Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδηλώσεις και κουκουλοφόροι


g-volos

Recommended Posts

Επαναλαμβάνω πως μου θυμίζει πολύ η κατάσταση το πως περιέγραψε το Ζeitgeist την προσπάθεια "συμμόρφωσης" του Ούγκο Τσάβεζ...

 

Είναι ένα σοβαρό ενδεχόμενο πάντως...

Για να μην θυμηθούμε τι έγινε με τον Σαντάμ όταν άρχισε να πουλάει πετρέλαιο σε ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://folkefiende.blogspot.com/2006/06/blog-post_04.html

 

[align=justify:fc714a71c7]Επειδή το "Χρόνια Πολλά" δεν είναι η καταλληλότερη ευχή υπό τις παρούσες συνθήκες, ίσως ποτέ δεν ήταν, ας ευχηθώ γιά αυτές τις εορταστικές ημέρες, η γέννηση του φωτός και αυτή την χρονιά, να αφήσει λιγότερες σκιές πίσω της, από ότι οι προηγούμενες.[/align:fc714a71c7]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι σου είναι η ζωή τελικά. Άλλο παιδί σκοτώνεται και χαλάει ο κόσμος και άλλο παιδί "σκοτώνεται" και δεν κουνιέται φύλλο!

Μεγάλε Σαββόπουλε με το τραγούδι σου, πως μας έχεις καταλάβει και περιγράψει χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, έχουμε μπει στη λογική της οπαδοποίησης: Δε σφυρίζουν πέναλτι στην ομάδα μας => φωνές και χαλασμός κυρίου, δε σφυρίζουν πέναλτι στην αντίπαλη ομάδα => τί μας νοιάζει εμάς;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο Chicor και εσύ sgp. Η γιαγιά μου έλεγε τα "όνειρα και τους εφιάλτες τα ερμηνεύουμε όταν ξυπνήσουμε", αλλά εμείς δεν βγήκαμε ακόμη από το πρώτο REM (Rapid Eye Moment). Έπονται και άλλα... (REM ).

Link to comment
Share on other sites

Τι σου είναι η ζωή τελικά. Άλλο παιδί σκοτώνεται και χαλάει ο κόσμος και άλλο παιδί "σκοτώνεται" και δεν κουνιέται φύλλο!

Μεγάλε Σαββόπουλε με το τραγούδι σου, πως μας έχεις καταλάβει και περιγράψει χρόνια τώρα.

Το να πυροβολείται με τέτοιον τρόπο ένα εργαζόμενο παιδί 20 ετών, είναι σαφώς κάτι καταδικαστέο.

Την τρομοκρατική βία υπεύθυνη να την περιορίσει είναι η αστυνομία, όπως το έχει κάνει και στο παρελθόν. Την αστυνομική βία σε αυτή τη χώρα ποιος θα την περιορίσει; Γιατί σε πάρα πολλά θέματα που την αφορούν, κανείς δεν βρέθηκε να το πράξει.

Οι διαδηλώσεις αφορούσαν στην τυφλή και αναίτια αστυνομική βία (αφορμή ήταν ο θάνατος ενός 15χρονου πιτσιρικά), η οποία μένει μονίμως ατιμώρητη και για την οποία δεν ανέλαβε ΚΑΝΕΝΑΣ την ευθύνη.

Για τον πυροβολισμό του 20χρονου ειδικού φρουρού, είμαι σίγουρος ότι η ΕΛ.ΑΣ. θα κάνει τη δουλειά της πολύ καλά, γιατί έχει τον τρόπο να την κάνει. Και συλλήψεις θα γίνουν και ο ένοχος θα βρεθεί και δικαιοσύνη θα αποδωθεί. Όταν η πολιτεία λειτουργεί σωστά, δεν υπάρχει λόγος να γίνονται διαδηλώσεις.

 

Υ.Γ.

Να δούμε αν σε αυτόν που πυροβόλησε τον αστυνομικό (το "μέγεθος" της εγκληματικότητας για μένα είναι ίσο σε σχέση με το μπάτσο που πυροβόλησε τον 15χρονο), η δίκαιη πολιτεία μας του προσφέρει δικηγορική υπεράσπιση του μεγέθους (οικονομικού και κύρους) του κ. Κούγια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε Marko, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με ότι αναφέρεις. Άλλωστε ποιός θα διαφωνούσε σε θέματα όπως ο έλεγχος και τιμωρία της αυθαίρετης αστυνομικής βίας ή η εφαρμογή της δικαιοσύνης σύμφωνα με το γράμμα αλλά κυρίως με το πνεύμα του νόμου. Όμως εκεί στην αρχή που γράφεις ότι "το να πυροβολείται με τέτοιον τρόπο ένα εργαζόμενο παιδί 20 ετών, είναι σαφώς κάτι καταδικαστέο", έχω έναν μικρό ενδοιασμό. Και γιά να σου εξηγήσω τι εννοώ, αντιγράφω ακολούθως από γνωστή έγκριτη πρωϊνή ημερίσια εφημερίδα της Αθήνας, που υποθέτω διαμορφώνει μέρος της κοινής γνώμης, δημοσίευση της παραμονής των Χριστουγέννων, με θέμα "Χριστουγεννιάτικα Αντικάλαντα" :

 

Ω έλατο

Ω έλατο, ω έλατο τι ωραία που αρπάζεις / Όταν δεν είσαι Παρνασσό / Όταν δεν είσαι Πάρνηθα / Στο Σύνταγμα, στο Σύνταγμα τι ωραία που αρπάζεις! / Μπάτσους γεμάτο στα κλαδιά / Και διμοιρίες στη σειρά / Ω έλατο, ω έλατο δε θα μου τη γλιτώσεις / Βρε θα σε κάψω μια βραδιά /Κι ας έχει μπάτσους στα κλαδιά / Ω έλατο, ω έλατο, δε θα μου τη γλιτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sgp,

τα μμε διαμορφώνουν την δική τους ξεχωριστή αλήθεια. Έτσι λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα προσπάθησαν να μας πείσουν ότι ο κόσμος φοβάται να κατέβει να κάνει τα ψώνια του στο κέντρο. Μέτά από λίγο είχαμε και πρωτοβουλίες υπέρ του δικαιώματος του τρομοκρατημένου & τρομαγμένου καταναλωτή να ψωνίσει από τα φτωχομάγαζα της Ερμού και του Κολωνακίου...

Κατόπιν, κάποιοι είδαν το καραγκιοζιλίκι και κράξανε αυτό που πριν λίγες μέρες υποστήριζαν, γιατί θα χαρακτηρίζονταν ως γραφικοί (εδώ μάλλον κολλάνε και τα κάλαντα). Αφού βέβαια φρόντισαν να κατευθύνουν την καλή μας την ΕΛ.ΑΣ. να προστατέψει το παραδοσιακό μας δεντράκι, στολίζοντας το με ένστολους κυριούληδες. Την ίδια ώρα, εκατό μέτρα πιο κάτω, στην οδό Σοφοκλέους φοβάσαι να περάσεις μη τυχόν σου αφαιρέσουν και τα εσώρουχα... Και αστυνομία πουθενά.

Με όλη αυτή την τρέχουσα κατάσταση, με αυτό που ζούμε και που εγώ βλέπω και αναγνωρίζω ως πραγματικότητα, αναρωτιέμαι... Για πόσο μ/&"!$ες μας περνάνε...

Link to comment
Share on other sites

Η Αυγή και το υπογράφει ο Παπαγιάννης Κώστας , που δεν ξέρω τι υπογράφει.

Την [s:187ac08b5c]δημιουργία[/s:187ac08b5c] σύνταξη όπως λέει η ΑΥΓΗ ή την αντιγραφή, αφού ήταν πρωτοβουλία σπουδαστών δραματικών σχολών, όπως λέει ο ΣΥΡΙΖΑ ΒΥΡΩΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.