Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοτικά Τέλη Φωτισμού - Καθαριότητας βοηθητικών χώρων


gsotir

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Για μη ηλεκτροδοτούμενο υπόγειο, στο οποίο είναι (και βάσει του συμβολαίου) η αποθήκη, το λεβητοστάσιο και μία θέση στάθμευσης (ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε η θέση αυτή στάθμευσης, δεν χωράει καν να περάσει αυτοκίνητο από την πόρτα)

 

ο δήμος ζητάει δημοτικά τέλη Φωτισμού - Καθαριότητας για τα τελευταία 5 χρόνια

 

Τους είπα ότι είναι κενό και χωρίς ρεύμα,

 

μου είπαν όμως ότι δεν μπορεί να είναι εντελώς κενό, όλο και κάτι θα έχω μέσα, και θα έρθουν να το δουν

 

πώς ορίζεται το εντελώς κενό; πρέπει να είναι σφραγισμένο και να μην υπάρχει πρόσβαση ούτε για την συντήρηση του ανελκυστήρα;

 

 

με εκτίμηση

 

Γιώργος

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, 

 

έχω βεβαίωση από την ΔΕΗ ότι είναι κομμένο το ρεύμα εδώ και χρόνια !

 

Δεν ηλεκτροδοτείται, δεν ιδιοκατοικείται, δεν εκμισθώνεται,

 

τι εννοούν ότι πρέπει να είναι εντελώς κενό και ότι  δεν γίνεται χρήση του με οποιοδήποτε άλλο τρόπο ;;

 

Kαι μόνο για να γίνει η συντήρηση του ανελκυστήρα  πρέπει να μπει το συνεργείο στο υπόγειο, άρα χρησιμοποιείται με κάποιον τρόπο, δηλ. έχουν δίκιο στον δήμο ότι πρέπει να πληρώσω ;;

 

με εκτίμηση 

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι μη ηλεκτροδοτούμενο? Λες έχεις λεβητοστάσιο, είναι μη ηλεκτροδοτούμενο το λεβητοστάσιο?

Το κενό ... μην σε απασχολεί, ενούν οτι δεν έχεις πράγματα που να αποδυκνύουν οτι τακτικά χρησιμοποιείς τον χώρο σαν χώρο κύριας ή βοηθητικής χρήσης.

Εχεις όμως,1  υπόγειο, λεβητοστάσιο και μηχανοστάσιο :???:

Για την συντήρηση του μηχανοστασίου μην σε απασχολεί, πες να σου βάλουν τέλη - αν δεν υπάρχει άλλη είσοδος - για μια φορά το μήνα επί 30 λεπτά που διαρκεί η συντήρηση.

Γενικά μάθε δικαιώματα και υποχρεώσεις και μην κολάς πουθενά, συνέχισε να ρωτάς

 

 

 

υγ. Για τα τέλη καθαριότητας δεν το έχω ξανακούσει. :confused: :confused: :confused: :confused:

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

..συγγνώμη,  όχι λεβητοστάσιο, αλλά  μηχανοστάσιο για τον ανελκυστήρα ήθελα να πω. Το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα τροφοδοτείται με ρεύμα, από δικό του μετρητή ΔΕΗ. Στο υπόγειο το ρεύμα είναι κομμένο.

 

Ο δήμος εκτός από το ΤΑΠ για μη ηλεκτροδοτούμενο,  ζητάει και τέλος  καθαριότητας -φωτισμού (ανταποδοτικά τέλη)

 

αν ο ημιυπόγειος χώρος χρησιμοποιείται έστω και μερικώς, για τα τελευταία χρόνια που είναι χωρίς ρεύμα !! Θέλουν μάλιστα να έρθουν να το διαπιστώσουν οι ίδιοι! 

 

με εκτίμηση

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι ισχύει για τους μη ηλεκτροδοτούμενους χώρους, ξέρω οτι δεν έχουν ΤΑΠ. Και κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώνουν τέλη αφού είναι μη ηλεκτροδοτούμενοι.

Ομως είναι χώροι και σαν χώροι κάτι οφείλουν.

Ο Νόμος δεν ξέρει αν δεν έχεις πάρει ρευμα από αλλού και τους έχεις δώσει.

Και επίσης δεν ξέρει αν θα έπρεπε να είχαν δικό τους ρολόι, το οποίο εσύ έχεις διακόψει.

Αν ισχύει και αυτό το δευτερο, να φοβάσαι λιγότερο.

Δικαίως θέλουν να κάνουν αυτοψία γιατί η υ.δ. δεν επαρκεί.

Link to comment
Share on other sites

τα κενα και μη ηλεκτροδοτουμενα δεν οφειλουν τιποτε

 

εκτος απο το ΤΑΠ

 

δικαιουνται στον Δήμο να ζητησουν ΤΑΠ τελευταιων 5   ετων +το τρεχον + προστιμο

καταθετεις  προσφυγη...[την ..απλουστευσαν  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  και  αντι για 5 λεπτα που εκανες  πριν...

εκαναν ...απο δυσκολη εως ...περιπλοκη...δλδ γιανα πληρωσεις 3 ευρω μπορει  να τρεχεις 2 μερες...]

 

Φυσικα μιλας για αποθηκη ιδιόκτητη που δεν χρησιμοποιειται αρα ειναι "κενη και άδεια"

 

υγ

 

η διελευση προς το μηχανοστασιο  του ασσανσερ  δεν  ειναι χρηση αποθηκης....

 

το πολυ πολύ να  έχουν καμμια ιδέα... σου επιβαλουν  κανα τελος διελευσης....Ολα να τα περιμενεις... :smile: :-) :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

προφανώς θέλουν να δουν αν ηλεκτροδοτείται... δλδ αν έχεις κάνει ματσολιά :smile: .... και έχεις συνδέσει την "κομμένη" παροχή του υπογείου σε πίνακα ενεργής παροχής (πχ παίρνεις ρεύμα από το διαμέρισμα και δίνεις στο υπόγειο... ενώ πριν είχες ξεχωριστό μετρητή.....), κάτι το οποίο είναι σύνηθες... :mrgreen:

 

Ωστόσο... κανονικά.... μια επικαιροποιημένη ΥΔΕ, θεωρώ ότι "νομικά-τεχνικά" θα σου έλυνε το πρόβλημα.... Σιγά μην έρθουν με ηλεκτρολόγο για έλεγχο.... :shock:

 

 Άλλα ποτέ δεν ξέρεις.... στην Ελλάδα είμαστε... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

..δεν ηλεκτροδοτείται, εδώ και χρόνια, έχω το χαρτί της ΔΕΗ που αποδεικνύει ότι έχω καταθέσει  αίτημα από το 2010 για διακοπή ηλεκτροδότησης.

 

Το ότι δεν έστειλαν ποτέ συνεργείο για να το κόψει πραγματικά, μάλλον το έκαναν γιατί έβλεπαν  ότι η κατανάλωση ρεύματος είναι μηδενική.

 

Οπότε τους οφείλω μόνο ΤΑΠ, και όχι αναδρομικά τέλη καθαριότητας. 

 

Αυτά που μου έλεγαν στο δήμο ότι έστω και μερικώς αν χρησιμοποιείται η αποθήκη, δηλ.  ακόμη κι ένα παλιό πατίνι αν έχω μέσα συνιστά μερική χρήση και θα μου ρίξουν  πρόστιμο, μάλλον δεν πρέπει να τα πάρω τοις μετρητοίς, έτσι δεν είναι;

 

Ελπίζω επίσης  να μην μου ζητήσουν αναδρομικά τέλη διεύλευσης, όπως ζητούσε  τον παλιό καιρό στις σκιρωνίδες πέτρες ο ομώνυμος ληστής !

 

ευχαριστώ πολύ για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις!

 

με εκτίμηση

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα, ενιαίο λειτουργικά κτίριο (επαγγελματικό), αποτελείται από 4 ορόφους + υπόγειο. Το υπόγειο είναι βοηθητικής χρήσης (αποθήκες). Γνωρίζει κανείς αν οι χώροι βοηθητικής χρήσης περιλαμβάνονται στα τετραγωνικά των δημοτικών τελών - δημοτικών φόρων σα να ήταν ουσιαστικά κύριας χρήσης ή μπαίνουν με κάποιο μειωτικό συντελεστή (π.χ. 50% της επιφανείας)?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.