Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πανελλήνιες και 10%;


Harden

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είσαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό;

Ρίχνοντας μία πρόχειρη ματιά στο ΠΣ των ΜΜ και ΠΜ του ΑΠΘ ναι, μπορει να σου αναγνωριστουν μαθηματα οπως μαθηματικα Ι,ΙΙ, φυσικη,πληροφορικη,στατιστικη, αντοχη υλικων, ισως και δομικα υλικα αλλα ΠΡΟΣΕΞΕ να τα έχεις περασει με βαθμο >6.Απο την εμπειρια μου στο τμημα μου στην Αθηνα, οσα παιδια ηρθαν με μετεγγραφη απο περιφερειακα τμηματα και ζητησαν αναγνωριση  στα αντιστοιχα κοινα με βαθμο <=6 οι καθηγητες δεν τους αναγνωρισαν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι καιροί είναι δύσκολοι για τους ΠΜ, αλλά δεν είναι ευκολότεροι και για τους μηχανολόγους. Η συγκριτική ζημιά των μηχανολόγων είναι μικρότερη, δηλαδή αν οι πμ από το 100 πέσανε στο 1, οι μηχανολόγοι από το 10 πέσανε στο 2. Το προβάδισμα είναι οριακό και δε ξέρουμε πόσο θα κρατήσει σε βάθος χρόνου. Μέχρι να πάρει πτυχίο ο σημερινός πρωτοετής πολλά μπορεί να 'χουν αλλάξει. Πρέπει κανείς να σκέφτεται σε ορίζοντα 40 ετών. Μέχρι τότε όλα τα κτίρια θα έχουν ξαναχτιστεί από την αρχή, αυτό είναι σίγουρο, περισσότερα εργοστάσια όμως δεν είναι σίγουρο αν θα έχουμε.

Η φύση των δύο ειδικοτήτων είναι διαφορετική. Τα κτιριακά έργα έχουν χρόνο ζωής 30-50 χρόνια και η ανοικοδόμηση γίνεται κατά κύματα μεταξύ των οποίων παρεμβάλλονται βαθιές υφέσεις. Σε ένα κύμα ανοικοδόμησης ένας ΠΜ μπορεί (και πρέπει) να βγάλει λεφτά για όλη την υπόλοιπη ζωή του. Τα μηχανολογικά έργα έχουν συνήθως μικρότερο χρόνο ζωής και οι διακυμάνσεις στη ζήτηση για δουλειά είναι ηπιότερες. Αυτά τα δεδομένα πρέπει να τα λαμβάνει σοβαρά υπόψη του ο υποψήφιος μηχανικός, να δει αν έχει ψυχική αντοχή στις οικονομικές διακυμάνσεις που οπωσδήποτε θα συναντήσει μέχρι το τέλος της καριέρας του.

Το ότι οι μηχανολόγοι κολλάνε παντού οφείλεται στο ότι λόγω της χαμηλότερης μέχρι τώρα απορροφητικότητας καλλιέργησαν καλύτερα την ιδέα του πιο διευρυμένου ψαξίματος και πέτυχαν να είναι αποδεκτοί σε μεγαλύτερο φάσμα εργοδοτών. Και οι πολιτικοί μηχανικοί κολλάνε σε εξίσου ευρύ πεδίο, απλά λόγω της πολλής δουλειάς που υπήρχε στα δομοστατικά, οι υπόλοιπες εξειδικεύσεις δυστυχώς ατόνησαν και αυτό έβλαψε κατά πολύ το κύρος του πτυχίου μας.

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

πάντως σίγουρα θα σου αναγνωρίσουν τα κοινά μαθήματα

 

Mην εισαι καθολου σιγουρος.

Υπαρχει νομοθεσια, η οποια συνταχθηκε επι Γιαννακου, και συμφωνα με την οποια ΚΑΝΕΝΑ μαθημα δεν αναγνωριζετε.

Σιγουρα αυτο ισχυε το 2010 και μαλιστα ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ!

Το γραφω ως παθων.

Αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε, δεν το γνωριζω,

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να είμαι ειλικρινής δεν με ανησυχεί τόσο το θέμα αναγνώρισης μαθημάτων αλλά πιο πολύ το αν τελικά θα περάσω στο τμήμα των Μηχανολόγων στο απθ. Εσείς από την εμπειρία σας στα πανεπιστήμια πως βλέπετε την περίπτωσή μου; Υπάρχει εφικτός τρόπος να πάω στο τμήμα που επιθυμώ ή θα πρέπει να παίρνω στα σοβαρά την σχολή μου;

Link to comment
Share on other sites

Mην εισαι καθολου σιγουρος.

Υπαρχει νομοθεσια, η οποια συνταχθηκε επι Γιαννακου, και συμφωνα με την οποια ΚΑΝΕΝΑ μαθημα δεν αναγνωριζετε.

Σιγουρα αυτο ισχυε το 2010 και μαλιστα ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ!

Το γραφω ως παθων.

 

Δηλαδή σου κόψανε μαθήματα που προηγουμένως σου είχαν αναγνωρίσει?

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου αναγνωρισαν κανενα μαθημα.

Απο ΠΜ του ΕΜΠ στο ΜΗΠΕΡ του ΠΚ.

Γιαυτο και δεν ασχοληθηκα με τη σχολη.

Ξερω και αλλους που τους ξε-αναγνωρισαν μαθηματα που αρχικα τους ειχαν αναγνωρισει.

 

Επειδη μου ειχαν δωσει να διαβασω τη νομοθεσια, αναφεροταν ακομα και σε τμηματα του ιδιου ιδρυματος.

πχ απο ΠΜ του ΕΜΠ σε ΑΤΜ του ΕΜΠ.

 

Δεν ασχοληθηκα παραπανω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η αναδρομική εφαρμογή αφορούσε και μαθήματα παρελθόντων ετών ή μόνο μελλοντικών? Δηλαδή κάποιος την ώρα που ψηφίστηκε ο νόμος ήταν τελειόφοιτος τον γυρίσανε στο πρώτο έτος? Ή όποιος ήταν στο τρίτο πχ έτος του ακύρωσαν μαθήματα του 4-5ου αλλά όχι του 1-2ου? Δηλαδή όσα γλίτωσε γλίτωσε.

 

Κακώς κατά τη γνώμη μου τα παράτησες, αν τα μαθήματα ήταν γνωστά θα τα πέρναγες χαλαρά κι αν ήταν άγνωστα θα μάθαινες καινούρια πράγματα.

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Κακώς κατά τη γνώμη μου τα παράτησες, αν τα μαθήματα ήταν γνωστά θα τα πέρναγες χαλαρά κι αν ήταν άγνωστα θα μάθαινες καινούρια πράγματα

 

 

Ναι δεν με φτανανε 68 μαθηματα προπτυχιακα και αλλα 14 μεταπτυχιακα, θα γυριζα παλι πισω να δωσω ολες τις μηχανικες, ολα τα μαθηματικα, μπετο, στατικες κτλ.. συνολο 60+ αν θυμαμαι..

 

Δεν αξιζε τον κοπο...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.