Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέτρινα σπίτια με μεταλλικό σκελετό.


 

Recommended Posts

myri

 

Η συζήτηση ξεκίνησε για το πως θα στηρίξουμε το εσωτερικό του κτιρίου και όχι το εξωτερικο, σίγουρα χρειάζονται παρεμβάσεις και εκεί κατά περίπτωση (τσιμεντενέσεις κτλ) .

Οσο για την αλλαγή στάθμης δεν νομίζω να είναι τόσο απλό ( τα ανοίγματα δεν τα αγγίζουμε)

Αλλά η κάτοψη αλλάζει. Κλασσική περίπτωση, παλιά κατοικία που διαμορφώνεται σε μικρό ξενοδοχείο.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά συμφωνώ giannist

Σε κάποιες περιπτώσει είναι καλή λύση.

Ερώτηση:

Πώς έχουμε ανεξάρτητο σκελετό (από μπετόν προτείνω εγώ λόγω μεγαλύτερης ακαμψίας) και ταυτόχρονα να δέσουμε και την τοιχοποιία με τέτοιο τρόπο ώστε να μην την επιβαρύνουμε?

Link to comment
Share on other sites

ok merci για τις διευκρινήσεις,

 

στη στάθμη του ορόφου αναφερόμουν, οτι δεν υπάρχει ουσιατικός λόγος να αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσεις μπετό, θα σπαταλήσεις μεγάλο μέρος από τον εσωτερικό ελεύθερο χώρο του κτιρίου με τις κολώνες (θα είναι από μέσα)

Και στην συνέχεια με την θεμελίωση, τι θα γίνει που πρέπει να σκάψεις πολύ κοντά στις τοιχοποιίες και σε βάθος για να θεμελιώσεις .Θα το έκανες κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

μα και το μεταλλικό έχει θεμελίωση. Και το μεταλλικό θέλει θεμελίωση πάχους τουλάχιστον 50εκ

Link to comment
Share on other sites

Για ένα μεταλλικό ναι αρκεί. Αλλα αν κατεβάσεις μία κολώνα 0.25*0.50 πόσο θα σκάψεις και ακόμη χειρότερα σε πόση επιφάνεια για να χωρέσει το πέδιλο. Μπορεί και τριπλάσια απο ότι το μεταλλικό και δεν θα είναι και μία η κολώνα.

Βέβαια και αυτή η λύση είναι εφικτή, αλλά οι εσωτερικες εμφανής κολώνες είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα

Link to comment
Share on other sites

Το μεταλλικό λόγω των χιαστί και του μικρού βάρους μπορεί να χρειαστεί και μεγαλύτερο πέδιλο.

Ας πει και κάποιος άλλος την γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Στα παλιά κτίρια που έχω δει τα ξύλινα δοκάρια ήταν πυκνά τοποθετημένα μεταξύ τους, κάτι εξαιρετικά χρήσιμο για αυτά τα κτίρια αφού αποφεύγεται η συγκέντρωση τάσεων σε λίγα μόνο σημεία της τοιχοποιίας. Το πρόβλημα του να βάλεις μεταλλικά δοκάρια είναι ότι θα πρέπει να τα αραιώσεις σε σχέση με τα ξύλινα με επακόλουθο τη συγκέντρωση των τάσεων στην εσωτερική μεριά του πέτρινου τοίχου. Και να τονίσω πως στα περισσότερα που έχω δει οι μπατικές πέτρες είναι ελάχιστες!!!!!!!!

 

Θα προτείνω λοιπόν, αν αυτή είναι η λύση που θα επιλέξεις, την τοπική καθαίρεση της τοιχοποιίας και την τοποθέτηση μπατικού λίθου κάτω από τα μεταλλικά στοιχεία.

 

Μην το ξεχάσω ... είμαι fan των ενεμάτων και όχι του gunite :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι μπατικός λίθος; Δεν το εχω ακουσει εκτος απο τους πλίνθους και τον τροπο κτισίματος τους.

Φυσικα και τα ενεματα ειναι καλυτερα απο gunite.

Link to comment
Share on other sites

fan της μικρότερης δυνατής επέμβασης είμαστε όλοι.

Όταν όμως θέλουμε το επίπεδο από άποψη ασφάλειας του κτιρίου να είναι ίσο με σύγχρονα κτίρια τότε κάτι δεν πάει καλά......

Τι κάνετε τότε?

Είστε ακόμα fan?

Ειδικά όταν υπογράφετε.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.