Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ για τις υπέρογκες αυξήσεις των εισφορών των μηχανικών που πλήττονται από ανεργία


Engineer

Recommended Posts

Nαι συνάδελφε, αλλά η θέση ποια είναι? Γιατί μια θέση πρέπει να υπάρχει και θα υπάρξει ακόμα και χωρίς την συμμετοχή μας.

 

Θεσεις εχουν εκφραστει παμπολες εδω μεσα και εχουν γραφτει απο συναδελφους πολυ σωστα πραγματα πανω στο θεμα αρκει καποιος να αξιωθει να κατσει να τα διαβασει .Η τωρινη κυβερνηση παντως ειχε ταχθει σαν αντιπολιτευση ανοιχτα εναντια στις απαραδεκτες ληστρικες και χωρις λογικη αυξησεις και μαλιστα ειχε κανει και επερωτηση στην βουλη.Μπορει καποιος με μια απλη αναζητηση στον google να την βρει.Τωρα που εγινε κυβερνηση εχει το μαχαιρι εχει και το καρπουζι.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Αστο όταν είχε πέσει πρόταση εδώ, σφυρίζαμε αδιάφορα....μέχρι που case closed. Ξέχνα το....λυπάμαι.

Γενικά τι το ψάχνετε....Ας πάμε να πληρώσουμε το Α'15 από τώρα να πρωτοτυπήσουμε, λεφτά υπάρχουν τι σκάτε με τις αυξήσεις?

 

the case is not closed, θέληση χρειάζεται, αλλά υπάρχει? Μέχρι στιγμής δε φαίνεται κάτι τέτοιο. Στις πληρωμές πάντως των αυξημένων εισφορών είμαστε και οι πρώτοι. Τον Απρίλη που θα έρθουν τα νέα ειδοποιητήρια φουσκωμένα με +500 ευρώ από τα προηγούμενα θα έχουμε πάλι γλέντια. Κάποιοι βέβαια θέλουν να τα πληρώσουν από τώρα  :shock: .

 

Όσον αφορά στις προθέσεις του ΤΕΕ και στο επίπεδο της προσφυγής του μόνο ένας δικηγόρος θα μπορούσε να μας ενημερώσει. Αυτός θα μας ενημέρωνε αν μια νέα προσφυγή θα είχε πιθανότητες επιτυχίας ή όχι.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Αυξήσεις στις εισφορές, η σημερινή κυβέρνηση, δεν δέχεται. Μειώσεις στις συντάξεις, επίσης. Ο αριθμός των συνταξιούχων αυξάνεται, και των εργαζόμενων (ας πούμε ότι) ελαφρά αυξάνεται, αλλά σίγουρα με μικρότερο ρυθμό απ'ότι απαιτείται για να καλυφθεί το κενό πόρων.

 

Eμείς ως κλάδος και όχι ως πολίτες αυτής της χώρας, λέμε να μην αυξηθούν οι εισφορές μας. Ποια είναι η πρότασή μας, για να καλυφθεί το κενό πόρων που προκύπτει, για την χρηματοδότηση του συστήματος? Καλυψη από το τον Προϋπολογισμό? Τον οποίο ποιος πληρώνει?

 

Η απάντηση σε αυτό, αποτελεί μια πρόταση. Και όχι απλά το "δεν θέλω αυξήσεις".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ, γιατί αν αυτό το κενό που λες αυξάνεται αύριο μεθαύριο και πάνε τις εισφορές με τη δική σου λογική 6000 το εξάμηνο πχ, θα λέμε δεν πειράζει αρκεί να βγαίνουν οι συντάξεις? Μα πριν φτάσεις στην σύνταξη, θα έχεις μείνει άνεργος, χωρίς περιουσικά στοιχεία γιατί θα στα έχουν πάρει και ακόμη θα χρωστάς 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι οι εισφορές των μηχανικών αυξήθηκαν επειδή δεν μπορούσαν να χρηματοδοτηθούν οι τομείς συντάξεων και υγείας, συνεπώς θα διαφωνήσω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε, την υπέρογκη αύξηση των εισφορών, πριν λίγα μόλις μηνύματα, την χαρακτήρισα ατελέσφορη. Δυστυχώς συνάδελφοι, υπάρχουν πολλοί συνταξιούχοι, νεαροί (και άρα θα λαμβάνουν πολλές δεκαετίες παροχές σύνταξης), οι οποίοι θα λάβουν πολύ περισσότερα από ότι έδωσαν.

 

Δεν είμαστε σε παιχνίδι. Κάποιος θα κληθεί να καλύψει αυτή τη διαφορά. Πρέπει να δούμε την αλήθεια κατάματα. Και να αποφασίσουμε, πολύ σοβαρά, σα γενιά εργαζομένων, πολιτών, οικογενειαρχών, ποιό και πώς, θέλουμε να είναι το μέλλον μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυξήσεις στις εισφορές, η σημερινή κυβέρνηση, δεν δέχεται. Μειώσεις στις συντάξεις, επίσης. Ο αριθμός των συνταξιούχων αυξάνεται, και των εργαζόμενων (ας πούμε ότι) ελαφρά αυξάνεται, αλλά σίγουρα με μικρότερο ρυθμό απ'ότι απαιτείται για να καλυφθεί το κενό πόρων.

 

Eμείς ως κλάδος και όχι ως πολίτες αυτής της χώρας, λέμε να μην αυξηθούν οι εισφορές μας. Ποια είναι η πρότασή μας, για να καλυφθεί το κενό πόρων που προκύπτει, για την χρηματοδότηση του συστήματος? Καλυψη από το τον Προϋπολογισμό? Τον οποίο ποιος πληρώνει?

 

Η απάντηση σε αυτό, αποτελεί μια πρόταση. Και όχι απλά το "δεν θέλω αυξήσεις".

 

Εγω παλι πιστευω οτι το πλανο που ειχαν ηταν να εξοντωσουν τον 30αρη - 40αρη  ελευθερο επαγγελματια μηχανικο.Δες τι μετρα εχουν περασει εναντιον μας τα τελευταια πεντε χρονια και μετα πες μου οτι εχω λαθος.Οι εισφορες αυτες δεν εχουν να κανουν με το συνταξιοδοτικο.

Αν ειχε να κανει με το συνταξιοδοτικο θα μας ειχαν δωσει το δικαιωμα επιλογης ασφαλιστικης κατηγοριας οπως εγινε και στον ΟΑΕΕ.

Περισσοτερα χρηματα θα ειχαν μαζεψει με αυτον τον τροπο.Αντι αυτου ειχε επιλεγει ο δρομος του εξαναγκασμου παρα πολλων συναδελφων στην διαγραφη απο το ταμειο με οτι συνεπαγεται αυτο.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, να συμφωνήσω σε όλα όσα λές. Παρ'όλα αυτά ο ΟΑΕΕ, είναι στα πρόθυρα της κατάρευσης. ΚΑΘΕ μήνα δανείζεται για να πληρώνει τις οφειλόμενες συντάξεις.

 

Συνάδελφοι, για να μην παρεξηγηθώ, ότι για κάποιο αυτοκαταστροφικό λόγο, επιδιώκω αύξηση των εισφορών, θέλω να καταθέσω το εξής απλό: εφόσον πληρώνω εισφορές για σύνταξη, αυτή θέλω να την λάβω κάποια στιγμή. Και όχι, επειδή, αρνούμαστε ως κοινωνία να δούμε την πραγματικότητα, να πάει στην κάλυψη των κενών που προκαλούν οι ανορθολογικά υψηλές συντάξεις. Είναι πόροι δικοί μου. Και αρνούμαι να καλύψουν τις μη αναλογούσες συντάξεις 40ηδων ενστόλων, 50ηρων ΔΥ, ταξιτζήδων που πλήρωναν αστεία ποσά ετήσια και άλλα αντίστοιχα.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Αφήσαμε απέξω τα δύο τελευταία μέλη του δευτέρου σκέλους του μαθηματικού τύπου, λες και δεν υπάρχουν. Λες και το κράτος έβαλε ποτέ το χέρι στην τσέπη (ναι στο δημόσιο κορβανά που όλοι(??) όμως ρίχναμε και ρίχνουμε τον οβολο μας), για την χρηματοδότηση των ταμείων. Όχι πάντως του δικού μας. Ή μήπως είχαμε ποτέ λόγο στη διαχείριση των αποθεματικών;

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σπαταλη   ,  λιτος  βιος  διαφθορα  ,  κλεψιμο  μιζα  ,  5  φορες  υπερτροφικος 

δημοσιος  τομεας   από  ότι  χρειαζεται ,  συνταξιούχοι  από  τα  45   εχεις  ακουσει  τιποτα 

από  όλα  αυτά  ,  πρωτα  διορθώνεις   τα  στραβα  μας    που  εχουμε  ,   και  μετα 

απαιτεις   αυξησεις  ασφαλιστικων  εισφορων   από  υποαπασχολουμενους  και  ημι  ανεργους 

διοτι  όπως  λες  εσυ  σιγουρα   θα  επιτείνεις  την  καταρευση  ,  δεν  το  θες  φανταζομαι   ,  το  θελεις ;;

εκτος  αν  νομιζεις  ότι  7000  πλουσιόπαιδα   θα  πληρωνουν  από  15000-20000  ευρω  η  οσο  απαιτειται   ετησίως  για  να  

εξασκουν  χομπυ  το  μηχανιλικι  της  ωρες  που  γυριζουν  από  τα  μπουλινγ   γκολφ  σκι  και από 

χειμερινες  διακοπες   στην  χαβαη .

εγω   δεν  είμαι  διατεθιμενος  να  καλυψω  με  κανεναν  τροπο  την  διαφθορα   κυβερνωντων  εδώ  και  40  ετη

οποιος  θελει  μπορει  κάθε  μηνα  να  καταθετει  από  2-3 χιλα  για  το  φιλοπτωχο  ταμειο  των  βουλευτων .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.