Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση εφαρμογής εξωτερικής θερμομόνωσης σύμφωνα με τη ΜΕΑ


George 34

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα. Επειδή τυχαίνει να είμαι Μηχανολόγος, χωρίς όμως να ασκώ το ελεύθερο επάγγελμα, θα του τα πω έξω από τα δόντια:

 

Είναι εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για να μη χρησιμοποιήσω άλλα κοσμητικά επίθετα, το γεγονός ότι ΚΛΕΒΕΙΣ τον εαυτό του.

 

Ρε φίλε, τι το ήθελες το σπίτι 300 μέτρα, αν δε μπορείς να το μονώσεις? Μήπως να σκεφτείς καλύτερα να κάνεις IGLOO? Αν δε το μονώσεις καλά, θα είναι ψυγείο το χειμώνα και θερμοκήπιο το καλοκαίρι.

 

Μία λύση υπάρχει...... αν η μελέτη ΚΕΝΑΚ λέει 7 cm, εσύ θα κάνεις εξωτερική με 8 cm γύρω γύρω και 10 cm στο δώμα. ΝΑΙ, εδώ μπορείς να κάνεις χουβαρνταλίκια.......

 

Κανόνισε να μην κάνεις τη μόνωση αυτή, και μετά θα έχεις και προβλήματα με την πολεοδομία. Άσε που δε θα ζεσταθείς ποτέ το χειμώνα, και θα βράζεις το καλοκαίρι.

 

Θα ρίξεις 2 ζευγάρια χαστούκια στην ανωτάτη αρχή.... ναι ναι ξέρεις τι εννοώ, και θα της πεις να ξεχάσει τις ακριβές κουρτίνες, τα πόμολα με τα στρασάκια, τις πολυτελείς ντουλάπες και τα γυαλιστερά πλακάκια, και θα κάνεις μια σούπερ μόνωση και ενδοδαπέδια βεβαίως βεβαίως.

 

Για να ζεις σαν άνθρωπος στο σπίτι σου, να ζεσταίνεσαι τζάμπα, να δροσίζεσαι τζάμπα, και να μην έχεις προβλήματα με τις αρχές.

 

Α..... και να μην το ξεχάσω, αλουμίνια με ΒΑΡΒΑΤΗ θερμοδιακοπή (ή PVC αν θες πιο οικονομικά), και φυσικά 2πλά ή και τριπλά τζάμια.

 

Όταν τα έκανα αυτά στο δικό μου σπίτι, με λέγανε πυροβολημένο και ότι πετάω τα λεφτά μου. Όταν όμως τους λέω ότι εγώ ζεσταίνω σπίτι 200 μέτρα με 75 ευρώ το μήνα (21 βαθμούς παντού, 24 h/ημέρα) τους πέφτει η μασέλα.... Για να μη σχολιάσω τη θερμική άνεση και άλλα πολλά.....

 

Άσε λοιπόν τις "εξυπνάδες" και τις κουτοπονηριές, και εφάρμοσε ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (χουβαρντάδικα δηλαδή) τις μονώσεις σου.

 

Άντε.... και είσαι και μηχανικός. Να μη στα ψάλλω χειρότερα.

 

Συγνώμη αν σε πήρα από τα μούτρα, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ και να σταματήσεις όσο είναι καιρός, τις μακακίες.....

 

Αυτά, για να μην έρχεσαι μετά, να κλαίγεσαι και να ψάχνεις λύσεις. Και αν ο μηχανικός σου σου λέει εξυπνάδες, ότι σου λέμε αρλούμπες......ΑΛΛΑΞΕ τον ΧΘΕΣ.

 

Τόσο απλά, και ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ, Γιώργος.

Edited by FouksMechMech
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω τα λεγάμενα του FouksMechMech. Θα προσθέσω στο τέλος μερικές ακόμα σκέψεις.

Αρχικά όμως να σχολιάσω τα εξής:

Γεια σας!!!

 

   Φτιάχνω σπίτι στην επαρχεία. Η άδεια είναι 7/2013 και είναι με βάση ΚΕΝΑΚ. Η μελέτη περιέχει εξωτερική θερμομόνωση 7 εκ εξυλασμένη πολυστερίνη.

Τώρα που έφτασε η ώρα, βλέπω ότι το κόστος της εξ. μόνωσης είναι μεγάλο.

Αν δεν κάνω εξωτερικη θερμομόνωση και το σοβατίσω απλα, θα έχω πρόβλημα με την πολεοδομία?

 

Ήρθε ελεγκτης δόμησης στον ξυλότυπο και θα ξαναέρθει στο τέλος. (έχω βάλει μέσα στο τούβλο 3 εκ dow).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Ο ελεγκτής δόμησης είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί.

Καθώς η άδεια βγήκε με ΚΕΝΑΚ, υποχρεωτικά πρέπει να βγάλεις ΠΕΑ με την ολοκλήρωση του κτηρίου.

Στα νέα κτήρια πρέπει ο Ενεργειακός Επιθεωρητής να έχει τα τιμολόγια, τα δελτία αποστολής και τα πιστοποιητικά των υλικών (μόνωση, παράθυρα, κτλ) για να εκδώσει το ΠΕΑ το οποίο πρέπει να βγει τουλάχιστον κατηγορία Β. Σε αντίθετη περίπτωση έχεις ένα χρόνο να προβείς στα απαραίτητα μέτρα βελτίωσης διαφορετικά χαρακτηρίζεται αυθαίρετο.

 

Η ιστορία με τους ενεργειακούς είναι καινούργια. Δουλειές δεν υπάρχουν για να καταλάβουμε τι γίνεται, οπότε καλύτερα ρώτα στην περιοχή τι γίνεται και πάρε τις αποφάσεις σου. 

Άλλη σκέψη μήπως να έκανες αναθεώρηση της άδειας και να έδειχνες κάτι "νομιμοφανές" και κοντά σε αυτό που θέλεις να φτιάξεις. ???

Θέλεις τιμολόγια, δελτία αποστολής και πιστοποιητικά των υλικών.  Τα δελτία αποστολής έχουν καταργηθεί οπότε τα γλιτώνεις.

Στα τιμολόγια θα πληρώσεις τουλάχιστον το 23% ΦΠΑ και 26% φόρο εισοδήματος, αφού έχεις πληρώσει ήδη τα μισά γιατί να μην πληρώσεις και τα υπόλοιπα και να κάνεις σωστή δουλειά;

 

Έχω ακούσει οτι μετράνε την μόνωση του κτηρίου με θερμοκάμερα... δεν ξέρω τι ισχύει...

Δεν είναι υποχρεωτικό. Είναι επιλογή του επιθεωρητή να χρησιμοποιήσει θερμοκάμερα για να δει την συμπεριφορά του κτηρίου.

 

@George 34

Χώρια από τα νομικά, κοίτα την τσέπη σου μακροπρόθεσμα.

 

Ένας αμόνωτος τοίχος έχει υπερτετραπλάσιες απώλειες ανά μ² σε σχέση με έναν τοίχο μονωμένο με 7εκ πολυστερίνη.

Συνεπώς για να θερμάνεις τα 300μ² με πετρέλαιο, αν το σπίτι είναι αμόνωτο θα πληρώνεις πάνω από 3.000€/έτος ενώ αν έχει σωστή μόνωση θα αρκούν 750€/έτος.

Ομοίως το καλοκαίρι θα χρειάζεσαι το τετραπλάσιο ρεύμα στα κλιματιστικά για να ψύξεις το σπίτι.

Τα λεφτά της μόνωσης θα τα αποσβέσεις σύντομα και μετά θα το χαρείς με το παραπάνω.

 

Πελάτης μου που του είχα κάνει ειδική μελέτη σε μονοκατοικία 180μ², το σπίτι είχε δύο ζώνες θέρμανσης (χωριστά τα υπνοδωμάτια και χωριστά οι υπόλοιποι χώροι), δύο ενεργειακά τζάκια και λέβητα πετρελαίου. Σε περιοχή εκτός σχεδίου, θερμαίνεται όλο τον χρόνο μόνο με το ένα ενεργειακό τζάκι (έχει τζάμπα ξύλα από χωράφια του) και συμπληρώνει 200€ πετρέλαιο και αυτό επειδή μετά από ταξίδι το ανοίγει λίγο να ζεστάνει πιο γρήγορα το σπίτι. Ο γείτονάς του με μικρότερο σπίτι καίει 1000€~1500€/έτος πετρέλαιο συν τα ξύλα.

 

Δεν ξέρω ποιος σου έβγαλε την άδεια και τι συζητήσατε, λογικά όμως ο μηχανικός σου θα σε ενημέρωσε για την οικονομία που κάνεις με την μόνωση. Πιθανόν να μην σου είπε από την αρχή για το κόστος επειδή όποιος φτιάχνει σπίτι 300μ² συνήθως έχει την οικονομική άνεση να το χτίσει όπως προβλέπεται.

 

Αν δεν βγαίνεις οικονομικά και δεν έχεις προχωρήσει πολύ στην κατασκευή, συστήνω να αναθεωρήσεις την οικοδομική άδεια για λιγότερα τετραγωνικά ώστε να το φτιάξεις με σωστή μόνωση. 

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να εννοεί 300 τ.μ. μόνωσης...

Γιατί αν κατασκευάζει σπίτι εμβαδού 300 τ.μ. και κολλάει στη μόνωση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την εποικοδομητική συζήτηση που κάνουμε...

 

Καταρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρήσω ότι το σπίτι είναι 138 μ2 μεζονέτα (~100 μ2 θερμαινόμενος χώρος). Τα 300 μ2 που ανέφερα είναι η εξωτερικη τοιχοποιία που θα μονώσω.

 

Ο μηχανικός είναι αρχιτέκτονας και δεν τον βλέπω να γνωρίζει πολλα σχετικά με τις μονώσεις. Ο μηχανολόγος που υπογράφει τα ηλεκτρολογικά και τα της θέρμανσης δεν έχει πατήσει το πόδι του στην οικοδομή. Έκανε την μελέτη απο το γραφείο του, πολλα χλμ μακρια. Απλά συνεργάζεται με τον αρχιτέκτονα και έκανε μια τυπική μελέτη θέρμανσης. Οπότε το ψάχνω μόνος μου. Η μελέτη περιέχει εξ. μόνωση, ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας και 2 πάνελ στην σκεπή με ένα μποιλερ στο υπόγειο που θα συνεργάζεται με την αντλία θερμότητας.

 

Με μια εκτεταμένη έρευνα αγοράς θέλω: 15000+φπα για αντλια, ενδοδαπέδια και ηλιακα, 10000+φπα για εξ μόνωση και τουλάχιστον 15000+φπα για αλουμίνια ενεργειακά. Σύνολο 40000+φπα

 

Ρε παιδια θα ξεβρακωθώ για να φτιαξω ένα σπιτι....

 

Θα δώσω τα 40000 και θα κάθομαι να τα κοιτάζω τα ντουβάρια γιατι δεν θα μπορώ να συνεχίσω και να το τελειώσω...

Edited by George 34
Link to comment
Share on other sites

άσχετο, και η δική μου άδεια ήταν με ΚΕΝΑΚ, αλλά πήρα ρεύμα κανονικό χωρίς ελεγκτή δόμησης και χωρίς ΠΕΑ. Γιατί άραγε...?

Link to comment
Share on other sites

τα τετραγωνικά τοιχοποιΐας μάλλον είναι πολλά. Το δικό μου σπίτι που είναι 200 μ2 μαιζονέτα, 110 κάτω 90 πάνω, είχε 300 μ3 τοιχοποιΐες για μόνωση και 110 δώμα.

 

Το δικό μου σύστημα θέρμανσης, πήγε 16000 με το ΦΠΑ-ενδοδαπέδια με Α/Θ συν 900 ο ηλιακός 200 λτ με 4 μ2 επιλεκτικού συλλέκτη, 22000 τα κουφώματα για 25 τεμάχια 50 μ2 επιφάνεια περίπου (Alumil 11600 και Alumil M300), ΧΩΡΙΣ την τριπλή υάλωση.... άλλα 2000. 

 

Για τη μόνωση δε θυμάμαι, γιατί πλήρωσα 8,40 με ΦΠΑ το FIBRAN 6cm XPS GF, για τις τοιχοποιΐες, και 10 περίπου το 8cm XPS για δώμα και στέγη.

Το τοποθέτησε ο σουβατζής μου με έναν συνάδελφό του, που είχαν παρακολουθήσει αντίστοιχα σεμινάρια. 

Αφού θα έστεινε που θα έστεινε σκαλωσιές, συμφωνήσαμε να τοποθετήσει τη μόνωση κανονικά, αλφαδιάσματα, κόλες, διχτάκια, στηρίγματα, τα πάντα όλα, και πληρώθηκε μεροκάματα. Μετά σοβάντισε κανονικά.

 

Τιμές 2011 Κρήτη που έχουν πολλά μεταφορικά γιατί τα μαμημένα τα φελιζόλ πιάνουν τεράστιο χώρο και οι νταλίκες στο πλοίο.........

 

Δυστυχώς έχουμε κρίση, η αξία των ακονήτων έχει πέσει, αλλά τα υλικά στο θεό...... Μόνο τα εργατικά έχουν πέσει λίγο, αλλά προσοχή γιατί η πολύ χαμηλή τιμή.... θα σε κλέψει αλλού. Πρέπει και αυτός να βγάλει το μεροκάματο.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός είναι αρχιτέκτονας και δεν τον βλέπω να γνωρίζει πολλα σχετικά με τις μονώσεις. Ο μηχανολόγος που υπογράφει τα ηλεκτρολογικά και τα της θέρμανσης δεν έχει πατήσει το πόδι του στην οικοδομή. Έκανε την μελέτη απο το γραφείο του, πολλα χλμ μακρια. Απλά συνεργάζεται με τον αρχιτέκτονα και έκανε μια τυπική μελέτη θέρμανσης. Οπότε το ψάχνω μόνος μου. Η μελέτη περιέχει εξ. μόνωση, ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας και 2 πάνελ στην σκεπή με ένα μποιλερ στο υπόγειο που θα συνεργάζεται με την αντλία θερμότητας.

 

Με μια εκτεταμένη έρευνα αγοράς θέλω: 15000+φπα για αντλια, ενδοδαπέδια και ηλιακα, 10000+φπα για εξ μόνωση και τουλάχιστον 15000+φπα για αλουμίνια ενεργειακά. Σύνολο 40000+φπα

 

Ρε παιδια θα ξεβρακωθώ για να φτιαξω ένα σπιτι....

 

Θα δώσω τα 40000 και θα κάθομαι να τα κοιτάζω τα ντουβάρια γιατι δεν θα μπορώ να συνεχίσω και να το τελειώσω...

 

Κατ'αρχάς η μελέτη θερμομόνωσης ήταν αρχιτεκτονική μελέτη, μόνο αρχιτέκτονας ή πολιτικός μηχανικός μπορούσε να την υπογράψει.

Τώρα με τον ΚΕΝΑΚ συνυπογράφει και ο μηχανολόγος επειδή στην μελέτη πλέον λαμβάνονται υπ'όψιν και τα συστήματα αλλά δεν είναι αρμοδιότητά του η θερμομόνωση.

 

Καλύτερα να αφήσεις την ατλία για αργότερα. Αν δεν βάλεις την προβλεπόμενη θερμομόνωση θα χρειαστείς 3~4 αντλίες θερμότητας για να θερμάνεις ή να ψύξεις το σπίτι οπότε πηγαίνοντας για "οικονομία" 10.000€+ΦΠΑ θα πληρώσεις 30.000€ ~45.000€επιπλέον για τις αντλίες θερμότητας.

 

Κάνε μια σωστή μόνωση, βάλε σπλιτάκια στην ανάγκη για θέρμανση/ψύξη και μπες στο σπίτι. Η αντλία θερμότητας δεν έχει νόημα σε αμόνωτο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.