Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έως τον Ιούνιο σε λειτουργία το Ηλεκτρονικό Περιουσιολόγιο


Engineer

Recommended Posts

Είσαι σίγουρος;

Πώς γίνεται αυτό;

 

Έχω θείο στην Αμερική,είναι δημόσιος υπάλληλος.

 

Μου είχε πει όταν είχε έρθει στην Ελλάδα πως η μισθοδοσία των δημοσίων υπαλλήλων είναι διαθέσιμη στο κοινό με το σκεπτικό πως ο δημόσιος υπάλληλος είναι υπάλληλος του πολίτη, πληρώνεται από αυτόν μέσω των φόρων του και συνεπώς ο πολίτης ως εργοδότης του έχει δικαίωμα να γνωρίζει τι τον πληρώνει.

 

Μάλιστα υπάρχει υπηρεσία ελέγχου που είναι διαθέσιμη σε κάθε πολίτη με ένα τηλεφώνημα.

Βλέπεις π.χ. κάποιον να κυκλοφορεί με ένα ακριβό αμάξι ενώ γνωρίζεις πως είναι άνεργος ή χρωστάει παντού; Παίρνεις ένα τηλέφωνο στην υπηρεσία, το αναφέρεις και αυτοί ελέγχουν ποιανού είναι το αυτοκίνητο και κατά πόσο έχει δηλώσει έσοδα που δικαιολογούν την κτήση του. Αν δεν έχει δηλωμένα έσοδα που δικαιολογούν την κτήση του τότε το "ψάχνουν" καλύτερα το θέμα, διαφορετικά σε ενημερώνουν ότι ο εν'λόγω πολίτης έχει δηλωμένα έσοδα που το δικαιολογούν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τα επιτόκια καταθέσεων προθεσμιακών προϊόντων στο 1-1,5%, αν οι καταθέσεις μπουν στο περιουσιολόγιο, με την προοπτική να φορολογηθούν βεβαίως-βεβαίως, αυτό θα σημάνει το θάνατο των τραπεζών ή καλύτερα τη μετατροπή τους σε ζόμπι.

Οργανισμοί δηλαδή που θα υπάρχουν απλώς για να υπάρχουν.

Αυτό μου εξομολογήθηκε ξάδερφος διευθυντής τραπέζης.

Όσο για τις δηλώσεις έργων τέχνης...καλά, εντάξει, στην Ελλάδα ζούμε.

Τα περισσότερα αυθαίρετα (εξόφθαλμα μάλιστα) ακόμη δεν έχουν δηλωθεί.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

όλες οι αλλαγές τ.μ  από 2015 κατά τις μεταβιβάσεις τρώνε  ΦΑΠΑ  αναδρομικά  έως το 2010.....

 

 

χωρίς τράπεζες δεν υπάρχει μόχλευση....

χωρίς μόχλευση  δεν υπάρχει ανάτπυξη...

χωρίς ανάπτυξη κάτσε άλλα 30 χρόνια με 30% ανεργία....εντάξει θα δώσουν και πρόγραμμα για 30.000 για τους δήμους...νέα stage  αριστερά  μου μύρισαν

Link to comment
Share on other sites

To περιουσιολόγιο , σημαίνει ότι είτε στις τράπεζες τα έχεις , είτε στο εξωτερικό , είτε στο στρώμα , είτε στον κ.... , τον φόρο θα τον πληρώσεις .

 

Είναι σωστό και είναι δίκαιο . Θα είναι λοιπόν καλύτερα να τα έχεις στην τράπεζα και να παίρνεις και κάτι  από να τα έχεις κάπου και να φοβάσαι .

 

Αλλά έτσι θα μπείς και στην λογική να επενδύσεις , ενώ 6 χρόνια τώρα , ισχύει η λογική the cash is the king και έτσι όλοι περιμένουν , έχοντας τα λεφτά στις τράπεζες να πάρουν κάτι στον πάτο και όλο αναβάλλουν τις επενδύσεις .

 

Οι τραπεζικοί , έχω και εγώ 3-4 τέτοιους φίλους και μάλιστα σε πολύ ψηλές θέσεις , έχουν όλοι το ίδιο παραμυθάκι , γιατί φοβούνται γιά το μαγαζάκι τους .  Λογικό . Και εμείς ανησυχούμε γιά το δικό μας και από την στιγμή που η κρίση δεν μοιράστηκε δίκαια , πρέπει να μοιραστούν δικαιότερα οι αδικίες .

Link to comment
Share on other sites

Το taxis είναι ήδη συνδεδεμένο με τις Ελληνικές τράπεζες. 

 

Οι τόκοι των καταθέσεων φαίνονται αυτόματα στο Ε1.

 

Οδεύουμε προς παγκοσμιοποίηση, είναι θέμα χρόνου να έχουμε όλοι ένα παγκόσμιο νούμερο, όπως π.χ. στην ΕΕ έχουμε τον κωδικό χώρας + ΑΦΜ για το ενδοκοινοτικό ΑΦΜ.

 

Τότε όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί θα εμφανίζονται αυτόματα και όποιος τραπεζικός λογαριασμός δεν είναι δηλωμένος ή αν οι καταθέσεις δεν δικαιολογούνται από το δηλωμένο εισόδημα τότε θα κατάσχονται.

 

Υπάρχουν δύο δρόμοι:

1) Να καταρρεύσει το σύστημα. Μετά όλοι αρχίζουν πάλι από μηδενική βάση.

2) Να ελέγχονται τα πάντα ώστε να μην γίνονται φορολογικές αδικίες. Έτσι γίνεται στην Αμερική, κάνεις ότι θέλεις αλλά αν φοροδιαφύγεις είσαι τελειωμένος. Αν θες να γλιτώσεις κάτι υπάρχουν νόμιμα παράθυρα αλλά πάντα δηλώνεις ότι βγάζεις.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη sdim είδες την ανακοίνωση τρόικας/ ΕΕ περί προστατευτισμού του ελληνικού κράτους της φοροδιαφυγής; Αυτά που λες είναι ανεφάρμοστακαι εκτός πραγματικότητας γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει θέληση για κάθαρση...

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο είναι απαίτηση των δανειστών. Όχι για να δούνε την φοροδοτική ικανότητα των Ελλήνων,αλλά για να μπορούν να εκβιάζουν τον καθένα ατομικά στο μέλλον μέσω της εφορίας. (δηλαδή να σε αναγκάσουν να ρευστοποιήσεις την περιουσία σου). Ήδη έχει ακουστεί ως πρόταση (..και αντικρουστεί ως υπερβολικό από 2 κυβερνήσεις),αλλά οι εφοριακοί της πόλης σας σε λίγα χρόνια μπορεί να είναι απεσταλμένοι των δανειστών (δηλαδή απεσταλμένοι ιδιωτών και ξένων κρατών).

 

(ίσως και με τους 5000 γερμανούς εφοριακούς που ζήτησε ο μπαρουφάκης για τεχνική υποστήριξη)

 

Αυτή είναι η δεύτερη φορά.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι μ@λ@κίες των καθεστωτικών καναλιών κι εφημερίδων. Όπως τα λέει ο imhotep και ο Κωνσταντίνος. Δεν υφίσταται ιδιωτική περιουσία,όλες είναι υποθηκευμένες κάτω από το αγγλικό δίκαιο σύμφωνα με την δανειακή σύμβαση. Σύμφωνα με αυτή,μόνο ο δανειστής μπορεί να έχει αξιώσεις σε ένα πιθανό μελλοντικό δικαστήριο.

 

Ο ΣΥΡΙΖΑ αποδεικνύεται η πιο επικίνδυνη μνημονιακή κυβέρνηση που πέρασε ποτέ.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H περιουσία σου , εφ' όσον πληρώνεις τους φόρους σου , σου ανήκει και δεν είναι μέρος της κρατικής περιουσίας που υπόκειται στο αγγλικό δίκαιο .

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σχέση ΒΑΣ....

μου το επιβεβαίωσε και δικηγόρος που πάει για υποθέσεις και στο ευρωδικαστήριο....αν και δεξιός μου είπε δεν τους ψηφίζω γιατί είναι η μεγαλύτερη @@@@ που έκαναν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.