Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιωματα μεσα σε Αιγιαλο-Παραλια


Recommended Posts

Οι γραμμες αιγιαλου και παραλιας, καθοριζουν την οριογραμμη δομησης, αλλα εκτος αυτου, μπορει καποιος να εχει οικοπεδο και ιδιωτικα δικαιωματα εντος της ζωνης Αιγιαλου-Παραλιας? Δλδ εστω οτι εχεις ενα παραθαλασσιο οικοπεδο, στο οποιο δεν μπορεις να χτισεις 15 ή 30 μετρα απο γραμμη Αιγιαλου, αλλα αμα η γραμμη Αιγιαλου πεφτει μεσα στο οικοπεδο σου, σημαινει αυτο πως δεν επιτρεπεται προσβαση απο αλλος ακομα και εντος της ζωνης Αιγιαλου που ανηκει στο τμημα του οικοπεδου σου? Τι προβλεπει η νομοθεσια?

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα μεταξύ Αιγιαλού και Παραλίας βρίσκεται υπό διαδικασία ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης. Ανήκει στην ιδιοκτησία μέχρι τη σύνταξη της σχετικής Πράξης Αναλογισμού αλλά παραμένει αδόμητο και δεν συμπεριλαμβάνεται στο εμβαδόν επί του οποίου λογίζεται ο ΣΔ. Η Γραμμή Παραλίας παίζει το ρόλο ΡΓ και η γραμμή δόμησης σε απόσταση 30μ. ή 50μ. από τον Αιγιαλό παίζει το ρόλο της ΟΓ. Το τμήμα μεταξύ παίζει το ρόλο της πρασιάς.

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα

 

 

και να προσθεσω οτι

ο βασικος νομος ειναι ο 2971/2001 [Α 285/01]

 

που τροποποιηθηκε προσφατα με τον ν. 4281/14 [Α 160/14]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

....μπορει καποιος να εχει οικοπεδο και ιδιωτικα δικαιωματα εντος της ζωνης Αιγιαλου-Παραλιας?

 

 

Όχι δεν μπορεί, εκτός αν μιλάμε για τον Σκορπιό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα, σε τμήμα εντός παλαιού αιγιαλού που ανήκει στην ΕΤΑΔ και εκμισθώνεται από αυτούς για ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων  μπορεί να εκδοθεί πολεοδομική άδεια για αποσμώμενες κατασκευές (πχ κιόσκι,δάπεδο) χωρίς να υπάρχει αρτιότητα?Η τεχνική υπηρεσία της ΕΤΑΔ ισχυρίζεται πως μπορεί, θα ήθελα την γνώμη κάποιου που έχει ασχοληθεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εδω η σχετικη ΚΥΑ

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=879479

 

δες και αυτο το σχετικο

 

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/epixeiriseis/anaklhthhke-h-adeia-xrhshs-toy-aigialou-apo-to-nammos.4858825.html

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, απλά εγώ αναφέρομαι σε τμήμα παλαιού αιγιαλού. Δηλαδή σε τμήμα πριν τον αιγιαλό, που  ανήκει στην ΕΤΑΔ και εκμισθωνεται ξεχωριστά απο τον αιγιαλό και την σχετική ΚΥΑ. Επί της ουσίας εγώ έχω δύο μισθώσεις, μία του αιγιαλού  και μία ακόμη για το τμήμα που αναφέρομαι. 

Link to comment
Share on other sites

ετσι εξηγειται η αρμοδιοτητα της ΕΤΑΔ.....η οποια "συρικνωθηκε  καπου γυρω στον Ιουλιο...

 

παντως, το τι θα εχεις δικαιωμα να "χτισεις"  θα αναφερεται στο μισθωτηριο αναλυτικα.

 

και δεν εξαρταται απο το αρτιο και οικοδομησιμο, αφου προκειται για προχειρες "κατασκευες" ...αποσυναρμολογουμενες μετα την ληξη της μισθωσης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στο μισθωτήριο λένε σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής. Επι της ουσίας το κιόσκι που θέλω να κάνω εξαρτάται από την πολεοδομία η οποία δικαιολογημένα απόρησε και άρχισε να μου ζητάει διευκρινήσεις (πως θα βγάλω άδεια χωρίς αρτιότητα κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.