Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου - Εγγραφή στο ΤΕΕ


artchi

Recommended Posts

Φίλε artchi αυτό το έχουμε περάσει όλοι όσοι τελειώσαμε έξω επομένως μην το αφήνεις να σε χαλάει. Θέλει απλά υπομονή και να κάνεις την προσπάθεια σου. Πάντως για να είμαστε ειλικρινείς και παρόλο που είναι ψυχοφθόρα η όλη διαδικασία δεν δικαιούμαστε να γκρινιάζουμε αφού όταν φεύγαμε για έξω, ξέραμε οτι γυρνώντας εδώ θα αντιμετωπίζαμε μια τέτοια κατάσταση. Σου εύχομαι να συνεχίσεις δυνατά και να ξεμπερδεύεις σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ σπούδασα στην Αγγλία πολιτικός μηχανικός και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου όχι μόνο στον τομέα της θεωρητικής σπουδής αλλά και της οπτικής (έχοντας επισκεφθεί πολλά έργα και πολλές εταιρίες την ώρα του fabrication και την δημιουργία μεταλλικών δοκαριών για γεφυροποιία και κτίρια κτλ).

 

Επιστρέφοντας ήξερα τι με περιμένει. Κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΔΟΑΤΑΠ και μου έβγαλαν οι κουτοί ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ 1 ΚΑΙ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΕΡΓΑ. Εδωσα ΤΕΕ οι οποίοι με κράτησαν 40 λεπτά ρωτώντας με αμέτρητα πράγματα αλλά έκαναν το λάθος να με ρωτούν πάνω στο τομέα που λατρεύω και γνωρίζω πολύ καλά όπως είναι τα μεταλλικά κτίρια (οι συνάδελφοι οπού είχαν τελειώσει στην Ελλάδα απλά έμπαιναν και έβγαιναν και δεν τους κακολογώ).

 

Έδωσα τα μαθήματα στην Ξάνθη τα πέρασα με διάβασμα της μίας μέρας, διότι ούτε λόγος για ΕΜΠ διότι εκεί δίνεις τα μαθήματα κάθε 6 μήνες. Η πιο όμορφη στιγμή ήταν οτι εμείς από το εξωτερικό ήμασταν σε διαφορετική αίθουσα και δίναμε τα μαθήματα σαν τους λεπρούς ενώ οι ντόπιοι φοιτητές με άπειρα σκονάκια, τσιγάρο και τρελό καφέ αλλού.

 

Περνώντας τα μαθήματα είπα να ξαναδώσω ΤΕΕ για να κάνω αναβάθμιση της αδείας ασκήσεως, εκεί έκανα άλλο παγκόσμιο ρεκόρ 50 λεπτά εξέταση λες και ήμουν σε δικαστήριο, οι ερωτήσεις από το θεώρημα Bernoulli μέχρι που πρέπει να τοποθετούνται οι κρεβατοκάμαρες σε μία πολυκατοικία διότι ο ΓΟΚ λέει ξεκάθαρα ¨οι κρεβατοκάμαρες πρέπει να βλέπουν ανατολή ή δύση¨ γελοιότητες, και το φοβερότερο από όλα να μπαίνει μια συνάδελφος με σπουδές στην Ελλάδα και πριν καλά καλά να προλάβω να βγω από το δωμάτιο βγήκαμε μαζί διότι ο εξεταστής ήταν φίλος με τον εισηγητή της στην διπλωματική. ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ.

 

Που θέλω να καταλήξω…. Υπομονή υπομονή υπομονή artchi

Life is beautiful because is unpredictable...

Link to comment
Share on other sites

artchi, fountarios και tsitsikos από ότι κατάλαβα έχετε τελειώσει στην Ελλάδα το Λύκειο οπότε δεν θα σας είναι και πολύ δύσκολο όσον αφορά την κατανόηση των μαθημάτων, εγώ τον μισό χρόνο τον πέρασα μέ ένα λεξικό στο χέρι διότι δεν έχω πάει σε ελληνικό σχολείο.Οπότε τα πράγματα για εμένα είναι ακόμα ποιο δύσκολα.Αλλα θα το παλέψω!! ευχηθείτε μου καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σπούδασα επίσης Αγγλία και από τότε περέμεινα στο Η. Βασίλειο και εργάζομαι. Πήρα αντιστοιχία από το ΔΙΚΑΤΣΑ αλλά δεν συνέχισα παρεταίρω για εγγραφή στο ΤΕΕ εφόσον το θέμα δεν με απασχολούσε τότε. Τελευταία όμως άρχισα να σκέφτομαι επιστροφή στα πάτρια εδάφη και αναρωτιέμαι εάν μπορώ να αποφύγω τις εξετάσεις του ΤΕΕ εφόσον είμαι Chartered και εγγεγραμένη στο UK Εngineering Council.

 

Διάβασα κάπου ότι σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Οδηγία 2005/36/EC, που ρυθμίζει την διακίνηση επαγγελματιών στην ΕΕ, μπορώ εως Chartered Engineer να ζητήσω την εγγραφή μου στο ΤΕΕ.

 

Μήπως γνώρίζει κανείς εάν αυτό είναι εφικτό ή ξέρει πού μπορώ να απευθυνθώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΣΥΛΑ, απευθύνεσε στο ΣΑΕΙ για την αναγνώριση της επαγγελματικής ισοτιμίας. Εκεί εξετάζουν τις σπουδές σου και την επαγγελματική εμπειρία. Άν σου δώσουν αναγνώριση τότε δέν χρειάζεται να δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ. Απο προσωπική εμπειρία όμως (τραβιέμε εδώ και ένα χρόνο) θα εφεύρουν και θα σου δώσουν κάποια αντισταθμιστικά μέτρα τα οποία τα δίνεις στο ΤΕΕ με τη μορφή εξετάσεων ῾Δοκιμασίας Επάρκειας῾. Chartered Engineer δέν σημαίνει αυτόματη αναγνώρηση.

 

Άν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες τώρα που τα έχω φρέσκα στείλε μου ένα μήνυμα.

 

Πάντως θα σε συμβούλευα να καταθέσεις τα χαρτιά σου σύντομα, έστω και άν δεν σκέπτεσε να επιστρέψεις άμεσα. Δέν θα χάσεις τίποτα γιατί η απόφαση για μένα πήρε 1 περίπου χρόνο (ενώ η οδηγία μιλάει για max 4 μήνες!!!).

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έρχονται από το εξωτερικό, μην ασχολείστε με το ΤΕΕ σε πρώτη φάση. Πηγαίνετε κατευθείαν στο ΣΑΕΙΤΤΕ το οποίο είναι υποχρεωμένο να σας αναγνωρίσει επαγγελματική ισοτιμία η οποία είναι ΝΟΜΙΜΗ και καθ όλα αποδεκτή από το κράτος για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ κλπ...

 

Διαβάστε εδώ ένα παλιό άρθρο : http://www.danilopoulos.gr/ate/ate_eidisis/eidisis_ele09022003.htm

 

Οι προσφυγές που αναφέρονται στο άρθρο εκδικάστηκαν και ύστερα από απόφαση του Ευρ. Δικαστηρίου το ΤΕΕ ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΕ να εγγράψει μέλη του αποφοίτους σχολών του εξωτερικού ΧΩΡΙΣ να τους περάσει από εξετάσεις εφόσον η οδηγία προβλέπει και την αναγνώριση εμπειρίας.

 

Δείτε εδώ σχετικά με τους τίτλους και τα επαγγέλματα και πάρτε πρώτα στο Υπουργείο Παιδείας : http://www.ypepth.gr/el_ec_page7391.htm

 

Μελετήστε επίσης την υπόθεση του Μ. Πέρου ο οποίος γράφτηκε κανονικά μέλος στο ΤΕΕ χωρίς εξετάσεις μετά από απόφαση του Ευρ. Δικαστηρίου.

 

Τα αντισταθμιστικά μέτρα που αναφέρει ο dimitris_I μπορεί να είναι παράνομα και μη σύννομα οπότε ψάξτε το πριν δεχθείτε αυτά που θα αρχίσει να σας λέει το ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου εξ’ ολοκλήρου στην Αγγλία. Το πτυχίο μου είναι Electronics & Communications Engineer (Beng.) Με το παλιό ΔΙΚΑΤΣΑ και το ΤΕΕ δεν έβγαλα ποτέ άκρη. Κάθε φορά και μία διαφορετική απάντηση! Σύμφωνα με την τελευταία οδηγία μάλλον θα πρέπει να με εγγράψουν στο ΤΕΕ εφόσον προβλέπεται η αναγνώριση της εργασιακής εμπειρίας σε κράτος μέλος της ΕΕ. Στο ΤΕΕ με ενημέρωσαν ότι αυτό δεν θα πρέπει να είναι απαραίτητα το κράτος προέλευσης του τίτλου. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό? Δεδομένου ότι έχω ήδη εργασιακή εμπειρία μέσω της συνεχούς απασχόλησης στον κλάδο των τηλ/νιων εντός Ελλάδος επί 14 έτη λέτε να δούμε φώς στο…τούνελ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για όσους έρχονται από το εξωτερικό, μην ασχολείστε με το ΤΕΕ σε πρώτη φάση. Πηγαίνετε κατευθείαν στο ΣΑΕΙΤΤΕ το οποίο είναι υποχρεωμένο να σας αναγνωρίσει επαγγελματική ισοτιμία η οποία είναι ΝΟΜΙΜΗ και καθ όλα αποδεκτή από το κράτος για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ κλπ...

 

Διαβάστε εδώ ένα παλιό άρθρο : http://www.danilopoulos.gr/ate/ate_eidisis/eidisis_ele09022003.htm

 

Οι προσφυγές που αναφέρονται στο άρθρο εκδικάστηκαν και ύστερα από απόφαση του Ευρ. Δικαστηρίου το ΤΕΕ ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΕ να εγγράψει μέλη του αποφοίτους σχολών του εξωτερικού ΧΩΡΙΣ να τους περάσει από εξετάσεις εφόσον η οδηγία προβλέπει και την αναγνώριση εμπειρίας.

 

Δείτε εδώ σχετικά με τους τίτλους και τα επαγγέλματα και πάρτε πρώτα στο Υπουργείο Παιδείας : http://www.ypepth.gr/el_ec_page7391.htm

 

Μελετήστε επίσης την υπόθεση του Μ. Πέρου ο οποίος γράφτηκε κανονικά μέλος στο ΤΕΕ χωρίς εξετάσεις μετά από απόφαση του Ευρ. Δικαστηρίου.

 

Τα αντισταθμιστικά μέτρα που αναφέρει ο dimitris_I μπορεί να είναι παράνομα και μη σύννομα οπότε ψάξτε το πριν δεχθείτε αυτά που θα αρχίσει να σας λέει το ΤΕΕ...

 

Καλησπέρα σε όλους

 

έχω τελειώσει αγγλία ως μηχανολόγος μηχανικός το Higher National Diploma σε Building services engineering (2 έτη) και το BE.NG (honors) σε Building services engineering 3 έτη(το ανάλογο του μηχανολόγου μελετητή στην ελλάδα). Δουλεύω εδώ και 4 χρονια ως mechanical design engineer σε εταιρία design/consultancy στο Newcastle.

 

Όταν είχα αποφοιτήσει το 2000 πήρα μια βαθιά ανάσα και πέρασα τις πόρτες τους διαβόλου (AKA ΔΙΚΑΤΣΑ). Μετά πήγα φαντάρος 18 μήνες και μετά από 1 χρόνο αφού απολύθηκα το ΔΙΚΑΤΣΑ έβγαλε απόφαση (πολύ γρήγορα εάν θέλετε την γνώμη μου!!) να κάνω ένα εξάμηνο σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Ούτε καν το σκέφτηκα, τα μάζεψα και γύρισα αγγλία. έκανα master σε engineering management και μετά ξεκίνησα δουλειά στην εταιρία που προανέφερα ως μελετητής μηχανολόγος μηχανικός εδώ και 4 χρονια.

 

Σκέφτομαι πλέον να γυρίσω ελλάδα για τα καλά. Έχω βάλει δικηγόρο να μου ετοιμάσει όλα τα χαρτιά για το συμβούλιο αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων. Και τι χαρτούρα δεν έχω μαζέψει από αγγλία. Apo to chartered institute of building services engineers, από engineering council , από sxoles που φοίτησα, από εφορίες, από την εταιρία μου τα πάντα τα πάντα!!

 

τα χαρτιά μου θα κατατεθούνε στο συμβούλιο μέσα στον επόμενο μηνα!

 

απλά τα λέω όλα αυτά να μου ευχηθείτε καλή τύχη (ειλικρινά το χρειάζομαι!!) και εάν κάποιος έχει μπλέξει μαζί τους, να μου πει τι έκανε μετά??

 

thnx παιδιά και καλή τύχη σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.