Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου - Εγγραφή στο ΤΕΕ


artchi

Recommended Posts

Σωστός είσαι. Στο ΣΑΕΠ πας. Φτιάχνεις τον φάκελο όπως σου ζητήτε και τέλος. Το μόνο που χρειάζεται είναι η εγγραφή σου σε επιμελητήριο. Τίποτα άλλο. Και πρόσεξε, επειδή στο ΥΠΕΠΘ έχει επέμβει η γνωστή συντεχνία, αν σου πουν πως πρέπει να είσαι chartered, μην μασήσεις. Δεν αναφέρει το ΠΔ κάτι τέτοιο, απλά εγγραφή σε επιμελητήριο. Πετάνε ένα chartered και όσους διώξανε διώξανε. Στη χειρότερη δώσε σε δικηγόρο να το αναλάβει για να σφίξουν οι κ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Stayros. Δεν το 'χα σκεφτεί να ρωτήσω και το ΣΑΕΙΤΕ, θα το κάνω. Το Ordinary Degree αναγνωρίζεται στην Αγγλία ως ΑΕΙ αλλά δεν μπορείς να προχωρήσεις στον 2ο κύκλο ή σε μεταπτυχιακό. Δουλεύεις κανονικά σε τεχνικό γραφείο χωρίς το δικαίωμα υπογραφής. (Υπάρχουν κάποια όμως που σε εξετάζουν στο μάθημα που δεν πέρασες για το hons και μετά μπορείς να προχωρήσεις. Hons=360 credits, Ordinary=300+).

Link to comment
Share on other sites

@Stayros

Μήπως γνωρίζεις σε ποιόν φορέα πρέπει να απευθυνθώ στην Αγγλία για να μου δώσουν μια βεβαίωση ότι το πτυχίο οδηγεί κατευθείαν στο επάγγελμα??

Όσο για τον δικηγόρο δεν θα τον βάλω για να σφίξουν οι κ... αλλά για να ανοίξουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα. Έχω και εγώ ένα φίλο που τρέχει με τα ίδια και ξέρω τι πίκρα είναι...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ stayros & Ikaros13. Θα ξεκινήσω και θα σας πω τι κατάφερα, αν και φαίνεται πιο δύσκολο κι από πτυχιακή!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προσπαθώ να βρω δουλειά Ιταλια (Βενετία) να τελειώσω τα 2 επιπλέον χρόνια εκεί (University of Venice or Polytechniko di Milano) νομίζω είναι καλά αυτά τα δυο στην Αρχιτεκτονική (1.000€ δίδακτρα).

Ειναι και τα δύο πολύ καλά για αρχιτεκτονική.Και στα 2 όμως είναι ακριβά τα ενοίκια,αν όπως κατάλαβα έχεις οικονομικό πρόβλημα θα πρέπει να συγκατοικήσεις.Κοίταξε το πριν πας εκεί όπως επίσης και το θέμα της δουλιάς part-time,για 8ωρο ξέχασε το,δεν βγαίνει το πρόγραμμα.

Για τα δίδακτρα που έγραψες θα υπολογιστούν με βάση την φορολογική δήλωση του κηδεμόνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.