Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πιο καυτό καλοκαίρι στη Γη από το 1880


Engineer

Recommended Posts

Όσο για τις τράπεζες σου έδωσα ένα παράδειγμα. Αν είναι να εξασκήσεις τις τεχνικές τηλεπάθειας και πρόβλεψης όπως ο tsak πιο πριν, κάνε το για να προβλέψεις τι θα γίνει με την κλιματική αλλαγή  :)

Ξέρω ότι σε ενόχλησε ο συνειρμός αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Και καλά έκανες και το έθεσες έτσι το θέμα γιατί μου λύνεις τα χέρια. Μα δεν είναι δυνατόν όταν δεν υπάρχει λαϊκό κίνημα να υπάρχει οικολογικό. Όλες οι δράσεις ενός τέτοιου κινήματος θα είναι πατροναρισμένες από κράτη και πολυεθνικές. Κι εγώ με τις ΑΠΕ είμαι (έχω και εταιρική πατέντα) ξέρω όμως ότι πίσω τους βρίσκονται άνθρωποι που έχουν ευαισθησίες μόνο για την τσέπη τους. Καλό είναι λοιπόν να έχουμε οικολογική συνείδηση αλλά να κοιτάμε και το οικονομικό μας συμφέρον ως χώρα. Εξ' άλλου κι εμείς υπανάπτυκτη χώρα είμαστε. Δεν καταλαβαίνω αλήθεια με ποια κριτήρια έβγαλες την Ελλάδα στις αναπτυγμένες χώρες. Το μόνο που είναι αναπτυγμένο σε αυτή τη χώρα είναι η βλακεία και η ξενομανία. 

 

Και τέλος έρχομαι στα οξύμωρα. Ναι αν τα έκαναν αυτά στην Ευρώπη "θα γινόταν χαμός". "Θα μιλούσε όλη η Ευρώπη για αυταρχισμό και πράσινα συμφέροντα". Φυσικά, αφού δεν υπάρχει οικολογική συνείδηση στον κόσμο. Εδώ έπρεπε να ενταθεί η δραστηριότητα των οικολογικών οργανώσεων και όχι στις πολιτικές του λιθάνθρακα και του φ.α.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 287
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωνσταντίνε δεν πρόκειται να απολογηθώ για τους Γερμανούς.
Εσύ τους έβαλες στη συζήτηση και τώρα καλούμε να υπερασπιστώ ένα επιχείρημα που ούτε ανέφερα ούτε ασπάζομαι.

Προφανώς και ο καθένας κοιτάει την τσέπη του.
Αν να μην στραφούμε σε ΑΠΕ επειδή οι Γερμανοί (και οποιοσδήποτε άλλος) θέλει να βγάλει κέρδος τότε την επόμενη φορά που θα αρρωστήσουμε να μην πάμε σε γιατρό.
Επίσης και απο τις συμβατικές πηγές, πάλι οι γερμανοί βγάζουν κέρδος αφού από αυτούς δανειζόμαστε και από αυτούς παίρνουμε και μηχανήματα.
Και σου ξαναλέω. Υπάρχουν ελληνικά εργοστάσια παραγωγής φωτοβολταικών, ανεμογεννήτριων και άλλων μηχανημάτων για ΑΠΕ. Ας ενισχύσουμε την δικιά μας οικονομία.

Αυτά που μου λες λοιπόν είναι άσχετα και δεν έχουν καμία σχέση με την επιχειρηματολογία μου.
Αποφεύγεις όμως να απαντήσεις σε όσα σε ρώτησα.
Είναι ψέματα όλα αυτά που σου γραψα;
Διαφωνείς πως υπάρχουν έμμεσα κόστη απο τις συμβατικές πηγές ενέργειας τα οποία θα έπρεπε να συνυπολογίζονται όταν συγκρίνουμε συμβατικές πηγές με ΑΠΕ;
Είναι ψέματα ότι το τέλος ΑΠΕ δεν πηγαίνει όλο στις ΑΠΕ (άρα γιατι ονομάζεται έτσι;) και ότι η προσφορά των ΑΠΕ στην μείωση της ΟΤΣ δεν συνυπολογίζεται;
Έχει 5 χρόνια τουλάχιστον (από οσο ξέρω εγώ) που το φωνάζουν αυτό οι ιδιώτες παραγωγοί και η ΡΑΕ ή η ΔΕΗ δεν μπαίνει στον κόπο να τους διαψεύσει δημοσιεύοντας το πως προκύπτει μαθηματικώς η ΟΤΣ.
Αυτό που μου έστειλες είναι ο θεωρητικός υπολογισμός αλλά ποτέ δεν δίνονται οι πραγματικές τιμές.
Όλα μαγειρεύονται ώστε η ΔΕΗ να κλείνει τα ελλείματά της παίρνωντας λεφτά από το τέλος ΑΠΕ.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ειδικός, αλλά αυτή η αντιπαράθεση κρατάει τόσα χρόνια και το μόνο που έχει να κάνει η ΔΕΗ για να τα διαψεύσει είναι να δημοσιοποιήσει τον υπολογισμό των παραπάνω τιμών.
 

Link to comment
Share on other sites

Και σε παρακαλώ στείλε μου πότε και πόσο ακριβώς δανείστηκε η ΔΕΗ για ΑΠΕ διότι το αγνοώ εντελως.
Από όσο ξέρω η ΔΕΗ ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ Α.Ε. που διαχειρίζεται τα ελάχιστα φωτοβολταικά πάρκα και της ανεμογενήτριες στα νησιά είναι ξεχωριστό νομικό πρόσωπο με ξεχωριστό ισολογισμό.
Και όταν η εγκατεστημένη ισχύς των ΑΠΕ είναι πάνω απο 4.200 MW στην Ελλάδα, η ΔΕΗ κατέχει τα 140 MW. Πόσο μπορεί να δανείστηκε για να παράγει το 3,4% των ΑΠΕ;


Και στο κάτω κάτω όλο το πρόγραμμα των ΑΠΕ έγινε στο πόδι ώστε να μην χάσουμε της χρηματοδοτήσεις της ΕΕ.
Αν όλα γινόντουσαν με πρόγραμμα, οι ΑΠΕ σε βάθος 20ετίας είναι πιο φθηνές από τις συμβατικές. Ας φρόντιζε το κράτος και η ΔΕΗ να μην ήταν οι ΑΠΕ πλήρως ιδιωτικές, ας φρόντιζε να έδινε άδειες για όσο ρύμα μπορούμε να εκμεταλευτούμε (σχεδόν οι μισες ΑΠΕ δεν λειτουργούν για μεγάλο χρονικό διάστημα) και ας φρόντιζε να γινόταν η απόσβση των παραγωγών σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου ώστε να ήταν πιο φθηνή η κιλοβατώρα των ΑΠΕ.
Από την στιγμή που γίνει η απόσβεση του παραγωγού, οι ΑΠΕ δίνουν ουσιαστικά σχεδόν τζάμπα ρεύμα (σε σύγκριση με τις συμβατικές).
Σε όλο τον κύκλο ζωής τους οι ΑΠΕ δίνουν πιο φθηνό ρεύμα, έχουν μικρότερο αποτύπωμα άνθρακα, έχουν πολύ μικρότερες οικολογικές επιπτώσεις και δεν προκαλούν προβλήματα υγείας.
Θα περίμενε κάποιος πως όταν κάτι έχει λιγότερες αρνητικές επιπτώσεις θα το προτιμούσαμε ακόμη και αν ήταν λίγο πιο ακριβό.
Αυτή τη στιγμή και πιο φθηνές είναι οι ΑΠΕ (σε όλο τον κύκλο λειτουργίας τους) και έχουν πολύ λιγότερες επιπτώσεις.
Ένα ρημάδι στρατηγικό πλάνο για την ομαλή μετάβαση σε βάθος 20-50 χρόνων χρειάζεται.
Και κρατάμε τις συμβατικές για back-up αφού με την σημερινή τεχνολογία οι ΑΠΕ δεν μπορούν να κρατήσουν μόνες τους το σύστημα.
Αλλά μάλλον είναι προτιμότερο το κάρβουνο.

Υ.Γ. Δεν είμαι καν 30 :). είμαι 28.5!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πάλι θα πω ότι ξεφεύγουμε.

Η κλιματική αλλαγή είναι το θέμα μας.

Σας παρακαλάω να μου πείτε που έχετε αμφιβολίες, που είστε σκεπτικιστές κλπ.
Και νομίζω πως σε ότι αφορά τους πάγους έγινε ξεκάθαρο πως Αρκτική και Ανταρκτική χάνουν πάγο (για μάζα μιλάμε πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά ... ο σκεπτικισμός δεν είναι τίποτα παραπάνω από την αμφιβολία για το κύρος της γνώσης.....

Αν σε αυτή την αμφιβολία προσθέσεις και την υποψία πως κάποιοι λίγοι θα έχουν οικονομικό όφελος, το μείγμα γίνεται εκρηκτικό και φτάνει στην πλήρη άρνηση....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Φαέθων.
Και πάντα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με όλα. Και να εξετάζουμε κάθε θεωρία σε όλο της το μέγεθος και την επιχειρηματολογία πριν την αποδεχτούμε ή έστω μιλήσουμε για αυτήν.

Το θέμα είναι τι γίνεται όταν όλα τα πράγματα στον κόσμο μας έχουν απο πίσω και κάποιο συμφέρον;
Τα απορίπτουμε όλα;

Τι γίνεται όταν για δεκαετίες προσπαθούν (και καλά κάνουν) πολλοί να καταρίψουν μια θεωρία αλλά συνεχώς αποτυγχάνουν. Μήπως εν τέλει πρέπει να αποδεχθούμε την θεωρία (που στην επιστημονική κοινότητα είναι πλήρως αποδεχτή) και να δούμε τι θα γίνει παραπέρα;

Πως να μπορέσεις να απαντήσεις σε όλα τα αόριστα επιχειρήματα που πολλές φορές αποτελούν διαστρέβλωση, γενίκευση ή υπερβολική ειδίκευση μιας πραγματικής επιστημονικής μελέτης;

Το κακό με τα σοβαροφανή και επιστημονικοφανή επιχειρήματα είναι ότι εύκολα κερδίζουν τον κόσμο αλλά δύσκολα εκριζώνονται από τον κόσμο. Και επίσης επειδή δεν είναι 100% επιστημονικά μπορούν να παραλάσσονται σαν χαμαιλέοντες ανάλογα με την περίσταση.
Εδώ στην Αμερική εκλέγονται κυβερνήτες και γερουσιαστές που λένε πως η κλιματική αλλαγή είναι ψέμα αλλά ακόμη και αν δεν είναι θα μας κάνει καλό λίγη ζέστη παραπάνω!!

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο προσπαθώ απο την αρχή να μιλήσω μόνο με επιστημονικά δεδομένα και να αφήσω στην άκρη τα συμφέροντα και τις πολιτικές.

Πρέπει πρώτα να συμφωνήσουμε στο πρόβλημα.
Διότι αν δεν συμφωνήσουμε στο πρόβλημα πως θα χαράξουμε ομόφωνα πολιτικές;
Πως θα συνεργαστούν τα κράτη μεταξύ τους όταν το κάθε κράτος ερμηνεύει το πρόβλημα και την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε σύμφωνα με το συμφέρον του;
 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που μου λες λοιπόν είναι άσχετα και δεν έχουν καμία σχέση με την επιχειρηματολογία μου.

Αποφεύγεις όμως να απαντήσεις σε όσα σε ρώτησα.

 

Πολύ καλά αφού επιμένεις θα σου απαντήσω. Το παράδειγμα του γιατρού πάντως μου είναι πολύ βολικό για τη συζήτηση. Μα φυσικά και θα πας στο γιατρό αλλά όχι σε όποιον κι όποιον. Πάντα όμως ρωτάς τι γιατρός είναι και πόσα παίρνει. ;)

 

"Έχει 5 χρόνια τουλάχιστον (από οσο ξέρω εγώ) που το φωνάζουν αυτό οι ιδιώτες παραγωγοί και η ΡΑΕ ή η ΔΕΗ δεν μπαίνει στον κόπο να τους διαψεύσει δημοσιεύοντας το πως προκύπτει μαθηματικώς η ΟΤΣ."

Έλεος. Η Ο.Τ.Σ. είναι η τελευταία προσφορά της ημέρας από τους παραγωγούς θερμικών σταθμών που ικανοποιεί τις ημερήσιες ανάγκες. Τι λέει η ΡΑΕ:

"Στην ουσία, η Οριακή τιμή του Συστήματος συμπίπτει με την προσφορά της τελευταίας μονάδας που πρέπει να λειτουργήσει για να καλυφθεί η ζήτηση." 

Δεν πρόκειται περί μαθηματικού τύπου. Ημερήσιες προσφορές δίνουν οι παραγωγοί. Και παρακάτω:

"Για λόγους προστασίας των καταναλωτών και διαμόρφωσης συνθηκών υγιούς ανταγωνισμού τίθεται διοικητικά ανώτερο όριο ως προς την προσφερόμενη τιμή, το οποίο έχει τεθεί ίσο με 150€/MWh καθώς και κατώτερο επίπεδο προσφορών, το οποίο είναι το μεταβλητό κόστος της μονάδας, ώστε στις περισσότερες περιπτώσεις οι παραγωγοί να πληρώνονται το κόστος καυσίμου τους."

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πως διαμορφώνεται η Οριακή Τιμή του Συστήματος (δεν είναι κακό) πήγαινε ρώτα όπως έκανα κι εγώ. Έφτασα μέχρι τον υποδιευθυντή του Εμπορικού της ΔΕΗ για να μου εξηγήσει πως λειτουργεί αυτό το χρηματιστήριο ενέργειας. Και αυτό γιατί είχα μια Εταιρική πατέντα ΑΠΕ σε Ελλάδα και Ευρώπη και δεν ήθελα να κοροϊδεψω τους πελάτες μου με υποσχέσεις αποσβέσεων και βλακείες. Ο άνθρωπος λοιπόν αυτός προθυμότατα, παρότι πνιγόταν στη δουλειά, έκατσε δύο ώρες να μου εξηγήσει (επειδή του είπα ότι είμαι μηχανικός που ασχολείται με την εξοικονόμηση ενέργειας) ακριβώς πως έχει στηθεί αυτή η νέα αγορά ενέργειας πως έπεσαν έξω οι ιδιωτικές εταιρείες προμήθειας ρεύματος (τύπου Energa) τι γίνεται με το τέλος ΑΠΕ και πόσο μεγάλη σημασία έχει η εξοικονόμηση ενέργειας.

 

"Είναι ψέματα ότι το τέλος ΑΠΕ δεν πηγαίνει όλο στις ΑΠΕ και ότι η προσφορά των ΑΠΕ στην μείωση της ΟΤΣ δεν συνυπολογίζεται;"

Αν διαβάζεις δεξιά και αριστερά αυτά θα ρωτάς συνέχεια.

Παράδειγμα 1ο:

http://www.topontiki.gr/article/27939/  ΤΡΙΤΗ, 10 Ιανουαρίου 2012

Όπως καταγγέλλουν οι παράγοντες της αγοράς αλλά και περιβαλλοντικές οργανώσεις, όπως η Greenpeace, η αύξηση του Ειδικού Τέλους έχει καταστεί τεχνηέντως αναγκαία, προκειµένου µόνο και µόνο να καλυφθούν τα ελλείµµατα της ηλεκτροπαραγωγής που οφείλονται στα ορυκτά καύσιµα."

Αυτή η αεροπλανική καταγγελία ανήκει στην γνωστή Greenpeace. Σε συμβουλεύω να μην την ακούς. Κάνει κακό στα μαλλιά. Αν θέλεις να σπάσουμε πλάκα έλα να διαβάσουμε παλιά τεύχη Αστερίξ και Λούκι Λούκ.  :D

Το ίδιο άρθρο αμέσως παρακάτω λέει:

"Όπως υπογραμμίζουν οι 10 φορείς που εκπροσωπούν το σύνολο των επιχειρηματιών του κλάδου, «το Ειδικό Τέλος υπολογίζεται αφαιρώντας από το συνολικό κόστος των ΑΠΕ ένα µόνο µέρος του κόστους της συµβατικής ηλεκτροπαραγωγής και όχι το συνολικό κόστος της που θα υπήρχε χωρίς τις ΑΠΕ και το οποίο εξοικονοµείται χάρη στις ΑΠΕ», δηµιουργώντας έτσι τεχνητό έλλειµµα."

 Η δεύτερη αυτή ενότητα είναι πιο λογική αλλά συνεχίζει να λέει μπούρδες.

Παράδειγμα 2ο:

http://www.energypress.gr/news/Idoy-giati-o-LAGHE-den-mporei-na-plhrwsei-toys-paragwgoys-APE

"Τέλος, σύμφωνα με πληροφορίες, ο ΛΑΓΗΕ έχει προχωρήσει σε δικαστικές ενέργειες εναντίον της ΔΕΗ και του ΔΕΔΔΗΕ διεκδικώντας ποσά από τους συμψηφισμούς και εναντίον του ΑΔΜΗΕ για την μη καταβολή οφειλών."

"Απ το Ελιό στον Κατελιό ανάθεμά τους και τους δυό". Δημοτικό άσμα. :D  :D

Αν όμως διαβάσεις την προχθεσινή παράθεση θα το ξεκαθαρίσεις. Γιατί δεν τη διαβάζεις; Δεν σου στέλνω ότι κι ότι…

 

"Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ειδικός, (Αυτό σε σώζει) αλλά αυτή η αντιπαράθεση κρατάει τόσα χρόνια και το μόνο που έχει να κάνει η ΔΕΗ για να τα διαψεύσει είναι να δημοσιοποιήσει τον υπολογισμό των παραπάνω τιμών".

Και αυτό το επιχείρημα είναι "στημένο" και προέρχεται από αδαείς του internet. Επιμένω: Αν διαβάσεις την παράθεση θα καταλάβεις ότι η ΔΕΗ δεν είναι υποχρεωμένη να διαψεύδει τον κάθε ένα που γράφει στην ιστοσελίδα του ανοησίες. 

 

"Διαφωνείς πως υπάρχουν έμμεσα κόστη από τις συμβατικές πηγές ενέργειας τα οποία θα έπρεπε να συνυπολογίζονται όταν συγκρίνουμε συμβατικές πηγές με ΑΠΕ;"

Άλλο ένα χαζό επιχείρημα αντιΔΕΗκής έμπνευσης (πάλι του internet). Η υπόθεση "αν ο λιγνίτης αγοραζόταν θα ήταν πιο ακριβός" είναι κουταμάρα. ΑΗΣ χωρίς λιγνίτη δεν υπάρχουν…Συνήθως παραχωρούνται ακόμη και στον ιδιώτη, όταν αυτός πρόκειται να φτιάξει ή να αναλάβει εγκαταστάσεις ΑΗΣ, με σύμβαση για εκμετάλλευση ορισμένου χρόνου και το έδαφος και τα κοιτάσματα. Άρα λοιπόν και στη μία περίπτωση και στην άλλη η εξόρυξη είναι μια εσωτερική διαδικασία. Εξ ου και το παράδειγμα της Γερμανίας. Μόνο αν η Ελλάδα δεν είχε λιγνίτη και αποφάσιζε να φτιάξει ΑΗΣ τότε θα εισήγαγε λιγνίτη από Τουρκία κλπ και τότε θα υπολογίζαμε το κόστος του λιγνίτη με άλλα κριτήρια. Αλλά αυτό είναι η λογική του "αν". "Αν είχε η γιαγιά μου πατίνια…"

 

"Υπάρχουν ελληνικά εργοστάσια παραγωγής φωτοβολταικών, ανεμογεννήτριων και άλλων μηχανημάτων για ΑΠΕ. Ας ενισχύσουμε την δικιά μας οικονομία."

Σου ξαναείπα ότι δεν μιλάς σε φοιτητή ή σε εγκαταστάτη αλλά σε κατασκευαστή ΑΠΕ. Η παραγωγική διαδικασία λοιπόν δεν είναι φιλανθρωπική ή εθνική αλλά κερδοσκοπική. Πολύ περισσότερο όταν το απο-φορο-τοκο-ποιημένο κέρδος είναι ελάχιστο. Η κίνα είναι πολύ μπροστά σε παραγωγή και η Γερμανία πολύ μπροστά σε τεχνογνωσία. Η Κίνα διαθέτει 3Φ. Φθηνά εργατικά. Φθηνή ρύπανση. Φθηνή φορολογία. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είδες πως είναι να σου λέει ο,τι να ναι κάποιος άσχετος;
Τουλάχιστον νιώθεις όπως νιώθω εγώ όταν μου διαβάζω αρλούμπες περι κλίματος.

Εξ αρχής σου είπα πως δεν είμαι ειδικός και μάλλον πολλά απο αυτά που ρώτησα είναι ράδιο αρβύλα.
Παρόλαυτα όσα γράφω και γράφεις δεν είναι απλά ένας ισχυρισμός της Greenpeace. Είναι αποτελέσματα έρευνας του ΕΜΠ και του ΙΟΒΕ. Η Greenpeace απλά εκμεταλεύεται αυτες τις έρευνες για να δημιουργήσει ντόρο, δεν τις διεξάγει η ίδια.
Και τι αστείο είναι αυτό με την προσφορά της τελευταίας μονάδας των παραγωγών; Αυτό σημαίνει πως η τιμή καθορίζεται ξεκάθαρα απο την ΔΕΗ (αφού η ΔΕΗ παράγει πάνω απο το 80% της ενεργειας απο συμβατικές μονάδες). Άρα η ΔΕΗ καθορίζει απο μόνη της ποια θα είναι η ΟΤΣ και πόσο κέρδος θα βγάλει.
Διώρθωσε με αν κάνω λάθος.

Πάντως δεν νομίζω ότι όσα λένε οι παραγωγοί ΑΠΕ είναι ψέματα καθώς δεν ζητάνε αύξηση του ΕΤΜΕΑΡ (που προφανώς αυτό θα τους συνεφερε), αλλά μείωση.
Απο την στιγμή που ζητάνε μείωση του ΕΤΜΕΑΡ με σωστό υπολογισμό του, δεν υπάρχει κάποια περίπτωση να αποβλέπουν σε παραπάνω κέρδος, καθώς αν δεν ισχύουν οι ισχυρισμοί τους η μείωση του ΕΤΜΕΑΡ θα επιφέρει και μείωση των εισφορών τους.
Αν όμως ισχύουν οι ισχυρισμοί τους, ο σωστός υπολογισμός του ΕΤΜΕΑΡ θα επιφέρει ίδιες εισφορές στους παραγωγούς ΑΠΕ αλλά με μικρότερο κόστος για τον καταναλωτη.

Με λίγα λόγια αν η ΔΕΗ έχει δίκιο (και όχι οι παραγωγοί ΑΠΕ), αυτό που ζητάνε οι παραγωγοί ΑΠΕ είναι η αυτοκτονία τους. Άρα δυσκολεύομαι να εντοπίσω κάποιο δόλο ώστε να ισχυρίζονται ένα τόσο μεγάλο ψέμα.
Ποια είναι επίσης η απάντηση στον ισχυρισμό ότι το τέλος ΑΠΕ πηγαίνει κατα 40% στις συμβατικές μονάδες;;
Αν δεν πηγαινει εκεί που πηγαίνει, διότι η ίδια η ΡΑΕ ομολογεί πως υπάρχει έλλειμα και δεν μπορεί να πληρώσει τους παραγωγούς ΑΠΕ.
 

Τώρα για τα έμμεσα κόστη δεν μιλάω για την δωρεάν παροχή λιγνίτη. Μιλάω και για την δωρεάν παροχή νερού (η Βεγορίτιδη, η λίμνη των Πετρών και άλλες λίμνες έχουν κινδυνευση με εξαφάνιση), για την δωρεάν χρηση γης, για το έμμεσο ιατρικό κόστος περιθαλψης και φαρμάκων για όλες τις ασθένειες που προκαλούνται από τις συμβατικές μονάδες, την απώλεια χρήσης γης, τις αποζημειώσεις και τις μεταφορές χωριών και οικισμών, τα αντιρρυπαντικα και απορρυπαντικά μέτρα, τα μέτρα αποκατάστασης και διάφορα άλλα κόστη που δεν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή της ενέργειας που παράγεται απο συμβατικές μονάδες.

Και σε ότι αφορά την κατασκευή ΑΠΕ στην Ελλάδα σου μίλησα για ενισχυση της. Διότι ξέρω πως η παραγωγή τους στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ασύμφορη σε σχέση με άλλες χωρες ας φροντίσει το κράτος να γίνει πιο ανταγωνιστική.

Επίσης δεν κατάλαβες ότι δεν θελω να δαιμονοποιήσω την ΔΕΗ και οτιδήποτε συμβατικο.
Απλά είναι ανόητο να ισχυριζόμαστε ότι ο άνθρακας είναι μονόδρομος για τη χώρα μας και πως η αλλαγή προς τις ΑΠΕ θα σημαίνει πολλαπλασιασμός στο κόστος της ενέργειας.
Και επίσης είναι τραγικό η ΔΕΗ να παράγει μόνο το 3,4% της ενέργειας απο ΑΠΕ!!
Σκέψου πόσο πιο φθηνό θα ήταν το ρεύμα απο τις ΑΠΕ αν το 50% προέρχονταν απο την ΔΕΗ.
Οι ΑΠΕ είναι ακριβές αυτην την στιγμή διότι το κράτος όρισε υψηλές τιμές αγοράς ώστε να αποσβέσουν την επένδυση τους γρήγορα οι ιδιώτες (3-8 το πολύ χρόνια).
Αν όμως οι ΑΠΕ ήταν στα χέρια της ΔΕΗ θα μπορούσε να γίνει πλάνο για απόσβεση σε βάθος 15 χρόνων και άρα η τιμή της κιλοβατόρας από ΑΠΕ θα μπορούσε να ήταν μέχρι και 3-4 φορές μικρότερο.

Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί (τουλαχιστον εγώ) ζητάω την μείωση της παραγωγής ενέργειας απο άνθρακα και την στροφή σε ΑΠΕ;
Και απο την στιγμή που βλέπουμε πως η στροφή της ΑΠΕ θα είναι αναγκαία σε π.χ. 40 χρόνια (καθως τα αποθέματα άνθρακα θα μειωθούν και πολύ πιθανό οι τα δικαιώματα εκπομπών να είναι πιο ακριβά) γιατί να μην γίνει η στροφή στις ΑΠΕ σταδιακά, ξεκινώντας απο τώρα; Είναι ακατανόητη για μένα αυτή η αγκύλωση στον λιγνίτη.
Η ΔΕΗ έχει μείνει πολύ πίσω στον τομέα των ΑΠΕ και έχει αφήσει τους ιδιώτες ουσιαστικό όλο το μερίδιο της αγορας.
Επίσης το επιχείρημα πως λιγνίτη έχουμε, λιγνίτη θα κάψουμε, πάει περίπατο όταν βλέπουμε το εισαγώμενο Φ.Α. να κατέχει μερίδια αντίστοιχα του λιγνίτη στην παραγωγή ενέργειας.


Γι αυτόν ακριβως τον λόγο χρειάζεται να καταστρωθεί άμεσα ένα στρατηγικό σχέδιο για την σταδιακή μετάβαση στις ΑΠΕ και για την εκμετάλευση και άλλων πηγών ενέργειας όπως η κυματικη στα νησιά και η γεωθερμική στην ηπειρωτική Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.