Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα υπαγωγής αυθαιρέτων εργασιών και αυθαιρέτων κατασκευών, οι οποίες δεν διαμορφώνουν ολοκληρωμένο φέροντα οργανισμό, στις διατάξεις αναστολής επιβολής κυρώσεων του άρθρου 8 του ν.4178/13


Barbatos

Recommended Posts

Τον περασμένο μήνα δεν ανέλαβα υπαγωγή για ηλιακό στο δώμα ο οποίος τοποθετήθηκε εντος του 2014 και για τον οποίο μετά από καταγγελία στην ΥΔΟΜ ο άνθρωπος ήθελε να υπαχθεί στο νόμο.

Εμαθα πως άλλος συνάδελφος τον ΄΄εξυπηρέτησε'' .... 

Εγώ όμως όχι, έπραξα το καθήκον μου ως καλή μηχανικός, ας πρόσεχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειμαι λιγο "ευελικτοι".

Ας ξηλωνε τον ηλιακο και ας εβγαζε μια 48ωρη πριν την επανατοποθετηση του.

Το οποιο προστιμο δε θα το γλιτωνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα λόγω και άλλων θεμάτων στην οικοδομή αλλά ο λόγος που δεν ανέλαβα τη δουλειά ήταν ο ηλιακός μετά το 2011

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο σου ειπα για τον ηλιακο.

Ας τον ξηλωνε και να το ξαναβαλλει μετα απο 48ωρη.

 

Ποσο να ηταν το προστιμο, αν τελικα κατεληξε η υποθεση στο τμημα αυθαιρετων?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο μηχανικός του γείτονα σου λέει κανένα πρόβλημα, εγώ θα στα τακτοποιήσω όλα ... και σιγά μην μπλέκεις και πληρώνεις κι άλλα ....

Ευέλικτη προσπαθώ να είμαι και βάζω νερό στο κρασί μου αλλά καμιά φορά νοιώθω πως όλοι (πολεοδομίες, συμβολαιογράφοι, λογιστές) θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλεά τους στη δική μου την πλάτη και τότε βγάζω νύχια ... τέλος πάντων, πάμε για άλλα ...

Link to comment
Share on other sites

Ευέλικτη προσπαθώ να είμαι και βάζω νερό στο κρασί μου αλλά καμιά φορά νοιώθω πως όλοι (πολεοδομίες, συμβολαιογράφοι, λογιστές) θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλεά τους στη δική μου την πλάτη και τότε βγάζω νύχια ... τέλος πάντων, πάμε για άλλα

 

 

Aν ειχε επιβληθει προστιμο απο την ΥΔΟΜ, για να διαγραφει αυτο, μετα απο ενταξη στον Ν4178, δεν πρεπει να τεκμηριωνεται οτι ορθως εγινε η ενταξη στον Ν4178?

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ όσο γνωρίζω κατατίθεται το 5φυλλο της υπαγωγής παγώνουν τα πρόστιμα και όταν ολοκληρωθεί η υπαγωγή με μία Υ.Δ. του ιδιοκτήτη και του μηχανικού και τη βεβαίωση περαίωσης τα πρόστιμα διαγράφονται.

Την ορθότητα της ένταξης την αναλαμβάνει ο μηχανικός ... τι αεροφωτογραφία θα προσκομίσει ο εν λόγω δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Τι βγάλανε πάλι;

 

Και για ποιες αναφέρονται; Ακόμα και για μετά το 2011, διότι δεν βλέπω κάπου να αναφέρεται χρονικός περιορισμός

 

Και σε τι είδους αναφέρεται...

 

Φωτογραφικό υλικό ε

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα ελληνικά μου δεν είναι πολύ καλά ή αυτοί δεν έχουν ιδέα για τι πράγμα μιλάνε....

 

Πες το ρε μάγκα ανορθόγραφα και στην καθομιλουμένη αφού δε μπορείς να το καταγράψεις ορθά σε επίσημο έγγραφο!!! Πες το στη γλώσσα που ΜΟΝΟ ΕΣΥ καταλαβαίνεις!!!

 

"Ο Γιάννης που μένοι στη Δ.Ε. Κάτω Παρταλείου του Νομού Γιάννενων απαίναντη απο το Σάκι το μανάβοι, ίναι νταξ πεδί,οπότε δεν πέζει ρόλο πότε έριξε τα μπαιτά και όποιος νιστοικός μοιχανηκώς τέλει, μπορί χορής φόββο κε πάθως να τον μπάσει στον αποτέτοιο νώμω των αυτεραίτων ναουμ!"

 

Αι σιχτίρ! Άσχετοι! Νομοθετούν και με ΥΦ-υπουργική απόφαση τώρα?

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.