Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Vasili

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

 

ελέγχω ένα κτίριο με άδεια του 1980 (άρα γοκ 73) που έχει τίτλο

"διώροφος οικοδομή επί pilotis"

 

το κτίριο που βλέπω στην αυτοψία περιλαμβάνει pilotis και από πάνω της 2 ορόφους

 

στα στοιχεία του στελέχους της άδειας αναφέρει:

καλυπτόμενη επιφάνεια οικοδομής 100 μ2 (10χ10) - που είναι όντως έτσι το περίγραμμα

ύψος: 11,45 μ - που όντως είναι έτσι

όγκος: 750 μ3 - εδώ με μια διαίρεση προκυπτει 750 / 100 = 7.5 μ που είναι ύψος 2 ορόφων (άρα δεν μετρά στον όγκο η pilotis - σωστό είναι αυτό βάσει του γοκ 73 ? )

 

όροφοι:2

 

έχω λίγο μπερδευτει με τους ορόφους εδώ. με το "2 όροφοι" εννοει:

α) οι οροφοι πάνω από την pilotis (δηλαδή pilotis + οροφος 1 + οροφος 2) 

β)  pilotis + όροφος 1 ?

 

βάσει του ύψους φάινεται πως εννοεί το α)

 

βάσει του όγκου (αν δεν προσμετρά η pilotis στον όγκο) επίσης το α)

 

στον γοκ 85 βρήκα το σχετικό άρθρο που αποσαφηνίζει πως  η pilotis δεν προσμετρά στον όγκο αλλά ισχύει το ίδιο για τον γοκ 73 ?.

 

τέλος οι ιδιοκτήτες ονομάζουν τον τελευταίο όροφο ως α' όροφο. Παλιός μηχανικός μου είπε πως έτσι συνηθιζόταν γιατί όταν είχαμε pilotis ονόμαζαν τον πρώτο όροφο πάνω της ως "όροφος επί υποσυλωμάτων" και τον επόμενο πρώτο.

 

βασίλης

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διώροφη επί πυλωτής σημαίνει πυλωτή και δυο όροφοι πάνω από αυτή. Ουσιαστικά τριώροφη οικοδομή με πυλωτή θα μπορούσε εναλλακτικά να γραφεί ως τίτλος άδειας. 

 

Κάνοντας τον έλεγχο υποθέτω για τυχόν αυθαιρεσίες και με βάση το σκαρίφημα τομής, γιατί αναζητάς τι μέτρησε σε όγκο ή πως είχαν ονομάσει τους ορόφους?

Η άδεια σου λέει πυλωτή ως ισόγειο και 2 ορόφους από πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. εγινε ενταξη στο εξοικονομώ του διαμερίσματος στον τελευταίο όροφο, και ενώ το έγραψα ως διαμέρισμα β' ορόφου , μου ζήτησαν εξηγήσεις από την τράπεζα γιατί στο ε9 γράφει α' όροφος και εγώ αναφέρω β'. δε γνώριζα πως η pilotis δεν μετρούσε ως όροφος (ισόγειο). με τις απαντήσεις σας αλλά και παραπάνω ψάξιμο που έκανα κατάλαβα πως ούτε στον όγκο μετρά ούτε στην αρίθμηση των ορόφων. ειδικά για την αρίθμηση το βρήκα στο γοκ 73 άρθρο 22 παρ 9

 

"9. Οσάκις το κτίριον κατασκευάζεται επί υποστηλωμάτων επί τω σκοπώ όπως ο ισόγειος χώρος αφιέμενος εξ ολοκλήρου κενός χρησιμεύση δι' απλήν και μόνον στάθμευσιν αυτοκινήτων, επιτρέπεται όπως ο πρώτος (ισόγειος) όροφος υπερυψωθή αναλόγως του ύψους του κτιρίου μη υπερβαίνοντος το ύψος το προκύπτον εκ της κατά την παράγραφον 1 του παρόντος άρθρου σχέσεως δια C=2. Ο ως άνω χρησιμοποιούμενος δια στάθμευσιν των αυτοκινήτων ισόγειος χώρος δεν περιλαμβάνεται εις τον συντελεστήν δομήσεως του οικοπέδου και δεν προσμετρείται εις τον αριθμόν των ορόφων.
Εν τη περιπτώσει ταύτη δεν περιλαμβάνονται εις τον συντελεστήν δομήσεως και άπαντες οι εν τω χώρω τούτω αντιστοιχούντες χώροι κλιμακοστασίων, ανελκυστήρων και εισόδων, μέχρις επιφανείας 25 μ2, δι' έκαστον συγκρότημα κλιμακοστασίου, ανελκυστήρος και εισόδου και εν συνόλω μέχρι 10ο)ο της όλης επιφανείας του κτιρίου κατ' ανώτατον όριον".

 

ευχαριστώ πολύ

 

βας

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω που είναι το λάθος από τη δική σου πλευρά. Η πυλωτή είναι το ισόγειο ή εναλλακτικά ο όροφος μηδέν. Έχεις 2 ορόφους πάνω από την πυλωτή. Εξετάζεις τον τελευταίο όροφο δηλαδή το δεύτερο. 

Αν στο Ε9 γράφεται πρώτος ας έκανε μια απλή διόρθωση ο πελάτης . Η εφαρμογή ανοιχτή είναι αν δεν κάνω λάθος.

Μήπως ο πελάτης έχει και άλλο διαμέρισμα στον Α όροφο και τα έχει μπλέξει?

Το συμβόλαιο του τι γράφει?

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω που είναι το λάθος από τη δική σου πλευρά. Η πυλωτή είναι το ισόγειο ή εναλλακτικά ο όροφος μηδέν.

Έχεις 2 ορόφους πάνω από την πυλωτή. Εξετάζεις τον τελευταίο όροφο δηλαδή το δεύτερο. 

Αν στο Ε9 γράφεται πρώτος ας έκανε μια απλή διόρθωση ο πελάτης . Η εφαρμογή ανοιχτή είναι αν δεν κάνω λάθος.

Μήπως ο πελάτης έχει και άλλο διαμέρισμα στον Α όροφο και τα έχει μπλέξει?

 

Το συμβόλαιο του τι γράφει?

πολυ σωστα

 

παυλε,  τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

το συμβόλαιο του όπως και το ε9 γράφει 1ος όροφος. όχι δεν έχει άλλο διαμέρισμα.

 

με παλιότερο συνάδελφο που μιλησα μου πε πως συνηθιζόταν αυτού του είδους η αρίθμηση θεωρόντας πως ο πρώτος όροφος πάνω από την πυλωτή να είχε το όνομα "όφορος επί υποστυλωμάτων" (ένός τύπου υπερυψωμένου ισογείου). άρα στην περίπτωση αυτή το μου είπε ο β' όροφος θα ονομαζόταν πρώτος εφόσον ο από κάτω του ήταν το υπερύψωμένο ισόγειο. - σε αυτό το παράξενο συμπέρασμα με οδηγεί και το παραπάνω άρθρο που αναφέρει πως η πυλωτή δεν προσμετρείται στον αριθμό των ορόφων.

 

βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κλεισμενη πυλωτη κατα ΓΟΚ 73 νομιμοποιειται με ΝΟΚ2012?

επισης αυτο που λεει ο vassili συνηθιζοτανι ,ετσι ο οροφος πανω απο την πυλωτη ονομαζοταν ισογειο!!!

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχω ανισόσταθμο οικόπεδο με άδεια του 1983 άρα ΓΟΚ73, διωροφο επι PILOTIS. Λόγω της ανισοσταθμίας η PILOTI είναι στο επίπδο +0,00 στη βόρεια πλευρά (πρόσωπο σε οδό) του και -3,00μ στην δυτική (ακάλυπτος). Σύμφωνα με ΝΟΚ/ΓΟΚ για να θεωρείται ο όροφος PILOTI θα πρέπει να απέχει +-0,50μ απο το πέριξ έδαφος. Το ερώτημα είναι ίσχυε αυτη η διάταξη με το ΓΟΚ73?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.