Μετάβαση στο περιεχόμενο

θερμομονωση..πολυστερινη


giannisat

Recommended Posts

καλημερα..ειμαι στην διαδικασια ερευνας..τα υλικα θα τα παρω εγω..το προβλημα ειναι..

οσον αφορα την εξηλασμενη πολυστερινη(χρωματος μπλε)

και τις διογκωμενης γραφιτουχας(χρωματος σκουρη)

αλλοι λενε οτι η γραφητουχα ειναι καλυτερη...και αλλοι η εξηλασμενη...

σε 2 σημεια εχω καταληξη..1,η εξηλασμενη ειναι ελαφρως ποιο ακριβη..

και 2.η γραφιτουχα δεχεται ποιο γρηγορα την "γηρανση..αλιωση με τα χρονια"

οποιαδηποτα αποψη σας..δεκτη

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια σωστή και τεκμηριωμένη απάντηση θα δώσει ο μηχανικός σου ο οποίος θα δει με προσοχή όλες τις λεπτομέρειες στην ανάλογη Μελέτη.

 

Τι θες να θερμομονώσεις, νέα κατοικία, υπάρχουσα, να κάνεις θερμοπρόσοψη... ;

Γενικά η εξηλασμένη πολυστερίνη έχει πολύ καλό θερμομονωτικό συντελεστή, μεγάλη αντοχή σε κρούση και συμπίεση και δεν απορροφά καθόλου υγρασία.

Η γραφιτούχα πολυστερίνη έχει λίγο καλύτερο θερμομονωτικό συντελεστή.

Προσοχή. Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις μόνον ένα υλικό. Οι τιμές λ διαφέρουν ανά κατασκευαστή οπότε και το απαιτούμενο πάχος θα είναι διαφορετικό. Ανάλογα το που θα τοποθετηθεί η θερμομόνωση , επιλέγουμε και το καταλληλότερο υλικό. Επίσης στο θέμα υπεισέρχονται και άλλοι σημαντικοί παράγοντες , από διάχυση υδρατμών μέχρι αντίσταση στη φωτιά κτλ. Γι αυτό αναφέρθηκα πιο πάνω σε Μελέτη η οποία πρέπει να γίνει.. 

Edited by Geor21
Link to comment
Share on other sites

ειναι νεα κατοικια και μιλαω για θερμοπροσωψη..απλα στην αγορα θελουν να λενε για γραφιτουχα σαν καλυτερη αλλα τα χαρακτηριστικα τις εξηλασμενης νομιζω ειναι καλυτερα..ασχετα με τον θερμομωνοτικο συντελεστη.τωρα οσον αφορα τον επιβλεπων...(μεταξυ μας...ειναι κοντα στην αδιαφορια)οποτε τρεχω εγω...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ενίοτε οι επιβλέποντες όταν δεν πληρώνετε η αδιαφορία επιδεικνύουν μια αδιαφορία.

ωπα..ειμαι ιδιοκτητης..η αμοιβη..εχει δοθει κατα 80%..το υπολοιπο μεχρι να μπω στο σπιτι...

αν και αλλαζουμε θεμα..γνωριζετε οτι σε καθε επαγγελμα υπαρχουν και...αδιαφοροι ως προς την βοηθεια του πελατη τους.

το οτι παλευω μονος δεν το επελεξα..αλλα βλεπωντας αδιαφορια..

ευχαριστω παντως για της συμβουλες σας εως τωρα για τα διαφορα σταδια της οικοδομης

Link to comment
Share on other sites

Τα EPS έχουν ποιο ομαλή διακύμανση Thernal Conductivity σε ευρος θερμοκρασίας απο -20 μέχρι 80 και αντίσταση διαπνοής μ=50 

Τα ΧPS έχουν καλύτερη Thernal Conductivity στις χαμηλές θερμοκρασίες <-5  και αντίσταση διαπνοής μ=100

 

 

Το τι χρειάζεσε έχει να κάνει όπως είπαν παραπάνω με πολλές επιπλέον παραμέτρους τόσο τοπικές όσο και κατασκευαστικές. Δεν ξέρω σε τι οφείλετε η "αδιαφορία" αλλα θα πρέπει για το δικό σου καλό να την λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομος δηλωνεις και δεν ξερεις τι θα επιλεξεις?

 

Συγγνωμη βρε συναδελφε, ο ανθρωπος ειναι οικοδόμος, τουτεστιν εφαρμοστης, τεχνίτης, δεν ειναι μηχανικός. Καλώς κανει την ερωτηση εδώ στο φορουμ και μεις ειμαστε οι αρμοδιοι να του απαντήσουμε.

Ο κος Ροδοπουλος και ο Geor21 πιο πανω εδωσαν κάποιες απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη βρε συναδελφε, ο ανθρωπος ειναι οικοδόμος, τουτεστιν εφαρμοστης, τεχνίτης, δεν ειναι μηχανικός. Καλώς κανει την ερωτηση εδώ στο φορουμ και μεις ειμαστε οι αρμοδιοι να του απαντήσουμε.

Ο κος Ροδοπουλος και ο Geor21 πιο πανω εδωσαν κάποιες απαντησεις...

για να κλεισω ..ελευθερος επαγγελματιας ειμαι καμια σχεση με τον χωρο.οι συμβουλες σας σε διαφορα σταδια με βοηθαν..ο επιβλεπων ειναι παντα ενα θεμα νομιζω που οπως λεει η παροιμια..κοντα στα ξερα καιγονται και τα χλωρα...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.