Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου - Εγγραφή στο ΤΕΕ


artchi

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους . Είμαι ο Νίκος νέο μέλος στο φόρουμ .

 

Δίαβασα πολύ προσεκτικά τα όσα μας περιγράφει ο σταύρος και την περίπτωση του .

Έχω να σημειώσω τα εξής .

 

Πρώτα από όλα μετράει η απόφαση του προέδρου του Δοατάπ .

 

Η γραμματεία του ΑΠΘ προφανώς και δεν γνωρίζει ορισμένα βασικά πράγματα.

 

Το ότι έχει δικαίωμα το ΑΠΘ να χρεώνει επιπλέον μαθήματα είναι κάτι το οποίο δεν το γνωριζώ εγώ και ούτε και από που μπορεί να πηγάζει αυτό .

 

Προφανώς πηγάζει στο γεγονός ότι δεν έχεις επι της ουσίας μεταπτυχιακό για να γίνει σύμφωνα με τον Νόμο η συνεκτίμηση των πτυχίων σου ως προς τα 5 ετή πτυχία ημεδαπής.

 

Υπάρχει όμως η απόφαση έκδοσης Προέδρου η οποία ελήφθη ύστερα από το πέρας των Ακαδημαϊκών Συμβουλίων και της Εκτελεστικής Επιτροπής του Δοατάπ η οποία επιτροπή είναι η μόνη που αποφασίζει για τα μαθήματα χρεωσής σου .

 

Το παράνομο στην όλη ιστορία σου φίλε μου σταύρο είναι ότι η χρέωσης των επιπλέων μαθημάτων απο την γραμματεία αντιβαίνει τον ίδιο τον Ιδρυτικό Νόμο του Δοατάπ που προφανώς και δεν γνωρίζει όπου με βάση το άρθρο 4 όταν η χρέωση των μαθημάτων και ο αριθμός τους υπερβαίνει τα 10 τότε η αναγνώριση δεν είναι εφικτή και αντίστοιχη με την συγκεκριμένη σχολή της ημεδαπής.Επι της ουσίας πέρνεις μόνο την Ισοτιμία και ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Επιπλέον μετράνε ορισμένα κριτήρια .

 

Αυτά είναι ότι λαμβάνεται υπόψην απο το Δοατάπ η βαθμολογία RAE του Ιδρύματος της αλλοδαπής αλλά και ως προς τα 5 ετη πτυχία ο Νόμος δίνει δικαίωμα στο Δ.Σ του Δοατάπ να αποφασίζει έαν χρειάζεται επιπλέον συνεκτίμηση Μεταπτυχιακού τίτλου η όχι με το Βασικό τίτλο για την αναγνώριση με τα Πολυτεχνεία της Ημεδαπής .

 

Εσυ έχεις την πράξη έκδοσης του τότε προέδρου και μέσον αυτής της πράξης δικαιώνεσαι απολύτως .

Το μεγάλο σου λάθος όμως φίλε μου Σταύρο ήταν που δεν ολοκλήρωσες τότε και δεν παρέδωσες και την διπλωματική σου . Απο εδώ και πέρα προφανώς τους έδωσες άλωθη στο να σου δικαιωλογιθούν και μπορούν να το κάνουν ότι η απόφαση αυτή μπορεί πλέον να μην ισχύει για το Δοατάπ μετά απο τόσα χρόνια και απο την στιγμή που ελήφθει επι εποχής Δικατσά .Κάτι που πραγματικά δεν σου εύχομαι σε καμία περίπτωση.

Θέλει υπομονή και στο τέλος πιστεύω πως εσύ θα κερδίσεις .Ο Επιμένων Νικά .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά. Επειδή έχω καταρρεύσει, αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει.

Ξεκίνησα 31 ετών για Αρχιτεκτονική στο Leicester, όμως λόγω χρημάτων εγκατέλλειψα και γύρισα πίσω με BA Architectural Studies (ordinary degree).

Δουλειά όμως δε βρίσκω σε κανένα τομέα, ούτε με γνωστό, και δε βλέπω κάποτε να γυρίζω Αγγλία να τελειώσω.

Το Σεπτέμβρη το ΥΠΕΘ και το ΤΕΕ είπαν ότι δεν έχω δικαίωμα άσκησης για οτιδήποτε αν δε περάσω από ΔΟΑΤΑΠ.

Ο ΔΟΑΤΑΠ είπε ότι δεν υπάρχει αντίστοιχία αυτού του τίτλου και μάλλον δεν το εξισώνει και ως ΤΕΙ. Πρέπει να βρω ένα που να ζητήσει να περάσω κάποια μαθήματα μάλλον.... αλλά ποιο και τι επαγγελματικά δικαιώματα θα 'χω μετά; (Διακοσμητική; Δομικών Εργων; Ανακαίνησης και Ανάπλασης Κτηρίων, Γραφιστική, κ.α.....) Δε θέλω να τους δώσω τα 150€ χωρίς να ξέρω, αν δεν γίνεται κάτι τα δίνουν πίσω;.

 

Υπάρχει περίπτωση να με δεχτεί τώρα ΤΕΙ για μεταπτυχιακό; Υπάρχουν δωρεάν ή με λιγότερο από 3.000€;

Αλλη σκέψη ήταν να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο ΕΜΠ για να μπω στο 2ο έτος, αλλά με μόνο 5 άτομα το χρόνο να περνάνε οι πιθανότητες είναι μετρημένες.

Δεν μπορώ άλλο να σκέφτομαι ότι 4 χρόνια (με το foundation) και 25.000€ πήγαν στα σκουπίδια.

Παρακαλώ κάποιος που ξέρει να με καθοδηγήσει. Είμαι σε απελπισία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα σου λέιπει το μάστερ ώστε συνεκτιμόμενο με το ΒΑ σου να πάρεις ισοτιμία+αντιστοιχία από ΔΟΑΤΑΠ έτσι?

Με ΒΑ νομίζω + κάποια μαθήματα παίρνεις αντίστοιχο πτυχίο με ΤΕΙ.

Κοίτα και την αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων http://archive.mined...ec_page7391.htm, αν και το βλέπω δύσκολο με την ειδικότητά σου...Αν είναι κάτι άλλο πες...

 

Επίσης δεν προβλέπεται η δυνατότητα συνεκτίμησησης συμβατικού ΒΑ και μεταπτυχιακού από Ίδρυμα τύπου «Ανοικτού Πανεπιστημίου» ή άλλο ίδρυμα επειδή προέρχονται από μη ομοειδή προγράμματα σπουδών.

Τώρα είδα ότι έχεις ordinary degree...Δεν ολοκλήρωσες? Εν πάση περιπτώση ακόμα και με ordinary degree + Master το ΔΟΑΤΑΠ θα σε κόψει μάλλον. (Φίλος με BSc (pass degree)+MSc, κόπηκε κάποτε από συνεκτίμηση = ΑΕΙ)

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

BA pass degree = Ordinary degree, δηλ δεν πέρασα ένα μάθημα. Απ' ότι μου παν το Σεπτέμβρη στο ΔΟΑΤΑΠ BΑ(Hons) + Master (του ίδιου κλάδου όπως σωστά είπες) = ΕΜΠ.

Όμως ΒΑ Pass + Master (του ίδιου κλάδου) = Ba Pass. Πρέπει να γίνει Ηοns, δεν είναι το Master η λύση νομίζω. Ελπίζω μόνο για ισοτιμία σε ΤΕΙ με εξετάσεις. Και εκεί έχω κολλήσει.

Θα πάω αύριο να ρωτήσω ξανά τι δυνατότητες μου δίνουν.

Ακόμα και Distance Learning να ξανακανα τη χρονιά θέλουν £5.000+.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με pass degree + Master δεν γίνεται ΕΜΠ ή ΑΕΙ...γενικά. Το ξέρω από γνωστό μηχανολόγο που είχε pass degree και μεταπτυχιακό στον ίδιο κλάδο...Παλαιότερα επί ΔΙΚΑΤΣΑ γινόταν. Ακόμα και αν λέμε τώρα, είχες απόφαση από ΔΙΚΑΤΣΑ, θα ίσχυε και επί ΔΟΑΤΑΠ.

Ισως τελικά είναι μονόδρομος να καταφέρεις να πάρεις ισοτιμία και αντιστοιχία με κάποιο ΤΕΙ. Ρώτα και 2 και 3 φορές, είναι κρίμα να πάνε χαμένα τα χρόνια και τα χρήματα...

Φυσικά όλα αυτά ισχύουν για Ελλάδα, καταλαβαίνεις έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και στα δυο. Αρχισα γολγοθά με το ΤΕΙ Αθηνών να δω ποιο τμήμα θα μου δώσει ισοτιμία (μάλλον με εξετάσεις), θα πάρει καιρό σίγουρα.

Στο μεταξύ είδα στη σελίδα του δ.ο.α.τ.α.π. το παράβολο από 150€ πήγε 230€! Απίστευτο! Μου κοπήκαν τα πόδια. Ελπίζω η Ε.Ε. να αυξήσει το πρόστιμο που πληρώνουμε για την ύπαρξη του και να αναγκαστούν να τον κλείσουν.

Επίσης προσπαθώ να βρω δουλειά Ιταλια (Βενετία) να τελειώσω τα 2 επιπλέον χρόνια εκεί (University of Venice or Polytechniko di Milano) νομίζω είναι καλά αυτά τα δυο στην Αρχιτεκτονική (1.000€ δίδακτρα).

Link to comment
Share on other sites

Πριν πας στο ΔΟΑΤΑΠ και σε χαντακώσουν, δεν πας στο ΣΑΕΙΤΕ καλύτερα για αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων; Αν στη χώρα που πήρες πτυχίο αναγνωρίζεται ως πτυχί πανεπιστημίου, τότε θα πάρεις ΕΔ πολυτεχνείου, με μόνη δυσκολία 3 έτη πρακτική άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορούν να του αναγνωρίσουν επαγγελματικά διακιώματα, από την στιγμή που δεν ολοκλήρωσε το βασικό κύκλο μαθημάτων του πτυχίου του....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την περίπτωση, για αυτό λέω "Αν στη χώρα που πήρες πτυχίο αναγνωρίζεται ως πτυχίο πανεπιστημίου..."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Είμαι απόφοιτος του πανεπιστημίου του Cardiff με Beng (Hons) Civil Engineering και με Msc στο Construction Project Management. Επίσης είμαι Graduate Member στο ICE (τα τελευταία 3 χρόνια).

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα για να έχετε μια γενικότερη εικόνα.

Στο ζουμί τώρα, ετοιμάζομαι να στείλω τον φάκελο μου στο ΣΑΕΠ και στα δικαιολογιτικά υπάρχει το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ. Από την στιγμή που στην Αγγλία το επάγγελμα του μηχανικού δεν είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενο και η εγγραφή σε κάποιον οργανισμό σαν IEng ή Ceng δεν σου παρέχει επαγγελματικά δικαιώματα μήπως γνωρίζεται σε ποιόν φορέα πρέπει να απευθυνθώ ώστε να μου πιστοποιήσουν ότι το δίπλωμα οδηγεί κατευθείαν στο επάγγελμα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.