Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετροπέας Υδρογόνου σε Φυσικό αέριο


Recommended Posts

@Στελιος1

Το ρεύμα αποθηκεύεται; Τα φ/β παράγουν νύχτα; Έχεις σταθερή παραγωγή ρεύματος από τις α/γ σε όλη τη διάρκεια του έτους; Υπάρχει ανάγκη λοιπόν για την αποθήκευση της ηλιακής και αιολικής ενέργειας για χρήση σε πρώτη ζήτηση. Η λύση που προτείνει ο συνάδελφος είναι άκρως ενδιαφέρουσα και μπορεί να έχει άμεση πρακτική εφαρμογή. Αντί να κριτικάρεις λοιπόν άσκοπα προσπάθησε να συνεισφέρεις γόνιμα.

 

 

Αυτές ήταν οι χρησιμότατες απορίες σου; Τι σχέση έχουν με την αποθήκευση υδρογόνου ως NG που ζητείται από το 1ο post;

 

Όσο για μένα κατάλαβα τι ζητούσε εξ αρχής. Απλά δεν είχα τις γνώσεις να απαντήσω και παρακολουθώ το θέμα για να τις αποκτήσω. Αλλά στο μεταξύ χαλάμε την ενδιαφέρουσα δημοσίευση του συνάδελφου. Αν θες να μου πεις κάτι στείλε pm...

 

 

Εχουμε πολλους αυτεπαγγελτους ''σωτηρες'', τωρα θα εχουμε και αυτοκλητους δικηγορους? Θεωρεις οτι εχει αναγκη ο Φωτοβολταικος απο τις υπηρεσιες σου?

Του ζητω λοιπον δημοσια ΣΥΓΝΩΜΗ ωστε να μην χρειαζεται η συμβολη σου.

Επισης του θυμιζω οτι ποσταρε στα θεματα ιδιωτων (πολυ καλα για εμενα και μπραβο του γ αυτο) και εξ αυτου θα επρεπε να ηταν πιο αναλυτικος ωστε να μην μπερδευομαι εγω και ο καθε αλλος ιδιωτης.

Παρ ολ αυτα εμενα τον ασχετο ιδιωτη δεν με καλυψατε με ΤΙΠΟΤΑ. Η ΔΕΗ ειναι μια ''΄μεγαλη μπαταρια'' γιατι δεν πουλατε-αποθηκευετε το ρευμα στην ΔΕΗ και οταν το χρειαστειτε να το ξαναπαρετε???

Ε αμα τωρα εκ των υστερων (οπως εγινε και προηγουμενως) μου εξηγησετε οτι πχ το σπιτι δεν εχει παροχη, η οτι δεν δεχεται η ΔΕΗ για τον χ-ψ λογο συμβολαιο απο εσας, η δεν ξερω τι αλλο.. Εγω θα φταιω που τα ρωταω αυτα?

 

 

Stayros Σε παρακαλω αν εχεις να μου πεις κατι να το κανεις με πμ, διοτι αν ρωτας κατι δημοσια ειναι ντροπη να ζητας πμ απαντηση.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα ακομα γιατι οι διαπληκτισμοι! Οι γνωσεις χημειας μου φτανουν μεχρι αυτα που εκανα 3η λυκειου αρα δεν μπορω να βοηθησω στο θεμα, αλλα βρισκω την ιδεα ενδιαφερουσα (αν βεβαια ειναι τεχνικα εφικτη, δεν το γνωριζω αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς...
 

  1. Το φυσικό αέριο είναι μείγμα αερίων, δεν νομίζω όμως να είναι αυτό το ζητούμενο, μάλλον το ζητούμενο είναι το CH4.
  2. Μεθάνιο παράγεται με την μέθοδο Sabatier, από H2 και CO2, υπό πίεση, στους 300°C, με καταλύτη νικέλιο. Παλιά μέθοδος, ανακαλύφθηκε το 1910...
  3. Το πρόβλημα στην όλη ιστορία είναι ο άνθρακας. Είχες ολοκάθαρη ηλιακή ενέργεια, και με αυτή έφτιαξες ένα προϊόν που είναι αέριο, δύσκολα διαχειρίσιμο, και έχει άνθρακα.
  4. Αν αποδεχτείς τον άνθρακα, γιατί να φτιάξεις CH4 και όχι βαρύτερα αλκάνια (κοινώς, βενζίνη) που είναι υγρά;
  5. Προφανώς η όλη ιστορία δεν παρουσιάζει κανένα ενδιαφέρον, και γιαυτό δεν ασχολείται κανείς (εννοώ η Siemens, η BP, η Shell κλπ) μαζί της.
  6. Αυτά.-

 

Υ.Γ: Για να μην είμαι τελείως άδικος, κάποιοι ασχολούνται λιγάκι μαζί της: http://en.wikipedia....#Energy_storage

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα ακομα γιατι οι διαπληκτισμοι! Οι γνωσεις χημειας μου φτανουν μεχρι αυτα που εκανα 3η λυκειου αρα δεν μπορω να βοηθησω στο θεμα, αλλα βρισκω την ιδεα ενδιαφερουσα (αν βεβαια ειναι τεχνικα εφικτη, δεν το γνωριζω αυτο)

Αν σε αλλη ζωη ησουν λιονταρι κ εγω ανθρωπος που επεζησε στην σαβανα θα μου εφταιγες σε πολλα.. Εξ ου ισως και οι διαπληκτισμοι.

AlexisPap το εγχειρημα που φανταζεται ο Φωτοβολταικος επηρεαζει τον κυκλο του ανθρακα? Αν ναι τοτε ενταξει, κακως..

Αλλα ρωταω εγω, γιατι? Γιατι να σπαταλησει κανεις ετοιμη ενεργεια με σκοπο να παραξει καποια αλλη? δεχομενος μαλιστα και τις σιγουρες συνολικα απωλειες.. 

Link to comment
Share on other sites

1. Απευθείας μετατροπή υδρογόνου σε φυσικό αέριο δεν υπάρχει

2. Μπορείς μέσω διεργασιών (ηλεκτρόλυσης και στην συνέχεια αεριοποίησης παρουσία υδρογόνου) και με την χρήση άνθρακα να παράγεις συνθετικό αέριο (syngas το οποίο απότελείται από Η,CO και CO2)

3. Προς το παρόν είναι καθαρά ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος η κουβέντα

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Αν σε αλλη ζωη ησουν λιονταρι κ εγω ανθρωπος που επεζησε στην σαβανα θα μου εφταιγες σε πολλα.. Εξ ου ισως και οι διαπληκτισμοι.

να πω καλα κρασια?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην όλη ιστορία είναι ο άνθρακας. Είχες ολοκάθαρη ηλιακή ενέργεια, και με αυτή έφτιαξες ένα προϊόν που είναι αέριο, δύσκολα διαχειρίσιμο, και έχει άνθρακα.

 

Αν είναι οικολογική η ανησυχία σου, αν το CO2 το πάρεις από την ατμόσφαιρα τότε η όλη διαδικασία δεν είναι επιβαρυντική καθώς το αέριο καίγεται σχεδόν τέλεια άρα το ίδιο CO2 θα αποδοθεί τελικά στην ατμόσφαιρα και εφόσον δεν θα είναι ορυκτό δε θα διαθέτει προσμίξεις.

 

Θα μπορούσα να το δω και ως μέρος ενός κύκλου όπου δεσμέυεις το CO2 από την κάυση αερίου καυσίμου, χρησιμοποιείς ΑΠΕ για την παραγωγή Η και ξαναπαράγεις αέριο καύσιμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Απευθείας μετατροπή υδρογόνου σε φυσικό αέριο δεν υπάρχει

2. Μπορείς μέσω διεργασιών (ηλεκτρόλυσης και στην συνέχεια αεριοποίησης παρουσία υδρογόνου) και με την χρήση άνθρακα να παράγεις συνθετικό αέριο (syngas το οποίο απότελείται από Η,CO και CO2)

3. Προς το παρόν είναι καθαρά ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος η κουβέντα

 

Ευχαριστώ για τα επιπλέων στοιχεία, τα googlara τα στοιχεία, και όντως ο τρόπος για να μεταβούμε από το Υδρογόνο σε Μεθάνιο, είναι απαραίτητο το στάδιο του SynGas.

Το κόστος των διαδοχικών σταδίων είναι η πιο σημαντικη παράμετρος για να δούμε για τι πόσοτητες μπορούμε να κάνουμε ένα βιώσιμο σχἐδιο.

 

Από ότι είδα στα στάδια παραγωγής Υδρογόνου από LPG, υγραέριο, που πλέον είναι βιομηχανοποιημένο,  πάμε επίσης πρώτα σε παραγωγή SynGas, και μετά σε Υδρογόνο.

Οπότε λογικά τα κόστη θα είναι ανάλογα.

Edited by ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ερευνητική - πιλοτική εφαρμογή του Ε.Μ.Π, στο πλαίσο του προγράμματος H2SUSBUILD, με Α.Π.Ε. και αποθήκευση ενέργειας σε υδρογόνο και στην Ελλάδα.

http://www.youtube.com/watch?v=eDYid9rzeGs

Στο πλαίσιο της εφαρμογής θα διερευνηθεί / διερευνάται η δυνατότητα άμεσης χρήσης του υδρογόνου ως καύσιμο αλλά κι η χρήση του ως ενδιάμεσο μέσο αποθήκευσης της παραγόμενης ηλεκτρικής ενέργειας η οποία θα ανακτάται αργότερα με κυψέλες καυσίμου (fuel cells).

Βέβαια, μιλάμε για καθαρό υδρογόνο....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς...

 

  1. Το φυσικό αέριο είναι μείγμα αερίων, δεν νομίζω όμως να είναι αυτό το ζητούμενο, μάλλον το ζητούμενο είναι το CH4.
  2. Μεθάνιο παράγεται με την μέθοδο Sabatier, από H2 και CO2, υπό πίεση, στους 300°C, με καταλύτη νικέλιο. Παλιά μέθοδος, ανακαλύφθηκε το 1910...
  3. Το πρόβλημα στην όλη ιστορία είναι ο άνθρακας. Είχες ολοκάθαρη ηλιακή ενέργεια, και με αυτή έφτιαξες ένα προϊόν που είναι αέριο, δύσκολα διαχειρίσιμο, και έχει άνθρακα.
  4. Αν αποδεχτείς τον άνθρακα, γιατί να φτιάξεις CH4 και όχι βαρύτερα αλκάνια (κοινώς, βενζίνη) που είναι υγρά;
  5. Προφανώς η όλη ιστορία δεν παρουσιάζει κανένα ενδιαφέρον, και γιαυτό δεν ασχολείται κανείς (εννοώ η Siemens, η BP, η Shell κλπ) μαζί της.
  6. Αυτά.-

 

Υ.Γ: Για να μην είμαι τελείως άδικος, κάποιοι ασχολούνται λιγάκι μαζί της: http://en.wikipedia....#Energy_storage

1.Σωστά το CH4  είναι το κύριος ζητούμενο.

2. Η μέθοδος sabatier απαιτεί χαμηλότερες θερμοκρασίες (300-400C) σε σχέση με το στάδιο του Syngas (800C), και λογικά θα είναι πιο οικονομική

3. Τον άνθρακα τον δεσμεύεις και τον απελευθερώνεις σε ενέργειες που ήδη θα απελευθερώναν άνθρακα. Στην ουσία γλυτώνεις την επιπλέων περιβαλοντολογική επιβαρύνση.

4. Θέμα κόστους. Αν το βαρέλι φθάσει στα 150US, ίσως να έχει νοήμα και πετρέλαιο από H2.

5. Η Siemens,  Shell, BP έχουν κάθε λόγο να μην ασχοληθούν με Φ/Β. Η BP ασχολήθηκε αλλά όλο τυχαίως τα δικά της Φ/Β είχαν ελαττωματικές διόδους στα junction boxes και έπαιρναν φωτιά.  Επίσης την Τελευταία Διετία ισοπεδώθηκαν οι τιμές στα Φ/Β και αναγκάστηκαν οι Σαουδάραβες του Η.Α.Ε να εξαγοράσουν την

χρεωκοπημένη SolarWorld και να ξεκινήσει την διαδικασια antidumping στις ΗΠΑ και Ε.Ε. Μιλάμε πλέων για 30+ χρόνια παραγωγή στο 80% απόδοσης, και αν δεν υπήρχε antidumping στο 0,20Ε/Wp.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.