Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη Εφαρμογής...με το χέρι!!!


Recommended Posts

Τώρσ το αντιλήφθηκα το θέμα αυτό ! Μιλάμε για απίστευτα πράγματα

Συγγνώμη για το οφφ τοπικ αλλά πραγματικά δεν κρατήθηκα !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@chrisven

Ξεκινώντας από την "αρχή" ότι "τα υπερκείμενα τοις υποκειμένοις" είναι νομικά ξεκάθαρο ότι, με την επαλήθευση της εφαρμογής των τίτλων ιδιοκτησίας, η αποθήκη ανήκει στον ιδιοκτήτη του ακινήτου, ανεξάρτητα αν την έκτισε άλλος.

 

Κατά τη γνώμη μου, ο υπάλληλος της πολεοδομίας δεν έχει υποχρέωση να κάνει "εφαρμογή" και όχι "έλεγχο" τίτλων, όπως λες. Αυτό που ελέγχει είναι αν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας και αν εφαρμόζονται οι πολεοδομικοί κανόνες.

 

Στην ουσία τώρα. Αφού τα ακίνητα έχουν το ίδιο εμβαδόν και πλευρικές διαστάσεις, θα έβλεπα και την περίπτωση της ανταλλαγής τους, αν αυτή η σκέψη εξυπηρετεί τους ιδιοκτήτες και, πιθανά, συγγενείς (εκεί μπερδεύτηκα λίγο).

Link to comment
Share on other sites

Προχειρότητες μια ζωή τα ίδια στην Ελλάδα .Τι άλλο μπορουσες να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ.

Απλα σέβεσε την μελέτη στην οποία ας ελπίσουμε ότι ο μελετητης χρησιμοποίησε ψιλό πενάκι.

Ακολουθείς την ίδη διαμορφωμένη ρυμοτομική -οικοδομική γραμμή δεν μπορείς να κάνεισ και αλλιώς.Ευτηχώς που δεν βρίκες τριγωνομετρικά γιατι δεν αξίζει τον κόπο.

Τέλος να ρωτήσω και εγώ κάτι, σε περίπτωση που δεν βρείτε στοιχεία σε μία ενότητα πολεοδομική και πάρετε απο άλλον μελετητή δίπλα τι διαφορά έχετε όσον αφορά την εφαρμογή των συντεταγμένων?Σε εφαρμογή συντεταγμένων οικοπέδου στην ενότητα Αι Γιάννης με δύο στάσεις του ιδίου μελετητή στα 400 μέτρα παρακάτω είχα αμεταφορά του οικοπέδου μόνο 32.53 εκατοστά μπροστά στον δρόμο και 28.5 στην πίσω μεριά .Απο τριγωνομετρικό με άλλη στάση είχα μόνο 27.6 και 15.8 έστειλά το σταθμό για σέρβις αλλά μάταια το σέρβις άλλος το ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε zavi εσυ θα μας τρελάνεις τελείως όμως. Πάντως για την τελευταία περίπτωση πολύ το χαίρομαι αφού όλοι τα παίρναν έτοιμα. Καλά όταν βάζαν το κτίριο μεσα δεν καταλάβαιναν οτι κάτι στραβό συμβαίνει?

Τεσπα επειδή δεν έχω τις ψυχικές αντοχές σου μάλλον θα την άφηνα τη δουλειά... δεν αξίζει ούτε ο κόπος ούτε η αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όταν βάζαν το κτίριο μεσα δεν καταλάβαιναν οτι κάτι στραβό συμβαίνει?

Τεσπα επειδή δεν έχω τις ψυχικές αντοχές σου μάλλον θα την άφηνα τη δουλειά... δεν αξίζει ούτε ο κόπος ούτε η αμοιβή.

 

Στο Διάγραμμα,έβαζες κλιμακόμετρο κ από σταυρό σε σταυρό συντεταγμένων σε κλίμακα 1:500 ΔΕΝ έβγαινε π.χ. 50 μέτρα,αλλά 49,10.........

 

Όσο για το αν αξίζει ο κόπος,τί να πώ ρε παιδιά,κοιτάξτε κ το αρχικό μου ποστ στο θρεντ με την πράξη εφαρμογής που έγινε με το χέρι κ όλη η περιοχή έχει απόκλιση 8% κ ελάτε να μου πείτε για διορθωτική με εφαρμογή ορίων τετραγώνων κ ιδιοκτησιών..................Πρέπει να φουσκώσει ΟΛΗ η περιοχή κατά 8%,που σημαίνει μετατόπιση δρόμων,ΚΡΑΣΠΕΔΩΝ,ιδιοκτησιών,επανυπολογισμός εισφορών κ άστα να πάρει ο διάολος........το πρώτο κορόιδο που θα πάει να διορθώσει ένα κ μόνο οικόπεδο,θα καταληξει να φτιάξει ΕΚ ΝΕΟΥ ΟΛΗ την περιοχή.......γι' αυτό κ το πρώτο πράγμα που κάνυον στο Δήμο είναι να σε ενημερώσουν ΞΕΡΑ για το τί τρέχει-μην πάει κ βρεθεί κάνα ψάρι που θα πάει να διορθώσει κ θα τρέχουν ΟΛΟΙ........κ για πόσα λεφτά μιλάμε?Κ για πόσο μεγάλο φιάσκο?Το θέμα το έχουν λύσει πλαγίως:πειδή στην πολεοδομία ΞΕΡΟΥΝ,τους αφήνουν να χτίσουν ένα δωμάτιο παραπάνω..........άντε να βγάλεις άκρη.....

 

Ρε συ thomas,τί μέτρα μπορώ να πάρω ρε φίλε?Εδώ μιλάμε ότι πρέπει να διορθωθούν δουλειές ΕΤΩΝ κ ΕΤΩΝ από τη ρίζα τους..............

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω,είναι αφ' ενός μεν να καταφέρω να ολοκληρώσω τις υποθέσεις μου χωρίς να βάλω το κεφάλι μου στην γκιλοτίνα-ενημερώνοντας πλήρως τον πελάτη,αφ' ετέρου να σας πώ τί έπαθα για να γελάσουμε...........black humour είναι βέβαια,αλλά κάτι είναι κ αυτό...

 

Γιατί γκρινιάζετε,τα άλλα θρεντς με τα λαστιχώματα κ τα φασόν τοπογραφικά δεν σας άρεσαν?Εϊστε πολύ δύσκολο audience ρε γαμώτο.......:D

@thomas κ κάθε ενδιαφερόμενο:ελάτε αν ασκήσουμε την επιστήμη της τοπογραφίας παρέα στην περιοχή,μόνο κ μόνο για να ''καθαρίσει'' η λάσπη στο όνομά μου από πέρισυ.....σας πληρώνω για την επόμενη υπόθεσή μου,γουστάρετε?Υπογράφω εγώ,αλλά θα τρέχουμε παρέα κ θα με συμβουλεύετε εσείς,να δούμε αν συμφωνήσουμε κ καταλήξουμε σε κοινές αποφάσεις,δέχεστε?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πρόταση.

Θα την δεχόμουν ευχαρίστως και μόνο για την παρέα και το χαβαλέ που θα γινόταν στο πεδίο, αν ήμουν από εκεί κοντά .

 

Είμαι παιδί του κάμπου όμως και είναι τεχνικά λιγάκι δύσκολο .

Link to comment
Share on other sites

@Χρήστο, η αποθήκη ανήκει στον ιδιοκτήτη του ακινήτου που χτίστηκε και αυτός αποζημιώνει τον κατασκευαστή με την αξία της σαν κτήριο.

Ομως, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο ΜΑΚΑΡ, συνηθίζεται και η πώληση του γεωτεμαχίου στον κατασκευαστή της αποθήκης ή ανταλλαγή ακινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφε. Όταν χτίζεις (έστω και μια αποθήκη) και τσιγκουνεύεσαι από 300 έως 700 ευρώ για έναν τοπογράφο τότε ποιος λες να φταίει; Ο υπάλληλος; Καλά να πάθει, για μένα, αυτός που την έχτισε....

 

Και δικιά μου περίπτωση παρόμοια- εν μέρει μέσα στο οικόπεδο, παρακαλώ , του γείτονα-

και τώρα ο ένας ψήνει τον άλλον να του δώσει τετραγωνικά από το αδόμητο ... Και μιλάω για διανομή οικισμού το 73 (μη πω τι γίνεται για διανομές οικισμών του 30)

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου την γνώμη σας και γι'αυτό.

Σε τοπογραφικό ο τοπογράφος μέτρησε 13μ αλλά στο σχέδιο έγραψε 31μ.

Πρόκειται για δύο γειτονικά οικόπεδα συγγενών, οι οποίοι υπογράψαν και τα συμβόλαια.

Όταν ο ένας ξεκκίνησε να χτίζει, τότε παρατήρησε ο άλλος ότι έχει γίνει λάθος, έκανε νέο τοπογραφικό και επειδή το κτήριο μπαίνει στο οικόπεδό του ήταν έξαλλος (όταν υπέγραψε στο συμβόλαιο δεν το είδε, τώρα το θυμήθηκε).

 

Τρέχα γύρευε...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... ας κάνουν διόρθωση συμβολαίου.

Αλλά και ο συνάδελφος που έβγαλε την άδεια... δε πήγε ποτέ επί τόπου ... έτσι να αποκτήσει μια ιδέα του χώρου??? Εξ αποστάσεως??? Έλεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.