Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΑΕΕ: "μηνιάτικο" από το καλοκαίρι οι εισφορές


Engineer

Recommended Posts

 η διαφορά είναι οτι μπορείς να εξυπηρετείς έστω μέρος των ασφαλιστικών εισφορών και να μη συσσωρεύεται μεγάλο χρέος. Αν φυσικά, αυτό συνδυαστεί με ιατροφαρμακευτική κάλυψη αν έχεις πληρώσει ένα μίνιμουμ εισφορών, αλλιώς πάλι όλα στη μαύρη τρύπα πάνε....

στη δημόσια διαβούλευση 8 στα 10 σχόλια ήταν μηχανικών που ανέλυαν όλα τα θέματα του ΤΣΜΕΔΕ. καθώς και ελεύθεροι επαγγελματίες ΟΑΕΕ που επεσήμαναν την χρέωση ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης ενώ αυτή δεν έχει παρασχεθεί. Είδες να ιδρώνει το αυτάκι κανενός??? τα λέμε τα λέμε... και κανείς δεν θέλει να ακούσει...

 

Προσωπικά, είχα συγκεντρώσει ένα μικρό ποσό (με πάρα πολύ κόπο και στερήσεις όπως οι περισσότεροι από εμάς)και ήλπιζα να μπορέσω να κάνω κάτι με τη ρύθμιση. Τώρα όμως, φτάνοντας στο παρά πέντε, δεν ξέρω τι να κάνω, αφού καλά καλά δεν ξέρω τι θα κληθώ να πληρώσω τον Απρίλιο και πότε και πόσα θα είναι τα αναδρομικά. Πως να ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στη ρύθμιση???? Να προσπαθήσω τουλάχιστον... Αλλά ποιος νοιάζεται...

 

Διστυχώς όμως μόνο τέσσερις σελίδες παρατηρήσεων στην διαβούλευση ... δηλαδή παρατηρήσεις από όχι περισσότερους από 50-60 μηχανικούς ... λυπηρό ... την στιγμή που αν κρίνω από το forum γεμίζουμε σελίδες-σελίδων ..... 

και επαναλαμβάνω όχι πάνω από 50-60 μηχανικούς !!!!

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά είναι οτι μπορείς να εξυπηρετείς έστω μέρος των ασφαλιστικών εισφορών και να μη συσσωρεύεται μεγάλο χρέος. Αν φυσικά, αυτό συνδυαστεί με ιατροφαρμακευτική κάλυψη αν έχεις πληρώσει ένα μίνιμουμ εισφορών, αλλιώς πάλι όλα στη μαύρη τρύπα πάνε....

στη δημόσια διαβούλευση 8 στα 10 σχόλια ήταν μηχανικών που ανέλυαν όλα τα θέματα του ΤΣΜΕΔΕ. καθώς και ελεύθεροι επαγγελματίες ΟΑΕΕ που επεσήμαναν την χρέωση ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης ενώ αυτή δεν έχει παρασχεθεί. Είδες να ιδρώνει το αυτάκι κανενός??? τα λέμε τα λέμε... και κανείς δεν θέλει να ακούσει...

 

Προσωπικά, είχα συγκεντρώσει ένα μικρό ποσό (με πάρα πολύ κόπο και στερήσεις όπως οι περισσότεροι από εμάς)και ήλπιζα να μπορέσω να κάνω κάτι με τη ρύθμιση. Τώρα όμως, φτάνοντας στο παρά πέντε, δεν ξέρω τι να κάνω, αφού καλά καλά δεν ξέρω τι θα κληθώ να πληρώσω τον Απρίλιο και πότε και πόσα θα είναι τα αναδρομικά. Πως να ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στη ρύθμιση???? Να προσπαθήσω τουλάχιστον... Αλλά ποιος νοιάζεται...

Καταρχήν πληρώνοντας με το μηνα ζεις απλα σε μια ψευδέσθηση ποια η διαφορα με το να πληρωνεις μαζεμένα δεν κατάλαβα.. Εκτος αν τα τρώει κανεις στο μεταξύ οποτε ειναι θεμα σωστού κουμάντο και καλα κανουν και τα ζητάνε. Αλλα και πάλι μπάχαλο δηλαδη πληρωνεις τον ενα μηνα τον αλλο όχι μετα πληρωνεις πάλι.. Χάνεται η μπάλα. Ασε που θεώρηση βιβλιαρίου θα ειναι με το μηνα οποτε πάλι στα ίδια θα ειμαστε.

Για τη διαβούλευση πιστευω οτι δεν ιδρώνει το αυτο κανενός γιατι δεν ενδιαφέρεται κανεις να διαβάσει τα σχόλια. Απλα υπαρχει για έθιμο τυπικούς λόγους...

Απο την αλλη οπως σωστά ειπε ο Γιώργος στο σύνολο πήραν μέρος κάπου 60-70 άτομα απο ΤΣΜΕΔΕ-ΟΑΕΕ πανελλαδικός!!! Οποτε φαντάσου πόσοι ενδιαφέρονται και πως φαίνεται στα ματιά αυτών που ίσως διάβαζαν τα σχόλια.. Η μειονότητα της μειονότητας. Εγω βλεπω οτι η συντριπτική πλειοψηφία δεν εχει κανενα προβλημα με τις εισφορές τι μου λετε εσείς τωρα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια λογικη η μηνιαια καταβολη, αλλα δεν αλλαζει ουσιαστικα κατι.

 

Εμενα αυτο που εξοργιζει ειναι οτι ΚΑΝΕΙΣ στο τοπικο ΤΣΜΕΔΕ δεν ξερει πως υπολογιζονται οι προσαυξησεις, η αλλαγη κατηγοριας κτλ κτλ.

Οταν αλλαξα κατηγορια, για 3 μερες ,μου χρεωσαν ολο το εξαμηνο με την ανωτερη κατηγορια.

Κανεις δεν ηξερε, πως, που γιατι...

Στην Αθηνα δεν απανταγε κανεις.

Η απαντηση απο την προισταμενη ηταν "αυτα τα βγαζει η μηχανογραφηση, που να ξερω εγω πως υπολογιζονταν".

 

Σε ενα τετοιο χαος, η μηνιαια καταβολη δεν ειναι τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά και ζήτηση. Ξερουν αυτα που χρειάζεται να ξερουν κακώς βέβαια. Αν πηγαίνατε καθε μερα πχ 10 μηχανικοι και ρωτούσατε το ίδιο πράγμα θα φρόντιζαν να μάθουν...

Τελος ξαναλέω, ας μην κρυβόμαστε η μηνιαία καταβολή εχει νόημα να θελουν να σε βάλουν σε μια τάξη και να μην εχεις τη δικαιολογία οτι τα έφαγες στο μεταξύ γιατι κατι προέκυψε.. Φαντάσου τα κοινόχρηστα να ερχόταν καθε 6 μήνες.. Οι μισοί θα τα ειχαν φάει αλλού εντομεταξυ. Στο τελος καθε μηνα ξέρεις τι εχεις να πληρώσεις ενω σε 6 κατι προκύπτει παντα και "ξεχνιεσαι"..

Λεφτα θελουν και με αυτο τον τροπο σε "ελέγχουν" καλύτερα..

Να γίνουν και τα τέλη αυτοκινήτου άνα μηνα τοτε.. Άσχετο αλλα αυτο έπρεπε να υπαρχει επιλογή η ολα μαζι η άνα μηνα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σήμερα πήγα μία βόλτα στο ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσω για το διακανονισμό και για τους νέους ευνοϊκούς όρους των 100 δόσεων. ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΠΛΑΚΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ!!! Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτε. Άντε να γλιτώσει κάποιος κανα  500ρικο στα 10000 ευρώ. Φυσικά έφυγα χωρίς να κάνω κανένα διακανονισμό γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

Θεωρώ ότι πρέπει άμεσα να ψηφιστεί και για τους μηχανικούς η δυνατότητα επιλογής ασφαλιστικής κατηγορίαςόπως συμβαίνει στο ΤΕΒΕ. Μπορεί να είμαι πάνω από 5 χρόνια ασφαλισμένη, δυστυχώς όμως το εισόδημά μου αντί να αυξάνεται με τα χρόνια, συνεχώς μειώνεται.

Πως βάζουν στο ίδιο τσουβάλι ένα μεγαλοεργολάβο ή μεγαλοστέλεχος μέ έναν που παίρνει 1200 ευρώ το μήνα ΜΙΚΤΑ?
Εϊχα την εντύπωση ότι η πρώτη φορά αριστερά θα λάμβανε πιο σοβαρές αποφάσεις......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σήμερα πήγα μία βόλτα στο ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσω για το διακανονισμό και για τους νέους ευνοϊκούς όρους των 100 δόσεων. ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΠΛΑΚΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ!!! Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτε. Άντε να γλιτώσει κάποιος κανα  500ρικο στα 10000 ευρώ. Φυσικά έφυγα χωρίς να κάνω κανένα διακανονισμό γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

Θεωρώ ότι πρέπει άμεσα να ψηφιστεί και για τους μηχανικούς η δυνατότητα επιλογής ασφαλιστικής κατηγορίαςόπως συμβαίνει στο ΤΕΒΕ. Μπορεί να είμαι πάνω από 5 χρόνια ασφαλισμένη, δυστυχώς όμως το εισόδημά μου αντί να αυξάνεται με τα χρόνια, συνεχώς μειώνεται.

Πως βάζουν στο ίδιο τσουβάλι ένα μεγαλοεργολάβο ή μεγαλοστέλεχος μέ έναν που παίρνει 1200 ευρώ το μήνα ΜΙΚΤΑ?

Εϊχα την εντύπωση ότι η πρώτη φορά αριστερά θα λάμβανε πιο σοβαρές αποφάσεις......

 

Συναδελφε, επειδη δεν εχει διαβασει τη νεα ρυθμιση, ισχυει οτι κατω απο 5000Ε οφειλη δεν εχεις καθολου ετησιο επιτοκιο?

Link to comment
Share on other sites

στο σχέδιο νόμου που ψηφίστηκε αυτό αναφέρεται

άρθρο 28 παρ. 5

5. Το σύνολο  της οφειλής που υπάγεται στην  παρού-
σα ρύθµιση (κύρια οφειλή  και προσαυξήσεις) κεφαλαιο-
ποιείται  τον, προηγούµενο της ρύθµισης, µήνα, σύµφω-
να µε τα οριζόµενα στην  παράγραφο 1. Όταν το ύψος
της  κύριας οφειλής είναι άνω των 5.000 ευρώ, αυτή
προσαυξάνεται εφεξής µε 0,25 % µηνιαίως, χωρίς οποια-
δήποτε άλλη προσαύξηση, επιβάρυνση ή ποινή. Για ύψος
κύριας οφειλής έως 5.000 ευρώ δεν επιβάλλεται µηνιαία
προσαύξηση. 
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως οτι η ρύθμιση των 100 δόσεων για τα ασφαλιστικά ταμεία δεν ακυρώνεται ή σχετίζεται με τις τρέχουσες εισφορές αλλά με τις δόσεις αυτές καθεαυτές. Κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.