγής.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΦΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΟ 2002,2003,2007,2009 όπως θα δουμε εδώ http://www.wunderground.com/climate/facts/antarctica_is_losing_ice_sheet.asp

Επίσης βλέπουμε να μειώνεται αλλού ο πάγος, σε μέρη που δεν είναι ορατά.
http://www.protothema.gr/environment/article/193219/antarktikh-o-pagos-lionei-eksaitias-kai-toy-okeanoy-poy-thermainetai/

Και επειδή πάντα πρέπει να έχουμε την σφαιρική εικόνα ας δούμε τι γίνεται και στην Αρκτική.
http://www.climatescience.org.au/sites/default/files/The%20Arctic%27s%20Record%20Breaking%20Ice%20Melt%202_0.mp4
http://www.grandkidzfuture.com/occasional-pieces/ewExternalFiles/Velicogna-%20increasing%20rates%20GRACE.pdf

'Οπως είπα και πιο πριν πρέπει να δούμε τι κάνει η μαζα. Διότι η πυκνότητα του χερσαίου πάγου είναι πολύ μεγαλύτερη από του θαλάσσιου. Και πάλι ακόμα και στον χερσαίο πάγο υπάρχουν διαφοροποιήσεις, καθώς ο επιφανειακός πάγος είναι αφράτος, ενώ όσο πιο βαθειά πάμε τόσο αυξάνεται η πυκνότητα.
Επομένως μας ενδιαφέρει η μάζα, ο όγκος μπορεί να επιφέρει λάθη και σίγουρα δεν μας ενδιαφέρει η επιφάνεια του πάγου.

Σε αυτό το λινκ θα σου ληθούν όλες οι απορίες νομίζω σχετικά με το τι γίνεται με τους πάγους και αν εντέλει έχουν πέσει έξω οι προβλέψεις για την κλιματική αλλαγή. Συμμετέχουν οι ίδιοι Αυστραλοί επιστήμονες που μου έστειλες και εσύ.
http://www.acecrc.org.au/access/repository/resource/b511111e-bba2-102e-bf5a-4040d04b55e4/PA05_Sea%20Ice_FIN_090615.pdf

Όπως βλέπουμε οι πάγοι της Αρκτικής λιώνουν πολύ πιο γρήγορα από ότι έχουν προβλέψει τα μοντέλα!!!

Πάμε στην Ανταρκτική. Εδώ βλέπουμε πως η επιφάνεια των παγων μεγαλώνει λόγω
του περισσότερου γλυκου νερού, της αποτροπής των θερμών ρευμάτων και της μείωσης της θερμοκρασίας του τοπικού αέρα λόγω της τρύπας του όζοντος (νομίζω είναι αρκετά εμφανής ο ρόλος του ανθρώπου στα παραπάνω).
Όμως πολύ πιθανόν υπάρχουν (και βασικά αυτή η υπόθεση επιβεβαιώνεται πλέον  όπως φαίνεται από το λινκ που σου έστειλα πιο πάνω) μειώσεις στο πάχος του πάγου από το κάτω μέρος, πράγμα που είναι πολυ δύσκολο να μετρηθεί.

Πάντως για να έχουμε μια χονδρική ιδέα (ξέρω πως η επιφάνεια δεν είναι καλός δείκτης) η Ανταρκτική έχει αυξηθεί 1.24 εκατομμύρια τετραγωνικά χιλιόμετρα την στιγμή που η Αρκτική έχει χάσει 9.89 εκατομμύρια τετραγωνικά χιλιόμετρα.
Αν βρω τα νούμερα σε μονάδες μάζας θα τα παραθέσω και εκεί η μείωση του πάγου είναι πολύ μεγαλύτερη.
Για την ακρίβεια σε μονάδες μάζας η Ανταρκτική χάνει πάγο.
http://www.antarcticglaciers.org/glaciers-and-climate/antarctic-ice-sheet-surface-mass-balance/

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξέρω αν έχει πέσει υπ' όψιν σου αλλά η αύξηση των πάγων στην Ανταρκτική είναι αποτέλεσμα της Κλιματικής Αλλαγής και της υπερθέρμανσης. Υπερθέρμανσης; Πάλι τα ίδια; Αφού δεν είσαι σίγουρος. :grin:

Εννοείται αυτό. Μα...Δεν εξετάζω αν υπάρχει κλιματική μεταβολή ή αλλαγή αλλά εξετάζω τις μορφές και τις αιτίες της.

Και το link μου το έχω διαβάσει προσεκτικά και γνωρίζω την άποψη του Dr Lieser. Αλλά τώρα δεν μπορώ να απαντήσω. Ούτε με τα link σου διαφωνώ τα οποία είναι πολύ καλά, τουλάχιστον πολύ καλύτερα από τα πρώτα που έστελνες. Θα τα δω και...

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με την υπερθέρμανση. Απλά δεν είναι το πρόβλημα μόνο η υπερθερμανσή, είναι μια πτυχή του προβλήματος που λέγεται κλιματική αλλαγή.

Νομίζω πάντως ότι είναι ξεκάθαρη η διαφορά αντιμετώπισης του θέματος απο εσένα και από τους υπόλοιπους "σκεπτικιστές".

Απλα θέλω να αποκρυσταλώσω στο μυαλό μου τι είναι αυτό για το οποίο έχει αμφιβολίες ο καθένας. Μάλλον είναι δύσκολο να εκφραστούμε, τι να πώ.

Και θα ξαναπώ για άλλη μια φορά πως αυτά που και εσύ τα θεωρείς αστεία ως απόψεις ή θεωρίες, τα χρησιμοποιούν τα lobbies και οι πολιτικοί σε όλο τον κόσμο (και κυρίως στις ΗΠΑ) και στην ουσία προδιαγράφουν το μέλλον μας. Άρθρα που έχουν πλαστογραφηθεί, μελέτες που έγιναν με ξεκάθαρα μαγειρέματα και θεωρίες που δεν έχουν καμία απιστημονική βάση έχουν γίνει επιχειρήματα κατα της κλιματικής αλλαγής σε όλο τον κόσμο ακόμα και σε εθνικά κοινοβούλια.
Καταλαβαίνουμε λοιπόν πόσο επικίνδυνη είναι αυτή η αναμάσηση ατεκμηρίωτων επιστημονικών θεωριών;

Μου φαίνεται εξωφρενικό να μένει πίσω η πρόοδος μας σε ότι αφορά την ανάπτυξη μιας αειφόρου κοινωνίας και οικονομίας επειδή υπάρχει διαφωνία στο αν ο πάγος της Ανταρκτικής μειώθηκε λιγάκι η αυξήθηκε λιγάκι... Την στιγμή που η Αρκτική έχει συρικνωθεί στο μισό και οι ηπειρωτικοί παγετώνες έχουν συρικνωθεί ακόμη περισσότερο.
Που είναι η μεγάλη εικόνα;;

Αν είναι να περιμένουμε άλλα τριάντα χρόνια για να δράσουμε ή  να παραδεχτούμε την κλιματική αλλαγή ποιος ο λόγος να έχουμε επιστήμες;;
Σε τι μας χρησιμεύει η ανάπτυξη της επιστήμης αν δεν την χρησιμοποιούμε για να αποτρέψουμε μελλοντικά αρνητικά σενάρια;


 

Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι να μιλήσουμε για πολιτικούς και συμφέροντα από την αρχή του 2013 το lobbie του άνθρακα έδωσε 3.100.000 δολλάρια στη Γερουσία και 8.000.000 δολλάρια στην Βουλή των αντιπροσώπων ενώ για την περίδο 2011-12 τα ποσά γίνονται 9.617.000 και  24.720.000 δολλάρια αντιστοιχα.

Εδώ θα βρεί κανείς ποια εταιρία πληρώνει ποιον πολιτικό και τι ψήφισε τελικά ο πολιτικός στις κρισιμες ψηφοφορίες.
http://dirtyenergymoney.com/view.php?searchvalue=inhofe&amp%3Bsearch=1&amp%3Btype=search#view=connections

Την ίδια στιγμή τα κανάλια φαίνεται να μην προβάλουν τις σημαντικές επιστημονικές εξελίξεις σχετικά με την κλιματική αλλαγή ενώ υπάρχουν πολλές αναφορές για "λογοκρισία στους καλεσμένους λέγοντας τους να μην θίξουν το θέμα της κλιματικής αλλαγής.

http://www.huffingtonpost.com/2014/04/30/fox-news-climate-change-michael-moyer_n_5242147.html
http://www.huffingtonpost.com/2014/03/31/climate-change-report_n_5064389.html

Και μην ξεχνάμε πως σε σχετική έρευνα που έγινε σε επιστήμονες που ασχολούνται με την κλιματική αλλαγή μόλις το 1% απάντησε πως τα ΜΜΕ καλύπτουν αξιόπιστα τις εξελίξεις σχετικά με την κλιματική αλλαγή.
Τον σύνδεσμο τον έχω στείλει σε προηγούμενο σχόλιο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι είναι ξεκάθαρη η διαφορά αντιμετώπισης του θέματος απο εσένα και από τους υπόλοιπους "σκεπτικιστές".

Ίδια είναι και είναι πολιτική. Επιμένω  :|. Τους διεθνείς σκεπτικιστές της θεωρίας του Θ. τους επικαλέστηκα εγώ στο #10 σαν πολιτικό αντίλογο. Για μένα προσωπικά κάθε συζήτηση για το περιβάλλον καταλήγει σε δράση άρα είναι πολιτική. Αυτή η δράση - τουλάχιστον από μένα - έχει γίνει ξεκάθαρη εδώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αρνούμαι κάποια άλλη που δεν έχω σκεφτεί μέχρι τώρα. Επειδή όμως δράση είναι και η Γεωμηχανική και άλλες πολλές θέλω να σε παρακαλέσω ώσπου να βρω χρόνο να απαντήσω στο θέμα της τήξης των πάγων που το παρακολουθώ από το 1995, καθώς τυχαίνει να έχω στο στενό και ευρύτερο σόι δύο περιβαλλοντολόγους από τους οποίους έχω αντλήσεις αρκετά στοιχεία, γράψε μου τι δράσεις βλέπεις εσύ. Αύριο κατά πάσα πιθανότητα θα στείλω post.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά με ρωτάς ποιες θα έπρεπε να είναι οι δράσεις;

Στροφή στις ΑΠΕ με διατήρηση συμβατικών πηγών ενέργειας μόνο για την εξασφάλιση της σταθερότητας του συστήματος.

Ενημέρωση του κοινού για τα περιβαλλοντικά ζητήματα και προβλήματα.
Ενημέρωση του κοινού για της νέες περιβαλλοντικές τεχνολογίες ώστε να τις εφαρμόζουν στην καθημερινότητα (γραφείο, σπίτι, μετακινήσεις, σχολείο κλπ).

Άμεση χρηματοδότηση για ανάπτυξη τεχνολογιών καθήλωσης άνθρακα απο την ατμόσφαιρα και για την ανάπτυξη μονάδων υδρογόνου. Με την χρήση αποθήκων υδρογόνου οι ΑΠΕ θα μπορούν να είναι ανεξάρτητες από τις συμβατικές πηγές ενέργειας και θα παρέχουν ενέργεια όποτε την χρειαζόμαστε.

Θέσπιση κινήτρων για την εγκατάσταση αντιρυπαντικών τεχνολογιών στις βιομηχανίες και αυστηρά πρόστιμα σε παραβάτες.

Ενεργειακή αξιοποίηση αποβλήτων και επαναχρησιμοποίηση επεξεργασμένου νερού.

Εφαρμογή της πολιτικης των 3-R (reuse-reduce-recycle) στο έπακρο και παραγωγή κινήτρων για πρασίνης της παραγωγικής διαδικασίας στα εργοστάσια.

Ανάπτυξη και χρησιμοποίηση νέων γεωργικών τεχνολογιών για την βέλτιστη παραγωγή προιόντων και την ελάχιστη χρήση λιπασμάτων και νερού.
Χρήση ΓΜΟ για παραγωγή βιοκαυσίμων και καλλιέργια σε ημιγόνιμα εδάφη.

Καταγραφή και διατήρηση των τροπικών δασών. Αειφόρος διαχείρηση των δασών.

Kαι όλα αυτά πρέπει να συνδιαστούν με μέτρα κατά του υπερπληθυσμού, κάτι το οποίο είναι πολυ ευαίσθητο θέμα

Είναι λίγο αργά τώρα οπότε θα το ξανασκεφτώ και θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα λοιπόν θα πρέπει να ληφθούν μέτρα κατα του υπερπληθυσμού.

Το θέμα όμως είναι ότι ακόμη και εάν ΟΛΕΣ οι χώρες του κόσμου εφαρμόσουν την πολιτική του ενος παιδιού (που νομίζω είναι ότι πιο αυστηρό μπορούμε να εφαρμόσουμε, μέσα σε δημοκρατικά και ανθρωπινα πλαίσια) για τον επόμενο αιώνα ο πληθυσμός της γης θα παραμείνει ο ίδιος ενώ ταυτόχρονα θα ανεβαίνει το βιοτικό επίπεδο στις αναπτυσόμενες χώρες.

Άρα για να έχει κάποιο όφελος προς το περιβάλλον θα πρέπει να περάσει πάνω απο ένας αιώνας. Καταλαβαίνουμε λοιπόν πως ναι μεν ο υπερπληθυσμός είναι ένα από τα βασικότερα προβλήματα αλλά ακόμη και αν το λύσουμε, δεν θα έχουμε κανένα θετικό αποτέλεσμα σε ό,τι αφορά το περιβάλλον. Απλά θα κρατήσουμε μια στάσιμη κατάσταση.

Οι τρεις βασικότερες λοιπόν δράσεις που πρέπει να κάνουμε είναι η μετάβαση στις ΑΠΕ, το πρασίνισμα των μεταφορών (και ιδιωτικών αλλά και εμπορικών) καθώς αποτελούν το 30% των αέριων εκπομπών και φυσικά καταπολέμηση του υπερκαταναλωτισμού.

Υπάρχουν τόσα ακραία και παράλογα παραδείγματα υπερκαταναλωτισμού που σχεδόν δεν ξέρω τι να πω.
Πέρα από τις περιπτώσεις νεόπλουτών και άσκοπης σπατάλης υπάρχουν χιλιάδες τεχνητές ανάγκες και άσκοπες αγορές που κάνουμε στην καθημερινότητα μας.
Δυο παραδείγματα θα πω μόνο. Το εμφιαλωμένο νερό και το αλάτι Ιμαλαίων.

Το εμφιαλωμένο νερό είναι μια εντελώς τεχνητή ανάγκη που δημιούργησαν οι εταιρίες αναψυκτικών για να αυξήσουν τις πωλήσεις τους. Ειναι αρκετές χιλιάδες φορές πιο ενεργοβόρο από το νερό βρύσης και τουλάχιστον χίλιες φορές πιο ακριβό.
Και όμως ενώ έχουμε το προνόμιο να έχουμε φρεσκο ποσιμο νερό πάρα πολλοί προτιμάμε να πίνουμε εμφιαλωμένο.
Και η  παράνοια συνεχίζεται με ανάπτυξη ακόμη πιο εκλεπτυσμένων τεχνητών αναγκών καθώς πρέπει πλέον να έχουμε νερό από τις Άλπεις ή τον Αμαζόνιο.

Ένα αντίστοιχο παράδειγμα είναι το αλάτι Ιμαλαίων. Πέρα από κάποιος περιπτώσεις ανθρώπων που μπορεί να έχουν πρόβλημα με το θαλασσινό αλάτι δεν βλέπω κάποιο λόγο να πρέπει να πάρουμε κάτι που χρειάζεται να ταξιδέψει τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα την στιγμή που η χώρα μας το έχει σε αφθονία και σε πολύ καλή ποιότητα.

Με αυτά λοιπόν τα παραδείγματα θέλω να δείξω πόσα πολλές ανάγκες στην καθημερινότητα μας είναι τεχνητές και ταυτόχρονα πολύ ενεργοβόρες.

Υπάρχουν έρευνες που υποστηρίζουν πως τουλάχιστον το 10% των αέριων εκπομπών θα μπορούσαν να μειωθούν αν αγοράζαμε τοπικά προιόντα!!

Link to comment
Share on other sites

Για την ανταρκτική στα links που παραθέτεις δεν είδα κάτι το συγκλονιστικό. Αυτά λίγο ως πολύ είναι γνωστά. Η μόνη έκπληξη είναι αυτή:

"Climate models predict that, for a generally warmer climate, snowfall will increase over Antarctica7. Surface melt will increase around the more northerly Antarctic Peninsula, and dynamic changes such as increased ice discharge12,ice-shelf collapse and grounding line recession13, and marine ice-sheet instability are likely to offset any increases in precipitation7. However, if no dynamical ice response is assumed, then increases in snowfall over the entire continent of 6-16% to 2100 AD and 8-25% to 2200 AD are likely to result in a drop in sea level of 20-43 mm in 2100 and 73-163 in 2200, compared with today14. However, it is more likely that the Greenland and Antarctic ice sheets will lose mass over the next century, with rapid coastal changes, increases in ice flow and ice-shelf collapse all likely4. As a result of these complex expected changes, there are a number of uncertainties in past, present and future ice sheet mass balance."

Το οποίο είναι ο ορισμός της "Γενικής και Αόριστης Πιθανολογίας".  :D

Η περίσσεια θερμότητα των εδαφών των θαλασσών και των δραστηριοτήτων του πλανήτη εκτονώνεται στην αύξηση του λανθάνοντος φορτίου του αέρα. Οι πόλοι όμως της γης είναι οι φυσικοί αφυγραντήρες της. Καθώς τα θερμά ρεύματα του αέρα, λόγω των νόμων που διέπουν την κίνηση του αέρα στην επιφάνεια της γης, κατευθύνονται προς τους πόλους αφυγραίνονται.  Αυτή η ακολουθία δημιουργεί στις εκεί περιοχές έντονες βροχοπτώσεις και χιονοπτώσεις οι οποίες επιδρούν στο μικροκλίμα τους με πολλούς τρόπους.  Άρα λοιπόν η ενίσχυση ή η ελάττωση του πάγου στις ενδοχώρες θα εξαρτηθεί πάρα πολύ από τις μικροκλιματικές λειτουργίες που θα προκύψουν στις πολικές περιοχές, ενός παράγοντα που σε συνδυασμό με την ποσοστιαία ενδογενή αβεβαιότητα του κάθε μαθηματικού μοντέλου πρόβλεψης εμποδίζει την πλήρη προσέγγιση των μελλοντικών κλιματικών αλλαγών. ΟΙ περισσότεροι επιστήμονες πιστεύουν ότι στο μέλλον η Ανταρκτική και η Γροιλανδία θα χάσουν πάγους. Δεν υπάρχει σκεπτικισμός ως προς στο πολικό κλίμα από κανέναν. Η σημαντικότερη μερίδα των επιστημόνων πιστεύει ότι η τήξη των πάγων και η άνοδος της θαλάσσιας στάθμης είναι ένα φαινόμενο μη αναστρέψιμο λόγω αναδραστικών καταστάσεων (μιλήσαμε γι αυτό).

Αντίθετα υπάρχει σκεπτικισμός ως προς τις δράσεις. Πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει ένα marketing γύρω από όλες τις περιβαλλοντικές τεχνολογίες που εκμεταλλεύεται την κλιματική αστάθεια κοροϊδεύοντας τον κόσμο. Εμένα η γνώμη μου είναι, είτε επαληθευτούν τα μοντέλα καταστροφής είτε διαψευστούν, να υπάρξει συνειδητοποίηση από όλους τους πολίτες της παγκόσμιας κοινότητας (στην αρχή από τις κυβερνήσεις) σε μια κατεύθυνση εξοικονόμησης ενέργειας. Το όνειρο της μικροαστικής οικογένειας της Ευρώπης και της Αμερικής πρέπει να μετριαστεί στις υπανάπτυκτες χώρες και η κάθε μία τους να κοιτάξει την αξιοπρεπή διαβίωση των πολιτών της, με τα μέσα που διαθέτει και με όσο το δυνατόν λιγότερη περιβαλλοντική επιβάρυνση. Δεν υπάρχει όμως λόγος να ξετινάξουν οι μικρότερες χώρες τις οικονομίες τους για να σώσουν ένα περιβάλλον που έχει ήδη πάρει την πορεία του εξ αιτίας των μεγάλων χωρών. Αρκεί μόνο να δημιουργήσουμε από τώρα, όλοι μαζί και αναλογικά, τις βάσεις για ένα μελλοντικό καθαρό περιβάλλον το οποίο θα αρχίσει να φαίνεται ίσως μετά από 50 χρόνια. Και στο κάτω - κάτω αν κάποιος ευαίσθητος οικολόγος θέλει να δράσει ας πάει στις ΗΠΑ στη Ρωσία και στην Κίνα και να διαμαρτύρεται από το πρωί ως το βράδυ. Αν δεν μπορεί να το κάνει ας εγκαταστήσει ΑΠΕ στο σπίτι του ή ας το μετατρέψει σε ενεργειακή κλάση Α+ όπως κάνουν οι Δανοί και οι Σουηδοί. Γενικά για τις ΑΠΕ δεν είμαι αρνητικός γιατί αν τελικά πραγματοποιήσουν τα όσα υπόσχονται σε μακροοικονομική κλίμακα θα εξοικονομήσουν τα κράτη κάποια χρήματα από την καθαρή ενέργεια. Παράλληλα όμως υπάρχουν τεχνολογίες έξυπνες και σχετικά φθηνές που επιτυγχάνουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα στην εξοικονόμηση ενέργειας. Τέλος είμαι αντίθετος σε πολλές μεθόδους γεωμηχανικής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.