Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου - Εγγραφή στο ΤΕΕ


artchi

Recommended Posts

Παιδιά να σας ρωτήσω αν ξέρετε,

 

Επειδή και εγώ πέρασα τα μαθήματα για να αναβαθμίσω την άδεια εξ. επαγγέλματος μου στο ΤΕΕ πρέπει να ΞΑΝΑΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ όλα τα δικαιολογητικά??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες τι να πω, απλά υπομονή...είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός του ΕΜΠ και ήμου συμφοιτητής με παιδιά που είχαν έρθει για να πάρουν 6 μαθήματα για την ισοτιμία και την αντιστοιχία.

Φίλε artchi έχω να σου πω ότι είσαι σχετικά τυχερός, γιατί δεν σε φόρτωσαν και με τα πιο δύσκολα μαθήματα του ΕΜΠ! Θα έλεγα μάλιστα ότι καλά καθάρισες και να επικεντρωθείς στις ΜΕΚ που είναι και θερινό μάθημα...έχοντάς το πρόσφατο θα σε συμβούλευα να βρεις χρόνο και να πηγαίνεις στις ασκήσεις που λύνει κάποια απογεύματα, στις παραδόσεις ούτως ή άλλως δεν αξίζει. Πάρε και το βιβλίο των ασκήσεων και διάβασε καλά τις εξής ασκήσεις:

1, 2, 3, 4 π. καλά, 5 π. καλά, 6, 7, 9, 10 π. καλά, 11, 13, 16, 18, 28, 29,31, 32.

Από Οργάνωση Ι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα την διώξεις, το ίδιο και με τα Ηλ. Κυκλώματα (πάρε Γκαρούτσο και πιάσε δουλειά να βγάλεις τα SOS).

Βρες και κανένα παιδί εκεί να μιλάτε, σίγουρα θα βρεθούν παιδιά να κάνετε παρέα και πρόθυμα να σε βοηθήσουν.

Το χειρότερο με αυτούς τους συμφοιτητές μου ήταν ότι 1ον δεν προλάβαιναν λόγω δουλειάς, 2ον μετά από τόση ταλαιπωρία τα παράταγαν εύκολα γιατί δεν είχαν άλλο κουράγιο, και 3ον ότι τους τα έπρηζαν οι κοπελιές τους ακόμα και μέσα στις εξεταστικές, γιατί δεν ασχολούνταν τόσο πολύ μαζί τους! Ελπίζω να παλέψεις το 1 και το 2 γιατί το 3 όπως και να το κάνουμε θα το υποστείς θέλοντας και μή!

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

είμαι εδώ και δέκα χρονια στο πενταετές πολιτικών μηχανικών στην bologna και η κατάσταση δεν τραβάει άλλο.σκέφτομαι να γραφτώ στο american university of athens το οποιο λέει ότι δίνει την CHARTERED άδεια.μπορεί να μου πει κανένας αν αναγνωρίζεται αυτή η άδεια και τι έχει "ακοσει" για το american university?ότι πληροφορία μου δώσετε για μένα είναι χρυσός.ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...

Γειά σας,είμαι νεό μέλος και νέος στο επάγγελμα. Χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ!!

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για μία συζήτηση που άκουσα......Έχουμε έναν φίλο καθηγητή ιταλικών και μου είπε με πολύ σιγουριά πως μόλις πάρω πτυχίο ΤΕΙ δομίκών έργων με 2 8μηνα στην ιταλία (προπτυχιακό κύκλο σπουδών) μπορώ να πάρω αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ και να εγγραφώ στο ΤΕΕ......Μάλιστα ο ίδιος μου είπε πως έχει ξανακάνει το ίδιο και με άλλους φοιτητές και δεν είχαν κανένα απολύτος πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων για τις απαντήσεις σίγουρα κάποιος θα ξέρει καλύτερα απο εμενα εδω!!

Αν θέλετε μπορείτε να μου προτείνετε και ερώτησεις που σας απασχολούν για τον τρόπο που το έκανε....

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να ισχύει αν η σχολή στην οποία θα σπουδάσεις παρέχει τίτλο ισότιμο με των ελληνικών Πολυτεχνείων. Οπότε πρέπει να κάνεις 2 πράγματα:

1) Να ελέγξεις ποιές ιταλικές σχολές παρέχουν τίτλους ισότιμους του ΕΜΠ και

2) Να ελέγξεις ποιός είναι ο απαιτούμενος χρόνος φοίτησης κατέχοντας ήδη τίτλο σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

εν συντομία θα σας ζαλίσω με την δική μου ιστορία και ειλικρινά όποιος έχει την δυνατότητα να με βοηθήσει ας το κάνει...

 

Τελείωσα το πτυχίο μου BEng (Hons) Mechanical Engineering στο Manchester Metropolitan το 2000 μετά από 4-ετή φοίτηση σε sandwich course. Εν συνεχεία, πήρα ένα PostGraduate Diploma από το University of Salford... τώρα το γιατί ήταν Pg.Dip. και όχι MSc όπως αρχικά ήταν το σχέδιο είναι μιά άλλη ιστορία που δεν θεωρώ πως έχει καμιά σχέση με το πρόβλημα, αν και πιθανό, τώρα που το σκέφτομαι μετά από χρόνια, ίσως να είναι και η λύση του.

 

Σημείωση: Το MSc με το Pg.Dip. διαφέρουν στο ότι το δεύτερο ΔΕΝ περιέχει πτυχιακή, δηλ είναι μόνο οι 9 μήνες του taught course, χωρίς το Thesis του MSc.

 

Κατέθεσα τα χαρτιά μου το 2003, αν θυμάμαι καλά, και πηρα την απόφαση του ΔΙΚΑΤΣΑ στα τέλη του 2004 (!!!) όπου και με κατέτασε στο 9ο εξάμηνο σχολής Μηχ. Μηχανικών της επιλογής μου. Γράφτηκα στο ΑΠΘ την επόμενη χρονιά, τον Σεπτέμβρη του 2005.

 

Πέρασα με την πρώτη και δίχως προβλήματα τα 4 υποχρεωτικά + 3 επιλογής μαθήματα που είχα για το 9ο και 10ο εξάμηνο αλλά πριν ξεκινήσω να ασχολούμαι με την διπλωματική, μου έγινε μιά σοβαρή πρόταση για δουλειά και έφυγα στην Αγγλία (2006).

Επέστρεψα 3 χρόνια μετά για να συνεχίσω αυτό που διέκοψα και ζήτησα από την σχολή να μου δώσει μιά βεβαίωση σπουδών που απλά να λέει ότι έχω περάσει τα μαθήματά των δύο προαναφερθέντων εξαμήνων.

Εκεί λοιπόν έσκασε και η βομβίτσα... ο εν λόγω κύριος ενημερώθηκε, εν έτη 2008, από την γραμματεία της σχολής πως χρωστούσε άλλα 12 (!!!) μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων, και για την ολοκλήρωση των σπουδών μου θα έπρεπε να τα περάσω και αυτά...

 

Για να σας δώσω να καταλάβετε καλύτερα, μου δόθηκε αντίγραφο μίας χειρόγραφης Α4 σελίδας με το επίθετο μου, μιά ημ/νια (Νοέμβρης 2005, 2 μήνες μετά την εγγραφή μου στη σχολή), την λίστα των μαθημάτων (1,2,3,4...12) και μια υπογραφή χωρίς το ονοματεπώνυμο του υπογράφων.

 

Εννοείτε και πως είχα πλήρη μεσάνυχτα για την χρέωση αυτή και ουδέποτε είχα ενημερωθεί. Ακόμα και η γραμματεία μαζεύτηκε όταν διαφώνησα στην σάχλα που μου πέταξε πως τάχα μου, τάχα μου, είχαν στείλει επιστολή...την χειρόγραφη πατσαβούρα...Μιλάμε παιδιά για, μεταξύ άλλων, μαθήματα του στυλ:

 

Μηχανική ρευστών Ι

Ταλαντώσεις και Δυναμική Μηχανών

Στοιχεία μηχανών ΙΙ

Μηχανές Εσωτερικής Καύσης Ι

Θερμοδυναμική ΙΙ

Θέρμανση-Ψύξη-Κλιματισμός

Στροβιλομηχανές Ι

Αεροδυναμική

 

...καταλαβαίνετε το σοκ!

 

Πέραν του ότι τα παραπάνω μαθήματα είναι επιπλέον σε σχέση με το τι έχει αποφανθεί το ΔΙΚΑΤΣΑ, που από όσο ξέρω είναι και το αρμόδιο όργανο για τέτοιες αποφάσεις, ΔΕΝ είναι δυνατόν να τα περάσεις αν δεν καθίσεις το ελάχιστο 3 με 4 ΠΟΛΥ καλές εξεταστικές.... που θα πεί 2 χρονάκια FULL TIME φοιτητής μίνιμουμ...

Η γραμματεία της σχολής δηλώνει πως το πανεπιστήμιο διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον μαθήματα, αν θεωρεί πως η εκπαίδευση μου δεν ήταν επαρκή... τότε το ΔΙΚΑΤΣΑ τι το θέλουμε;;;

 

Φυσικά και αρνήθηκα να συνεχίσω την σχολή. Η μεγαλύτερη γελοιότητα της υπόθεσης είναι πως αν το Pg.Dip. μου ήταν MSc, ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω δε θα γινόταν, θα λάμβανα την αναγνώριση μου. Θεωρώ αστείο το ότι η έλλειψη ενός Master Thesis αντισταθμίζεται με 19 μαθήματα (7 περασμένα ήδη) + διπλωματική.

 

Ανά διαστήματα άκουσα και άλλα διάφορα τραγελαφικά για το σύστημα αυτό, του στύλ να πάρω μεταγραφή σε άλλο πανεπιστήμιο γιατί εκεί μπορεί να με δεχτούν χωρίς να κάνω τα επιπλέον μαθήματα... μέχρι που μου είπαν να πάω να βρώ τον βουλευτή της πόλη μου μπας και μπορέσει να κάνει κάτι... Όλα τα παραπάνω από πρόσωπα που κρατούν θέσεις στην δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση.

 

Στα χρόνια που περάσαν αναγκάστηκα να δουλεύω στις ελληνικές εταιρίες ως υπομηχανικός με ασφάλεια ΙΚΑ, ενώ τα χρόνια στην Αγγλία και τώρα πλέον στην Μαρτινίκα μπορούσα να δουλεύω ως μηχανολόγος μηχανικός χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Με ενδιαφέρει να μπορέσω να γραφτώ σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ για να καταφέρω επιτέλους να συμμαζέψω όλα μου τα "'ένσημα" σε ένα ταμείο και να συνεχίσω χρησιμοποιώντας μόνο αυτό (αν και εδώ που τα λέμε σύνταξη δεν βλέπω να προφταίνει κανένας μας έτσι όπως πάμε).

 

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει περισσότερα να με ενημερώσει πάνω στο ζήτημα;

 

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά

 

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

φιλε σταυρο,

 

τα πραγματα ειναι απλα....με Pg Diploma δεν πας πουθενα....λογω καποιον προβληματων δεν πηρα και εγω msc και εμεινα με το.... diploma στο χερι....αναγκαστηκα και εκανα κι αλλο μεταπτυχιακο (msc) και ετσι πηρα την αναγνωριση απο το δοαταπ....με beng + diploma σε εκαναν ισοτιμο τει απο το δοαταπ....αντε γεια δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα με την πρώτη και δίχως προβλήματα τα 4 υποχρεωτικά + 3 επιλογής μαθήματα που είχα για το 9ο και 10ο εξάμηνο.

Ο εν λόγω κύριος ενημερώθηκε, εν έτη 2008, από την γραμματεία της σχολής πως χρωστούσε άλλα 12 (!!!) μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων, και για την ολοκλήρωση των σπουδών μου θα έπρεπε να τα περάσω και αυτά...

 

Η γραμματεία της σχολής δηλώνει πως το πανεπιστήμιο διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον μαθήματα, αν θεωρεί πως η εκπαίδευση μου δεν ήταν επαρκή... τότε το ΔΙΚΑΤΣΑ τι το θέλουμε;;;

 

Η πραξη προεδρου Δοαταπ, δεν αναγραφει επανω : καταταξη 9ου εξαμηνου ? Μαθηματα : ταδε, ταδε και ταδε ?

 

Που κολλαει η γραμματεια ?

Κανε μια επισκεψη στον προεδρο του τμηματος και μια στο μαγαζακι.

Link to comment
Share on other sites

Η πραξη προεδρου Δοαταπ, δεν αναγραφει επανω : καταταξη 9ου εξαμηνου ? Μαθηματα : ταδε, ταδε και ταδε ?

 

Που κολλαει η γραμματεια ?

Κανε μια επισκεψη στον προεδρο του τμηματος και μια στο μαγαζακι.

 

Φίλη/ε CVENG

 

Η πράξη του ΔΙΚΑΤΣΑ (πριν γίνει ΔΟΑΤΑΠ) γράφει κατάταξη στο 9ο εξάμηνο σε σχολή Μηχ. Μηχανικών της επιλογής μου καθώς και τον λόγο της επιλογής μου . Το ΔΙΚΑΤΣΑ δηλαδή ζήτησε μιά υπεύθυνη δήλωση του ν.105 που να αναγράφει τα παραπάνω, στη συγκεκριμένη περίπτωση "ΑΠΘ, κοντινότερο πανεπιστήμιο σε σχέση με την μόνιμη κατοικία".

 

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Δηλώνει επίσης ξεκάθαρα πως ο λόγος για τον οποίο δεν καθίσταται δυνατή η ισοτιμία μου σαν μηχ. μηχανικός είναι πως η διάρκεια σπουδών μου είναι βραχύτερη σε σχέση με αυτή που προσφέρουν τα Ελληνικά Α.Ε.Ι..

 

Η γραμματεία δεν θεωρείται επικοινωνιακό μέσω στο πανεπιστήμιο; Η Διευθύντρια δεν συμβουλεύει, εκφράζει και πράττει σύμφωνα με την πολιτική της σχολής που εκπροσωπεί; Τι εννοείς τι σχέση έχει;

 

Όσο για τον κ.κ. Πρόεδρο... είναι πολύ ψηλά, δεν τον φτάνει κανείς, όσες φορές και αν ζήτησα συνάντηση ήταν απασχολημένος/σε συνέδριο/εκτός γραφείου και γενικώς τώρα, που να βρεί ο άνθρωπος χρόνο για εμάς τους ταπεινούς θνητούς...

 

Επίσκεψη στο...μαγαζάκι...??? Τι εννοείς;

 

υστεριόγραφο: ευχαριστώ για το χρόνο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.