Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση εναλλακτικής θέρμανσης για χώρο 20 τ.μ με σόμπα χαλαζία


Dimitris Volakis

Recommended Posts

 Τα ηλεκτρικά συστήματα θέρμανσης έχουν βαθμό απόδοσης ίσο με 1, δηλαδή ότι καταναλώσεις σε ρεύμα θα πάρεις σε θερμότητα. Δυστυχώς οι διάφοροι έμποροι της αγοράς έχουν καταφέρει να πείσουν τον κόσμο ότι το εκάστοτε σύστημα που εμπορεύονται είναι καινοτόμο και εξοικονομεί ενέργεια.

 

Εκεί που διαφέρουν μεταξύ τους τα ηλεκτρικά συστήματα θέρμανσης είναι στην ποιότητα θέρμανσης. Η μετάδοση θερμότητας από μια μονάδα θέρμανσης πραγματοποιείται με 2 τρόπους.. με την θέρμανση του αέρα (συναγωγή) και με ακτινοβολία.

 

Εδώ θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι η θερμοκρασία που αισθάνεται ο χρήστης είναι κάπως διαφορετική από την θερμοκρασία του χώρου. Η αισθητή θερμοκρασία (ας αφήσουμε έξω το θέμα της υγρασίας του χώρου) σχετίζεται τόσο με την μέση θερμοκρασία του αέρα στο δωμάτιο όσο και με την θερμοκρασία ακτινοβολίας από τοίχους, παράθυρα, θερμαντικά σώματα.

 

Πρακτικά ο "ποιοτικότερος" για τον άνθρωπο τρόπος θέρμανσης είναι ένας συνδυασμός και των δύο... δηλαδή ένα θερμαντικό σώμα το οποίο θερμαίνει  τον αέρα και παράλληλα ακτινοβολεί (άρα διαγράφουμε τα αερόθερμα και τα πάνελ υπέρυθρης).

 

Εκτιμώ ότι οτιδήποτε κοντά στο κλασσικό καλοριφέρ λαδιού, αποτελεί ικανοποιητική λύση.

 

Θα σε συμβούλευα  να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στα καλώδια της εκάστοτε συσκευής.. όπως επίσης στα πολύμπριζα που ενδεχομένως να χρησιμοποιήσεις (αν συνδέσεις περισσότερες συσκευές) δεδομένου ότι έχω συναντήσει ουκ ολίγες περιπτώσεις κατά τις οποίες το καλώδιο δεν "άντεξε".

 

Από την άλλη πλευρά, γιατί να περιορίζεις την αναζήτηση σου μόνο σε ηλεκτρικά συστήματα? Υπάρχουν αρκετές θερμάστρες κηροζίνης αλλά και υγραερίου τις οποίες μπορείς να πάρεις μαζί σου στο επόμενο διαμέρισμα που θα πας. 

 

Τέλος να ζητήσω συγνώμη για το "δασκαλίστικο" ύφος της απάντησης, αλλά εκτιμώ ότι το συγκεκριμένο θέμα πιθανόν να το διαβάσουν και μη μηχανικοί, οι οποίοι θα πέσουν πάνω του σε κάποια σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο.

 

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου.

 

Μετά την ξυλόσομπα η πιο οικονομική λύση σε χρήση είναι η σόμπα με μπουκάλα υγραερίου. Εγώ ζεσταίνω χώρο 25 τμ όπου δουλεύω (από 8 έως 10 ώρες τη μέρα) και το έχω στην πρώτη από τις τρεις σκ'αλες. Ξοδεύω 1,5 μπουλάλα το πολύ το μήνα, στα έκτακτα κρύα έως 2 μπουκάλες. Έρχονται και στην αλλάζουν και έτσι δεν έχεις διαρροές ούτε μυρίζει.

 

Κ'οστος αγοράς έως 100 ευρώ και κόστος μπουκάλας γύρω στα 20 ευρώ άντε 22.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με συνετή χρήση ενός καλού καλοριφέρ λαδιού (δηλαδή σε χαμηλή σκάλα τον θερμοστάτη) θα πετύχεις ποιοτικό αποτέλεσμα με σχετικά normal κατανάλωση (της τάξης του κάτω από 1 Kwh ανά ώρα λειτουργίας). προσωπικά έχω ένα delonghi dragon από το οποίο είμαι 100% ικανοποιημένος. είναι λίγο ακριβό, αλλά αξίζει τα λεφτά του. εάν θες μπορείς να το συνδιάσεις και με έναν μετρητή ενέργειας πρίζας (των 10 ευρώ) για να μην έχεις παρατράγουδα και να ελέγχεις την κατανάλωσή του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτε οι σομπες χαλαζια εχουν 4 (2+2) αντιστασεις και ανεμιστηρα για να σου μεταφερει την ζεστη. Οι 4 φτανουν τα 2000-2400 αρα στο μισο οι δυο. Εχει και θερμοστατη. Γενικα ζεσταινει πολυ γρηγορα τον χωρο. Σε μιω- δυο ωρες θα εχει ζεσταθει που θα το κλεισεις μονο σου. Αν χρησιμοποιησεις το θερμοστατη ακομη καλυτερα. Φυσικα το οικονομικο πιστευω θα ανεβει αλλα οχι και τοσο. Η τιμη του ειναι 50 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου.

 

Μετά την ξυλόσομπα η πιο οικονομική λύση σε χρήση είναι η σόμπα με μπουκάλα υγραερίου. Εγώ ζεσταίνω χώρο 25 τμ όπου δουλεύω (από 8 έως 10 ώρες τη μέρα) και το έχω στην πρώτη από τις τρεις σκ'αλες. Ξοδεύω 1,5 μπουλάλα το πολύ το μήνα, στα έκτακτα κρύα έως 2 μπουκάλες. Έρχονται και στην αλλάζουν και έτσι δεν έχεις διαρροές ούτε μυρίζει.

 

Κ'οστος αγοράς έως 100 ευρώ και κόστος μπουκάλας γύρω στα 20 ευρώ άντε 22.

 

Την σόμπα υγραερίου την δουλεύεις 8-10ώρες/ημέρα ? Πόση είναι η θερμική ισχύ της σε εκείνη την σκάλα?

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση είναι το αερόθερμο, εμένα με εκνευρίζει λίγο το γρούτσου γρούτσου και οτι σου πετάει αέρα σαν φυσερό. Ο Θερμοπομπός από την άλλη είναι πιο σύγχρονος, ζεσταίνει πιο ενιαία, σταδιακά το χώρο, οι καλοί βέβαια δεν είναι φτηνοί, αλλά δεν μας είπες, τι ποσό θες να ξοδέψεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

 Τα ηλεκτρικά συστήματα θέρμανσης έχουν βαθμό απόδοσης ίσο με 1, δηλαδή ότι καταναλώσεις σε ρεύμα θα πάρεις σε θερμότητα. Δυστυχώς οι διάφοροι έμποροι της αγοράς έχουν καταφέρει να πείσουν τον κόσμο ότι το εκάστοτε σύστημα που εμπορεύονται είναι καινοτόμο και εξοικονομεί ενέργεια.

 

Εκεί που διαφέρουν μεταξύ τους τα ηλεκτρικά συστήματα θέρμανσης είναι στην ποιότητα θέρμανσης. Η μετάδοση θερμότητας από μια μονάδα θέρμανσης πραγματοποιείται με 2 τρόπους.. με την θέρμανση του αέρα (συναγωγή) και με ακτινοβολία.

 

Εδώ θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι η θερμοκρασία που αισθάνεται ο χρήστης είναι κάπως διαφορετική από την θερμοκρασία του χώρου. Η αισθητή θερμοκρασία (ας αφήσουμε έξω το θέμα της υγρασίας του χώρου) σχετίζεται τόσο με την μέση θερμοκρασία του αέρα στο δωμάτιο όσο και με την θερμοκρασία ακτινοβολίας από τοίχους, παράθυρα, θερμαντικά σώματα.

 

Πρακτικά ο "ποιοτικότερος" για τον άνθρωπο τρόπος θέρμανσης είναι ένας συνδυασμός και των δύο... δηλαδή ένα θερμαντικό σώμα το οποίο θερμαίνει  τον αέρα και παράλληλα ακτινοβολεί (άρα διαγράφουμε τα αερόθερμα και τα πάνελ υπέρυθρης).

 

Εκτιμώ ότι οτιδήποτε κοντά στο κλασσικό καλοριφέρ λαδιού, αποτελεί ικανοποιητική λύση.

 

Θα σε συμβούλευα  να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στα καλώδια της εκάστοτε συσκευής.. όπως επίσης στα πολύμπριζα που ενδεχομένως να χρησιμοποιήσεις (αν συνδέσεις περισσότερες συσκευές) δεδομένου ότι έχω συναντήσει ουκ ολίγες περιπτώσεις κατά τις οποίες το καλώδιο δεν "άντεξε".

 

Από την άλλη πλευρά, γιατί να περιορίζεις την αναζήτηση σου μόνο σε ηλεκτρικά συστήματα? Υπάρχουν αρκετές θερμάστρες κηροζίνης αλλά και υγραερίου τις οποίες μπορείς να πάρεις μαζί σου στο επόμενο διαμέρισμα που θα πας. 

 

Τέλος να ζητήσω συγνώμη για το "δασκαλίστικο" ύφος της απάντησης, αλλά εκτιμώ ότι το συγκεκριμένο θέμα πιθανόν να το διαβάσουν και μη μηχανικοί, οι οποίοι θα πέσουν πάνω του σε κάποια σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο.

ckiek έχεις μακράν την πιο εμπεριστατωμένη απάντηση

 

Δυο πράγματα μόνο

 

1ον) Δεν αναφέρεις τίποτα για θερμοχωρητικότητα και θερμική αδράνεια

 

2ον) έχεις άποψη για τα σώματα Mica?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.