Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ για τις υπέρογκες αυξήσεις των εισφορών των μηχανικών που πλήττονται από ανεργία


Engineer

Recommended Posts

Οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ δημοσίων έργων και μελετών, είναι μια μορφή επιδότησης, ας μην το αμελούμε αυτό. Βέβαια, τα αποθεματικά, όπως θα ήταν μη εύλογο (για να συμβαδίζει με τον χαρακτήρα μας), ήταν στην διάθεση του κάθε τυχάρπαστου πολιτικού. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του Ροβέρτου Σπυρόπουλου, αποφοίτου ΚΑΤΕΕ (!), συνδικαλιστή, που κατέληξε να διοικεί τον μεγαλύτερο ασφαλιστικό φορέα της χώρας. Ο ορισμός του ανορθολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε τι θα κάνει η κυβέρνηση τώρα στις δύσκολες αποφάσεις που θα κλειθεί να πάρει σύντομα , και μακριά απο επικοινωνιακά παιχνίδια στυλιτικού χαρακτήρα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι το πλανο που ειχαν ηταν να εξοντωσουν τον 30αρη - 40αρη  ελευθερο επαγγελματια μηχανικο. Δες τι μετρα εχουν περασει εναντιον μας τα τελευταια πεντε χρονια και μετα πες μου οτι εχω λαθος.Οι εισφορες αυτες δεν εχουν να κανουν με το συνταξιοδοτικο.

 

Αν ειχε να κανει με το συνταξιοδοτικο θα μας ειχαν δωσει το δικαιωμα επιλογης ασφαλιστικης κατηγοριας οπως εγινε και στον ΟΑΕΕ.

 

 

Να ΑΓΙΆΣΕΙ το στόμα σου!

 

Εγώ αποκλείω το να μην βγαίνει η αναλογία "εργαζόμενοι μηχανικοί/συνταξιούχοι μηχανικοί". Την τελευταία 15ετία άνοιξαν άλλες 4 Αρχιτεκτονικές Σχολές ... Είμαι σίγουρη πως δεν είναι οι μόνες νέες Πολυτεχνικές Σχολές που ιδρύθηκαν. Και δεν νομίζω να τις ανοίξανε για να σπουδάσουν περισσότερα παιδιά. Κάτι άλλο είχαν στο μυαλό τους ;) (δεν ξέρω να με πιάνετε). Συν οι μηχανικοί που σπούδασαν στο εξωτερικό λόγω καλύτερων συνθηκών διαβίωσης. 

 

Ο ΑΜΤΕΕ έχει φτάσει 125.200. Τι ΑΜΤΕΕ έχουν οι συνταξιούχοι; 35.000; Ε, λογικά κάποιοι από τους ομότιμους θα έχουν αποβιώσει. Άρα η αναλογία με βάσει τους υπολογισμούς μου είναι 4/1. Δεν είναι και τόσο κακή κατά τη γνώμη μου.

 

Φυσικά όταν οι εισφορές είναι στο θεό και στο τέλος δεν θα πληρώνει κανείς, τότε θα τιναχθούν στον αέρα και οι συντάξεις. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο ΑΜΤΕΕ έχει φτάσει 125.200. Τι ΑΜΤΕΕ έχουν οι συνταξιούχοι; 35.000; Ε, λογικά κάποιοι από τους ομότιμους θα έχουν αποβιώσει. Άρα η αναλογία με βάσει τους υπολογισμούς μου είναι 4/1. Δεν είναι και τόσο κακή κατά τη γνώμη μου.

 

 

 

 

από ΤΕΕ  σελίδα μελη ΤΕΕ  σύνολο ενεργών  107000 χροντρικά

έχουμε  φτάσει όχι στο 125000     αλλά  στο  138,000+

σύνολο συνταξιουύχων χοντρικά   31000

 

έχουμε  αναλογία  3,5/1.....στο εξωτερικό θα ήταν  βιώσιμο....

αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γιατί

 

1.  τα αποθεματικά έγιναν ομολόγα και κουρεύτηκαν

2. τα αποθεματικά έπεσαν στην τρύπα της  ΑΤΤΙΚΑ

3. τα αποθεματικά τα ροκάνισαν ΟΛΕΣ οι επιλογές για αυξησή τους......μετοχές κτλ

4. είμαστε  3,5  ενεργοί  ας υποθέσουμε ότι ΜΟΝΟ ο μισός  δεν πληρώνει ......3 εργαζόμενοι για 1 συνταξιούχο.....ΠΑΛΙ καλά θα έλεγαν στο Εξωτερικό...αλλά

500 ευρώ τον μήνα πληρώνουμε κατά Μ.Ο.....τα 350 είναι για κλάδο συντάξεως........3 εργαζόμενοι  *350  =  1050 ευρώ για τον συνταξιούχο

 

οταν ο συνταξιούχος έχει σύνταξη ΑΝΩ  των 1050   ο λογαριασμός ειναι  ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ γιατί υπάρχουν και τα λειτουργικά έξοδα κτλ.....

οι προ 93 δεν έχουν τις αυξήσεις των υπολοίπων

οι άδειες για εχτρα ΤΣΜΕΔΕ άντε γεια.....

 

το ΤΣΜΕΔΕ  ΠΑΠΑλα....πάμε  ΟΛΟΤΑΧΩΣ  στον ΟΑΕΕ ως ζημιογόνο και εμείς....ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ

 

 

Αν περιμένει κανείς από την κυβέρνηση   μας ταπαν και άλλοι......απόσο θυμάμαι είμαστε προνομιούχοι για αυτούς.....

μην αυξήσουν και το τέλος  στα 2000 ευρώ όπως ακούγεται με τη λογική να συμψηφίζεται με φόρο μας  ως τυράκι μαζί με 12000 αφορολόγητο......

Edited by akius
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ε να το αυξήσουν κι' άλλο να παίρνουν οι συνταξιούχοι 3*κουλούρι=0  !

 

Επίσης παλιά έβαιναν οικοδομικές άδειες και γίνονταν δημόσια έργα, και έπαιρνε και το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ το κατιτίς του.

Τώρα δεν παίρνει τίποτα και από 'κει.   

Link to comment
Share on other sites

άλλο πάλι και αυτό... πού "ακούγεται"?

 

 

ανάλογα ποιον ακούς ....από 1000 έως 2000 αλλά ας μην ξεφύγουμε από την κουβέντα....

θα είναι σε συνδυασμό με τα 12000 αφορολόγητο και θα συμψηφίζεται με φόρο ΜΠΟΡΕΙ.......χάνουν φόρο 12000*26%=3120 +650  =3770

με 2000  ''ΚΕΡΔΟΣ''  :shock:  έχουμε και πάλι.....

 

 

μην ξεφύγουμε από την κουβέντα.......το ΤΣΜΔΕ  ως ΑΥΞΗΣΗ υπάρχει και μας τραβά στον γκρεμό......για το τέλος ας περιμένουμε τα νέα ΕΠΙΣΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Από inside information, έμαθα ότι οι προσαυξήσεις από τον 7/2011 θα διαγραφούν και ότι σκέφτονται να μας ρίξουν όλους μία ασφαλιστική κατηγορία.

 

Για τη φορολογία, ο συντελεστής θα είναι κλιμακωτός και όχι 26% οριζόντια όπως είναι σήμερα και μάλλον το τέλος επιτηδεύματος πάει για κατάργηση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από inside information, έμαθα ότι οι προσαυξήσεις από τον 7/2011 θα διαγραφούν και ότι σκέφτονται να μας ρίξουν όλους μία ασφαλιστική κατηγορία.

 

Για τη φορολογία, ο συντελεστής θα είναι κλιμακωτός και όχι 26% οριζόντια όπως είναι σήμερα και μάλλον το τέλος επιτηδεύματος πάει για κατάργηση.

 

 

όταν λες προσαυξήσεις εννοείς  το 1%  ως πέναλτι που και καλά ενώ δνε έχουν έρθει  δεν έχουμε πληρώσει?

Η  ότι τέρμα οι αυξήσεις και γυρνάμε στο παλιό σύστημα

 

 

ο συντελεστής θα είναι κλιμακωτός και ενιαίος για ΌΛΟΥΣ και με όλα τα εισοδήματα ΜΕΣΑ.....πχ τέρμα το 10% για τα ενοίκια...θα πάνε στο εισόδημα....

για το τέλος  πάντως απόσο ξέρω τα νούμερα δεν βγάζουν κατάργηση....

 

στην ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΔΩ

 

 

 

μια ζωή είμαστε η μοναδική χώρα που ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ στο έτος που είμαστε ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΜΕ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.