Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

Κάτι άκουσα ότι όσοι μπουν σε καθεστώς χωρίς ΦΠΑ θα μπούνε και σε διαδικασία ελέγχου. Ξέρετε κάτι σχετικό  ?

Tην ίδια πληροφόρηση είχα και εγώ και δεν προχώρησα.

Ίσως να είναι ο λόγος που ζητούν αναλυτικά τα μηνιαία εισοδήματα του 14...

Link to comment
Share on other sites

Αν περασεις απο ελεγχο, δε νομιζω οτι υπαρχει πιθανοτητα να τη βγαλλεις "λαδι".

Ειδικα αν δεν εισαι πολυ προσεχτικος στα φορολογικα και ο λογιστης ειναι μια απο τα ιδια, ολο και καποια δαπανη που δεν επρεπε θα εχεις περασεις, ολο και κατι θα εχεις ξεχασει κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι όλοι όσοι περνάνε απο ελέγχους πληρώνουν τη νύφη. Φοβάται αυτός που ξέρει οτι κατι κρύβει. Προσωπικά με έδρα πατρικό σπίτι, έσοδα έξοδα της πλάκας δέχομαι καθε μηνα να περνάω απο έλεγχο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με έδρα πατρικό σπίτι, έσοδα έξοδα της πλάκας δέχομαι καθε μηνα να περνάω απο έλεγχο

 

 

Μην παιρνεις και ορκο.

Και αλλοι το ειπαν....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με έδρα πατρικό σπίτι, έσοδα έξοδα της πλάκας δέχομαι καθε μηνα να περνάω απο έλεγχο

 

 

μέρος των εξόδων ΔΕΗ - ΟΤΕ και λοιπές δαπάνες περνάς στα έξοδα... και σε τι ποσοστό???  γιατί μπορεί να θεωρηθεί "απόκριψη εξόδων...." :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι περνάω στο 1/3 των εξόδων, κανά τιμολόγιο απο μελάνι γραφική ύλη αυτα.. Δηλαδή τι αλλο να ζητήσουν πως ζω; Με τρέφουν οι γονείς μου θα πω άσχετα αν μένω αλλού με την κοπέλα μου (το ξέρουν αυτη, οι δικοί μου και εσείς :) ) γιατι να υπαρχει τέτοιος φόβος πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μέρος των εξόδων ΔΕΗ - ΟΤΕ και λοιπές δαπάνες περνάς στα έξοδα... και σε τι ποσοστό???  γιατί μπορεί να θεωρηθεί "απόκριψη εξόδων...." :mrgreen:

 

 

Εσυ μπορει να κανεις πλακα, αλλα δεν ειναι καθολο απιθανο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην θεωρηθεί οτι κανω και εγω πλάκα, ρωτάω για να μάθω δεν μου εχει ξανα τύχει. Απλα οπως και σε καθε αλλο τομέα θεωρώ οτι φοβάται καποιος τον οποιονδήποτε έλεγχο οταν γνωρίζει οτι κατι κρύβει η δεν εχει κανει σωστά. Τοτε θα εχει και επιπτώσεις δικαίως. Αλλιως γιατι; Αν η ολη διαδικασία ειναι μανουρα (δεν το ξερω) ειναι αλλο θεμα και δεν εχει να κανει με τον φόβο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.