Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτυχημένη μόνωση σε ταράτσα γκαρσονιέρας


Recommended Posts

Ενω η επισκευη της μονωσης θα σου ερθει πιο φτηνα??

 

Τελικα για επισυναψη φωτογραφιων υπαρχει δυνατοτητα?

Τζαμπα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

H "υγρασία" στο ταβάνι δεν είναι από νερό που πέρασε από την ταράτσα.

 

Είναι μούχλα που δημιουργήθηκε από την υγρασία που υπάρχει μέσα στο σπίτι.

 

Η υγρασία αυτή συγκεντρώνεται στα πιό κρύα σημεία του χώρου, που προφανώς είναι το ταβάνι, λόγω έλλειψης θερμομόνωσης.

 

Αυτό που χρειάζεστε λοιπόν είναι θερμομόνωση της ταράτσας, γιατι αυτή που κάνατε είναι υγρομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

H "υγρασία" στο ταβάνι δεν είναι από νερό που πέρασε από την ταράτσα.

 

Είναι μούχλα που δημιουργήθηκε από την υγρασία που υπάρχει μέσα στο σπίτι.

 

Η υγρασία αυτή συγκεντρώνεται στα πιό κρύα σημεία του χώρου, που προφανώς είναι το ταβάνι, λόγω έλλειψης θερμομόνωσης.

 

Αυτό που χρειάζεστε λοιπόν είναι θερμομόνωση της ταράτσας, γιατι αυτή που κάνατε είναι υγρομόνωση.

 

....Καλησπερα σε ολο το forum

 

και μια ερωτηση και απο εμενα με αφορμη την απαντηση του antoukidis

 

Γιατι ειναι απαραιτητη η θερμομονωση;;;;;;;

 

αυτο που εχω καταλαβει, απο το παραπανω προβλημα (αλλα και διαβαζοντας αλλες αναλυσεις), ειναι οτι το στεγανωτικο που χρησιμοποιηθηκε εκλεισε την διαπνοη. Με αλλα λογια (αν εχω καταλαβει καλα) αν χρησιμοποιουσε καποια τεχνικη υργομονωσης (π.χ. κρυσταλλοποιηση της πλακας ή διαπνεομενο επαλειφομενο) η οποια επετρεπε στην υγρασια του σπιτιου να "φευγει" τοτε δεν θα ειχε αυτα τα μαυρα σημαδια στο ταβανι

Link to comment
Share on other sites

Ενω η επισκευη της μονωσης θα σου ερθει πιο φτηνα??

 

Τελικα για επισυναψη φωτογραφιων υπαρχει δυνατοτητα?

Τζαμπα ειναι.

Δηλαδή φίλε μου τώρα προς  τι ειρωνεία ; Δε σε καταλαβαίνω .

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι γράφει ο antloukidis είναι απολύτως σωστό. Η θερμομόνωση με την υγρομόνωση "πάνε πακέτο". Η πρώτη είναι απαραίτητη γιατί οι υδρατμοί που προκύπτουν από τη χρήση των χώρων και έχουν ανοδική πορεία, υγροποιούνται όταν έρχονται σε επαφή με κρύα επιφάνεια (ταβάνι), με αποτέλεσμα τη δημιουργία μυκητών. 

 

Όσον αφορά στη διαπνοή, ουσιαστικά λες ότι ένα υλικό με μικρότερες στεγανωτικές ιδιότητες (= μεγαλύτερη διαπνοή) θα επιτρέπει στην υγρασία να φεύγει (= της επιτρέπει και να μπαίνει) και άρα θα ήταν καταλληλότερο στην περίπτωση που δεν κάνουμε θερμομόνωση. Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αντίστοιχα θα μπορούσε κανείς να ανοίγει τα παράθυρα πιο συχνά. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε μου τώρα προς  τι ειρωνεία ; Δε σε καταλαβαίνω .

 

 

Φιλε μου δεν ειρωνευτηκα.

Αλλα ερχεσαι εδω να παρεις γνωμες, εχεις πληρωσει ηδη τη μονωση, μας λες οτι θα πληρωσεις να την ξανακανεις, αλλα δεν εχεις λεφτα να πληρωσεις μηχανικο.

Τελικα ποιος ειρωνευεται ποιον?

Ή μηπως νομιζεις οτι ο μηχανικος θα σου ζητησει 1000-1500Ε για να κανει μια αυτοψια?

 

 

Όσον αφορά στη διαπνοή, ουσιαστικά λες ότι ένα υλικό με μικρότερες στεγανωτικές ιδιότητες (= μεγαλύτερη διαπνοή) θα επιτρέπει στην υγρασία να φεύγει (= της επιτρέπει και να μπαίνει) και άρα θα ήταν καταλληλότερο στην περίπτωση που δεν κάνουμε θερμομόνωση. Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αντίστοιχα θα μπορούσε κανείς να ανοίγει τα παράθυρα πιο συχνά.

 

 

Δεν εχει καμια σχεση η στεγανωτικη ιδιοτητα με τη διαπνοη.

Ή να το πω καλυτερα, δεν ειναι αναλογα μεγεθη.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση η στεγανωτικη ιδιοτητα με τη διαπνοη.

Ή να το πω καλυτερα, δεν ειναι αναλογα μεγεθη.

 

Καλημερα

 

με αλλα λογια, στεγανωτικη ιδιοτητα=αδιαβροχιτοτητα και διαπνοη=ικανοτητα να φευγει ο αερας

 

 

σωστα terry;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις καταλαβαινω αυτες τις εξισωσεις.

 

Το καθε υλικο συμφωνα με το ΦΙ του, εχει καποιες ιδιοτητες.

Ασφαλως ιδιας βασης υλικα, εχουν αντιστοιχες ιδιοτητες, οι οποιες δεν αποκλινουν πολυ.

Απο τις ιδιοτητες αυτες μπορεις να βγαλλεις συμπερασματα για ελαστικοτητα, αντοχη, διαπνοη, διαπερατητα κτλ κτλ.

 

Γενικα η συμπεριφορα των στεγανωτικων σε διαπερατοτητα νερου (βασει συγκεκριμενου ΕΝ) και διαπερατοτητα υδρατμων (βασει συγκεκριμενου ΕΝ) δεν ειναι αναλογη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.