Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πανελλήνιες και 10%;


Harden

Recommended Posts

Ως Πολιτικός Μηχανικός μπορεί να μην ασχοληθείς και ποτέ με "μπετά,τσιμέντα και κατασκευές κτιρίων". Το Civil Engineering έχει πολλούς τομείς εξειδίκευσης, αρκετά διαφορετικούς μεταξύ τους.... Υπομονή και απόλαυσέ το!

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ καλά όλα αυτά περί μαθημάτων, κρίσης κλπ.Αυτό που θέλω όμως να πω είναι οτι δεν θέλω στην ζωή μου να ασχολούμαι με μπετά,τσιμέντα και κατασκευές κτιρίων.

πανω σε αυτό που ειπε εδώ ο φίλος, θα έπρεπε να επικεντρωθούμε.

η φράση του αυτή καταδεικνύει το πόσο κακό επαγγελματικό προσανατολισμό έχουμε, το πόσο κοντοφθαλμη λογική έχουμε για κάποιες επιστήμες, το πόσο άγνοια εν τέλει έχουμε και γενικά το πόσο λαθασμένη άποψη έχουμε για τις σπουδές...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

-10%

-Πανελληνιες ξανα

-Αν μιλας πολυ καλα Γερμανικα ψαχνεις υποτροφια απο το DAAD για Γερμανια

 

αυτες ειναι οι επιλογες σου , κατα τα αλλα οτι ειπαν οι προηγουμενοι ειναι 100% αληθεια .

Παρα πολλοι , εκτος αυτων που εχουν ηδη ετοιμη δουλεια , αλλο νομιζουν οτι θα τους αρεσει οταν μπαινουν στη σχολη και αλλο οταν βγαινουν (και φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα) . Ο λογος ειναι απλος , πριν τη σχολη η επαφη που εχεις με το αντικειμενο ειναι λογικα απο ταινιες , αντε απο καναν γνωστο και απτον "Επαγγελματικο Προσανατολισμο" που ισως εγινε στο σχολειο που ουτε προσανατολισμος ειναι ουτε επαγγελματικος. Τα περι ανεργιας δεν λενε και πολλα αν εισαι διατεθειμενος να δουλεψεις στο εξωτερικο.

 

Παντως οτι και αν επιλεξεις προσπαθησε αυτο το ετος να περασεις μαθηματα , εστω μαθηματικα και φυσικες .

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Με το 10% είναι απίθανο να περάσεις σε τμήμα που δεν έπιανες πέρσι, ούτε καν σ' αυτό που είσαι τώρα δε ξαναπερνάς! Μόνο αν γίνει αναστροφή βάσεων και οι μηχανολόγοι βρεθούν κάτω από τους πολιτικούς μηχανικούς μπορεί να γίνει κάτι. Σκέψου ότι το 10% το κάνουν σχεδόν όλοι οι μαθητές, ασχέτως αν ενδιαφέρονται να αλλάξουν σχολή, άρα τα 10% των υψηλόβαθμων σχολών γεμίζουν για πλάκα. Οπότε με αυτή τη μέθοδο μάλλον για ΤΕΙ μηχανολογίας μπορείς να ελπίζεις, ιδίως αν δε προτίθεσαι να πας εκτός τόπου κατοικίας σε κάποιο μακρινό πολυτεχνικό τμήμα που μπορεί να 'ναι ξεχασμένο.

 

Δηλαδή τα μπετά και οι δρόμοι σου φαίνονται σαχλαμάρες ενώ τα καλοριφέρ και οι ανελκυστήρες είναι τέζα ενδιαφέρον ε?

Αν η δουλειά του ΠΜ στην πράξη μοιάζει με του δικηγόρου, άλλο τόσο και του μηχανολόγου.. γραφειοκρατία κυρίως και ελάχιστη τεχνολογία..

 

 

Λοιπόν, μη σκέφτεσαι παιδιάστικα, και όπως είπαν και οι προηγούμενοι μπορείς και στους πολιτικούς μηχανικούς να βρεις πρωτότυπα θέματα να ασχοληθείς που να είναι και κοντά στη μηχανολογία, πχ τεχνολογία σιδήρου και μεταλλικές κατασκευές, υδραυλική, σιδηροδρομική, λιμάνια κλπ.

 

Επίσης μπορείς να το κοιτάξεις για δεύτερο πτυχίο στο τμήμα μηχανολόγων ώστε να σου φύγει κι ο καημός!

 

Από τη φουρνιά μου αρκετοί αξιοποιήσαμε το 10% μετά την αποφοίτηση για εγγραφή σε δεύτερη σχολή. Σε λίγο καιρό θα πάρουμε και τα πτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Να πληροφορησω το παιδι οτι το 10% εχει καταργηθει απο φετος.

Του χρονου εχεις δικαιωμα για το 6% και του παραχρονου για το 4%.

Για αυτα τα θεματα μπορεις να επισκεπτεσαι το edu4u και να ενημερωνεσαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν θέλω ντε και καλά να πάω Μηχανολόγων Μηχανικών θα πρέπει με το 6% να περάσω σε τμήμα διαφορετικής πόλης, αφού πανελλήνιες δεν πρόκειται να ξαναδώσω. Τότε μάλλον θα βγάλω αυτήν την σχολή και βλέπουμε για δεύτερο πτυχίο κλπ. Για να είμαι ειλικρινής αυτό που δεν μου αρέσει στους ΠΜ είναι ότι το επάγγελμα είναι κάπως απομακρυσμένο από θέματα τεχνολογίας. 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν έχεις μεγάλο πάθο με την επιστήμη του Μηχανολόγου Μηχανικού θα σου έλεγα να μην σε απασχολούν αυτά τα θέματα. Η επιστήμη του Πολιτικού Μηχανικού είναι εξίσου ενδιαφέρουσα και εξίσου κοντινή με την τεχνολογία. Εσύ θα καθορίσεις μετά το πτυχίο σου αν θα ασχοληθείς με θέματα υψηλής τεχνολογίας ή απλώς θα ασκήσεις το επάγγελμα σύμφωνα με τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς. Εχω γνωστό Πολιτικό Μηχανικό απόφοιτο του ΕΜΠ από το 1989 που έφυγε στην Αμερική και ασχολείται με την αεροδυναμική των οχημάτων,

Διότι μπορεί οι άλλοι να κατηγορούν για πολλά τις Ελληνικές Πολυτεχνικές Σχολές αλλά η αλήθεια ότι το θεωρητικό υπόβαθρο που σου δίνουν σου επιτρέπει να ασχοληθείς με οτιδήποτε σε ενδιαφέρει σε επίπεδο έρευνας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...αυτό που δεν μου αρέσει στους ΠΜ είναι ότι το επάγγελμα είναι κάπως απομακρυσμένο από θέματα τεχνολογίας. 

εισαι πολυ λάθος.

οποιοδήποτε επάγγελμα ειναι απομακρυσμένο απο θέματα "τεχνολογίας" ή και εξέλιξης ή και έρευνας ή... ή... ή...\

ανάλογα με το πόσο ο "χρήστης" του είναι διατεθειμένος να ψαχτεί ή οχι...

οποτε, το πιθανότερο, οσο άσχημο και αν σου ακούγεται...είσαι λανθασμένα ενημερωμένος, κακά πληροφορημένος και εύχομαι οχι βολεψάκιας και να έχεις όρεξη γενικότερα....

 

και πριν πεις τίποτα, σκέψου, στα γράφω οχι σαν "θιγμένος" Π.Μ. αλλά ειμαι Αρχιτέκτων.

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα της σχολης ΜΜ, ναι, αυτο να κανεις.

Μετα θα διεκδικησεις μετεγγραφη.(πως και δε γνωριζες το συστημα μετεγγραφων που ισχυει απο φετος?..βουηξε ολη η χωρα)

Οσα αφορουν τη σχολη ΠΜ ακου τους συναδελφους που σου γραφουν.

Παντως και στις 2 σχολες μεχρι να παρεις διπλωμα μαθηματικοφυσικες ασκησεις θα επιλυεις.

Edited by pallaks
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.