Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση παθητικής σε ρυθμισμένο με 4178/13 κατάστημα


Rania Gaki

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, αντιμετωπίζω την περίπτωση ενός κτιρίου με μια αρχική άδεια για ισόγειο κατάστημα 50 τμ (του 1983) το οποίο έκτοτε με παράνομες προσθήκες κατέληξε να είναι 250 τμ. Οι επιπλέον χώροι έχουν ρυθμιστεί με 4178/13 ως καταστήματα. Πελάτης μου νοικιάζει ένα από αυτά τα καταστήματα με σκοπό να το λειτουργήσει ως φυσικοθεραπευτήριο για το οποίο απαιτείται έκδοση πιστοποιητικου πυροπροστασίας. Η οικεία πυροσβεστική εκτός από ενεργητική μου ζήτησε και μελέτη  παθητικής. Η ερώτηση είναι αν αυτό όντως προβλέπεται. Κ΄αν ναι,η νέα αυτή παθητική θα διαβιβαστει στην ΥΔΟΜ από την πυροσβεστική ως είθισται; Για ποιο κτίριο; Προς ενημέρωση ποιού φακέλου; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα 50 σε 250!!! Τα απίστευτα... Προβλέπεται αφού σου το είπε ο Προιστάμενος και τι σκας? Αν την περνάς την περνάς 

Link to comment
Share on other sites

από ως που απαιτείται

κάποιο λάθος γίνεται!!

Μήπως νόμισαν  ότι θα προχωρήσεις σε έκδοση α.δ

και όχι σε άδεια λειτουργίας??

Link to comment
Share on other sites

το πιστοποιητικό πυροπροστασίας το ζητάνε οι δήμοι που δίνουν την άδεια λειτουργίας (είναι στην τυποποιημένη λίστα δικαιολογητικών)

και καλά κάνουν -ως προς το συγκεκριμένο αντικείμενο- (γνώμη μου)

πλέον όμως δεν ακολουθείται η διαδικασία (Παθητική-Υδομ)->(έγκριση)->(ενεργητική-ΠΥ) δεδομένου ότι ούτως ή άλλως η ΥΔΟΜ δεν ελέγχει επιμέρους μελέτες

οπότε πας την παθητική -του τμήματος που σε απασχολεί- υπογεγραμμένη από εσένα (αν θέλουν στην ΠΥ τους βάζεις και μια ΥΔ ότι είναι σύμφωνη με τους κανονισμούς) παρέα με την ενδεχομένως απαιτούμενη ενεργητική (ή αίτηση απαλλαγής)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά του 1983 δε λέει ότι είναι η άδεια? παθητική κάνουμε για κτίρια με αρχική άδεια μετά το 1989 (αν θυμάμαι καλά η κρίσιμη ημερομηνία είναι η 17-02-89 για υποβολή αίτησης). Κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται παθητική. Πυροσβεστική κατευθείαν για πιστοποιητικό και γεια σας.

 

edit: ρίξτε μια ματιά στην εισαγωγική παράγραφο του συνημμένου

ENARKSH_ISXYOS_PD_71_88.doc

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ο Αξιωματικός της πυροσβεστικής ζητάει την παθητική οπότε θα την υποβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στις περιπτώσεις προσθηκών σε κτίρια όταν αυτές γίνονται μετά την έναρξη ισχύος του 71/88, ισχύει ότι :

 

Εφόσον η προσθήκη είναι λειτουργικά εξαρτώμενη , το σύνολο του κτιρίου αντιμετωπίζεται ως υφιστάμενο. Αν είναι λειτουργικά ανεξάρτητη, εφαρμόζεις στο νέο τμήμα το 71/88 ( έγγραφο του Αρχηγείου ΠΥ με αρ. πρωτ 35200 Φ.701.2 - 18/11/1996) .

 

Επομένως, και κατά την ταπεινή μου άποψη  :

 

1) Εάν η αυθαίρετη κατασκευή έχει υλοποιηθεί πριν την έναρξη εφαρμογής του  71/88, το κτίριο πρέπει να αντιμετωπισθεί ως υφιστάμενο και για κανένα λόγο δεν πρέπει να ζητηθεί μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, για προφανείς λόγους και όχι επειδή το αναφέρει κάποια εγκύκλιος.

 

2) Εάν η αυθαίρετη κατασκευή έχει υλοποιηθεί μετά την έναρξη εφαρμογής του 71/88, στην περίπτωση που το τμήμα που εξετάζεις είναι λειτουργικά ανεξάρτητο από το αρχικά υφιστάμενο κτίριο, μάλλον καλώς τη ζητάει. Αν είναι λειτουργικά εξαρτώμενο, πάλι θα πρέπει να θεωρηθεί υφιστάμενο.

 

Καλό θα είναι να μην κάνετε μελέτη παθητικής πυροπροστασίας αν δεν απαιτείται, γιατί ακόμα και αν "βγαίνει" , ενδεχομένως να δημιουργεί δέσμευση για μελλοντικές χρήσεις στο κτίριο ή να σας δημιουργήσει αργότερα θέμα με την Πολεοδομία, καθώς  το προβλεπόμενο είναι να κοινοποιείται η μελέτη Παθητικής Πυροπροστασίας  από την ΠΥ στην Πολεοδομία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν βγει η παθητική?

Αποσο θυμάμαι μόνο για ξενοδοχεία υπάρχει νόμος που να σε καλύπτει

 

 

Γενικά με υδομ υπάρχει ζήτημα

Σε κτιριο προ 55 που έκανα αλλαγή χρήσης ήρθε πυροσβεστική είπε μέτρα πήγα ενεργητική υδομ

Μου ζηταγαν και παθητική αρχικά

Εδώ κάναμε ενίσχυση το κτιριο η παθητική αν μπορουσε να βγει ήταν το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.