Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον: διενέργεια επιτόπιων δειγματοληπτικών ελέγχων


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για κλεισω απο την πλευρα μου.

 

Το προβλημα δεν ειναι η χαμηλη προσφορα που δινει καποιος, ειναι η εξευτελιστηκα χαμηλη προσφορα που δινει καποιος.

Το προβλημα που εχω με τα 350Ε το εχω και με τα 600Ε και με τα 800Ε κτλ , οταν βλεπω οτι ο προυπολογισμος ειναι 9000Ε.

 

Δεν ειναι δυνατον να γκρινιαζουμε και να σκουζουμε για τα 50Ε/ΠΕΑ και την ιδια ωρα να βαζουμε αντιστοιχες αγγελιες στο διαδικτυο.

Δεν ειναι δυνατον να λεμε "και τι πως το εκανα εγω, αν δεν ημουν εγω θα ηταν καποιος αλλος".

 

Με τα παραπανω ξεκιναει ενας κατηφορος χωρις σταματισμο.

 

Δεν εχω κατι με το Σαββα, αλλα εχει βαλλει οχι λιθαρακι, αλλα ολοκληρη κοτρωνα στον εξευτελισμο των Εν. Επ.

Και το γραφω εντελως αντικειμενικα, διοτι το κομματι των ΠΕΑ ειναι ενα απειροελαχιστο τμημα της δραστηριοτητας μου.

 

Τελος απο μενα, απλα απο δω και περα θα φιλταρω καλυτερα οτι διαβαζω στο φορουμ.

Edited by terry
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια αμοιβή είναι χαμηλή ή εξευτελιστική, νομικά είσαι καλυμμένος και στις 2 περιπτώσεις. Τέλος. Αυτό είπα εγώ..

Και το άσχετο, η διαφορά του εε με το μισθωτό. Κάτσε εσύ να χτυπιέσαι στις προσφορές και στον ανταγωνισμό για μια θέση στον ήλιο, τη στιγμή που ο άλλος βρέξει χιονίσει η καραβάνα θα γεμίσει. Και επειδή προτιμώ 800 το μήνα παρά 800 το εξάμηνο, στο τέλος του έτους κλείνει δια παντός το κεφάλαιο αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε του βαζετε -1 του παιδιου?

Πιστευει κανεις πως εχουμε πιασει πατο ως κλαδος?

 

 

ικαρε οπως εξηγησα 100 φορες δεν ειναι κατι κρυφο οι προσφορες , ουτε μετανιωνω που τις εκανα......μια χαρα με συνεφερε και τις εκανα....

θα απολογηθω γιατι σε μια δημοπρασια εκανα 200 ευρω χαμηλοτερα η σε αλλη 500;;;;;;χασαμε την μπαλα;;;;;;

 

εχασα μια που πηρε αλλος με 1000 ευρω , και θα αρχισω τα σχολια;;;;εχασα πολλες με 500, 1000 ακομα και 2000 , και θα κοτσαρω τις διαυγειες με υπονοουμενα.;;;;.......

 

δεν ειναι κατι που το κραταω κρυφο οι δημοσιες δημοπρασιες και μολις δω υποτημιτικα σχολια προσωπικα και επαγγελματικα θα κρυφτω, και δεν θα ζητησω τον λογο.....

Συγνωμη, δηλαδη για να καταλαβω....

Καθομαι και διαβαζω και ξαναδιαβαζω ολο το thread απο την αρχη και τραβαω τα μαλλια μου να μακρυνουν...

Θες να μας πεις πως σε ΣΥΝΕΦΕΡΕ να παρεις 350€ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ για να διενεργησεις ενεργειακες επιθεωρησεις σε κτηριακα συγκροτηματα 3,5 στρεμματων?

Οταν ο δευτερος εδωσε 607€ και ο τριτος 810€, εσενα σε συνεφεραν τα 350€?

 

Και τωρα εσυ θεωρεισαι Μηχανικος? Και θελεις να μας πεισεις οτι κανεις και καλη-ποιοτικη δουλεια ωστε να μη σε πιανουν οι 100 ελεγχοι?

 

Ειμαστε σοβαροι?

Το χειροτερο ολων ειναι οτι μας περνας για χαιβανια...

Εκει ειναι που με γυρνανε τα μυαλα...

Edited by terry
  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως περιλαμβανόταν και κάποιο κουπόνι στην προσφορά ? είχα δεί κάποτε κάποιον συνάδελφο ε.ε. απο Βέροια που είχε αγγελία στο groupon για πεα με 40 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Ένας λόγος που κάποιοι "σκοτώνουν" τις τιμές είναι η "τηλεαυτοψία".

 

Κάποιος που κάνει ΠΕΑ και ΥΔΕ από το γραφείο του χωρίς να στείλει έστω έναν άλλον συνάδελφο για αυτοψία, είναι σίγουρο πως θα έχει σημαντικές αποκλίσεις από την πραγματική κατάσταση του ακινήτου. Ιδιαίτερα σε ακίνητα με πολλές αυθαιρεσίες (κλεισμένους Η/Χ, επιπλέον δωμάτια, κτλ) η διαφορά θα είναι πολύ έντονη.

 

Με τους επιτόπιους ελέγχους πιθανότατα να πετύχουν οι ελεγκτές τέτοιες περιπτώσεις, θα εφαρμοστούν οι προβλεπόμενες ποινές και ελπίζω με τον φόβο του ελέγχου να μειωθεί το φαινόμενο της "τηλεαυτοψίας".

 

Μετά αυτός που δίνει σήμερα τιμή 60€ θα αναγκαστεί να πάει στα 150€ για να βγάλει τα έξοδα και τον χρόνο του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως περιλαμβανόταν και κάποιο κουπόνι στην προσφορά ? είχα δεί κάποτε κάποιον συνάδελφο ε.ε. απο Βέροια που είχε αγγελία στο groupon για πεα με 40 ευρώ..

Ναι ρε φιλε!

Εμενα με ειχανε παρει απο τη Groupon κιολας να μου προτεινουν να κανω ΠΕΑ με 69€ τελικης, απο το οποιο θα απεδιδα σε αυτους το 30% ως προμηθεια και θα μου εμεναν εμενα 39€ καθαρα φορολογητεα για καθε ΠΕΑ...

Προσπαθησα να ειμαι ευγενικος, γιατι θελησαν να με δελεασουν με τον ποσοτητα και τους το εκλεισα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα...

 

Απ'τη μία, δικαίωμα του καθενός να χρεώνει όσα νομίζει. Το τι παράγει, όμως, δε μπορεί να το ελέγξει ο πελάτης (Συνήθως).

 

Οπότε αναρωτιέμαι το εξής. Για να γίνει σωστό ένα ΠΕΑ χρειάζεται ένας Χ χρόνος. Που για κανέναν, δεν είναι μηδαμινός. Πως να το πώ, κάποιος ελάχιστος χρόνος.

 

Ε ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ σε μια δημοπρασία των 50 ατόμων, οι 30 να'ναι στα 2500-3000ε (μπακάλικα τα νούμερα) κι ενας να'ναι στα 1500 και ένας στα...350. Ε δε γίνεται ρε παιδιά.

 

Μα βλέπω ολάκερο γραφείο με 50 μηχανικούς (ανηρτημένο στη Διάυγεια) να'χει προσφορά για 7000 και ο ένας ο ιδιώτης...300-500-1000ε ; ε δε στέκει.

 

Υ.Γ. δηλαδή αισθάνομαι και μ******* που πληρωσα 2 ΠΕΑ για το εξοικονομώ σχεδόν 500ε. (χαριτολογώντας).

 

Υ.Γ.2 και σε μένα προτείνε συνάδελφος ΠΕΑ με ημιτηλεαυτοψία. Εγώ θα έκανα αυτοψία και θα έπαιρνα ένα συμπαθητικό ποσό για την ώρα που θα ασχολιόμουν,θα εστελνα τα στοιχεία στο συνάδελφο, 700 χλμ μακριά και έτοιμο το ΠΕΑ. Δε το έκανα βέβαια, σε σεβασμό στη τοπική κοινωνία των συναδέλφων...αν και δεν ειμαι σίγουρος πως έπρεπε εν τέλει.

Edited by Kane
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.