Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - μη επαρκής θέρμανση


lemouz75

Recommended Posts

Απο απόψεις φίλων που τα εχουν τοποθέτησει στο λεω , κ απο αυτοψία στα σπιτια τους , ξέχωρα οτι εαν σου κάψει πλακέτα η ΑΘ daikin κ εισαι εκτός εγγύησης καταστράφηκες

Τωρα τι ειναι πιο φθηνό η ακριβο εχει κανει συγκριτική μελέτη πρόσφατη το 2016 το ΕΜΠ οποτε δεν χρειάζεται να το πολυ ψάξεις

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δηλαδη ολοι οι γνωστοι σου ειναι δυσαρεστημενοι και βλαστημουν την ωρα και τη στιγμη που τη βαλανε? Ας τις πουλησουνε τοτε. Κι εδω στο φορουμ δεν εχω διαβασει τετοιες κριτικες απο τους κατοχους.Εγω που την εχω 3 χρονια δεν εχω τετοια αποψη,μια χαρα θερμανση εχω και ΔΕΝ ξεπαγιασα φετος με τα πολλα κρυα,και δεν εκαψα σταγονα πετρελαιο.Τωρα για τη πλακετα με τη λογικη να μη χαλασει θα επρεπε να ειμαστε με τις φουφουδες ακομα.Ειναι να μη σου τυχει βεβαια αλλα απο μια αντλια με ονομα στην αγορα περιμενεις και την αντιστοιχη αξιοπιστια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σου είπα την άποψη μου κ αυτο που μου μεταφέρουν άλλοι , δε καταλαβαίνω το λόγο που αντιδράς εκτός βέβαια εαν εισαι πωλητης η έμπορος ΑΘ , οποτε παω πάσο .

Εδω επιτρέπεται η τοποθέτηση αυτόνομου λέβητα φα στο μπαλκονι , εαν περνάει αγωγός ΦΑ προφανώς .

Βαλε ΕΣΥ , ΑΘ κ πάρε κ ενα ζευγαρι ωτοασπίδες , για το μπαλκονι σου κ πλήρωνε ανταλλακτικά πανάκριβα οταν βγεις εκτος εγγύησης , θύμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by gk8719
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε χαρακτηρισα σε προσωπικο επιπεδο και επειδη θεωρω οτι με προσβαλεις ,χωρις να με ξερεις,να διαγραψεις τη λεξη <<θυμα>> απο την αναρτηση σου.Παρακαλω τους mod του forum να επεμβουν.ολα τα υπολοιπα ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως η ποιότητα θέρμανσης του λέβητα να μην συγκρίνεται με καμία άλλη είτε πετρέλαιο είτε αέριο. Αλλά το θέμα είναι τι κόστος πληρώνεις...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η ποιότητα θέρμανσης του λέβητα να μην συγκρίνεται με καμία άλλη είτε πετρέλαιο είτε αέριο. Αλλά το θέμα είναι τι κόστος πληρώνεις...

 

Σε ενα κλασσικό σύστημα θέρμανσης εφόσον εχεις π.χ. 70 βαθμούς προσαγωγή με την ίδια ροή τι σημασία έχει αν υπάρχει καυστήρας πετρελαίου, ΦΑ, πέλλετ, λέβητας ξύλου, Α/Θ ; 

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα την άποψη μου κ αυτο που μου μεταφέρουν άλλοι , δε καταλαβαίνω το λόγο που αντιδράς εκτός βέβαια εαν εισαι πωλητης η έμπορος ΑΘ , οποτε παω πάσο .

Εδω επιτρέπεται η τοποθέτηση αυτόνομου λέβητα φα στο μπαλκονι , εαν περνάει αγωγός ΦΑ προφανώς .

Βαλε ΕΣΥ , ΑΘ κ πάρε κ ενα ζευγαρι ωτοασπίδες , για το μπαλκονι σου κ πλήρωνε ανταλλακτικά πανάκριβα οταν βγεις εκτος εγγύησης , θύμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι και είσαι απόλυτος. Συνδυασμός Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών και ενδοδαπέδιο είναι κορυφαίο. Έχω πετύχει απίστευτη εξοικονόμηση (και άνεση) που πλησιάζει το 60% (έχω αναρτήσει καταναλώσεις στο αντίστοιχο θέμα) , έχοντας εμπειρία χρήσης στην ίδια κατασκευή για 16 χρόνια με πετρέλαιο και 4 χρόνια με Α.Θ. 

Η γνώμη μου (πάλι παίρνοντας πραγματικά δεδομένα εγκαταστάσεων και όχι επί χάρτου) Α.Θ υψηλών και σώματα επιτυγχάνει μικρή εξοικονόμηση 15-20%  που σε συνδυασμό με το υψηλό κόστος εγκατάστασης σημαίνει απόσβεση σε πολύ βάθος χρόνου (εκτός και αν ενταχθεί σε επιδοτούμενο πρόγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα την άποψη μου κ αυτο που μου μεταφέρουν άλλοι , δε καταλαβαίνω το λόγο που αντιδράς εκτός βέβαια εαν εισαι πωλητης η έμπορος ΑΘ , οποτε παω πάσο .

Εδω επιτρέπεται η τοποθέτηση αυτόνομου λέβητα φα στο μπαλκονι , εαν περνάει αγωγός ΦΑ προφανώς .

Βαλε ΕΣΥ , ΑΘ κ πάρε κ ενα ζευγαρι ωτοασπίδες , για το μπαλκονι σου κ πλήρωνε ανταλλακτικά πανάκριβα οταν βγεις εκτος εγγύησης , θύμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το υπολοιπο 80% που δεν περναει το φυσικο αεριο τι να βαλει κατα την γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Το υπολοιπο 80% που δεν περναει το φυσικο αεριο τι να βαλει κατα την γνωμη σου?

 

τίποτα. Να αγοράσει ζεστά ρούχα διότι όπως το πάει η ΔΕΗ και το κράτος...ολες οι μελέτες που έχουν γίνει και αυτή του ΕΜΠ είναι για πέταμα. 

Link to comment
Share on other sites

Το υπολοιπο 80% που δεν περναει το φυσικο αεριο τι να βαλει κατα την γνωμη σου?

 

Να βάλει καλύτερη μόνωση, είναι η μόνη επένδυση που αξίζει με αυτό το κ$λ@κράτος που έχουμε.

Edited by mezzanine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσοι γράφετε καταναλώσεις καλό είναι να γράφετε πόσες περίπου ώρες την ημέρα το δουλεύετε το μηχάνημα.

Τις kw/h που εγραψα πιο πισω ειναι για 24 ωρη χρηση και για περιοδο απο 28/11/16 εως 14/3/2017....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.